Решение по дело №1331/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260114
Дата: 11 март 2021 г. (в сила от 3 април 2021 г.)
Съдия: Мария Атанасова Терзиева
Дело: 20205310101331
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

                                                        11.03.2021 г.                                 гр. Асеновград

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АСЕНОВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, втори граждански състав на десети февруари две хиляди двадесет и първа година в публичното заседание в следния състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ТЕРЗИЕВА

 

секретар Йорданка Тянева

като разгледа докладваното от съдия МАРИЯ ТЕРЗИЕВА гражданско дело № 1331 по описа за 2020 г. и като обсъди:

 

Иск с правно основание чл. 49, ал.1 от СК.

  Постъпила е искова молба от М.Ю.Х. против К.М.Х., в която моли   съдът да се произнесе с решение, с което да бъде прекратен бракът между страните, сключен на 09.08.2009 г. в гр. Асеновград,  като дълбоко и непоправимо разстроен – по вина на ответника, да се постанови упражняването на родителските права по отношение на децата Ф.К.Х. и Ю.К.Х. от майката, да се определи местоживеенето на децата при майката, да се определи режим на лични отношения на бащата с децата, бащата да бъде осъден да заплаща по 200 лв. издръжка на всяко от децата – начиная от влизане на решението в сила, ищцата моли да и се предостави за ползването семейното жилище – находящо се в град Асеновград, ул. „Гонда вода“ № 7, както да и бъде възстановено предбрачното фамилното име Т..  Сочи, че страните живеят разделени от м.август 2020 г., тъй като по време на съвместния им живот м/у двамата са възниквали множество конфликти по различни поводи. Ищцата твърди, че по време на съвместния им живот ответника често злоупотребява с алкохол, след което ставал агресивен, нанасял и побой, гонил я от къщи, счупил стъкло на автомобила на майка и. Съпрузите са се отчуждили и не поддържат връзка помежду си. Ангажира доказателства, претендира за разноски.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор от ответника К.М.Х., чрез пълномощника адвокат П., които заявява че също желае прекратяване на брака. Същия е бил завел дело за развод в РС Асеновград, което е било прекратено. Ответникът оспорва твърдението на ищцата, че той е изгонил от дома им, както че контактите на същата с децата са ограничени. Ответникът твърди, че от раздялата на двамата той се грижи и за двете деца, желае и занапред да се грижи за децата, заявява че майката всеки ден се вижда с децата, както че лятото са ходили тримата на море. Заявява, че ищцата има психически проблем, често изпада в нервни кризи, самонаранява се. Ответникът предявява насрещен иск против М.Ю.Х., в които моли   съдът да се произнесе с решение, с което да бъде прекратен бракът между страните, сключен на 09.08.2009 г. в гр. Асеновград,  като дълбоко и непоправимо разстроен – без произнасяне по въпроса за вината, да се постанови упражняването на родителските права по отношение на децата Ф.К.Х. и Ю.К.Х. от бащата, да се определи местоживеенето на децата при бащата, да се определи режим на лични отношения на майката с децата, майката да бъде осъдена да заплаща по 160 лв. издръжка на всяко от децата – начиная от влизане на решението в сила, моли да му се предостави за ползването семейното жилище – находящо се в град Асеновград, ул. „Гонда вода“ № 7.  Ангажира доказателства, претендира за разноски.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор по насрещния иск от ответника М.Х., която оспорва същия като неоснователен. Същата твърди, че К.Х. е осъждан и лежал в затвора в Недарландия, където също е употребявал алкохол и нанасял побои над нея, както и на децата. Заявява, че същия е ограничил контактите и с децата, не им дава да ходят при нея или разговарят с нея и родителите и по телефон. Още от завеждане на делото децата са подложени на стрес и психическо напрежение.

           След като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът намира за установено следното:

Страните са сключили граждански брак на 09.08.2009 г. в гр. Асеновград с акт за граждански брак № 0145 от същата дата, въз основа на който е издадено представеното удостоверение. Имат две ненавършили пълнолетие деца: Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х., ЕГН ********** (удостоверения за раждане на лист 4 и 5).

От представеното копие от трудова книжа и справки от НАП за страните е видно, че ищцата работи в „ТЕ-ДЖЕ ЗИРААТ БАНКАСЪ“ и получава месечно възнаграждение в размер на 1409 лева, а ответника няма сключени трудови договори.

В съдебно заседание, на въпрос по реда на чл.176 ГПК ответникът К.Х. отговори, че има друго дете на 17 години, на което не плаща издръжка – помага му по друг начин. Работи на частно в строителството и получава доход месечно от 3 000 лв. до 10 000 лева. Срещу него е образувано наказателно дело за счупено стъкло на автомобила на тъщата, което не е приключило

От копие на Кметстко разпореждане, издадена от Кмета на Община Хага е видно, че считано от 27.02.2016 г. е било наредено К.М.Х. незабавно да напусне жилището, находящо се на посочения в Хага адрес: ул.“Хюнтерстейнвех“ № 57 (за период от 10 дни), както да не влиза, нито да пребивава в него. За същия период  същия няма право да осъществява контакт с лицата, живеещи на адреса на жилището и постоянно пребиваващи в него: М.Ю., Фердес К. и Ю.К..*** по делото са изпратени декларации за декларирани данни от М.Х. и К.Х..

От представената справка за съдимост е видно, че К.М.Х. е осъждан два пъти.

          Децата  Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х., ЕГН ********** са ученици, съответно в седми и четвърти клас на ОУ „Отец Паисий“ Асеновград, през учебната 2020/2021 г., за което по делото е ангажирана служебна бележка и не е спорно между страните.

 От представения социален доклад на ДСП Асеновград се установява, че  към настоящият момент двамата родители: М.Х. и К.Х.  имат готовност да отглеждат своите деца Ю.и Ф.Х., като разполагат с необходимия родителски капацитет и жилищни условия, чрез които да задоволят потребностите на своите деца. Към момента на проверката децата живеят с бащата в семейното жилище, той полага грижи за тях. Двете деца са изказали различни предпочитания за местоживеенето си, Ф.желае да живее при майка си, а Ю.се чувства спокойно и приятно и при двамата си родители.

Изслушан Ю.К. Х.в съдебно заседание заяви, че е ученик в четвърти клас в ОУ „Отец Паисий“ Асеновград, както че със сестра му живеят с бащата в семейното жилище от 4 месеца. Харесва му да живеят в това жилище, но да живеят с мама и тати. Той не е разбрал защо родителите му са се разделили. В началото баща им не ги е пускал да отиват при майката, тъй като и бил ядосан – но после започнал да ги пуска, но без преспиване. Двамата ходят в дома на мама, която живее при нейните родители от раздялата, в къщата живеят и бабата и дядото. Ако двамата родители се разделят окончателно Ю.желае да живее с майка си и сестра си. Ф.също е споделила с него, че иска да живее при майка си.

Изслушана Ф.К.Х. в съдебно заседание заяви, че е ученичка в седми клас в ОУ „Отец Паисий“ Асеновград. От раздялата на родителите и: „от както тати изхвърли мама от къщи“ те живеят при бащата. Когато е направил това бащата е бил пиян, след което изхвърлил багажа на майката през прозореца. След раздялата двете деца живеят пра бащата, които е отказвал на Ф.и Ю.да ги пусне да отидат при майката, като им е казвал, „че тя им пълни главите с глупости“. След това и двамата са ходили редовно в дома на майката, която живее при нейните родители, но бащата не им е разрешават да останат да приспят там. Ф.заяви, че желае до стане да живее с майката, в къщата където е тя и в която живеят бабата и дядото, вуйчо им, или в семейното жилище, където с Ю.имат приятели и където се чувстват добре.

По делото от „Център за обществена подкрепа“ Асеновград са представени: Справка за ползвани социални услуги и Доклади за работата с децата Ф.Х. и Ю.Х..

От показанията на свидетелките: Н. Г.П.-Д.и М. Р. Г. – класни ръководители на Ф.и Ю., които съдът кредитира се установява, че децата редовно посещават училище, макар че сега са „онлаин“. Първоначално двамата са живяли с майката в семейното жилище, по което време баща е бил в чужбина, а сега и двамата живеят при бащата. Децата са споделили, че родителите им са разделени и че ще се развеждат. Няма промяна в поведението и в оценките на децата от преди и сега.

От показанията на свидетелката Р.М.Т. – майка на ищцата, които съдът кредитира се установява, че М. и К. са сключили брак 2009 г., К. продължително е работил в чужбина като си е идвал веднъж или два пъти годишно в отпуск. Двамата съпрузи са живели заедно и в Холандия, където е работил К., а от края на юли 2020 г. живеят разделени, като М. живее в самостоятелно жилище в къщата на родителите си, а К. с децата е останал в семейното жилище. Децата са споделяли със свидетелката, че ги е страх от К., тъй като ги заплашва. Той е заплашвал свидетелката и нейни близки. По време на съвместния им живот К. често е употребявал алкохол и е ставал агресивен, осъществявал е насилие по отношение на М. в Холандия и в България. През лятото миналата година след последния случай К. е изгонил М. от дома им и е изхвърлил вещите й, което е наложило тя да се прибере в дома на свидетелката. На следващия ден свидетелката и нейни близки са установили, че стъклото на колата й е било счупено, а след като са изгледали камери в района К. е признал, че той е счупил стъклото, като е бил осъден да заплати сумата за същото. Непосредствено след раздялата К. не е пущал децата да ходят при майката, но след това е разрешил на децата да отидат с майката на море и да ходят в дома и, но без приспиване. След изслушване на децата в съдебно заседание К. отново им е забранил да ходят при майката, като им е взел и телефоните. При идване на децата в дома на свидетелката същата е констатирала, че те не са спокойни, споделили че се страхуват от баща им. За началото на учебната година и двамата родители са закупили на децата: обувки, дрехи и учебни пособия, а таблетите им били купени от свидетелката.

От показанията на свидетелката Н.М.Ч.– леля на ищцата М., които съдът кредитира се установява, че семействата на страните са се срещали често. От лятото на 2020 г. М. се е прибрала да живее в дома на майка й, тъй като К. я бил изгонил от семейното жилище, като след раздялата децата са останали с него. Свидетелката сподели, че знае от децата и от техни близки, че К. не ги пуска да отидат в дома на майката и бабата. След подадена молба в ДСП гр.Асеновград К. е започнал да пуща децата в дома на майката и бабата, но без приспиване. М. е споделила със свидетелката, че К. е проявявал психическо и физическо насилие спрямо нея. Той също е споделял със свидетелката, че не може да се контролира, след като е употребил алкохол. Същата знае още, че К. е бил задържан в Холандия за физическо насилие над М., както и че той има друго дете, за което не се грижи. М. живее в самостоятелно жилище в къщата на майка си, в която на отделни етажи живеят родителите и брат й. Етажът на М. е обзаведен, има много добри условия за отглеждане на децата. Откакто са разделени тя е купувала и носила на децата дрехи, лекарства, обувки. Когато К. е работил в Холандия винаги е изпращал пари на М. за издръжка на семейството. Апартаментът на ул.“Гонда вода“ е закупен от съпрузите с общи пари.

От показанията на свидетелката Ф.М.Х. – майка на ответника К., които съдът кредитира се установява, че съпрузите живеят разделени от лятото на 2020 г. Преди това като семейство са живели на ул.“Гонда вода“ № 7 в Асеновград, което жилище са закупили около преди 10 години. В това жилище са живели и двете деца от раждането им до сега. К. дълги години е работил в Холандия, откъдето редовно е пращал пари за семейството, като се е връщал за около месец в годината в отпуск, а за постоянно в България се е прибрал юли месец 2020 г. И двете деца: Ф.и Ю.учат в ОУ“Отец Паисий“ гр.Асеновград. К. има друго дете на 17 години от предишна връзка, което живее в гр.Пловдив, двамата не поддържат връзка, К. не плаща издръжка за това дете. По време на съвместния им живот между двамата имало разправии и скандали по различни поводи, за известен период от време М. е живяла с К. в Холандия и след пореден скандал между двамата, тя се е прибрала с децата в България. Тогава със Заповед К. е бил изгонен от жилището. След връщането на К. в България през юли 2020 г., двамата са се разделили окончателно, като М. се е установила в жилището на родителите, а К. с децата е останал в семейното жилище. К. работи частно в строителството, а свидетелката е помагала при отглеждане на децата: готвене, пране и чистене на жилището. В семейното жилище има много добри условия за отглеждане на децата.

От показанията на свидетелката Р.М.К.- леля на К., които съдът кредитира се установява, че преди около 6-7 години К. и М. са си закупили жилище, в близост до жилището на свидетелката. В това жилище те са живяли като семейство. К. много години е работил в Холандия, а в България се е върнал лятото на 2020 г. М. се грижила за децата, а той им е изпращал от там пари за издръжка на семейството. Съпрузите са се разделили преди няколко месеца, като М. живее при родителите си, а К. е останал в семейното жилище с децата.

         Не е спори между страните, че бракът им е дълбоко и непоправимо разстроен. Този извод се потвърждава и от показанията на разпитаните по делото свидетели. Съпрузите не са успели да заздравят брачната си връзка, от месец юли/август 2020 г. са във фактическа раздяла – ищцата живее в къщата на родителите си /на отделен етаж/, а ответника е останал да живее в семейното жилище.   От показанията на разпитаните свидетели и ангажираните писмени доказателства се установи, че вината за това е основно на ответника К.Х., които след употреба на алкохол ставал агресивен, упражнявал е физическо и психическо насилие в/у ищцата, за което срещу него има образувани дела (за това има ангажирани и доказателства), изгонил я от семейното жилище, изхвърлил е багажа и от прозореца, счупил прозореца на автомобила на тъща си – за което срещу него има образувано дело, първоначално не разрешавал на децата да ходят при нея, а след това ги пускал, но без преспиване в дома и.  

Страните имат две ненавършили пълнолетие деца, поради което съдът следва да се произнесе по определяне на местоживеенето им и упражняването на родителските права. При решаване на спора в тази връзка следва да се извърши цялостна преценка на интереса на децата, въз основа на съвкупността от обстоятелства на разглеждания случай - възпитателските качества и морала на родителите; грижи и отношение към децата, изявената готовност да ги отглеждат; привързаност на децата към родителите; полът и възрастта на децата; помощта на трети лица; материалните условия на живот.

В настоящия случай по категоричен начин се доказа, че раздялата на страните се е отразила неблагоприятно на децата, същите са живели  с майката в семейното жилище /когато бащата е работил в чужбина/, но при връщането му в България и раздялата на родителите те са останали с бащата в семейното жилище, двамата посещават редовно училище и често са ходили при майката – но без преспиване /тъй като бащата не ги пускал/. Желанието и на двете деца е да живеят с майката, но да не прекъсват връзката си и с бащата. От ангажираните доказателста се установява, че те имат изградена връзка и с двамата родители, че в дома на двамата родители има подходящи условия за отглеждането им. В семейното жилище на страните и в дома на майката са създадени добри условия за живот на децата, майката се грижи добре за тях, подпомагана от родителите си – които живеят в същата къща. С оглед на това и предвид останалите обстоятелства, а именно желанието на децата да живеят при майката, тяхната възраст, както и че те не следва да се разделят – тъй като са брат и сестра /живели заедно от раждането им/, много привързани един към друг, както че майката разполага с необходимите възпитателски качества и възможности да осигури всичко необходимо за отглеждането на децата, съдът намира, че следва да се предостави упражняване на родителските права в/у децата на майката, при която да се определи и тяхното местоживеене (на адреса на семейното жилище или на нейния адрес, по тяхно желание). В подкрепа на този извод са данните, събрани от социалния работник при дирекция „Социално подпомагане” гр. Асеновград. Съвсем естествено е за бащата да се определи режим на лични отношения, с оглед запазване на емоционалната връзка между него и децата, който според настоящия състав следва да е следния: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 10 ч. в събота до 18.00 ч. в неделя с преспиване в дома на бащата, по три дни на коледните или новогодишните празници – чрез редуване през четни и нечетни години, както и двадесет дни през лятото, които период не съвпада с отпускът на майката.

Родителите дължат издръжка на ненавършилите се пълнолетие деца. Като съобрази, че Ф.е на 13 години, ученичка в седми клас за учебната 2020/2021 г., а Ю.е на 10 години и е ученик в четвърти клас – и двамата в ОУ „Отец Паисий“ Асеновград, нуждите им от храна, облекло и други разходи, присъщи за деца на тяхната възраст, съдът намира, че за издръжката им са необходими, съответно по около 400 – 450 лева на месец, за всеки от тях по отделно. При определяне на частта от нея, която се дължи от бащата, следва да се съобрази както определения режим на лични отношения, така и доходите на всеки от родителите: около 1400 лева на майката и около 3000 лева на бащата. Като се съобразят доходите на родителите, както и обстоятелството, че майката полага непосредствените грижи за отглеждане на децата в момента и в бъдеще следва да продължи да се грижи за възпитанието и отглеждането им, то бащата К.Х. следва да заплаща издръжка на децата Ф.и Ю.в размер на 200 лева за всяко от тях по отделно, начиная от влизане в сила на съдебното решение, до настъпване на законни причини за нейното изменение или прекратяване.

          На основание чл.53 от СК на ищцата следва да бъде възстановено предбрачното фамилно име Т..

Спорно е между страните ползването на семейното жилище, тъй като и двамата съпрузи са предявили претенции за това. От ангажираните доказателства се установи, че съпрузите са ползвали за семейно жилище апартамент, находящ се на ул.“Гонда вода“ № 7 в Асеновград до фактическата си раздяла (за които има твърдения, че е собственост на детето Ю.– по делото за това няма ангажирани писмени доказателства, но факта на собственост не се оспорва). След раздялата на страните майката се е установила да живее в самостоятелен етаж от къща, находящ се на ул.“Бузлуджа“ № 59 в Асеновград, в която къща на отделни етажи живеят нейните родители и брат и (за което също не са ангажирани доказателства, но също не е спорно между страните). Но с оглед предоставяне на родителските права по отношение на децата на майката, следва семейното жилище да бъде предоставено на съпругата и децата на осн.чл.56 ал.5 от СК, тъй като в това жилище децата са живели от раждането си и следва да продължат да живеят в него.

На основание чл.6 т. 2 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК следва да бъде определена държавна такса при решаване на делото в размер на 40 лева, вносима по ответника.

На основание чл. 78, ал.1 от ГПК, следва  да бъде осъден ответника да заплати на ищцата направените по делото разноски в размер на 25 лева за заплатена ДТ /по делото липсват доказателства за заплатен адвокатски хонорар от ищцата, поради което съдът не следва да присъжда такъв в нейна полза/.

На осн.чл.78 ал.6 от ГПК следва да бъде осъден ответника да заплати ДТ по определената издръжка в размер на 576 лева, по сметка на РС Асеновград.

Мотивиран горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ПРЕКРАТЯВА гражданския брак, сключен между М.Ю.Х., ЕГН ********** *** и К.М.Х., ЕГН ********** ***, сключен на 09.08.2009 г. в гр. Асеновград с акт за граждански брак №  0145 от 09.08..2009 г. ПОРАДИ ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЙСТВО, по вина на съпруга К.М.Х..  

           

          ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на децата: Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х., ЕГН ********** при майката М.Ю.Х., ЕГН ********** на адрес: ***  (или на нейния адрес Асеновград, обл. Пловдивска, ул.“Бузлуджа“ № 59), на която ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА върху децата: Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х., ЕГН **********.

 

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между децата: Ф.К.Х., ЕГН **********; Ю.К.Х., ЕГН ********** и бащата К.М.Х., ЕГН ********** както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 10 ч. в събота до 18.00 ч. в неделя, с преспиване в дома на бащата /или при бащата/; по три дни на коледните празници през четните години; по три дни на новогодишните празници през нечетните години; двадесет дни през лятото, които период не съвпада с отпускът на майката; както и по всяко друго време, след предварителна уговорка между родителите. 

 

ОСЪЖДА К.М.Х., ЕГН ********** ***, да заплаща на детето Ф.К.Х., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител М.Ю.Х., ЕГН **********, издръжка в размер на 200 лева (двеста) месечно, начиная от влизане на решението в сила, до настъпване на законна причина за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

 

ОСЪЖДА К.М.Х., ЕГН ********** ***, да заплаща на детето Ю.К.Х., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител М.Ю.Х., ЕГН **********, издръжка в размер на 200 лева (двеста) месечно, начиная от влизане на решението в сила, до настъпване на законна причина за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

 

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, намиращо се в гр. Асеновград, ул.“Гонда вода“ № 7, ет.1 ап.1, на съпругата  М.Ю.Х., ЕГН ********** и децата: Ф.К.Х. и Ю.К.Х..

           

          ВЪЗСТАНОВЯВА предбрачното фамилно име на М.Ю.Х., ЕГН ********** ***, а именно Т..

 

ОСЪЖДА К.М.Х., ЕГН ********** ***, да заплати по сметка на Районен съд – Асеновград, окончателна държавна такса в размер на 40 лева (четиридесет) лева, както и ДТ по определената издръжка в размер на 576 лева (петстотин седемдесет и шест).

 

ОСЪЖДА К.М.Х., ЕГН ********** ***, да заплати на М.Ю.Х., ЕГН ********** ***, сумата 25 лева (двадесет и пет), разноски по производството.

 

ОТХВЪРЛЯ предявения насрещен иск от К.М.Х., ЕГН ********** ***, против М.Ю.Х., ЕГН ********** ***, за:

предоставяне на родителските права в/у децата Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х., ЕГН **********;

за определяне местоживеенето на децата Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х., ЕГН ********** при бащата К.М.Х., ЕГН **********;

за определяне режим на лични отношения на майката М.Ю.Х., ЕГН ********** с децата: Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х.;

за осъждане майката М.Ю.Х. да заплаща по 160 лв. месечна издръжка за децата: Ф.К.Х., ЕГН ********** и Ю.К.Х., ЕГН **********;

за предоставяне ползването на семейното жилище, находяща се в гр. Асеновград, ул.“Гонда вода“ № 7, ет.1 ап.1.

 

            Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: