Определение по дело №347/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 521
Дата: 21 юни 2019 г.
Съдия: Севда Христова Дойнова
Дело: 20194300500347
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.Ловеч, ..………..2019г.

 

Окръжен съдЛовеч гражданско отделение в закрито съдебно заседание на двадесет и първи юни две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДА ДОЙНОВА

               ЧЛЕНОВЕ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА

                                  ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Дойнова ч.гр.дело №347 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.274, ал.1, т.1 от ГПК.

Образувано е по повод подадена частна жалба от „МЕЛОН България”ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул.Мария Луиза №100, ет.3, представлявано от  изпълнителните директори Н.К. Петрокополус и Панайотис Влахос, заедно и поотделно, чрез адв.К.К.Б., със съдебен адрес:***, К.К.Б. срещу Протоколно определение №136 постановено по гр.д.№1121 по описа за 2018г. на Районен съд – Троян.

В жалбата се сочи, че определението е неправилно и постановено в нарушение на материалния закон и по-специално в нарушение на служебното начало в процеса, като не са изложени мотиви, с което са нарушени и процесуални норми.

Счита, че при констатирани от съда нередовности или недопустимост на иска съдът е следвало да остави исковата молба без движение и да даде указания на ищеца за отстраняването на същите. Твърди, че  в петитума на исковата молба е направена техническа грешка. Позовава се на разпоредбата на чл.7 от ГПК в смисъл, че съдът е следвало да съдейства на страните за изясняване на делото от фактическа и правна страна. Така също счита, че съгласно чл.8, ал.3 от ГПК съдът е следвало да осигури възможност на страните да се запознаят с исканията и доводите на насрещната страна, с предмета на делото и неговото движение. Твърди, че съдът не е дал възможност на процесуалния представител на ищеца да се защити. Наведени са доводи и за нарушение на чл.9 от ГПК, в смисъл, че съдът не е осигурил равна възможност на страните да упражнят предоставените им права

Моли да се отмени обжалваното определение и делото да се върне на Районен съд – Троян с дадени указания относно необходимите процесуални действия, които следва да се предприемат.

Частната жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 от ГПК от надлежна страна, по отношение на която е  прекратено производството.

От приложените по делото доказателства се установява, че „МЕЛОН България”ЕАД, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул.Мария Луиза №100, ет.3, представлявано от  изпълнителните директори Н.К. Петрокополус и Панайотис Влахос, заедно и поотделно, чрез адв.К.К.Б., със съдебен адрес:*** е предявило против К.И.Д., ЕГН ********** *** /би следвало общ.Троян/ и ЕТ „К.Д.”, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с.Орешак, общ. Ловеч /би следвало  общ.Троян/ -  служебно заличен,  иск с правно основание чл.124, ал.1, прил.първо от ГПК  да се признае за установено, че ответникът дължи сума в размер на 14 931.59 лева, представляващи главница и лихви по Договор за банков кредит, вземанията по който са прехвърлени с Договор за прехвърляне на вземания /цесия/ от 21.06.2017 година.

С Протоколно определение № 136 от 28.03.2019г. Районен съд – Троян е прекратил производството по гр.д.№1121 по описа за 2018г., като недопустимо, като изложил съображения, че за ищеца не е налице правен интерес от предявяване на установителния иск, което се явява абсолютна положителна процесуална предпоставка за упражняване на иска.

С частната жалба не са наведени доводи относно изложените от първоинстанционния съд изводи за прекратяване на производството, поради недопустимост на иска.

Жалбоподателят се позовава на нарушени съществени процесуални норми – чл.7, ал.1  от ГПК, чл.8, ал.3 от ГПК и чл.9 от ГПК.

Действително, че разпоредбата на чл.7, ал.1 от ГПК изисква съдът служебно да извършва необходимите процесуални действия по движението и приключването на делото и да следи за допустимостта и надлежното извършване на процесуалните действия на страните, но съгласно чл.6, ал.2 от ГПК предметът на делото и обемът на дължимата защита и съдействие се определят от страните. В случая именно ищецът е счел, че  ще се защитава с предявения установителен иск.

Районен съд – Троян е спазил и  състезателното начало и равенството на страните, като е дал възможност на ответната страна да вземе отношение по предявения иск, която е възразила по допустимостта на иска.

При условие, че първоинстанционният съд сам извлече извода, че е следвало да бъде предявен осъдителен иск, то това процесуално действие би довело до нарушение на диспозитивното начало прокламирано в чл.6 от ГПК.

При гореизложеното  Окръжен съд - Ловеч счита частната жалба за неоснователна, при което същата следва да бъде оставена без уважение, а обжалваното определение като правилно да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

 

 

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Протоколно определение № 136 от 28.03.2019г. постановено по гр.д.№1121 по описа за 2018г. на Районен съд – Троян.

На основание чл.274, ал.3 от ГПК при наличие на предпоставките на чл.280, ал.1 и ал.2 от ГПК определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението пред ВКС.

 

 

                  

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:       

 

                                                                                1.                                                                       

                                                            ЧЛЕНОВЕ:

                                                                                 2.