Решение по дело №46/2020 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: 40
Дата: 15 юни 2020 г. (в сила от 8 юли 2020 г.)
Съдия: Димитър Тодоров Маринов
Дело: 20202130200046
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 40 / 15.6.2020г.  гр. Карнобат

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

К А Р НО Б А Т С К И Я Т      Р А Й О Н Е Н      С Ъ Д ,      ІІІ    състав

На девети юни    две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                     

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМИТЪР МАРИНОВ

 

 

                                                 Съдебни заседатели: 1..........................................

                                                                                     2..........................................

 

 

Секретар ………………ДАРИНА ЕНЕВА …............................................

Прокурор...................................................................................................................

Като разгледа докладваното от съдията  ……….МАРИНОВ……….…………

А Н  дело номер...46...............по описа за...............2020................година

          Производството по настоящото дело е по реда на чл. 59  и сл. от ЗАНН , като е образувано по повод подадената жалба от ЗК Житен край село Екзарх Антимово , Община Сунгурларе , обл. Бургас представлявано от Р.И.Р.- председател  против наказателно постановление №   470694- F 491164 от 16.10.2019  година  на Началника на отдел Оперативни  дейности – Бургас в Централно управление  на Национална агенция за приходите  с което на горепосочения жалбоподател  за извършено   от него административно нарушение по чл. 39 ал.1 от Наредба № Н – 18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства  във връзка с чл. 118 ал.4 от ЗДДС на основание чл. 185 ал.2 изр. 2 от ЗДДС във връзка с чл. 185 ал.1  от ЗДДС му е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 500 лв.  .

          Жалбоподателят посочен по- горе      е останал недоволен от така наложеното му административно наказание  посочено по- горе   , като същият   в жалбата си твърди , че е извършил съответното административно нарушение  за което   му е наложено и съответното горепосочено  административно наказание с горепосоченото наказателно постановление , но  твърди , че същото наказателно постановление се явява напълно незаконосъобразно като издадено в противоречие на процесуалния закон – ЗАНН и материалния закон- ЗДДС , като посочва точно обстоятелствата касаещи тази твърдяна от него незаконосъобразност  и моли съда да го отмени  изцяло.

В съдебно заседание жалбоподателят посочен по- горе  редовно призован за него  се явява лично неговият процесуален представител , който  заявява  ,   че  поддържа жалбата  за цялостна  отмяна на наказателното постановление и по този начин не взема друго респ. допълнително становище по жалбата .

          За административнонаказващия орган редовно призован  се явява неговия процесуален представител в съдебно заседание , като същият по този начин  взема становище по  така подадената срещу издаденото наказателно постановление жалба, като счита същата за неоснователна и моли съдът да я отхвърли изцяло като напълно неоснователна..  

След поотделната и съвкупна преценка на събраните по време на съдебното следствие доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

          Обжалваното от жалбоподателя ЗК Житен край село Екзарх Антимово , обл. Бургас     наказателно постановление № 470694- F 491164  от 16.10.2019   година  на Началника на отдел Оперативни  дейности – Бургас в Централно управление  на Национална агенция за приходите  е издадено въз основа на АУАН сер. № F 491164 от 07.06.2019 година срещу  ЗК Житен Край   който констатира за установено административно нарушение на дата 05.06.2019   година което се изразява в следното , че  на горепосочената дата   при извършена оперативна проверка в   10.55  часа  в обект магазин – ведомствена бензиностанция  Житен край находящ се  в село Екзарх Антимово , Община Карнобат  на ул. Първи май № 1 – стопански двор  , стопанисван от ЗК Житен край  се установило , че за дата – 30.05.2019 г. няма отпечатан  пълен дневен  финансов отчет  с нулиране  и запис във фискалната памет  за всеки ден в който в електронната система  с фискална памет  са регистрирани  зареждания  на течни горива , тъй  е отпечатан КЛЕН  за периода от 16.05.2019 г.  до 31.05.2019 г.  от който е видно , че за горепосочената дата  30.05.2019 г. има  отпечатани  фискални касови  бележки  за извършено зареждане  на дизелово гориво ,  но няма отпечатан  дневен  финансов отчет  с нулиране и запис  във фискалната памет за всеки ден в който е имало  регистрирани  зареждания на течни горива  с което е била нарушена   разпоредбата на чл.39 ал.1 от Наредба № Н – 18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства  на МФ във връзка с чл. 118 ал.4 от ЗДДС  и за което на основание чл. 185 ал.2 изр. 2 от ЗДДС във връзка с чл. 185 ал.1 от ЗДДС му  е наложено адм. наказание – имуществена санкция в размер на  500 лева.

Видно от събраните по делото доказателства – писмени такива – протокол за извършена проверка    0348392 от 05.06.2019  година ,ведно с приложенията към него - контролна лента за електронен носител, служебни бонове  и  фискални  бонове , декларация  от лице работещо по трудово правоотношение от 05.06.2019 г.  , дневен отчет на ФУ , както и от гласните доказателства - показанията на разпитания в съдебно заседание свидетел Д.У.  ,  който се явява очевидец  на извършеното от жалбоподателя деяние , е че същите доказват , че жалбоподателят е извършител на адм. нарушение което му се приписва  със съставения АУАН и издаденото въз основа на него процесно наказателно постановление, като същото обстоятелство не  се опровергава от никакви доказателства по делото, включително и се признава от  жалбоподателя в жалбата му . Следователно въз основа на събраните по делото доказателства ,  може да се установи по категоричен начин, че жалбоподателят  е извършил приписваното му административно нарушение по ЗДДС , описано в съставения АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление, тъй като се събраха достатъчно доказателства –писмени и гласни установяващи , че жалбоподателят е извършител на процесното адм. нарушение , което обстоятелство  той и не оспорва в съдебно заседание  , поради което обстоятелство му е  наложено и горепосоченото административно наказание.

Освен това съдът намира , че съгласно разпоредбите на чл. 7 ал.1 и ал.2 от ЗАНН е че деянието което е адм.нарушение е извършено виновно когато е умишлено или непредпазливо и че деянието което е непредпазливо не се наказва само в предвидените от закона случаи. Затова съдът приема  , че деянието извършено от жалбоподателя е умишлено и  то в случая се явява наказуемо, като и затова адм. наказващия орган  правилно е процедирал и то в изпълнение на ЗАНН и ЗДДС  като му е наложил наказание по чл. 185 ал.2 изр. 2 от ЗДДС във връзка с чл. 185 ал.1 от ЗДДС.

Тука следва да се посочи още и факта , че АУАН в тези му горепосочени части  е съставен в изпълнение  на разпоредбите на чл. 42 и сл. от ЗАНН и при правилно приложение на материалния закон – ЗДДС , като тук липсва твърдяното от жалбоподателя несъответствие  между фактическото описание на нарушението  и приложената правна норма   и затова  той се явява законосъобразен и съобразно процесуалния и материалния закони и като такъв се явява и издаденото  въз основа на него наказателно постановление .

Направено е  изменение на нормата на чл. 39 ал.1 от Наредба № Н – 18 / 2006 г. , но пак съдът намира, че и така променената правна норма на чл. 39 ал.1 от горепосочената наредба в Д.В. бр. 52 от 02.07.2019 г. изисква задължение да е налице  отпечатан  пълен дневен  финансов отчет  с нулиране  и запис във фискалната памет  за всеки ден в който в електронната система  с фискална памет  са регистрирани  зареждания  на течни горива. Затова така посоченото  основание и искането за отмяна на процесното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и затова процесното наказателно постановление не следва да бъде отменяно .

Следва да се добави , че жалбоподателят твърди, че извършеното от него деяние се явява маловажно  по смисъла на чл. 28  от ЗАНН и като не е изложил мотивирана преценка  за липса на основание за приложение на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН адм. наказващия орган е нарушил закона . Освен това тъй като  адм. наказващия орган е направил извод в противна насока , то същият извод се явявал необоснован, като на това основание се претендира отмяна на наказателното постановление. Съдът намира, че следва да разгледа и това направено възражение от жалбоподателя  с оглед на това  дали  случая  е маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН съобразно събраните по делото доказателства и понеже административнонаказващия орган не е приложил същата разпоредба , то съдът след като намери, че са  налице предпоставките за това , само  на това същото основание да отмени  наказателното постановление, поради издаването му в противоречие на закона.Съдът намира, че  преценката на административнонаказващия орган  за  „ маловажност „  по смисъла на чл. 28 от ЗАНН на извършеното от жалбоподателя се прави  по законосъобразност  и това същото подлежи на съдебен контрол и тъй като това – преценката дали случая е маловажен и дали това е преценено по законосъобразност от адм. наказващия орган, подлежи на съдебен контрол от страна на настоящия съд тъй като последния е инстанция  по съществото на спора . Дали случая е маловажен съдът се ръководи от нормата на чл. 9 ал.2 от НК към която препраща разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН , като в случая тази разпоредба чл. 9 ал.2 от НК  и обстоятелствата  изключващи отговорността са приложими и към  административнонаказателния  процес. Затова същата норма- чл. 9 ал.2 от НК  е обстоятелство изключващо отговорност  вкл. и адм. наказателната по отношение на жалбоподателя. Като съобрази доказателствата по делото  настоящия съд намира, че в случая не следва да се приложи разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН тъй като  случаят не е маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН  понеже адм. нарушение   е общественоопасно по смисъла на чл. 10 от НК във връзка с чл. 11 от ЗАНН тъй като в случая се касае за отношения свързани с фиска на Държавата  . В случая законът е постановил, че само с осъщественото от жалбоподателя действие в определения от закона срок  е достатъчно само неговото наличие респ. извършване,  за да възникне съответната административнонаказателна отговорност  на жалбоподателя , тъй като в случая  са увредени важни държавни и обществени  права свързани със спазване на данъчната политика на Държавата   и съответно установения в страната правов ред . Затова и в случая съдът намира, че извършеното от жалбоподателя е адм. нарушение и не е маловажно по смисъла на чл. 28 от ЗАНН и не може да се отмени и на това искано от жалбоподателя основание процесното наказателно постановление.

Безспорно е установено , че жалбоподателят е извършил процесното адм. нарушение , както бе посочено по- горе и този факт се подкрепя от събраните по делото доказателства , вкл. писмени и гласни  , като този извод на съда не се опровергава от никакви събрани по делото доказателства . По този начин съдът намира, че жалбоподателят е извършител на адм. нарушение на разпоредбата на чл.39 ал.1 от Наредба № Н – 18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства  на МФ във връзка с чл. 118 ал.4 от ЗДДС, като в случая адм. наказващия орган му е  наложил горепосоченото адм. наказание на жалбоподателя за това извършено от него адм. нарушение на основание  чл. 185 ал.2 изр. второ от ЗДДС във връзка с чл. 185 ал.1 от ЗДДС , което гласи , че когато това адм. нарушение не води до неотразяване на приходи следва да се наложи адм. наказание от размера предвиден в ал.1 от същия чл. 185 от ЗДДС който предвижда налагане на адм. наказание – имуществена санкция  в размер от 500   лв. до 2000 лв. на юридически лица , като в случая правилно адм. наказващия орган като е счел , че е налице това обстоятелство му е наложил съответното адм. наказание в минималния размер .

          С оглед на гореизложеното съдът намира, че не са налице твърдяните от жалбоподателя незаконосъобразност на процесното наказателно постановление обжалвано от него и поради това , че същото се явява напълно законосъобразно , то следва да бъде потвърдено изцяло от настоящия съд.   

Мотивиран от гореизложеното Карнобатският районен съд

                                           

 

Р       Е      Ш        И       :

         

         

         

          ПОТВЪРЖДАВА изцяло   наказателно постановление     470694- F 491164 от 16.10.2019  година  издадено от Началника на отдел Оперативни  дейности – Бургас в Централно управление  на Национална агенция за приходите    против ЗК Житен край  с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление село Екзарх Антимово  , Община Карнобат, обл. Бургас  ул. Първи май № 1 / 83 / представляван от Р.И.Р.  с ЕГН  ********** – председател  с която  за установено извършено от него адм. нарушение на дата 30.05.2019 г. на разпоредбата на чл.39 ал.1 от Наредба № Н – 18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства  на МФ във връзка с чл. 118 ал.4 от ЗДДС  на основание чл. 185 ал.2 изр. второ от ЗДДС във връзка с чл. 185 ал.1 от ЗДДС му  е наложено адм. наказание – имуществена санкция в размер на  500 лева , като  напълно законосъобразно .

          РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Административен съд Бургас  в 14 дневен срок, считано от съобщаването му на страните.

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: