Решение по дело №435/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 105
Дата: 27 юли 2020 г. (в сила от 19 август 2020 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20205310200435
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 27.07.2020г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с Председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание  на четиринадесети юли две хиляди и двадесета година, при участието на секретаря Т.Я., докладваното от председателя на състава нахд № 435.2020г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 19-1030-010973 от 03.01.2020г. на Началник група към ОДМВР- Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на П.И.П., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложена глоба в размер на 200 лева – двеста лева, за нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП.

По същество:

Страните, редовно призовани за съдебно заседание, не изпращат процесуални представители.

В депозираната жалба срещу НП се иска неговата отмяна като постановено при допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила – сочи се липса на индивидуализация на управляваното ППС и като незаконосъобразно – изтъква се ангажиране на административно – наказателна отговорност при недупостимост на същата, с оглед водено наказателно производство, както и незаконосъобразност, предвид на това, че е налице липса на установеност на мотопеда като ППС и оттам – липса на законово изискване за неговата регистрация.

 

По процедурата:

На жалбоподателя е вменено извършено нарушение по ЗДвП. Предвид на това, е налице компететеност както на актосъставителя, изводима от чл.189, ал.1 от ЗДвП, така и на издателя на обжалваното НП, изводима от чл.189, ал.12 от ЗДвП и Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

АУАН е съставен на 30.11.2019г. за нарушение, сочено за извършено на същия ден, а НП за него е издадено на 03.01.2020г., с което съдът намери, че са спазени сроковете по чл. 34 от ЗАНН.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и на свидетел по установяване на адм.нарушение. Екземпляр от него му  е надлежно връчен, с разяснени права на възражение.

Съдът счете, че АУАН отговаря на  изискванията за съдържание на чл.42 от ЗАНН, а НП  на тези, разписани в чл.57, ал.1 от ЗАНН.

При служебна проверка съсът не констатира допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила. Наведените възражения в депозираната срещу НП жалба съдът отхвърля като неоснователни, с оглед на това, че не е налице дублиране на наказателна с административно – наказателна отговорност, тъй като процедурата по наказателна отговорност не е приключила както се твърди в жалбата, с постановление за прекратяване на наказателно производство, а с постановление за отказ за образуване на досъдебно производство и указване за реализиране на административно – наказателна отговорност. Поради това не е налице дублиране на два вида отговорности, относно едно и също деяние. Тук в този аспект, няма допуснато съществено нарушение на административно – производствените правила.

На следващо място следва да се посочи, че управляваното ППС е достатъчно добре индивидуализирано като потопед марка „Пиаджо“, жълт на цвят, като следва да се посочи, че номер на рама потопедите нямат. С това е достатъчно спазено правото на защита на жалбоподателя относно установяване на въпроса – какъв вид ППС точно е управлявал жалбоподателя, предвид на това, че видът мотопед е напълно достатъчен, за преценка наличието, или липсата на съставомерност на вмененото административно нарушение. С оглед на това, наведеното в обратния смисъл възражение на жалбоподателя, се отхвърля от съда като неоснователно.

След като не намери допуснати съществени нарушения на административно- производствените правила, съдът разгледа делото по същество.

Въз основа на събраните в хода на досъдебното производство доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа страна, съдът намери установено следното:

През 2015г. жалбоподателят П.И.П. закупил мотопед марка „Пиаджо“. До 2020г. той не го е регистрирал. Няма и придобива правоспособност за каквато и да е категория ППС.На 30.11.2019г. той управлявал въпросния мотопед в град Асеновград, където бил спрян за проверка от служители на сектор „СПС“ при ОДМВР- Пловдив, Р.А. и Н.П., които установили, че мотопеда, управляван от П. не е регистриран по надлежни ред. Нему бил съставен акт за установяване на административно нарушение, като случая бил отнесен до РП- Асеновград, която след разглеждането му се е произнесла с постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 10.12.2019г.  и с мнение за ангажиране на административно – наказателно производство, като е изпратила преписката на компетентния орган. Същият е издал обжалваното НП.

 

По доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на свидетеля Р.А. – актосъставител, които кредитира като логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото. Същите, като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира, а именно:докладна записка от 30.11.2019г., обяснение от П.П. от 30.11.2019г., Постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 10.12.2019г., справка за нарушител, Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

 

От правна страна:

Съгласно §6 т. 14  от Допълнителните разпоредби на ЗДвп, "Мотопед" е дву- или триколесно пътно превозно средство, което има двигател с работен обем до 50 cm3 и чиято конструктивна максимална скорост не надвишава 45 km/h.

Безспорно, управлявайки такъв на 30.11.2019г. негова собственост, жалбоподателят е имал качеството на водач на МПС.

В това му качество, той е имал законово разписаното задължение по чл. 140 , ал.1 от ЗДвп, сочещи, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

В случая, това е следвало да бъде сторено при спазване на „Наредба I-45 от 24.03.2000г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях. Задължението да стори това е на техните собственици, но ЗДвП ппредвижда в нормата на чл. 175, ал.3 пр.1 от ЗДвП отговорност на водачи, които управляват нерегистрирани МПС-та, каквото от обективна страна е сторил жалбоподателя. За това административно нарушение законосъобразно е била ангажирана неговата административно – наказателна отговорност. От субективна страна стореното е с пряк умисъл, при съзнавани общественоопасни последици и тяхното целене.

Законосъобразна се явява и преценката на административно – наказващият орган за липса на маловажност на случая, предвид на това, че от една страна, жалбоподателят 4 години не е регистрирал придобитото през 2015г. от него МПС – мотопед, а от друга страна – е управлявал същото на оживена улица в Асеновград, бидейки неправоспособен.

По отношение на наложената му глоба от 200 лева, то издателят на обжалваното НП е наложил нейния минимум, предвид на това, че не са настъпили щети за други лица и не е причинено ПТП, като случаят реализира за първи път състав на това адм.нарушение, поради което и законосъобразно са били отчетени смегчаващите отговорността обстоятелства.

Предвид на това съдът намери, че обжалваното НП е постановено при спазване на административно – производствените правила и е законосъобразно, поради което и следва да бъде потвърдено. Разноски от страна на въззиваемата страна не се претендират, поради което и въпросът за тяхното присъждане не следва да се обсъжда.

Поради това, че са направени разноски за пътни за свидетел в размер на 7,70 лева, заплатени от бюджета на РС- Асеновград, то на основание чл. 63, ал.3 от ЗАНН вр.чл. 143 ал.4 от АПК, следва да бъде осъден жалбоподателя да заплати тези направени в хода на производството разноски в полза на РС – Асеновград.

С оглед на изложените и на основание чл. 63 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА НП № 19-1030-010973 от 03.01.2020г. на Началник група към ОДМВР- Пловдив, сектор „Пътна полиция“, с което на П.И.П., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложена глоба в размер на 200 лева – двеста лева, за нарушение по чл. 140, ал.1 от ЗДвП.

 На основание чл. 63, ал.3 от ЗАНН вр.чл. 143 ал.4 от АПК ОСЪЖДА П.И.П., ЕГН – ********** с адрес: ***, да заплати в полза на РС- Асеновград, разноски за пътни за свидетели в размер на 7,70 лева – седем лева и седемдесет стотинки.

Решението да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд- Пловдив, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК, в 14- дневен срок от съобщаването му на страните, чрез Районен съд – Асеновград.

 

Районен съдия: