Решение по дело №9232/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 януари 2017 г. (в сила от 15 август 2017 г.)
Съдия: Биляна Великова Видолова
Дело: 20164430109232
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. П., 19.01.2017г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

П.ски районен съд, в публично заседание на 05.01.2017г., в състав:                                             

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Биляна Видолова

при секретаря Г.Н., като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 9232/2016г., по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид :

Молба на основание чл.19, ал.1 от ЗГР.

Молителят П.Н.В. твърди, че при раждането му през 1970г. имената му са били П.Н.Д.. Твърди, че на 06.03.2003г. е сключил граждански брак с К.А.В., като е приел нейното фамилно име – В.. Твърди, че с решение, влязло в сила на 23.06.2015г. на съд в К.И., бракът им е прекратен. Сочи, че в това производство не е върнал предбрачното си фамилно име Д. поради незнание и непознаване на процедурата, а не поради желание да запази фамилията В., приета от него при сключване на брака. Твърди, че това му право не е заложено и в съдебното решение, като явно липсва задължително произнасяне по този въпрос по законите на К.И., за разлика от законите на Р.Б.. Обосновава искането си и с това, че името е най – важният индивидуализиращ белег на всеки човек и има особено значение, както при представянето на лицето пред обществото, така и за вътрешното възприятие за принадлежност към даден род и фамилия. Сочи, че несъответствието на сегашното му фамилно име – В. и името, с което е известен сред своите близки, съседи, познати и в обществото, имайки предвид и че брака му е прекратен и отношенията с бившата му съпруга са силно влошени, му създава редица неудобства в емоционално отношение и при контактите му с роднините, които принадлежат към рода. Твърди, че му се налага да обяснява факта на различие във фамилното си име с това на неговите близки, което е свързано неминуемо с негативни асоциации за прекратената му връзка. Обосновава искането си и с факта, че сред всичките си познати той е известен с фамилното име Д. и желае да се представя, да бъде изписван с името Д., което е приемливо за него и всички знаят, че това е фамилията, към която той принадлежи. Счита, че са налице обстоятелствата по чл.19 ал.1 от ЗГР, поради което моли съда да издаде решение, с което да допусне промяна на фамилното му име от В. на Д..

Заинтересована страна - Община Д.Д., обл. П., не взема становище по молбата.

Заинтересована страна - Районна прокуратура-П. взема становище, че молбата е основателна.

Съдът, като разгледа събраните по делото доказателства, намери за установено следното: Молителят, съгласно представеното удостоверение по акт за раждане № 0011 от 02.07.1970г. на Община Д.Д., област П., е записан с имена П.Н.Д.. В представения по делото препис – извлечение от акт за сключен граждански брак, издаден от Община Д.Д. на 09.12.2016г. е отразена промяната на името на молителя след сключването на брака от Д. на В. – по фамилното име на съпругата му. По делото е представено и заверено копие от документ за самоличност - личната карта на молителя с дата на издаване 27.08.2013г. от Р.Б., от което е видно, че към датата на издаване на личната карта молителят е бил с имена П.Н.В.. По делото е представено и удостоверение за идентичност на лице с различни имена на Община Д.Д. с изх. № 242 от 05.12.2016г., съгласно което П.Н.В. и П.Н.Д. са имена на едно и също лице. От представения по делото заверен и преведен от испански език на български език препис от съдебно решение за развод между молителя и съпругата му К.А.В., влязло в сила на 23.06.2015г., съгл. решение № 11/18.11.2016г. на Община Д.Д. за признаването му, е видно, че испанският съд не се е произнесъл по въпроса каква фамилия ще носи П.Н.В. – съпругът, който при сключването на брака е приел фамилията на съпругата си, след прекратяването на брака. Съгласно представеното свидетелство за съдимост, молителят П.Н.В. е осъждан неколкократно, но към момента не изтърпява наказание лишаване от свобода. Като свидетел по делото беше разпитана М.П.Д.а, първа братовчедка на молителя. Тя посочи, че молителят е приел фамилията на бившата си съпруга при сключването на брака им, защото много я е обичал, но в последствие бившата му съпруга го изоставила и избягала, като е изоставила и детето им, за което след развода се грижи баща му заедно с приятелката си М.. Свидетелката посочи, че живеят заедно като семейство, той работи, а детето ходи на училище в К.И.. Твърди, че през повечето време П.В. е в Б., като си идва често в с. Г., където хората го познават с фамилията Д., на бащиното му име, която фамилия носи и тя самата. Твърди, че П.В. желае да си върне бащината фамилия Д., тъй като няма нищо общо с бившата си съпруга и му е болно да носи нейната фамилия. Като свидетел по делото беше разпитан и И.И.Г., приятел на молителя, с когото той се е запознал в К.И. през 2001 година. И той, като свидетелката Д.а, твърди, че молителят е сменил фамилията си при сключването на гражданския брак, защото много е обичал съпругата си, която впоследствие ги е изоставила с детето им заради друг мъж. Твърди, че П. се грижи за детето, а бившата му съпруга плаща издръжка. Сочи, че молителят го познават в Б. като П. Д. и му е трудно да обяснява защо е с фамилията В., а не с бащината си фамилия Д., поради което желае да си върне фамилията Д., тъй като вече няма нищо общо с бившата си съпруга.

Предвид на така събраните доказателства, съдът намира, че е налице основание, а именно – важни обстоятелства по смисъла на закона, които предполагат промяна на фамилното име на молителя. От доказателствата е видно, че по отношение на молителя и К.А.В. има влязло в сила съдебно решение за развод на Съд от първа инстанция №13 във В. /И./, в което испанският съд не се е произнесъл по въпроса каква фамилия ще носи П.Н.В. след прекратяването на брака им. По делото се доказа, вкл. и чрез свидетелски показания, че изразеното пред роднини и приятели желание на молителя е - той да носи бащината си фамилията, фамилията на рода си - Д., като израз на принадлежността му към неговото семейство и род. И българското законодателство допуска промяната на фамилното име в тази насока по избор на съпруга, който при сключването на брака е сменил своята фамилия  чл. 53 от СК, но т.к. разводът не е обявен от български съд, такова изявление не е правено. Следва да се има предвид, че от понятието "важни обстоятелства" не се изключва субективното желание на лицето да носи определено име /Решение № 19 от 8.02.2012 г. на ВКС по гр. д. № 486/2011 г., III г. о., ГК/, а такова желание безспорно е налице и то не противоречи на закона.

Съдът намира, че молителят доказа в настоящето производство ”важни обстоятелства”, посочени в чл.19 ал.1 от ЗГР, за промяна на фамилното си име от В. на Д., поради което молбата за промяна в името на молителя, следва да се уважи, като промяната бъде отразена в регистъра на населението. След влизане в сила на решението, препис от него следва да се изпрати на Община Д.Д., обл. П. и на Бюро Съдимост при РС- П. за отбелязване на промяната.

Воден от горното, съдът

 

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

На основание чл.19 ал.1 от ЗГР, ДОПУСКА ПРОМЯНА в регистъра на населението на фамилното име на П.Н.В. с ЕГН **********,***, като фамилното му име се променя от В. на Д..         

 

Решението подлежи на обжалване пред ПлОС в двуседмичен срок от датата на връчването му.

Препис от решението, след влизане в сила, да се изпрати на  Община Д.Д., обл. П. и на Бюро Съдимост при РС- П., за отбелязване на промяната.

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ :