Разпореждане по дело №7456/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260829
Дата: 3 февруари 2021 г. (в сила от 14 май 2021 г.)
Съдия: Иван Георгиев Бекяров
Дело: 20205330207456
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 26 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

№ 260829

 

гр. Пловдив, 03.02.2021 г.

 

Иван Бекяров - съдия при Районен съд Пловдив, като докладчик по НЧХД № 7456/2020 г. по описа на ПРС, ХI н.с., след като се запознах с материалите по делото и като съобразих разпоредбите на чл. 250-252 от НПК, намирам, че тъжбата не отговаря на изискванията на чл. 81 от НПК, като нередовностите на същата не са отстранени и в срока за това, поради което и са налице условията на чл. 24, ал. 5, т. 2 от НПК за прекратяване на наказателното производство по следните съображения:

Настоящето производство е образувано въз основа на тъжба вх. № 282873/26.11.2020 г. подадена от Н.В.В.. С разпореждане от 14.12.2020 г. на тъжителя В. е указано, че в 7-дневен срок от получаване на съобщението следва да отстрани нередовностите на тъжбата като индивидуализира точно и ясно ЕГН и адрес лицето, срещу което е насочена тъжбата, като за целта може да поиска да бъде издадено съдебно удостоверение за снабдяване от съответната администрация с необходимата информация, като заплати такса за издаването му, както и представи документ за внесена държавна такса в размер на 12 лв. по сметка на Районен съд Пловдив. Разпоредено е на тъжителя да се издаде посоченото в тъжбата удостоверение и е указано, че ако констатираните нередовности не бъдат отстранени в посочения от съда срок тъжбата ще бъде върната, а производството по делото ще бъде прекратено. Съобщението, с което тъжителката е уведомена за разпореждането, й е връчено лично на 23.12.2020 г., а по повод на подадена от нея молба от 30.12.2020 г. е разпоредено на 06.01.2021 г. да й бъде издадено съдебно удостоверение и е предоставен 7-дневен срок за отстраняване не нередовностите, свързани с послужването с удостоверението и изрично й е указано, че продължаването е допустимо само при наличието на уважителни причини. На 13.01.2021 г. е получила препис от указанията на съда и се е запознала с издаденото разпореждане.

На 07.01.2021 г. е било издадено поисканото от тъжителя В. съдебно удостоверение, което тя е получила на 21.01.2021 г., за което се е подписала на наличния по делото препис от него.

В дадения й от съда 7-дневен срок от получаването му – а именно до 28.01.2021 г. тъжителят В. не е депозирала молба, с която е отстранила нередовностите. Депозирала молба вх. № 264373/29.01.2021 г. в регистратурата на съда на ръка, в която е посочила, че в съответната служба на МВР е трудно да бъдат открити данни на лицето, срещу което е насочила тъжбата си. Сочи още, че се е обърнала към Военно окръжие – Пловдив, доколкото й било известно, че лицето е военнослужещ, където я насочили за кореспонденция към командира на съответното военно формирование. Затова моли да й бъде удължен срокът за изпълнение с още 7 или по възможност с 14 дни, считано от 29.01.2021 г.

Предвид горното следва да се приеме, че както в рамките на предоставения й от съда срок, така и към настоящия момент, тъжителят не е отстранила всички констатирани нередовности на тъжбата. Действително същата е внесла държавната такса за разглеждане на дело от частен характер в размер на 12 лева, както и е заплатила таксата за издаване на удостоверение в размер на 5 лева, което да послужи, където е необходимо, за да може да събере информация за пълната индивидуализация на лицето, срещу което е насочила тъжбата си.

До настоящия момент тъжителката не е посочила данни за лицето, срещу което е подала тъжбата – ЕГН и пълен адрес за призоваване. Действително с депозираната от нея молба е поискала да й бъде издадено съдебно удостоверение, въз основа на което да получи такива данни, като наред с това е поискала удължаване на срока за индивидуализиране на лицето, срещу което е подала тъжбата, най-малко с 14 дни, считано от датата на получаване на удостоверението. В тази връзка следва да се отбележи, че не са посочени конкретни причини, които да са направили невъзможно изпълнението на това указание в дадения й от съда срок за това. Посочените от нея причини са абстрактни и свързани с извънредната епидемична обстановка и намален състав на институциите в страната. Определени са като такива обективни и независещи от тъжителя обстоятелства, без обаче същите да са конкретизирани, за да се прецени дали са основателни. Те сами по себе си не могат да бъде основание за удължаване на срока. Впрочем, съдът й е указал срок за отстраняване на нередовностите от получаването на удостоверението, а самите нередовности са били известни на тъжителката още с получаването на разпореждането, с което са били констатирани, т.е. на 23.12.2020 г. – цял месец преди да получи самото удостоверение.

По тези причини съдът счете, че към 28.01.2021 г. е изтекъл срокът за отстраняване на нередовностите на подадената тъжба и същата не отговаря на изискванията на чл. 81, ал. 1 от НПК, тъй като не е насочена към индивидуализиран правен субект, тъй като не са посочени данните за него, а не може да се предполага кое е лицето, срещу което е насочена тъжбата. Изцяло в прерогатив на тъжителя е да насочи тъжбата към конкретното лице, което е извършило твърдяното от него деяние. Като не е изпълнил указанията на съда, тъжителят следва да понесе и негативната последица от това, а именно да бъде прекратено наказателното производство по подадената тъжба, за което тъжителят В. е била редовно предупредена с разпореждането за констатираните нередовности.

Същевременно следва да се отбележи, че с молбата си от 29.01.2021 г. тъжителката е помолила да й бъде удължен даденият срок за отстраняване на нередовностите. Наказателнопроцесуалният кодекс познава както продължаване на срока в чл. 185, каквото според състава на съда се претендира от тъжителя, така и възстановяване на срока в чл. 186 от кодекса. Условията за продължаване на срока са да съществуват уважителни причини за това и молбата да е подадена преди изтичането му. В конкретния случай нито се откриват уважителни причини за неотстраняване на нередовностите, нито и молбата за продължаване на срока е подадена преди да изтече същият. Молбата е подадена след изтичането на срока – на 29.01.2021 г., а той е изтекъл на 28.01.2021 г. Обстоятелствата, че в базата данни на МВР не може да бъде отграничено от всичките лица със същите имена конкретният извършител или пък неподаването до конкретния ръководител на военното формирование на искането за получаване на информация, съдът не дефинира като уважителни причини. Още повече че уважителните причини следва и да се установят, а не само да се твърдят, за да може да бъде уважена молбата на лицето. Доказателства в тази връзка така и не са представени от тъжителя. Уважителни са онези причини, които стоят извън пределите на възможност на лицето и по обективен и непреодолим начин го възпрепятстват да изпълни указанията на съответния орган в дадения му срок. По настоящото дело е видно, че още към 23.12.2020 г. тъжителката е била наясно, че следва да бъдат посочени данните на лицето, срещу което повдига обвинение, и е могла да подготви действията си по начин, че след снабдяването си с удостоверение да изпълни указанията. Същевременно единствено тъжителката е тази, която съвсем точно знае кое е лицето, което е извършило твърдяното от нея деяние срещу личността й и честта и достойнството й, и същата е следвало да има в достатъчна степен данни за твърдения деятел. Затова и невъзможността да открие измежду всичките лица в база данни на МВР конкретния извършител или пък ненасочването на искането за информация към конкретния ръководител на работодателя му не могат да бъдат оценени като уважителни причини. Те стоят изцяло в пряка връзка с личните действия на тъжителката и нямат обективен и непреодолим характер.

От друга страна не може да се приеме, че в конкретния случай се моли да бъде възстановен срокът й както поради липсата на уважителни причини, за което вече се изложиха мотиви, така и поради отсъствието на кумулативното изискване с молбата за възстановяване на срока да бъде извършено и указаното действие – в конкретния случай да бъде индивидуализирано лицето, срещу което се повдига обвинение.

По изложените мотиви съдът счита, че наказателното производство по настоящата тъжба, подадена от Н.В., следва да се прекрати, поради неизпълнение в срок на указанията на съда и непривеждането в редовност на подадената тъжба съобразно изискванията на чл. 81, ал. 1 от НПК.

Предвид горното и на основание чл. 247а, ал. 2, т. 2 вр. чл. 250, ал. 1, т. 1 вр. чл. 24, ал. 5, т. 2 вр. чл. 81, ал. 1 от НПК съдът

 

Р А З П О Р Е  Д И:

 

ПРЕКРАТЯВА наказателното производство по НЧХД № 7456/2020 г. по описа на Районен съд - Пловдив, XI н.с., образувано по тъжба вх. № 282873/26.11.2020 г., подадена от Н.В.В..

ДА СЕ ИЗПРАТИ препис от настоящото разпореждане на тъжителя и на подсъдимия.

Разпореждането подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Пловдив в 15-дневен срок от връчването му по реда на гл. ХХI от НПК.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА! Е. А.