Определение по дело №187/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 ноември 2021 г.
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20217220700187
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

№ ….

 

гр. Сливен, 29. 11. 2021 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в закрито заседание на двадесет и девети ноември, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

             

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                               ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                       ИГЛИКА  ЖЕКОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА ЧКАНД № 187  по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

 Производството е по реда на чл. 229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 3 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, във връзка с чл. 144 от АПК, във връзка с чл. 248 от Гражданския процесуален кодекс /ГПК/.

Образувано е по частна жалба от Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/, подадена чрез пълномощника й с.е. /ю./ И.Р. Т. срещу Определение, постановено в закрито заседание на 07.07.2021 г. по АНД № 710 / 2020 г. по описа на Районен съд– Сливен, с което е осъдена ДАМТН – гр. София, да заплати в полза на „С. и сие – 2012“ ЕООД – гр. Сливен, с ЕИК: ******, разноски в размер на 2030 лева, представляващи възнаграждение за процесуално представителство. Частният жалбоподател твърди, че присъдената сума е прекомерно висока. Моли обжалваното определение да бъде отменено като неправилно.

Ответникът по частната жалба – „С. и сие – 2012“ ЕООД с ЕИК: ******, със седалище и адрес на управление: ******, представлявано от у.С.К.С., чрез пълномощника му адвокат Г. А. Х., в писмен отговор счита жалбата за неоснователна, излага съображения в подкрепа на твърденията си, моли жалбата да бъде оставена без уважение и претендира присъждане на разноски.

Частната жалба е подадена в срок и е допустима. Разгледана по същество, е основателна, но при условията на чл. 218, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 236 от АПК.

Производството пред Районния съд, което е предмет на настоящия касационен контрол, е образувано по молба Вх. № 268733 от 15.06.2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, подадена от „С. и сие – 2012“ ЕООД с ЕИК: ******, със седалище и адрес на управление: ******, представлявано от у.С.К.С., чрез пълномощника му а. Г. А. Х., за допълване  на постановеното Решение № 260195 от 21.12.2020 г. по АНД № 710/ 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен, в частта за разноските. С обжалваното Определение от 07.07.2021 г. Районният съд е счел молбата за допустима, като подадена в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК, и за основателна, поради което е уважил същата и е осъдил ДАМТН – гр. София, да заплати в полза на „С. и сие – 2012“ ЕООД – гр. Сливен, с ЕИК: ******, разноски в размер на 2030 лева, представляващи възнаграждение за процесуално представителство. 

При извършената от съда служебна проверка за валидност и допустимост на съдебния акт, настоящият състав на Административен съд – Сливен, намира обжалваното определение за недопустимо по следните съображения:

Молбата, с която е бил сезиран Районният съд, макар и с посочено от страната правно основание чл. 247 от ГПК, има характер на молба за допълване на решението в частта за разноските по смисъла на чл. 248 от ГПК. В обстоятелствената част на молбата са изложени твърдения, че Районният съд е пропуснал да се произнесе с решението си по направеното от страната искане за присъждане на разноски, макар в мотивите да е преценил това искане за основателно и своевременно. С молбата е заявено искане съдът да допълни решението си в частта за разноските, съобразно представените по делото доказателства за направени от страната разноски. Така изложените в молбата твърдения и искане не се отнасят за наличие на писмена грешка, грешка в пресмятането или друга подобна очевидна неточност, и не могат да бъдат определени като твърдения и искане за поправка на допусната в решението очевидна фактическа грешка. Напротив, изложените в молбата твърдения и формулираното искане са такива за допълване на решението в частта за разноските. Ето защо молбата е с правно основание чл. 248 от ГПК – в хипотезата на искане за допълване на решението в частта му за разноските.

Във връзка с изложеното, Районният съд правилно е преценил, че молбата, с която е сезиран, е с правно основание чл. 248 от ГПК, но изводът му, че тази молба е подадена в срока по чл. 248, ал. 1 от ГПК, е неправилен. Съгласно разпоредбата на чл. 248, ал. 1 от ГПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. Срокът за обжалване на решението на Районния съд е 14-дневен, считано от съобщаването му, съобразно чл. 211, ал. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН. Същият срок за обжалване е посочен и в самото решение. Решението е съобщено на подателя на молбата на 04.01.2021 г. Следователно за подателя на молбата срокът за обжалване на решението е изтекъл на 18.01.2021 г., който е присъствен ден. Молбата за допълване на решението е подадена на 15.06.2021 г. – след изтичане на преклузивния срок, регламентиран в чл. 248, ал. 1 от ГПК. Спазването на срока за подаване на искане за допълване на решението в частта за разноските е абсолютна процесуална предпоставка за допустимостта му, за която съдът е длъжен да следи служебно. Само в рамките на законоустановения срок може да бъде упражнено процесуалното право на искане за изменение на съдебния акт в частта за разноските и с пропускането му се погасява правомощието да се извърши валидно процесуалното действие.

По изложените съображения, Районният съд е следвало да остави без разглеждане молбата за допълване на решението в частта му разноските и да прекрати производството по нея. Като е приел, че молбата е допустима, въпреки подаването й след законоустановения срок, Районният съд е постановил недопустимо определение, което следва да бъде обезсилено, и вместо него следва да бъде постановено друго, с което молбата бъде оставена без разглеждане, а образуваното по нея производство – прекратено.

С оглед изхода на спора, претенцията на ответника по частната жалба за присъждане на разноски е неоснователна.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК във връзка с чл. 236 от АПК, Административен съд – Сливен

 

 О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ОБЕЗСИЛВА Определение, постановено в закрито заседание на 07.07.2021 г. по АНД № 710 / 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е осъдена ДАМТН – гр. София, да заплати в полза на „С. и сие – 2012“ ЕООД – гр. Сливен, с ЕИК: ******, разноски в размер на 2030 лева, представляващи възнаграждение за процесуално представителство.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ Молба с Вх. № 268733 от 15.06.2021 г. по описа на Районен съд – Сливен, подадена от „С. и сие – 2012“ ЕООД с ЕИК: ******, със седалище и адрес на управление: ******, представлявано от у.С.К.С., чрез пълномощника му адвокат Г. А. Х., за допълване на Решение № 260195 от 21.12.2020 г., постановено по АНД № 710/ 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен, в частта за разноските, и ПРЕКРАТЯВА производството по молбата.

Определението е окончателно.

 

 

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

 

 

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: