Решение по дело №1552/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260517
Дата: 10 декември 2020 г.
Съдия: Николинка Георгиева Цветкова
Дело: 20205300501552
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    260517

                                   гр. Пловдив, 10.12.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, VІII  граждански състав в публичното заседание на 07.10.2020г. в състав:

                                             

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

                                   ЧЛЕНОВЕ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                           НЕДЯЛКА СВИРКОВА

при участието на секретаря Елена Димова, като разгледа докладваното от съдия Цветкова в. гр. д. № 1552 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 258 - 273 ГПК.

        Постъпила е въззивна жалба вх. № 20654/22.07.2020г. от Р.К.И., ЕГН ********* чрез адв. А.Д. против решение № 1469 от 18.04.2020г., постановено по гр. д. № 1343 по описа за 2019г. на Пловдивски районен съд, с което е отхвърлен иска с правно основание чл. 124, ал. 1 от ГПК, предявен от Р.К.И., ЕГН ********** чрез адв. Р. И. против „Първа инвестиционна банка“ АД, ЕИК ********** за признаване за установено, че ищецът не дължи сумата 5000 лева, представляваща вземане по договор за кредит овърдрафт, сключен с банката на 13.11.20107г.С решението се осъжда Р.К.И. да заплати на „Първа инвестиционна банка“ АД на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК сумата 150 лева деловодни разноски.Решението е постановено при участието на „Дебитум инвест“ АДСИЦ, в качеството на трето лице помагач на страната на ответника „Първа инвестиционна банка“ АД.

         В жалбата се изразява становище за недопустимост и неправилност на решението.Поддържа се, че в случая е нарушена императивната разпоредба на чл. 26, ал. 1 от ЗПК, поради което сключеният договор за цесия бил недействителен.Поддържа се също, че към момента на подаване на исковата молба посоченият в нея ответник е бил пасивно легитимиран да отговаря по предявения иск.Моли се за отмяна на обжалваното решение, вместо което да бъде постановено ново, с което да бъде уважен предявения иск.Претендират се разноски.

        С писмения отговор на въззиваемото дружество се изразява становище за неоснователност на въззивната жалба.Моли се атакуваното решение да бъде потвърдено.Претендират се разноски за юрисконсултско възнаграждение за въззивната инстанция.

        Третото лице – помагач на страната на ответника не е подало писмен отговор по реда на чл. 263 от ГПК, не изпраща представител и не изразява становище и в съдебно заседание.

Пловдивският окръжен съд, след като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, намира следното:

   Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, с правен интерес от обжалване и е процесуално допустима.

Съгласно чл. 269 ГПК съдът се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната част.По останалите въпроси той е ограничен от посоченото в жалбата.

        Обжалваното решение е валидно и допустимо.

        Пред първоинстанционния съд е предявен иск с правно основание чл. 124, ал. 1 от ГПК за признаване за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответното дружество сумата от 5000 лева по банков кредит.

        В исковата си молба ищецът твърди, че не е подписвал документи за отпускане на банков кредит от ответника, вкл. искане за това.

        В хода на производството ищецът чрез пълномощника си твърди, че вземането не се дължи, тъй като е погасено по давност.Не отрича сключването на договор № ***г. с ответника.Клаузата по т. 3 от договора за автоматичното му подновяване при условията и по реда, предвиден в общите условия на Банката не била уговорена индивидуално и била неравноправна.Твърди, че срокът на договора е изтекъл на 13.11.2009г., като от тази дата главницата по него е била дължима и към 14.11.2014г. вземането е погасено, поради изтекла 5-годишна давност.Отделно от това не била издадена нова карта за 2012г., респ. не бил продължен срока на овърдрафта, като договорът изтекъл най-късно на 31.12.2011г., респ. погасителната давност за главницата изтекла на 01.11.2016г.Освен това на 02.04.2009г. процесният договор в счетоводните книги на Банката бил отбелязан в просрочие и действието му било прекратено едностранно от страна на Банката, а към 03.04.2014г. вземането било погасено поради изтекла пет годишна давност.

        По реда на чл. 214 от ГПК с протоколно определение на първоинстанционния съд е допуснато изменение на иска в обстоятелствената му част чрез прибавяне на ново основание за недължимост, а именно изтекла погасителна давност по договора за кредит.

        С писмения отговор на ответника по чл. 131 от ГПК е изразено становище за неоснователност на иска.Ответникът твърди, че на 13.11.2007г. между дружеството и ищеца е бил сключен договор за издаване на револвираща кредитна международна кредитна карта с чип и предоставяне на овърдрафт по разплащателна сметка № ***г., въз основа на който Банката е предоставила кредит овърдрафт по картова разплащателна сметка на ищеца в размер на 5000 лв.Съгласно т. 3 от договора срокът за ползване на овърдрафта бил до 13.11.2009г., като същият се подновявал автоматично при условията и по реда, предвиден в Общите условия на Банката за издаване и ползване на револвиращи международни кредитни карти с чип MASTERCARD и VISA.Титулярът се задължавал да погасява предоставения овърдрафт в сроковете и по начина, договорени в общите условия.Отпуснатият кредит бил усвояван от кредитополучателя по банкова сметка *** ***, открита на името на титуляра в Банката.Така предоставения кредит бил погасяван частично през периода 04.12.2007г. – 08.06.2009г. общо в размер на 1971 лева.Към датата на договора за цесия кредитополучателят не изпълнявал точно и добросъвестно задълженията си по договора.На 27.11.2018г. между „Първа и инвестиционна банка“ АД като цедент и „ДЕБИТУМ ИНВЕСТ“ АДСИЦ, ЕИК ********* като цесионер, бил сключен договор за продажба на вземания /цесия/, съгласно който било прехвърлено и вземането на Банката от Р.К.И., ЕГН ********** като титуляр, произтичащо от договор за издаване на револвираща международна кредитна карта с чип и предоставяне на овърдрафт по разплащателна сметка № ***г.Към момента на цесията нямало издаден изпълнителен лист и образувано изпълнително дело.Направено е искане ответното дружество да бъде заместено като страна по делото от цесионера „Дебитум инвест“ АДСИЦ.

        С определението по чл. 140 от ГПК районният съд е допуснал привличане на „Дебитум инвест“ АДСИЦ като трето лице помагач на страната на ответника по делото.

       С писмения отговор на третото лице помагач се поддържа твърдението за валидно сключен договор за издаване на револвираща международна кредитна карта с чип и предоставяне на овърдрафт по разплащателна сметка № ***г. между ищеца и ответното дружество и на договор, сключен на 27.11.2018г. между ответното дружество и третото лице за прехвърляне на пакет от вземания /цесия/, индивидуализирани в Приложение № 1 към договора, по силата на който „Дебитум инвест“ АДСИЦ като цесионер придобило процесното вземане.

       С отговора на исковата молба е представено като писмено доказателство искане за кредитна карта с кредитен лимит 5000 лева от ищеца Р.К.И. до „Първа инвестиционна банка“ АД и сключен договор между страните по делото на 13.11.2007г. за издаване на револвираща международна кредитна карта с чип и предоставяне на овърдрафт по разплащателна сметка № ***г.В т. 1 от договора е записано, че по искане на титуляра Банката приема да открие и води на името на последния картова разплащателна сметка с IBAN *** нея на името на титуляра и/или други посочени от титуляра оправомощени държатели револвираща/и международна/и кредитна/и карта/и с чип MasterCard Standard.Съгласно т. 2 от договора Банката предоставя на титуляра банков кредит овърдрафт по картовата разплащателна сметка в размер на 5 000 лв., който може да бъде усвояван с използване на всяка от картите, издадени към картовата разплащателна сметка на титуляра.Срокът за ползване на овърдрафта съгласно т. 3 от договора е до 13.11.2009г., като същият се подновява автоматично при условията и по реда, предвидени в Общите условия на Банката за издаване и ползване на револвиращи международни кредитни карти с чип Mastercard и Visa.Титулярът се задължава да погасява  предоставеният овърдрафт в сроковете и по начина, договорени в общите условия – чл. 4.В т. 11 от договора е записано, че същият се сключва при условията на чл. 298, ал. 1, т. 1 от ТЗ и с подписването му титулярът е декларирал, че са му предоставени и същият е запознат с общите условия за издаване и ползване на револвиращи международни кредитни карти с чип Mastercard и Visa и Тарифата за такси и комисионни на банката и приема прилагането им при уреждане на отношенията между него и Банката във връзка със сключване и изпълнение на договора.

      Съгласно т. 9.1 от приложените по делото Общи условия на „Първа инвестиционна банка“ АД за издаване и ползване на револвиращи международни кредитни карти с чип Mastercard и Visa, след изтичане на отчетния период Банката осигурява на разположение в писмена форма на дълготраен носител извлечение от картова сметка.Извлечението по сметка съдържа информация за извършените операции с всички карти, издадени към сметката, вкл. и с дигиталните/дигитализираните карти.Съгласно т. 10.1 титулярът се задължава всеки месец до падежа или на следващия работен ден, ако падежът е в неработен ден, да внася по сметката минималната погасителна вноска, посочена в извлечението по картова сметка.Обстоятелството, че титулярът не е получил извлечението, не го освобождава от задължението да внесе в срок дължимите на падежа суми.В т. 19.1.1 от общите условия е предвидено, че срокът на договора, респ. срокът за ползване на овърдрафта, се удължава автоматично всеки път за нов едногодишен период, при условие, че никоя от страните не е уведомила другата за прекратяване на договора по реда на чл. 19.2.1 – едностранно от титуляра с писмено предизвестие за отказ от удължаване срока на договора, подадено в офис на Банката 30 дни преди изтичане на текущия срок на договора, съотв. по реда на чл. 19.2.2 едностранно от Банката с 60-дневно писмено предизвестие до титуляра.

         Като писмено доказателство по делото е представен и договор за продажба и прехвърляне на вземания /цесия/ от 27.11.2018г., сключен между „Първа инвестиционна банка“ АД – цедент и „Дебитум инвест“ АДСИЦ, ЕИК ********* – цесионер, съгласно който цедентът прехвърля на цесионера свои парични вземения, произтичащи от просрочени и неизплатени задължения по договора за кредит на физически лица, сключени между цедента, в качеството му на кредитор и физически лица, в качеството им на длъжници, срещу  задължението на цесионера да му заплати уговорената цена.Вземанията се прехвърлят към цесионера в състоянието им и с принадлежностите им към относимата дата – 20 ноември 2018г. Съгласно т. 4.1 от договора цедента прехвърля всички свои вземания, описани и индивидуализирани в Приложение № 1 към договора, на цесионера, в размера и състоянието им  към относимата дата, вкл. всички техни обезпечения, допълнителни права и права по гаранции.

          Към писмения отговор на третото лице е приложено известие за доставяне до Р.К.И. на препоръчана пратка от „Първа инвестиционна банка“ АД, върнато с отбелязване, че получателят е непознат на посочения адрес.В хода на първоинстанционното производство на ищеца е връчено уведомление от „Първа инвестиционна банка“ АД изх. № 10-3878 от 31.05.2019г., препис от което е приложено по делото.Със същото го уведомяват на основание чл.99, ал. 3 от ЗЗД, че с договор за продажба на вземане /цесия/ „Първа инвестиционна банка“ АД е прехвърлила на „Дебитум инвест“ АДСИЦ вземания в размер на 44718, 04 лева към 20.11.2018г., вкл. всички вземания на „Първа инвестиционна банка“ АД, произтичащи от договор за издаване на револвираща кредитна карта с чип и предоставяне на овърдрафт по разплащателна сметка  № 125РКО-А-0706/13.11.20107г., сключен с Р.К.И..Посочено е, че единствен кредитор по цедираните вземания е „Дебитум инвест“ АДСИЦ, ЕИК *********, на който следва да се извършват всички плащания.

       Съгласно заключението на приетата съдебно-счетоводна експертиза в първоинстанционното производство предоставеният кредитен лимит /овърдрафт/ е усвояван многократно през периода 13.11.2007г. – 24.01.2008г. до пълния размер на предоставената сума по откритата сметка на кредитополучателя в Банката на няколко транша, подробно описани в заключението.Усвоеният кредитен лимит /овърдрафт/ е погасяван многократно частично по главница и лихви по откритата банкова сметка ***.Кредитът бил в просрочие, считано от 02.04.2009г.Към 20.11.2018г. общият размер на задълженията бил 44 718, 04 лева, включващ непогасена главница в размер на 5000 лева, непогасена договорна лихва за периода 19.04.2009г. – 20.11.208г. вкл. – 20 658, 36 лв., непогасена наказателна лихва за периода 08.05.2009г. – 20.11.2018г. вкл. в размер на 18 942, 68 лв. и годишна такса за обслужване на кредитна карта за 2009г., 2010г., 2011г. в размер на 117 лева.

           Районният съд е приел, че правопогасяващия факт, на който ищецът основава иска си – изтекла погасителна давност за вземането, може успешно да бъде противопоставен само на кредитора.Поради това, за да бъде искът основателен следва да се установи, че ответникът по него е кредитор по задължението, чието погасяване се претендира, че е настъпило.В случая вземането е било прехвърлено по реда на чл. 99, ал. 2 от ЗЗД и преминало към новия кредитор с всички свои привилегии, обезпечения и други принадлежности, вкл. и изтеклите лихви – арг. от чл. 99, ал. 2 от ЗЗД.Връчването било извършено на 18.09.2019г. и от датата на уведомяването цесията имала действие по отношение на длъжника, който вече дължал изпълнение на цесионера.Смяната на кредиторите произвела действие и по отношение на ответника, който вече не бил титуляр на вземането относно което се претендирало погасяване по давност, респ. иска против него бил неоснователен.

         Изложените доводи в първоинстанционното решение не се споделят от настоящия състав на съда.

 

         По делото не е доказано от ответника, чиято е доказателствената тежест, че е постигната договореност между него и третото лице помагач за прехвърляне на процесното вземане, респ. че същото е включено в предметния обхват на договора за прехвърляне на вземания между тях.В сключения договор вземането не е индивидуализирано със страни и предмет, а приложение № 1 към него не е представено по делото.Конкретното вземане не е достатъчно индивидуализирано и в уведомлението до длъжника за извършената цесия, където е посочен единствено общия размер на задълженията по процесния договор за издаване на револвираща кредитна карта, без да се уточнява какви вземания на кредитора се включват в тази обща сума, на какво основание от договора, за какви периоди са дължими.С оглед на това ищецът правилно е насочил иска си към кредитодателя, който за него се явява надлежния кредитор.

        На следващо място ответникът не е доказал размера на вземането си за главница по договора с ищеца, като в тази насока от заключението на приетата съдебно-счетоводна експертиза в първоинстанционното производство е установено, че усвоеният кредитен лимит /овърдрафт/ е погасяван многократно частично – главница и лихви по банковата сметка, открита на името на получателя в банката.По делото не е представено извлечение от картовата сметка на кредитополучателя, респ. няма данни за падежа и размера на дължимите месечни погасителни вноски, както и за датата на настъпване на изискуемостта на всяка от тях.Не са ангажирани доказателства за отправено волеизявление за прекратяване на договора по предвидения в общите условия на Банката ред.Поради това не би могло да се направи и извод от кой момент вземането за погасяване на главницата по процесния договор е станало изискуемо, респ. кога е започнала да тече погасителна давност.

         Предвид гореизложеното въззивната жалба се явява основателна и следва да бъде уважена, а оспорваното решение неправилно, поради което следва да бъде отменено, вместо което да се постанови решение, с което искът да бъде уважен.

         С оглед изхода на делото пред настоящата инстанция в тежест на въззиваемия следва да бъдат възложени направените от жалбоподателя /ищец в първоинстанционното производство/ разноски пред първата инстанция за ДТ и адвокатско възнаграждение общо в размер на 702 лева и разноски за ДТ в размер на 100 лева за настоящата инстанция.

 По тези съображения Пловдивският окръжен съд

                   

                                         Р   Е   Ш   И   :

 

 ОТМЕНЯ решение № 1469 от 18.04.2020г. на РС – Пловдив, постановено по гр. д. № 1343 по описа за 2019г. на същия съд, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

 ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО на основание чл. 124, ал. 1 от ГПК по предявения отрицателен установителен иск от Р.К.И., ЕГН ********** ***, със съдебен адрес:*** чрез адв. Р. И. против „Първа инвестиционна банка“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Драган Цанков“ № 37, че ищецът не дължи на ответното дружество сумата от 5000 лева, представляваща вземане по договор за кредит – овърдрафт, сключен с банката на 13.11.2007г.

ОСЪЖДА „Първа инвестиционна банка“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „Драган Цанков“ № 37 да заплати на Р.К.И., ЕГН ********** ***, съдебен адрес:*** сумата от 702 лева – разноски за първа инстанция и сумата от 100 лева – разноски за втора инстанция.

        Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                               

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           

 

 

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: