Решение по дело №744/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260127
Дата: 15 декември 2020 г. (в сила от 30 ноември 2021 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20205200500744
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                                         Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е     

 

 

Номер: 260127  Година  2020г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                                      ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На 15. 12.                                                                                            2020 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  АЛБЕНА ПАЛОВА   

СЕКРЕТАР: КАТЯ КЕНТОВА                                                  МАРИАНА ДИМИТРОВА

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ  в.  гр. д . № 744  по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване .

Районен съд П.  е сезиран с искова молба подадена от Д.Н.Н. , ЕГН **********,*** , против М.Н. Д., ЕГН **********,***.  

С Решение № 95/ 08. 07.2020г. на районен съд П.  , постановено по гр. д. № 625/2019г. по описа на същия съд,  предявения иск е уважен изцяло . Осъдена е  ответницата  да заплати в полза  на ищцата сторените съдебно – деловодни разноски.

Решението на районния съд се обжалва с въззивна  жалба  от ответника   в първоинстанционното производство , подадена  чрез  пълномощника на страните.  Във въззивната жалба се излагат съображения за неправилност на обжалването решение,поради нарушение на материалния закон и  необоснованост.  Искането е да се   отмени  изцяло  решението на районния съд   и се постанови ново решение от  въззивната инстанция по  съществото на спора, с което се   отхвърли  предявения иск. Прави се искане за присъждане на  сторените съдебно- деловодни разноски в двете инстанции. 

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК    е постъпил писмен отговор   от въззиваемата страна . В   отговора   се  оспорва въззивната жалба. Прави се искане решението на районния съд , като правилно и законосъобразно да се остави в сила .

В открито съдебно заседание страните чрез пълномощниците си поддържат становищата си.

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на обжалваното  съдебното решение които са посочени във въззивната   жалба , като взе предвид становището на страните  и събраните доказателства пред първата инстанция , при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК, прие за установено следното :

Въззивната жалба е     процесуално допустима .

Жалбата е подадена от активно легитимирани страни  (   ответник   в производството пред районния съд ). 

Жалбата  е   подадена  в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК.

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението .  По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата .

Във въззивната жалба не се съдържат оплаквания за нищожност на обжалваното съдебно решение  или за неговата процесуална недопустимост.Възраженията са свързани с правилността на решението. 

І. Правно основание на предявения иск и фактически състав на правната норма .

Районен съд П. е сезиран с вещен ,осъдителен , собственически иск.Правното основание на иска е по чл. 109 от ЗС. При този  вид петиторна защита  в тежест на ищеца е да докаже фактическият състав на правната норма . Основните разяснения по отношение фактическия състав на  негаторния иск по чл. 109 от ЗС са дадени в ТР № 31/ 84г.от 06. 02. 1985г. на ОСГК на ВС и  т. 3 на  ТР № 4/ 2015г. от 06. 11. 2017г. на ОСГК на ВКС.  И двете ТР  имат задължителен характер за съдилищата по силата на чл. 280  ал.1 т.1 от ГПК и ТР № 1/2009г.от 19. 02. 2010г. на ОСГТК на ВКС .

Фактическият състав на правната норма е следния:

а/ ищеца трябва да докаже ,че е собственик, съсобственик  на вещта или носител на ограничено вещно право върху вещта ;

б/ че едно трето лице ( съсобственик , собственик на съседен имот или чуждо на собствеността лице ) извършва неоснователни действия  , които пречат, ограничават или смущават собственика на вещта да упражнява правото  си на собственост  спокойно , в пълен обем ( съобразно правата си в имота ) и съобразно предназначението на вещта;  

По отношение  неоснователостта  на действията ( неоснователното въздействие )  трябва  да се има предвид следното :   

-          нарушението може да бъде извършено с действие , с бездействие, с поддържане на създадено състояние в резултат на действията  или бездействията или вредно отражение върху вещта .   Правнорелевантни са и трите  форми на човешко въздействие.;

-          действието във  всички случаи трябва да бъде противоправно ( да се нарушават конкретни правни норми или общото правило да не се вреди другимо ) ;

-          въздействието върху вещта може да бъде ,както пряко ,така и косвено ;

-          при този вид нарушение на собствеността ,за разлика от ревандикационния иск владението нито се накърнява ,нито се отнема ;

-          неоснователното действие трябва да ограничава , смущава , пречи  или заплашва  пълноценното ползване на вещта според нейното предназначение.

-          противоправното въздействие  трябва да съществува към момента на предявяване на иска , разглеждане на спора и постановяване на съдебното решение или да съществува опасност, че то ще продължи и за в бъдеще  или да са останали трайни последици от нарушението ;

в/ пречките за ползване на имота трябва да са по- големи от  обикновените (  виж чл. 50  от ЗС);

г/ искът по чл. 109 от ЗС,като всеки вещен иск не се  погасява по давност;

д/ ако действията на ответника са   основателни иска по чл. 109 от ЗС ще следва да се отхвърли , като неоснователен. Ако действията на ответника са неоснователни,но това  не създава пречки на собственика да ползва вещта   според нейното предназначение иска отново ще следва да се  отхвърли ,като неоснователен;

е/ в някои случаи естеството на извършеното от ответника нарушение  е такова ,че от съдържанието на нарушението става ясно ,че то пречи на собственика да упражнява правото си на собственост  в пълен обем.  В тези случаи ищеца не е длъжен да доказва ,че неоснователното действие му пречи да  упражнява спокойно и в пълен обем правото си на собственост , съобразно предназначението на вещта( виж Определение № 466/21. 10. 2019г. по гр.д. № 1686/2019г. на І-во гр.отд. на ВКС).  .  

