Определение по дело №1293/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261278
Дата: 7 април 2021 г. (в сила от 7 април 2021 г.)
Съдия: Атанас Николаев Атанасов
Дело: 20211100601293
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. София, ……………..2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, 4-ти състав, в закрито съдебно заседание, проведено на седми април две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС С. АТАНАСОВ

ЧЛЕНОВЕ: АТАНАС Н. АТАНАСОВ

ИРИНА СТОЕВА

 

при секретаря...............и в присъствието на прокурор .........., като разгледа докладваното от съдия Атанас Н. Атанасов ВНЧД № 1293 по описа за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 249 ал.3 от НПК.

 

С определение от 26.03.2020 година по НОХД № 10635/2020 година Софийски районен съд, НО, 11 състав, е оставил без уважение искането на наследника на пострадалата Х.Ш.– Б.Ц., за конституиране в качеството й на частен обвинител.

 

Срещу постановеното от СРС определение е постъпила в срок жалба от Б.Ц. чрез нейния процесуален представител. В жалбата се твърди, че е нарушено правото на наследника на пострадалия да участва в процеса. Иска се отмяна на определението и конституиране на наследника на пострадалия като ЧО.

 

Настоящият съдебен състав, след като прецени законосъобразността на обжалваното определение на съдията-докладчик, прие следното:

 

НОХД № 10635/20 година на СРС е било образувано по внесен в съда обвинителен акт срещу П.И.К. за извършено престъпление по чл.129 ал.2 вр. ал.1 НК спрямо Х.Ш..

 

След проведено разпоредително заседание, делото е насрочено за разглеждане по реда на глава 20 от НПК. В хода на разпоредителното заседание, с изрично произнасяне по реда на чл.248 ал.2 НПК, е било оставено без уважение искането на наследника на пострадалата за конституиране в качеството й на частен обвинител и граждански ищец в процеса, като този отказ е бил мотивиран с обстоятелството, че пострадалата Х.Ш.приживе не е била упражнила това свое право за предявяване на граждански иск за неимуществени вреди, а понастоящем предявяването на подобен иск от неин наследник се явява недопустим.

 

Контролната съдебна инстанция не констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в проведената процедура, като се солидаризира изцяло с доводите на първоинстанционния съд досежно отказа Б.Ц. да бъде конституирана в качеството й на частен обвинител в процеса.

 

На първо място следва да бъде посочено, че качеството на пострадал в наказателното производство има своите различия от фигурите на частния обвинител и граждански ищец в съдебната фаза на процеса, поради и което същите не следва да бъдат отъждествявани.

 

Съгласно разпоредбата на чл.75 ал.3 НПК, фигурата на пострадал в досъдебната фаза на процеса възниква, ако той изрично е поискал да участва и посочи адрес за призоваване. В конкретния случай не се установи пострадалата Х.Ш.да е заявила изрично, че желае да се конституира в качеството й на пострадала. Липсва и предявен какъвто и да е било граждански иск, а още по-малко такъв за претърпени неимуществени вреди от престъплението, за което е повдигнато обвинение.

 

В съдебната практика е трайно установено разбирането, че когато пострадалият от едно престъпление почине /не в резултат на инкриминираното деяние/ и към този момент не е бил предявен граждански иск, то неговите наследници биха могли да предявят граждански иск, но единствено и само за имуществени вреди, а не и за неимуществени такива, като в последния случай искът би бил недопустим.

 

Основанието за подобно решение на този въпрос е правилото, че правото на вземане по отношение на претърпените в резултат на престъплението имуществени вреди може да бъде наследявано, докато упражняването на правото на обезщетение за претърпени неимуществени вреди зависи  единствено от волята на пострадалото лице. Това право не е част от имуществото му, има нематериален характер и правото да бъде упражнено не може да бъде наследявано. В този смисъл Решение № 559 от 5.XI.1979 г. по н. д. № 555/79 г., I н. о.

 

Имайки предвид горните разсъждения и обстоятелството, че пострадалата Х.Ш.не е била конституирана като пострадал на досъдебното производство, както и че не е предявила граждански иск за неимуществени вреди, както и че предявеният от наследника граждански иск касае претърпени единствено и само неимуществени вреди, обуславят процесуалната невъзможност за участие на Б.Ц., в качеството й на наследник на пострадалата, като частен обвинител в настоящия процес.

 

Ето защо настоящата въззивна инстанция намира определението на първоинстанционния съд, с което е било оставено без уважение искането на наследника на пострадалия за конституиране в качеството му на ЧО в процеса за правилно и законосъобразно.

 

Воден от гореизложеното Софийски градски съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение от 26.03.2020 година по НОХД № 10635/2020 година Софийски районен съд, НО, 11 състав, с което е оставил без уважение искането на наследника на пострадалата Х.Ш.– Б.Ц., за конституиране в качеството й на частен обвинител.

 

ВРЪЩА делото на Софийски районен съд за продължаване на процесуалните действия.

 

Определението не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ:1.                        2.