Решение по дело №555/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 139
Дата: 16 юни 2017 г.
Съдия: Уляна Куманова Савакова
Дело: 20173100600555
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Номер ………………     Година  2017                                 Град Варна

 

Варненският окръжен съд                                     Наказателно отделение

На осми юни                                  Две хиляди и седемнадесета  година

В публично заседание в следния състав:

                               

ПРЕДСЕДАТЕЛ: УЛЯНА САВАКОВА   

   ЧЛЕНОВЕ:   ПЕТЪР МИТЕВ

      ДИМО ДИМОВ

 

 

Секретар Г.Иванова       

Прокурор – Д.Кипрова 

като разгледа докладваното от съдия У.Савакова ВНОХД № 555 описа на съда за 2017 г., за да се произнесе взе предвид:

                     

          Предмет на въззивното производство е присъда № 118/05.04.2017година ,постановена по НОХД № 5992/2016 год. по описа на Районен съд - гр.Варна 13-ти  наказателен състав, постановена на същата дата , с която подсъдимия Б.Н.Ж.  е бил признат за виновен  за престъпление по чл.196 ал.1 т.1 вр. с чл.194 ал.1 от НК ,като във вр. с с чл.54 и чл.58а от НК му е било наложено  наказание лишаване от свобода за срок от една година и осем  месеца ,което да изтърпи при първоначален строг режим ,като е зачел времето през което на основание чл.59 от НК същия е бил задържан под стража.

  Със същата присъда подс.Ж. е бил осъден да заплати  на гражданския  ищец Х.Н.Н. ,сумата от 5000 лева представляващи и нанесените й имуществени вреди в резултат на деянието.

Осъдил е подс. да заплати направените по делото разноски .

 

Въззивната инстанция е сезирана с протест на прокурора от ВРП ,в който се сочат  основания за неправилност на така постановената присъда и частност за нейната явна несправедливост с искане за увеличаване на така определеното наказание.

Пред въззивния съд е била подадена и лична жалба от подс. , която пред въззивния съд е оттеглена и производството по нея прекратено ,като жалбоподателя е заявил ,че е подадена от трето лице .

Пред въззивната инстанция по съществото на делото явяващия се по делото прокурор поддържа протеста на ВРП ,като счита че при определяне на наказанието съдът е приел баланс на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства ,а е определил и наложил наказанието към минимума на предвиденото в закона ,което е и неправилно и явно несправедливо с оглед неговата заниженост ,като за поддържа искането за увеличаване на същото към средния размер както е поискано в протеста и от първоинстанционния прокурор пред първата инстанция.

Защитата на подс.Ж. –осъществявана от служебния защитник адв.С. заема становище за правилност на присъдата и справедливост на същата .Моли за оставянето й в сила с оглед пълно признание на извършеното и съжаление ,както и оказаното съдействие на органите на ДП .

Повереникът на гражданския ищец адв.С. моли да се потвърди присъдата в гражданската й част .

В последната си дума подс.Ж. Моли да се потвърди присъдата и изразява съжаление от извършеното.

 

Въззивният съд ,след цялостна проверка на съдебния акт по реда на глава 21 от НПК и чл.313 и чл.314 от НПК установи следното:

 

          С  присъдата  ,постановена по НОХД № 5992/2016 год. по описа на Районен съд - гр.Варна 13-ти  наказателен състав,  подсъдимия Б.Н.Ж.  е бил признат за виновен  за престъпление по чл.196 ал.1 т.1 вр. с чл.194 ал.1 от НК ,като във вр. с с чл.54 и чл.58а от НК му е било наложено  наказание лишаване от свобода за срок от една година и осем  месеца ,което да изтърпи при първоначален строг режим ,като е зачел времето, през което на основание чл.59 от НК същия е бил задържан под стража.

Между страните не се спори по установената фактическа обстановка, нито по правната квалификация на извършеното като същите са правилно установени и несе нала повтарянето им:

Подс е осъден  затова че на 02/03.04.2016 г. в гр. Варна, от павилион Лафка с № V008, находящ се на бул. „Христо Ботев", сп. „Д. Дебелянов“, в условията на опасен рецидив, отнел чужди движими вещи както следва: натурален сок, цигари, запалки, дъвки и други, мобилен телефон, СИМ карта и паричната сума от 32,86 лева, всичко на обща стойност 7 052,51 лв. (седем хиляди и петдесет и два лева и петдесет и една стотинки), от владението на Х.Н.Н., собственост на фирма „Табак маркет" АД гр. София с упълномощен представител Д. Г. С. и представители В. Н. Н. и Б. Б. З., без тяхно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои като същото е квалифицирано правилно по чл.196 ал.1 т.1 вр. с чл.194 ал.1 от НК –кражба в условията на опасен рецидив .

 Поради правилност на установената фактическа обстановка и правилните правни изводи относно квалификацията на извършеното не се налага обсъждане от въззивния съд на тези изводи на първата инстанция.

Предмет на обсъждане са исканията ,наведени в протеста относно справедливостта на присъдата с оглед искането за  увеличаване на размера на наложеното наказание.

Настоящата инстанция  намери доводите на ВРП и ВОП за основателни защото :

При определяне на наказанието в процедурата по чл.371 т.2 от НПК съдът е приложил разпоредбата на чл.58а ал.1от НК и е определил наказанието при баланс на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства като е отчел : многократната предходна съдимост и за престъпления, по които е изтърпяно наказание лишаване от свобода ,която извън правната квалификация не е оказала необходимия поправителен и възпитателен ефект на дееца, отчел е като смекчаващи отговорността обстоятелства съдействието, оказано на органите на ДП по разкриване на деянието  и е заявил ,че ще понесе последиците от извършеното. Приел е и то правилно ,че случаят не е инцидентен ,а е утвърден престъпен модел  на поведение на дееца, като е приел, че наказанието следва да се наложи при баланс на смекчаващите отговорността обстоятелства и го е определил по чл.54 от НК малко над минималния размер предвиден в закона /НК предвижда от 2до 10 години лишаване от свобода за извършеното  /-на две години и шест месеца лишаване от свобода , което е намалил с една трета на една година и осем  месеца лишаване от свобода /като фактически е слязъл под минималното наказание , предвидено в закона.

Така определеното наказание е несправедливо,тъй като не е отчетена много високата стойност на откраднато имущество и разпореждането с него ,липсата на каквото и да е възстановяване , както и обстоятелствата ,че гражданския ищец фактически сам го е възстановил със собствени средства на ощетеното дружество ,теглейки заем за престъплението ,което подс.Ж.  е извършил .Неотчетени са останали трайно престъпните нагласи на подс., укриването по време на съдебното производство ,които са все доминиращи отегчаващи отговорността обстоятелства.

Именно поради това и настоящата инстанция намери ,че следва упражни правомощията си по чл. 337 ал.2 т.1 от НПК като  увеличи така определеното наказание, като измени присъдата в посочената част съответно на ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ,КОЕТО НАМАЛЯВА С ЕДНА ТРЕТА –НА ДВЕ ГОДИНИ И ОСЕМ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

Съдът намери ,че с така определеното наказание ще бъдат изпълнени целите на наказанието ,предвидени в чл.36 от НК и най- вече на специалната превенция с оглед личността на дееца.

Водим от изложеното и  на основание чл.337ал.2 т.1 от НПК

 

                                              Р Е Ш И :

ИЗМЕНЯ ПРИСЪДАТА НА ВРС ,постановена по НОХД № 5992/2016 година на ВРС като  УВЕЛИЧАВА така определеното наказание на подс.Б.Н.Ж. съответно на ЧЕТИРИ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА ,КОЕТО НАМАЛЯВА С ЕДНА ТРЕТА –НА ДВЕ ГОДИНИ И ОСЕМ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

 

ПОТВЪРЖДАВА  присъдата в останалата й част.

 

Решението е окончателно . 

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                  ЧЛЕНОВЕ:1

 

 

                                                                                                        2.