ж/ в други случаи ищеца следва да установи и докаже ,че с противоправното въздействие  ответника нарушава строителни , санитарно- хигиенни или други норми , с които се пречи за пълноценното ползване на вещта;     

ІІ.  Правни изводи .

Установено е по делото ,че ищцата и ответницата са сестри, като притежават в режим на етажна собственост  двуетажна жилищна сграда .  Ищцата е собственик на първия жилищен етаж , а ответницата е собственик на втория жилищен етаж. На втория жилищен етаж има изградена тераса, покрита с лека дървена конструкция .

Предмет на настоящия спор е  именно тази тераса.  В исковата молба ищцата твърди ,че  терасата е покрита с дървена конструкция .  Твърди ,че терасата и дървената  покривна конструкция са незаконно изградени и в  разрез  с всички строителни правила и норми .  Твърди ,че конструкцията на терасата е повредена до такава степен ,че създава опасност за живота и здравето на ищцата и на нейното семейство . Искането е да се премахне незаконно изградена тераса и дървената покривна   конструкция .           

Преди да пристъпи към разглеждане на спора по същество съдът е длъжен да   отбележи  следното, когато се касае до незаконно извършено строителство :

Един строеж може да е извършен без  разрешение за строеж, в    отклонение от даденото строително разрешение  или да е извършен въз основа на  нищожен административен акт.  Строежът може да нарушава технически , технологически , санитарно – хигиенни,застроителни планове и технически нормативни, по които следва да се  осъществи строителството. Въпреки всичко това , защитата чрез негаторния иск  ще бъде недопустима( неоснователна )  , ако незаконното строителство не пречи на собственика на съседния имот да ползва собствеността си в пълен обем и съобразно предназначението на имота .Собственикът на съседния  имот ще бъде длъжен да търпи незаконното строителство  в чуждия имот ,защото то по никакъв начин не засяга неговото право на собственост  върху дворното място и / или върху  постройките в това дворно място .

Какво е установено по делото от фактическа страна?

От ответната страна по иска е представено конструктивно становище , изготвено на 08. 08. 12018г. от инж. Д.Г.Т. относно  конструктивното и техническото състояние на терасата .

В становището е посочено ,че терасата е в добро конструктивно състояние,няма видими провисвания  и пукнатини  и  може да бъде използвана по  предназначението си . Посочено е ,че терасата и навеса са достатъчно укрепени и   не оказват натоварване върху жилищната сграда. Единственият недостатък на терасата , който е  констатиран от  техническия специалист е ,че на определен участък от долната страна на плочата на терасата  се наблюдава открита армировка без необходимото бетоново покритие от 1 см.  В тази насока са дадени препоръки на собственика на терасата да възстанови бетоновото покритие  от 1 см.   на местата  с оголена армировка.

По делото е прието и изслушано заключение на СТЕ относно конструктивното и техническото състояние на терасата .  В заключението са посочени следните технически недостатъци на терасата:

1/Изграждането на терасата  противоречи на строителните правила и норми , а именно:

-          терасата е с широчина 1,50 м. при допустима стойност  0,90 м. ( чл. 88 ал. 2 от Наредба № 7/ 22.12. 2003г. за правила и нормативи на отделните видове територии);

-          височината на парапета от вътрешната страна е 0,90 м. при минимална стойност 1, 05м. ( чл. 89 от Наредба № 7/ 22.12. 2003г. за правила и нормативи на отделните видове територии);

-          терасата заема еднометровата ивица в краищата на съответната фасада , което е забранено от нормата на чл. 88ал. 5 от Наредбата;

 

2/За дървената конструкция , която покрива  терасата трябва да има издадено становище на инженер- конструктор с указание за изпълнението му ( чл. 147 ал. 2 от ЗУТ). Такова становище по делото не е  представено;      

3/Цялата тераса в   свободния си край се  носи от три броя колони, представляващи водопроводни азбесто-циментови тръби. Техническото изискване е колоните да са поставени   от двата края и отпред , а в случая колоните са поставени отзад.  Освен това колоните са поставени през много голямо разстояние ( към 8,20 м. ) , което е недопустимо  от техническа гледна точка ;

4/ Терасата е „Г“ образна ( състои се от две тераси ) . Точно в ъгъла , където се събират двете тераси  се показва арматурата , което е признак,че в тази част има напрежение ,предизвикано от „Г“ образния характер на терасата . Там има напукване , тъй като бетона просто не е издържал.Вещото лице заключава в съдебно заседание ,че такава конструкция на терасата е недопустима;

5/ Между първите две носещи колони в южната част на терасата има видимо провисване , което е сигурен признак за слягане на  носещите колони; 

6/ От  началото на южния край на терасата в посока север,на пода има ясно изразена пукнатина  с дължина 3,40м. ,намираща се до югоизточната фасадна стена на къщата , което  също  е сигурен признак за слягане на  носещите колони;

7/ Долната част на терасата е измазана с варова мазилка ,която е частично напукана и паднала.По пода на двора е имало паднали парчета от мазилката;

 8/Почти по цялата дължина на терасата , бетоновото покритие на челото  на пода на  терасата  е напукано и частично паднало, като е оголена арматурата , особено видимо в източния ъгъл , където се събират двете тераси ;

9/ Дървеният навес сега не утежнява терасата , но при   сняг и лоши климатични условия ще я утежни ;          

10/ Събарянето на терасата няма да окаже влияние на конструкцията на сградата, включително и на стълбите ;

 При така установеното   конструктивно и техническо състояние на терасата и дървената покривна конструкция ,въззивната инстанция  намира за обоснован и законосъобразен извода на районния съд за това ,че терасата подлежи на събаряне , тъй като е застрашена от самосрутване , което от своя страна  застрашава живота и сигурността на собствениците на  първия жилищен етаж и не им  дава възможност пълноценно да ползват  собствеността си . Събарянето на терасата води до събаряне и на покривната конструкция над нея.   

Установи се по делото ,че терасата и дървената покривна конструкция на терасата не са изградени в съответствие със строителните правила и норми . При извършената проверка в  Община П. вещото лице не е  открило строителни разрешения  и книжа за изграждането на терасата и на дървената покривна конструкция . Отклоненията при  изграждането на терасата са съществени и не могат да бъдат отстранени чрез ремонт на терасата  , тъй като касаят  дължината , ширината на терасата ,  разположението й спрямо фасадата на сградата и  състоянието на носещата конструкция . Терасата не е изградена конструктивно правилно, което от своя страна води до деформация и повреда  на терасата. Освен това  естествените процеси във времето (слягане и ерозия ) допълнително са влошили състоянието на терасата .Техническото  състояние на терасата подробно  бе описано от съда по - горе, поради което не е нужно да се повтаря отново от съда .

Установено е по делото ,че терасата се намира над входа на първия жилищен етаж , който е собственост на ищцата по делото . Увисването на терасата над входа на ищцата, напукването на носещата бетонова основа на терасата, падащите  части от бетоновата основа на терасата и  падащата мазилка от долната част на терасата обективно не дават възможност на ищцата  пълноценно да ползва жилището  си и дворното място в имота  . Естеството на увреждането на терасата е такова ,че не е нужно  ищцата да доказва невъзможността да ползва имота си в пълен обем. Тази невъзможност следва от характера  на извършеното от ответницата нарушение(изграждането на тераса в отклонение от всякакви строителни правила и норми и неподдържането на терасата в добро техническо състояние и  безопасност за околните ). В случая ,освен нарушението на конкретни технически правила и норми по изграждането и поддържането на терасата в добро състояние ищцата е нарушила и общото правило да не се вреди другиму .   

Независимо от това  от обясненията на свидетеля Г. С. Г.се установява , че съществува реална опасност оголената и стърчаща арматура на основата на терасата , както и падащите части от  основата на  терасата и от мазилката на терасата да наранят лице , което се намира под терасата или да изцапат  с боклук  тялото и дрехите на това  лице . Свидетелят установява също така ,че много често се налага ищцата да почиства  на двора  паднали парчета от  бетона и от мазилката на  терасата . В случая неправомерните въздействия върху имота на ищцата чрез незаконно изградената и неподдържана тераса са по-големи от  обикновените по смисъла на чл. 50 от ЗС.

На основание чл. 271 ал. 1 от ГПК решението на районния съд , като правилно и законосъобразно ще следва да се потвърди .

С оглед изхода на спора пред въззивната инстанция и на основание чл. 78 ал.3  от ГПК ще следва да се осъди жалбоподателката да заплати в полза на ответницата по въззивната жалба сумата 450 лв., представляваща сторени разноски за възнаграждение на един адвокат пред въззивната инстанция , по представения договор за правна помощ и списък на разноските по чл. 80 от ГПК. 

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК и чл.  271 ал.1  от ГПК  Пазарджишкия Окръжен съд

 

 

Р   Е   Ш   И

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 95/ 08. 07.2020г. на районен съд П.  , постановено по гр. д. № 625/2019г. по описа на същия съд.

ОСЪЖДА М.Н. Д., ЕГН **********,*** да заплати в полза на Д.Н.Н. , ЕГН **********,***  сумата 450 лв., представляваща сторени разноски за възнаграждение на един адвокат пред въззивната инстанция .

 

На основание чл. 280 ал. 3 т. 1 от ГПК решението на въззивната инстанция  подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщението на страните за изготвянето му  пред ВКС ( иск за защита на  вещно право върху недвижим имот ).   

                                                                                                         

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                          ЧЛЕНОВЕ :