Присъда по дело №1432/2013 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 228
Дата: 14 октомври 2013 г. (в сила от 30 октомври 2013 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20135220201432
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 19 юли 2013 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2013                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  14-ти октомври                                                                      2013 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

Секретар: И.Р.

Прокурор: В. Х.

Като разгледа докладваното от съдия БИШУРОВ

Наказателно дело ОХ № 1432                              по описа за 2013 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимите М.А.П. – роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, безработен, неосъждан /реабилитиран/, ЕГН: **********, Р.М.П. – роден на ***г***, обл.Пазарджик, българин, български гражданин, с начално образование, неженен, ученик, неосъждан, ЕГН: ********** и П.Я.П. – роден на ***г***, обл.Пазарджик, българин, български гражданин, с начално образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН: **********, ЗА ВИНОВНИ В ТОВА, че на 01.04.2013г. в гр.Септември, обл.Пазарджик, в съучастие като съизвършители, са отнели чужда движима вещ – метален варел на стойност 265.00 лв. от владението на ТПК „Първи май” – гр.Септември, обл.Пазарджик с председател Й.С.Ц. ***, без съгласието на собственика, с намерение противозаконно да я присвоят, като кражбата представлява маловажен случай, а Р.М.П., макар и непълнолетен е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, поради което и на основание чл.194, ал.3, във вр. с ал.1, във вр. с чл.20 ал.2 от НК, във вр. с чл.54 и чл.57, ал.1 от НК ОСЪЖДА подсъдимите М.П. и П.П. на ПРОБАЦИЯ с пробационни мерки по чл.42а, ал.2, т.1 и т.2 от НК, а именно задължителна регистрация по настоящ адрес при честота на явяване два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител, двете за срок от по ОСЕМ МЕСЕЦА, а на основание чл. 194 ал.3, във вр. с ал.1, във вр., с чл.20 ал.2, във вр. с чл.54, чл.57 ал.1, във вр. с чл.63 ал.1 т.5 от НК ОСЪЖДА подсъдимия Р.П. на Обществено порицание, което да се изпълни чрез обявяване на присъдата на видно място в ОУ „Христо Смирненски” гр.Септември за срок от ЕДИН МЕСЕЦ.

 

ОСЪЖДА подсъдимите М.А.П., Р.М.П. и П.Я.П. да заплатят солидарно на ТПК „Първи май” гр. Септември, представлявано от председателя Й.Ц. сумата в размер на 265.00 лв., представляваща обезщетение за причините с престъплението имуществени вреди.

 

 На основание чл. 189, ал.3 от НПК  ОСЪЖДА подсъдимите  М.А.П., Р.М.П. и П.Я.П. да заплатят в полза на държавата по сметка на ОД на МВР - Пазарджик  сторените по делото разноски в размер на по 15 лв. за всеки един от тях, както и ДТ върху размер на уважение граждански иск в размер на по 17 лв. за всеки един от тях, платими по сметка на Пазарджишки районен съд.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15 дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

                            

 

 

                                        

Съдържание на мотивите

НОХД № 1432/2013 год.

МОТИВИ:

 

Обвинението е против подсъдимите М.А.П., Р.М.П. и П.Я.П.,*** за престъпление по чл.194 ал.3 във вр. с ал.1, във вр. с чл.20 ал.2, а за Р.П. и във вр. с чл.63, ал.1, т.4 от НК, а именно за това, че на 01.04.2013 год., в гр. Септември, обл. Пазарджик, в съучастие като съизвършители, са отнели чужда движима вещ - метален варел на стойност 265 лв., от владението на ТПК „Първи май” - гр. Септември, обл. Пазарджик с председател Й.С.Ц. ***, без съгласието на собственика, с намерение противозаконно да я присвоят, като Р.П., макар и непълнолетен, е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, а случаят е маловажен.

Производството пред първата инстанция е по реда на Глава ХХVІІ от НПК.

В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура-гр.Пазарджик поддържа така повдигнатото обвинение, като пледира за осъдителна присъда.

Подсъдимите се явяват лично в съдебно заседание и със служебен защитник, като се признават за виновни, признават изцяло фактите по обвинителния акт и се отказват от събиране на доказателства за тях.

Против солидарно против подсъдимите е предявен и приет за съвместно разглеждане граждански иск от ощетеното ЮЛ - ТПК „Първи май” - гр. Септември, обл. Пазарджик с председател Й.С.Ц. за сумата от 265 лева, представляваща обезщетение за причинените с престъплението имуществени вреди.

          Районният съд като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и след като спази разпоредбите на чл. 301 от НПК,  прие за установено следното:

ТПК „Първи май” - гр. Септември, обл. Пазарджик с председател св. Й.Ц. стопанисва метална работилница в цех „Мозаечен” на кооперацията.

На 01.04.2013 г., около 09.30 ч., подс. М.П., синът му подс. Р.П. и подс. П.П. тръгнали с каруцата и коня на първия, за да търсят отпадъчно желязо. Минавайки покрай цех „Мозаечен” на горепосочената кооперация, подсъдимите М. П. и П. П. решили да влязат вътре и да извършат кражба на евентуално намиращи се там метални вещи, които след това да предадат за вторични суровини. В изпълнение на замисъла си двамата прескочили оградата, минали през двора и в едно от помещенията на кооперацията видели гореописания метален варел с размери 100x100x100 см. с дебелина на ламарината 4 мм. и поставена върху него рамка от винкел с дължина 4 м.

 

 

Подс. Р. П. останал отвън с каруцата и коня, за да пази и предупреди баща си и подс. П.П. при евентуалза заплаха от разкриване.

Не след дълго подсъдимите М.П. и П.П. изнесли металния варел и заедно с подс. Р.П. го качили на каруцата. След това тримата го откарали при св. Митко Борисов и му предложили да му го продадат с обяснението, че били използвали варела за варене на буркани. Св. Борисов се съгласил да купи варела на цени като за отпадъчно желязо. Той премерил вещта и установил, че тежи 117 кг., за което заплатил на тримата сумата от 40 лв. След това св. Борисов предал варела в пункт за вторични суровини в с. Варвара, обл. Пазарджик, а получените пари подсъдимите М. П. и П. П. си разделили и похарчили за храна.

                По-късно на същия ден  св. Ц. отишъл във въпросния цех и установил кражбата на гореописания  варел. По този повод той подал жалба  до РУП – Септември, като в хода на извършената полицейска проверка били установени извършителите.

След това било отпочнато настоящото наказателно производство.

          От заключението на изготвената в досъдебното производство оценъчна експертиза, се установява, че стойност на вещта, предмет на посегателство, подробно посочена по-горе възлиза на сумата от 265 лева, към датата на извършване на деянието с приспаднато овехтяване.

Горната фактическа обстановка съдът възприе, въз основа на самопризнанията на подсъдимите, за фактите изложени в обстоятелствената част на ОА и събраните в досъдебната фаза на процеса доказателства, които подкрепят самопризнанията - показанията на свидетелите Ц. и Борисов, заключението на назначената по делото оценъчна експертиза, както и писмените доказателства, инкорпорирани в доказателствения материал по делото по реда на чл.283 от НПК.

Съдът дава пълна вяра на събраните по делото гласни доказателства, т.к. те са непротиворечиви, хронологично точни и взаимно допълващи се, като кореспондират с писмените доказателства по делото.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че от обективна и субективна страна, подсъдимите М.А.П., Р.М.П. и П.Я.П. са осъществили престъпния състав на  чл.194 ал.3 във вр. с ал.1, във вр. с чл.20 ал.2, а за Р.П. и във вр. с чл.63, ал.1, т.4 от НК, като на 01.04.2013 год., в гр. Септември, обл. Пазарджик, в съучастие като съизвършители, са отнели чужда движима вещ - метален варел на стойност 265 лв., от владението на ТПК „Първи май” - гр. Септември, обл. Пазарджик с председател Й.С.Ц. ***, без съгласието на собственика, с намерение противозаконно да я присвоят, като Р.П., макар и непълнолетен, е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, а случаят е маловажен.

Авторството на горепосоченото деяние се доказа по един несъмнен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Безспорно доказани са и останалите обстоятелства по времето, мястото и начина на извършване на деянието. Подсъдимите са имали представа  за всички обективни елементи на престъплението и са  искали настъпването на общественоопасните последици на деянието си, т.е. действали са с пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 от НК. Деянието е извършено от тях в съучастие като съизвършители, доколкото и тримата са участвали в изпълнителното деяние по отнемане на владението над вещта, като са я взели от местопрестъплението, натоварили са я на каруцата и са я отнесли, за да се разпоредят с нея по описания начин. Всеки от тях е съзнавал участието и приноса на останалите в постигането на общия престъпен резултат, т.е имали са общност на умисъла. Подс.Р.П. е бил непълнолетен, т.к. е бил на 15 години и 7 месеца, но този факт не му е пречел да разбира добре свойството и значението на извършеното от него, т.е. запретеността на деянието, както и да ръководи постъпките си. Той е действал с една осъзната потребност да извърши престъпното посегателство заедно с останалите двама. В това съдът се убеди и след непосредствените впечатление, които доби за непълнолетния във фазата на съкратеното съдебно следствие.

Деянието на тримата съставлява маловажен случай на кражба по смисъла на чл.93 т.9 от НК, във вр. с чл.194 ал.3 от НК.  Опора за този извод се съдържа във вида, количеството и стойността на вещта, предмет на посегателство, подробно описана по-горе, както и предвид наличието на други смекчаващи обстоятелства - пълни самопризнания, оказано съдействие на разследващите органи за разкриване на престъплението, изразено критично отношение към стореното, тежко семейно и материално положение на подсъдимите, чистото им съдебно минало и ниската стойност на вещта. При тези данни извършеното от тях е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение на обичайните случаи на престъпления от този вид. В този смисъл е и практиката на ВКС на РБългария /виж Решение № 838/05 год. по н.д. № 508/05 год. по описа на ВКС/.

          При определяне вида и размера на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимите, съдът взе предвид разпоредбите на чл.36 от НК - относно целите на наказанието и на чл.54 и чл.57  от НК - за неговата индивидуализация.

          За да определи видът и размерът на наказанието, съдът отчете невисоката степен на обществена опасност на деянието – кражба в маловажен случай по смисъла на чл.93 т.9 от НК. Подсъдимите П.П. и М.П. са личности с относително завишена степен на обществена опасност. Не са осъждани, доколкото М.П. е реабилитиран по право за осъждането си по НОХД № 105/02г. на Ихтиманския РС, но и двамата са криминално прояви и негативно охарактеризирани по местоживеене. Подс.Р.П. е с ниска степен на обществена опасност – не е осъждан и не е криминално проявен, а настоящото деяние е инцидентно в неговия живот.

Подбудите за извършване на престъплението се коренят в незачитането на установения в страната правов ред и правото на лична собственост, в голяма степен провокирани от ниския жизнен стандарт и социалната среда, в която  живеят подсъдимите.

Като смекчаващи наказателната отговорност обстоятелства за подсъдимите съдът прецени пълните и подробни самопризнания, оказаното съдействие на разследващите органи, изразеното критично отношение към стореното, чистото съдебно минало, тежкото семейно положение, материално и имотно състояние. Отегчаващо отговорността обстоятелство са негативните характеристични данни за М.П. и П.П..   

Съдът при определяне на наказанието на всеки от подсъдимите изходи от императивната разпоредба на чл.373 ал.2 от НПК. След което определи наказанието при съблюдаване на разпоредбата на чл.54 и чл.57 ал.1 от НК, като съобрази наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелство, съобразно относителната им тежест. При това положение съдът определи като най-подходящо по вид наказание за подс.М.П. и подс.П.П. това по втората алтернатива на осъществения престъпен състав, а именно –пробация.

С оглед на това осъди горните двама на пробация с пробационни мерки по чл. 42а, ал.2, т.1 и т.2 от НК, а именно: задължителна регистрация по настоящ адрес при честота на явяване два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител, двете за срок от по ОСЕМ МЕСЕЦА,  с което намери, че ще се постигнат целите на наказанието и ще е съответно на престъплението. За подс.Р.П. съдът определи като най-подходящо по вид наказание това по третата алтернатива на осъществения престъпен състав, а именно – глоба. Доколкото обаче този подсъдим е непълнолетен, то е недопустимо на него да са налага наказания глоба, при което съдът редуцира наказанието при условията на чл.63 ал.1, т.5 от НК и го замени като осъди подс.Р.П. на обществено порицание, което да се изпълни чрез обявяване на присъдата на видно място в ОУ „Христо Смирненски” гр.Септември, училището, в което учи той, за срок от един месец. Именно с това наказание съдът намери, че ще се постигне личната и генерална превенция.

От деянието тримата подсъдими са причинили имуществени вреди на ощетеното юридическо лице, за което дължат обезщетение – 45 от ЗЗД.

Съдът като съобрази размера на причинените имуществени вреди с оглед стойността  на откраднатата  вещ, дадена от оценителната експертиза. Като съобрази и факта, че причинените имуществени вреди до момента не са възстановени намери, че предявеният гр.иск е доказан по основание и размер. По този повод съдът осъди подсъдимите М.А.П., Р.М.П. и П.Я.П. да заплатят солидарно на ТПК „Първи май” гр. Септември, представлявано от председателя Й.Ц. сумата в размер на 265.00 лв., представляваща обезщетение за причините с престъплението имуществени вреди.

Предвид осъдителната присъда и на основание чл.189 ал.3 от НПК съдът осъди  подсъдимите  М.П., Р.П. и П.П. да заплатят в полза на държавата по сметка на ОД на МВР-Пазарджик  сторените по делото разноски в размер на по 15 лв. за всеки един от тях, както и ДТ върху размер на уважение граждански иск в размер на по 17 лв. за всеки един от тях, платими по сметка на Пазарджишки районен съд.

 

                                               

РАЙОНЕН СЪДИЯ: