Решение по дело №2711/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 972
Дата: 10 юли 2020 г. (в сила от 21 юли 2020 г.)
Съдия: Цветанка Тодорова Бенина
Дело: 20191100902711
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№....................

Гр. София, 10.07.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-5 състав, в открито заседание при закрити врата, проведено на единадесети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                   СЪДИЯ : ЦВЕТАНКА БЕНИНА

                                                                                    

при секретаря Антоанета Стефанова, като разгледа докладваното от съдията търговско дело N 2711 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.625 и сл. от ТЗ.

Образувано е по молба на „С.“ЕООД, в която се излагат твърдения за неплатежоспособност и свръхзадълженост на дружеството, поради невъзможността му да покрие задълженията си при липса на достатъчно активи. Сочи, че дружеството не разполага с имущество, активи и парични средства и не е в състояние да покрие евентуалните разноски в бъдещо производство по несъстоятелност. Моли по отношение на молителя „С.“ЕООД да бъде открито производство по несъстоятелност и да бъде обявено в несъстоятелност.

 Съдът, като взе предвид становищата на страните и обсъди събраните по делото писмени доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

По делото са приети справки от СДВР – Отдел Пътна полиция и Агенция по вписванията, от които е видно, че не се установява дружеството молител да притежава имущество, регистрирано по съответния ред. От справката от ТД на НАП – София е видно, че са били налагани обезпечителни мерки чрез налагане на запор върху банковите сметки на дружеството молител, притежавано от него МПС и вземания от трето лице – Агенция за обществени поръчки, за събиране на вземания в общ размер на 240 336.13 лв. /дължими към 05.02.2020г./ и за което е било образувано производство по принудително изпълнение /ИД № *********/2019/.

По делото е изслушана съдебно-икономическа експертиза, от заключението по която се установява финансовото състояние на дружеството молител през отчетните периоди 2015г.; 2016г.; 2017г., 2018г. и 2019г. В заключението си вещото лице е изложило констативно-съобразителната си част при изследване счетоводните документи при дружеството, както и предоставената въз основа на тях информация в НАП. При изследване на относимите стойности вещото лице е отразило състояние с коефициент на обща ликвидност през годините за периода 2015 г. – 2018г. в размер съответно: 2,65; 2,64; 2,34 и 8.74, при препоръчителни граници на коефициентите от 1 до 3.  Коефициентът на обща ликвидност е отразяващ съотношението на всички краткотрайни активи към краткосрочни задължения. В този смисъл стойността му отразява състоянието на дружеството, че разполага с достатъчно текущи активи, които са достатъчно за погасяване на текущите му задължения. Обрат във финансово – икономическото състояние на дружеството молител се наблюдава в периода 2019г., като към края на изследвания период /06.02.2020г./ коефициентът на обща ликвидност е нула, поради малката стойност на текущите активи спрямо текущите задължения. Подобна тенденция в състоянието на дружеството се наблюдава и при изчисление на коефициентите за бърза и незабавна ликвидност и които са отразяващи сумата на паричните средства, с които разполага при реализиране на търговския му оборот и възможността за покриване с тях на текущите му задължения. По-ниският размер на коефициента на незабавна ликвидност спрямо този по другите показатели се дължи на наличието в имуществото на дружеството в по-голям дял на материални запаси /материали, продукция и др./ спрямо паричните средства в общия размер на краткотрайните активи. В този смисъл настоящият съдебен състав приема, че икономическото състояние се установява в по-голяма точност с коефициента на обща ликвидност. Вещото лице в заключението си е отразило, че доколкото за изготвяне на експертизата не са му били предоставени счетоводните регистри на С. ЕООД с отразените в тях изискуеми и неизплатени задължения към кредиторите на дружеството, за определяне на общия размер на непогасените публични и частни задължения, вещото лице си е послужило с приложения по делото списък на кредиторите и справка от НАП, като според данните в тях, общият размер на задълженията възлиза на 1 186 492.66 лв., като надвишава сумата на пасива 49.42 пъти.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Молбата по чл. 625 ТЗ е подадена от легитимиран за това правен субект, доколкото според твърденията на молителя същият се явява длъжник по търговски сделки. В този смисъл са индивидуализирани и вземанията на кредиторите според представения списък, а именно начислени и непогасени задължения по договори за продажба на стоки, банков кредит, предоставени услуги. Такива са и публичните му задължения към НАП, представляващи непогасен начислен данък по ЗКПО, ЗДДС, ДОО. Безспорно е качеството му на търговец по смисъла на чл. 1, ал. 1 ТЗ като юридическо лице извършващо по занятие търговска дейност и възникване на задълженията му във връзка с упражняваната от него търговска дейност. Съобразно разпоредбата на чл. 626 ТЗ, в задължение на длъжника е вменено да поиска от съда откриване на производство по несъстоятелност, което следва да бъде сторени в 30-дневен срок от изпадането му в неплатежоспособност.  За да бъде признато от съда това състояние, следва да бъде установено, че то е трайно, касаещо системно задлъжняване към кредитор/и на дружеството – длъжник, т.е. че не се касае за изпадането му в забава при единично неплащане на задължение при настъпване на неговата изискуемост. В този смисъл, от приетото по делото заключение по СИЕ съдът приема за установено, че по отношение на дружеството – молител е налице такова състояние. От заключението на вещото лице се установи нулев коефициент на обща ликвидност за предходната 2019г., като положението е останало непроменено и до завеждане на молбата по чл. 625 ТЗ. В периода преди това дружеството се е намирало в състояние годно да поддържа търговска дейност при реализиране на приходи и разходи, без изпадането му в състояние на задлъжнялост и невъзможност да  се издължи. Действително, периодът на затрудненото му материално положение е продължил не дълго, продължил е около една година, но същият се явява достатъчен за преценката състоянието му на неплатежоспособност.

От събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност – заключението по СИЕ и справка от НАП се установи наличието на натрупани и непогасени частни и публични задължения на молителя спрямо съконтрахентите му търговци и държавата – чрез НАП. Начислените като незаплатени задължения вещото лице е определило според данните по делото в размер на  1 186 492.66 лв., която сума е в значителен размер и многократно надвишава сумата на пасива - 49.42 пъти.

Основанието, на което се е позовал молителят за откриване на производство по несъстоятелност, е неплатежоспособността на длъжника, като на изследване подлежат предпоставките за възникването й като трайно константно икономическо състояние. В този смисъл, установи се, че молителят не разполага с краткотрайни активи, които да са съответни на стойност на краткосрочните му задължения. Краткосрочните задължения са тези с настъпила изискуемост към момента на завеждане на молбата, като следва да бъдат свързани с търговската му дейност и длъжникът да е спрял плащанията им. От значение е актуалното към момента икономическо състояние на дружеството, съобразно което съдът намира, че длъжникът не е в състояние да изпълни задълженията си към кредиторите. В този смисъл установеното финансово-икономическо състояние на молителя е съответно на дадената дефиниция за неплатежоспособност в чл. 608, ал. 1 ТЗ.

Според експертизата в баланса на дружеството към 31.12.2019г.  не са отчетени дълготрайни материални активи, както и наличието на парични средства, като актива се състои само от вземания на дружеството в размер на 4000 лв. Не се установява дружеството да реализира приходи от дейността си. При това положение, съдът приема, че по отношение на молителя е настъпила неплатежоспособност, с оглед невъзможността му да погаси текущите си задължения. От заключението на вещото лице се установява затрудненото му материално положение при задлъжнялост, настъпило през отчетния период на 2019г. Установява се, че в периода преди това /2015г. – 2018г./ дружеството -молител е разполагало с актив годен да покрие разходите и задълженията му, поради което в този период не е било неплатежоспособно. С оглед невъзможността да бъде установен падежът на вземането, след който е спряло плащането и на последващите такива, съдът намира, че за начална дата на неплатежоспособността следва да бъде определена първата дата на 2019г., в която са отчетени отрицателните стойности в баланса на дружеството, а именно 01.01.2019г.

Поради влошеното материално състояние на дружеството, продължаването на дейността му би могло да увреди кредиторите.

С определение на съда от 26.06.2020г. са били дадени указания за привнасяне на разноски, с оглед необходимостта от осигуряване на първоначалните разноски, необходими за разглеждане на производството и предвид установеното влошено финансово-икономическо състояние на „Г.– Т. БГ“АД. Определението е било надлежно вписано в книгата по чл. 634в ТЗ на 26.06.2020г., като не са представени доказателства за привнесени разноски в размер на 8 000 лв., съобразно указанията на съда.

Водим от горното и на основание чл.632, ал.1   ТЗ, СГС

 

Р   Е   Ш   И

 

ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на С.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление *** и ОПРЕДЕЛЯ НАЧАЛНА ДАТА на неплатежоспособността – 01.01.2019 г.

ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ, на основание чл.632, ал.1 ТЗ,  по отношение С.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***.

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ С.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***.

 ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на „С.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***

ПОСТАНОВЯВА обща възбрана и запор на имуществото на „С.“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***.

СПИРА производството по т.дело № 2711/2019 г.. по описа на СГС, VI-5 състав.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър, от когато подлежи на обжалване в 7- дневен срок от пред Софийски апелативен съд.

ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър, на основание чл.622 ТЗ.

 

 

 

СЪДИЯ: