Решение по дело №566/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 1
Дата: 5 януари 2021 г. (в сила от 5 януари 2021 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20207100700566
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                     /……...01.2021 г., град Добрич

 

                В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

                                                                                  

Административен съд - Добрич, в публично заседание на осми декември, две хиляди и двадесета година, в касационен състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРАСИМИРА ИВАНОВА 

                                  ЧЛЕНОВЕ:           СИЛВИЯ САНДЕВА

                                                               НЕЛИ КАМЕНСКА

 

при участието на секретаря, ВЕСЕЛИНА САНДЕВА и прокурора при Окръжна прокуратура гр.Добрич, ВИОЛЕТА ВЕЛИКОВА, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 566 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Образувано е по касационна жалба на С.Т.П. ***, подадена чрез адв.А.А., срещу Решение № 260015/17.09.2020 г., постановено по нахд № 400/2020 г. по описа на Районен съд –Добрич, с което е изменено Наказателно постановление № НП-ПБЗН-ДЧ1-9/13.03.2020г., издадено от началника на Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ –Добрич.

В касационната жалба са изложени съображения за незаконосъобразност на постановеното решение, поради нарушение на материалния закон. Касаторът твърди, че не е извършил нарушението, за което му е наложено административно наказание „глоба“ и че складираните в двора му отпадъци не били лесно запалими. Освен това възразява, че проверката била извършена през зимата, когато нямало запалимост. В съдебно заседание поддържа жалбата, чрез адв.А. и моли решението и потвърденото с него наказателно постановление да бъдат отменени като незаконосъобразни.

Ответникът, Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ –Добрич, чрез процесуалния си представител, юрисконсулт Силвия Петрова, оспорва жалбата като неоснователна и моли решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Прокурорът счита, че извършването на нарушението е доказано, материалният закон е приложен правилно от съда и пледира оспореното решение да бъде оставено в сила.

Административен съд –Добрич, намира, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за неоснователна.

С оспореното решение Районен съд - Добрич е изменил Наказателно постановление (НП) № НП-ПБЗН-ДЧ1-9/13.03.2020г., издадено от началника на Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ –Добрич в частта на размера на наказанието „глоба“ от 1000 лева като го е намалил на 400 лева. Административното наказание е наложено на С.Т.П. *** за нарушаване на чл.16, ал.1 от Наредба № 8121з-647 от 01.10.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, на основание чл.265, ал.1 от Закона за Министерството на вътрешните работи.

За да измени НП, съдът е приел за установено, че жалбоподателят е извършил виновно нарушение на чл.16, ал.1 от Наредба № 8121з-647 от 01.10.2014 г., тъй като на 28.02.2020г. при извършване на проверка от компетентните органи на недвижим имот с адрес в с.Плачи дол, ул.“Седма“ № 18 било установено, че той е складирал в дворното място голямо количество горими отпадъци – пластмасови бутилки, опаковки и празни туби и полимерни материали.

 Настоящият касационен състав не установи съдът да не е преценил всички събрани в хода на производството доказателства, да е игнорирал или анализирал превратно някое от тях. Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е установил фактическата обстановка по делото, като е приел, че тя съответства на описаната в акта и наказателното постановление. Споделя се изложеният в мотивите на оспореното решение извод за законосъобразност на наказателното постановление.

Съгласно чл.16, ал.1 от Наредба № 8121з-647 от 01.10.2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, стопаните на недвижимите имоти са длъжни да поддържат свободната дворна площ на обектите, които обитават, чиста от горими отпадъци, суха растителност и други растителни остатъци. От своя страна нормата на чл.265, ал.1 от ЗМВР, в действащата му редакция към датата на извършване на деянието и издаването на НП, гражданите, които виновно не са изпълнили задълженията, предвидени в този закон или в подзаконовите нормативни актове по прилагането му, се наказват с глоба от 200 до 2000 лв. След изменението на нормата, публ. в ДВ бр.60 от 07.07.2020г., наказуемостта на деянието не е отпаднала.

От събраните по делото доказателства, писмени и гласни,  се установява по безспорен начин, че извършителят на деянието, обявено за наказуемо, е именно административно-наказаният, който е складирал отпадъците в имота.

Авторството на деянието съдът е приел за доказано и със свидетелските показания на кмета на село Плачи дол, Атанас Димитров П., който е категоричен, че въпросните отпадъци в имот в с.Плачи дол, ул.“Седма“ № 18 се складират от С.Т.П..

Районният съд е събрал доказателства, че самата проверка в имота е извършена по повод жалба от 26.02.2020г. на кмета на село Плачи дол Атанас П. и множество физически лица, жители на с.Плачи дол и собственици на имоти в населеното място, адресирана до Районна прокуратура - Добрич и други държавни и общински власти, представена от административно-наказващия орган по делото.

Съдът законосъобразно се е позовал на свидетелските показания на служителите на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ –Добрич, които потвърждават оплакванията в жалбата на кмета на населеното място и неговите жители, че във въпросния имот, поради складирани множество горими отпадъци на 27.08.2017г. е възникнал пожар, който не се е разпространил към съседните имоти единствено поради усилията на пожарната служба.

Правилно съдът е приел, че складираните отпадъци са горими, тъй като това обстоятелство е категорично установено от свидетелските показания на служителите на РС „ПБЗН“-Добрич - Петър Петров началник-група, Младен И.-младши инспектор и Боян Хаджиев-инспектор в РС „ПБЗН“-Добрич, които разполагат с необходимите специални знания да преценят дали определени вещи са леснозапалими и пожароопасни. При разпита им в съдебно заседание свидетелите потвърждават оплакванията в жалбата на жителите на с.Плачи дол, че в процесния имот са открили множество отпадъци от пластмаса, парчета от найлони, пластмасови кофи, бутилки, с които дворът бил препълнен чак до оградата. Според свидетеля Младен И., служител в пожарната служба, намиращите се в имота отпадъци биха се запалили от подхвърлена цигара. Същият свидетел описва намиращите се вещи в имота в с.Плачи дол, ул.“Седма“ № 18 като „килим от отпадъци от пластмаса, около 50 см. висок“.

От свидетелските показания на кмета на селото, Атанас Димитров П., се установява също, че многократно той е отправял към касатора молби и предупреждения да разчисти имота, поради споделени с кмета страхове и опасения от съседите  и останалите живеещи в близост жители. Според кмета на селото съседите на процесния имот били възрастни хора, които живеели под стрес и уплаха да не възникне друг пожар. Подобни опасения и страхове имали и живеещите в близост до този имот около осем семейства.

С оглед приобщените в съдебното следствие доказателства, коментирани по-горе, съдът правилно е отхвърлил възражението, че складираните отпадъци не биха се запалили през зимния сезон.

Настоящата инстанция споделя и изразеното становище в мотивите на оспореното решение, подробно мотивирано,  че нарушението не е маловажно.

В заключение касационният състав приема, че касационната жалба е неоснователна. Районен съд - Добрич е постановил валидно, допустимо и правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Процесуалният представител на Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ –Добрич е направил своевременно искане за присъждане на разноски. С оглед изхода на делото и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН на Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ –Добрич следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер, определен в чл. 37 от Закона за правната помощ, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН. В случая за защита по дела по ЗАНН чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение от 80 до 120 лева. Производството по делото бе проведено в едно съдебно заседание, не се отличава с фактическа или правна сложност, поради което следва да се присъди възнаграждение за изготвянето на писмено становище от юрисконсулт Силвия Петрова в размер на 80 лева.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.1, предл.1 от АПК във вр.с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260015 от 17.09.2020 г. на Районен съд - Добрич, постановено по нахд № 400/2020 г. по описа на същия съд.

ОСЪЖДА С.Т.П. с ЕГН ********** да заплати на Регионална служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ –Добрич сумата от 80 (осемдесет) лева – разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: