Решение по дело №170/2018 на Районен съд - Белоградчик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 септември 2018 г. (в сила от 16 ноември 2018 г.)
Съдия: Анна Иванова Кайтазка
Дело: 20181310200170
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юни 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 189

 

                                       гр.Белоградчик, 14.09.2018 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          Белоградчишкият районен съд, 4 – ти състав в публично съдебно заседание на тринадесети септември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: АННА КАЙТАЗКА

 

 

         при  участието на секретаря Жанета Еленкова, като разгледа докладваното от съдия Кайтазка НАХ дело № 170 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е  по  реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

         Образувано е по жалба на Б.И.М. ***, с ЕГН ********** срещу НП № 450/ 07.06.2018 г. на Директора на РДГ – Берковица, с което му е наложена „глоба” в размер на 300 лв. на основание чл.257 ал.1 т.1 от ЗГ, за нарушение на чл.257 ал.1 т.1 от ЗГ.

          В жалбата на жалбоподателя, се твърди незаконосъобразност на наказателното постановление и иска отмяната му, предвид на това, че при издаване на НП са допуснати процесуални нарушения – няма посочена конкретна нарушена норма от закона, а обща, бланкетна такава. В с.з. представител на жалбоподателя, подържа жалбата, сочи съществени пропуски при провеждане на админ.нак.производство – отново не конкретизиране на изпълнителното деяние, според санкционната норма, недоказана правоспособност на актосъставителя и свидетеля по акта за извършване на контролна дейност по ЗГ, несъответствие на АУАН с прехождащият го констативен протокол от проверка, неустановено задължение на жалбоподателя – да отговаря за района, относно който му се вменява отговорност.

          Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява в с.з.,в което е разгледано по същество делото, но изразява становище по казуса в писмени бележки – в които моли да бъде потвърдено постановлението на директора на РДГ-Берковица, като счита, че е доказано извършеното нарушение.

           Съдът, след като обсъди доводите на страните и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, намери от фактическа страна следното:

         Жалбоподателят Б. М. заема длъжността “горски надзирател” при ДГС-Миджур”-Чупрене. 

         На 24.04.2018 г. в землището на с.Г. Лом, общ.Ч., била натоварена и транспортирана дървесина –  6 пл.куб.м., “бук” в неустановено по-конкретно по делото МПС, “камион”.

           На 24.04.2018 г., свидетелите Ст.С. и Ив.Н. – гл.специалисти “горски инспектор” при ИАГ, спрели въпросното МПС за контролна проверка на път в посоченото землище, и установили, че дървата нямат никаква марка , нито водачът на автомобила – превозен билет. На мястото, след молба за съдействие към ДГС”Миджур”-Чупрене, в чиито район е землището, пристигнали служители на това стопанство, с GPS устройство, вкл. и жалбоподателят. Жалбоподателят – Б.И.М. се представил за “горският надзирател” към ДГС“Миджур”, отговарящ за района, в който се намирали – землището на с.Г. Лом, общ.Ч.. Всички констатирали липсата на каквато и да е марка и превозен билет за дървесината в провереното превозно средство, а водачът на МПС не отрекъл тези факти, но заявил, че имал разрешение да извършва почистване на общинска ливада в землището на с.Г. Лом и именно там , в същия ден бил добил дървата. Заедно с водача, имало и още едно лице в автомобила.  Св.С. и Н. констатирали, че дървата в камиона били от вида “бук”, прясно отрязани и в количество 6,00 пл.куб.м. дървесина. Лицето, управлявало провереното МПС отвело групата проверяващи, вкл. Б.М. и св.С., и Н. до мястото, в което били отрязани дърветата. Свидетелите забелязали съответствие в пъните на отрязаните дървета и самите дърва, натоварени в автомобила. Но ливадата, от която твърдял, че има правото да реже дърва с цел почистване водача на автомобила, била гранична само с горски масив, в който се оказали пъните. С помощта на GPS били установени границите на имота, в който са рязани дърветата – оказало се , че това е “отдел 70 д” – ДГФ, стопанисван от ДГС”Миджур”.

         Св.Ив. Н. съставил констативен протокол № 152017 от същата дата, подписан от Б.М. и колегата на Н.  – С., в който отразил, че “Б.М. – горски надзирател при ДГС”Миджур”, ІІ ГСУ, като длъжностно лице на проверения участък, е допуснал да се отсекат 15 бр. дървета от вида “бук”, с кубатура 12 пр. куб.м., в отдел “70 д”, м.”Гъндерица” с.Г. Лом, ДГТ”. В реквизита  “препоръки, предписания и разпореждания” записал - “ да се състави акт за неупражнен контрол по ЗГ.

На същата дата, 24.04.2018 г. св.С.С. съставил АУАН № 450 на Б.М., за това че в периода 22-23.04.2018 г. в с.Г. Лом, общ.Ч., в качеството му на длъжностно лице “горски надзирател” при ДГС-Миджур – ІІ ГСУ, е допуснал да се извърши незаконна сеч в отдел 70 “д”, ДГТ, на 15 бр. дървета от вида “бук, или 6 пл.кубм., нарушение по чл.257 ал.1 т.1 от ЗГ. Като свидетел на установяване на нарушението и съставяне на акта , в него се подписал колегата на С. -  Ив.Н.. При връчване на АУАН на жалбоподателя, последният е заявил, че е “поради много задължения и експедиране, нямал възможност да обиколи района”. На 07.06.2018 г. въз основа на акта е издадено обжалваното НП № 450/2018 г. на Директора на РДГ-Берковица.

          При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът прие:

          Жалбата е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.

          При съставянето на акта и при издаването на НП са допуснати съществени процесуални нарушения на ЗАНН и ЗГ, които налагат отмяната на атакуваното наказателно постановление.

               Съдът намира, че при провеждането на административно-наказателното производство са нарушени най-напред разпоредбите на чл.57 ал.1 т.6 от ЗАНН.

Нормата на чл.257 от ЗГ е банкетна и препращаща, за да бъде ангажирана административно-наказателната отговорност на определено лице съобразно нея, следва да бъдат установени и посочени в акта и НП, точните норми от ЗГ, подзаконовите актове по прилагането му, както и/или решения и/или предписания, основани на тях, които конкретния нарушител не е изпълнил или е изпълнил несвоевременно. Съдът намира, че в конкретният казус нарушението не е квалифицирано в пълнота, за да бъде ясно в какво точно се обвинява нарушителя – липсват в АУАН и НП онези норми, които са вменявали някакво задължение на лицето.

         След като това не е сторено, съдът намира, че съществено е нарушено правото на защита на наказаното лице - процесуално нарушение от категорията на абсолютните, което винаги е основание за отмяна на НП. Изискванията към съдържанието на наказателното постановление са изчерпателно посочени в чл. 57 от ЗАНН. Нормата е императивна и в т.6 от посочената разпоредба ясно е посочено, че НП следва да съдържа законовите разпоредби, които са били виновно нарушени. Неспазването от страна на административно наказващият орган на изискванията на посочената по-горе норма от ЗАНН в издаденото наказателно постановление, води освен до ограничаване на правото на защита, до – невъзможност упражняването на съдебен контрол за законосъобразност на наказателното постановление. В производството по обжалване на наказателните постановления, съдът следва да установи съществуването или несъществуването на описаното в постановлението административно нарушение и съответно съпоставянето на фактически установеното действие или бездействие на посочения като нарушител със съответната законова норма, регламентираща същото като административно нарушение. Установяването в хода на съдебното производство на съществуването или не съществуването на описаното в наказателното постановление административно нарушение предпоставя индивидуализацията на съответното административно нарушение съобразно всички изисквания на чл. 57 от ЗАНН. Когато е нарушена тази императивна норма, съдът е възпрепятстван за прецени законосъобразността на наказателното постановление. Конкретният случай е точно такъв. Съставът на 257 ал.1 т.1 от ЗГ е приложим в случаите, когато съответното лице /два вида субекти/ - длъжностно такова или лице упражняващо лесовъдска практика,  извърши нарушение на разпоредби на ЗГ или подзаконовите актове по прилагането му. За да може съдът да прецени има ли неизпълнени задължения от – в случая “длъжностното лице”, следва да бъдат конкретизирани тези разпоредби както словом , така и цифром. Има се предвид издирването и посочването от актосъставителя и АНО на онези вменени задължения, които като правила на поведение то не е спазило.

Посоченото нарушение при издаване на НП, според съда е достатъчно и самостоятелно основание да бъде отменено НП.

         За прецизност съдът отбелязва, и че се съгласява с довода на представителя на жалбоподателя – за недостатъчна конкретизация на изпълнителното деяние. Действително чл.257 ал.1 т.1 от ЗГ предвижда три изпълнителни деяния, осъществени в бездействие / първата хипотеза/ или действия – вторите две. Записът на актосъставителя в АУАН, повторен в НП от АНО, е трудно да бъде определен - като коя от трите хипотези на законовата разпоредба осъществява.

         Още повече, терминът “допуснал”, означава според съда , че се вменява отговорност за “допустителство”, а в тези случаи нарушението е с особени субект, субективна страна и участие на трети лица. Извършител на същото можеше да бъде само лице, съответно оправомощено, но и длъжно да се противопостави на незаконната сеч, извършвана от другиго. Такива правомощия може да има само длъжностно лице или работодател. Т.е. между субекта и другите лица да са налице отношения на власт и подчинение. За да се осъществи допустителство е необходимо едно или няколко лица да са започнали незаконна сеч, което е въпрос фактически. Последните вършат нарушение, което подлежи на установяване и санкциониране. Изпълнителното деяние при допустителството се осъществява чрез бездействие, като субектът знае, че се извършва незаконна дейности и въпреки това не упражнява предоставените му от закона правомощия. В резултат на бездействието възниква едно трайно състояние, което ще трае непрекъснато до момента, в който деецът упражни своите правомощия или докато дейността на третите лица бъде прекратена от друго оправомощено лице или от самите тях. Нарушението ще е довършено с факта на осъщественото бездействие. Формата на вината при допустителството е пряк умисъл. В този смисъл не може да се приеме за доказано нарушението – от неговата субективна страна – няма никакви данни дори жалбоподателят да е знаел, че в отдел “70 д”, земл. на с.Г. Лом, общ.Ч., на 24.04.2018 г. се осъществява нерегламенирано добиване на дървесина, и той при това – да е бездействал.

         На следващо място няма доказателства наистина, и че Б.М. е горски надзирател точно в участък, в който попада отдел “70 д” от  землището на с.Г. Лом, общ.Ч.  Този факт / за участъка/ се упоменава само в писмото на ДГС “Миджур”, изпратено до съда, като придружително на депозираната длъжностна характеристика на М., също и в записа на акта и НП, но това се оказват твърдения на едната страна по делото – въззиваемата / вкл. и на нейните свидетели/, а съдът не може да го приеме за безусловно установено - при условие, че това обстоятелство се оспори на практика от представителя на М.. Съдът констатира, и  че в длъжностната характеристика на Б.М. също не е установено това – за кой участък от територията на стопанството отговаря лицето, и попада ли там отдел “70 д” / той отговаря “за територии - държавни или частни гори, с площ на имотите до 20 дка” според характеристиката/.

         Не по-малка тежест има и мотива на съда за недоказаност по същество на обвинението към Б.М.. Свидетелите С. и Н. заявиха в с.з., че добива на дървесина е бил осъществен в същия ден – на проверката им, т.е. 24.04.2018 г., което те са възприели от думите на самия извършител на незаконното отсичане на дърветата. Необяснимо за съда тогава остава, защо датата на нарушението , съобразно АУАН и НП е “22-23.04.2018 г” и как да се свърже с поведение/липса на такова от страна на Б.М., или има недоказаност на деянието по същество, свързана с момента на извършване на нарушението.

Предвид сочените по-горе, мотиви, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление, е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Водим от горното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И :

 

          ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 450/07.06.2018 г. на Директора на РДГ-Берковица, с което на Б.И.М. ***, с ЕГН **********, е наложена „глоба” в размер на 300 лв. на основание чл.257 ал.1 т.1 от ЗГ, за нарушение на чл.257 ал.1 т.1 от ЗГ.

             Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен Съд - Видин в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                                              

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: