Разпореждане по дело №331/2022 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 октомври 2022 г.
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20227140700331
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 август 2022 г.

Съдържание на акта

 

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

428/24.10.2022 г.

 

гр. Монтана

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, втори съдебен състав в публично съдебно заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

         Административен съдия: Соня Камарашка

 

при секретаря Александрина Александрова и с участието на прокурор Галя Александрова, като разгледа докладваното от съдията административно дело № 331 по описа за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 276 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

 

Образувано е по жалба и уточнение по нея от Х.И.Я. изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода” в ЗООТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца чрез назначения му адвокат О.Е. ***, за прекратяване на действие на орган по изпълнение на наказанията – вземане на личния му глюкомер в Затвора гр.Враца на 21 юни 2022г. и бездействие на орган по изпълнение на наказанията свързани с предоставяне на добавки към храната която консумира или диетична такава предоставена в затворническия стол; почистване на помещенията, където спи от хапещи насекоми – дървеници и предоставяне на подходящ инсулин, както и действие на затворническата администрация по забава в получаване на преведени му пари по сметка /след допуснато изменение на основанието заявено първоначално като възнаграждение за закупуване на храна/, представляващи нарушения на чл.3, ал.2 във вр. с ал.1 от ЗИНЗ.

С Определение от 20.10.2022г. в хода на производството поради отказ от предявения иск за парично обезщетение в размер на 10 000лева причинени неимуществени вреди от действия и бездействия по молба вх.№2032/03.10.2022г., производството е прекратено в тази част.

В съдебно заседание жалбоподателя в настоящето производство редовно призован, се явява лично доведен от органите на ОЗ "Съдебна охрана" Монтана, като се представлява от назначения му служебен защитник адвокат О.Е. ***. Поддържа искането си по доводи изложени в него. По съществото на делото желае да се преустанови бездействието на Началника на Затвора гр.Враца, както и налагане на дисциплинарни наказания.

Ответната страна – началник на Затвора – Враца, чрез изпълняващия длъжността И*** Ц*** на основание Заповед №Л-2760/08.07.2022г. на Главен директор ГД „ИН“, оспорва жалбата. В писмено становище излага доводи за нейната неоснователност свързани със спазване на разпоредбите на ЗИНЗС и ППЗИНЗС. Счита, че не са налице незаконосъобразно действие или бездействие от страна на органа по изпълнение на наказанието. Моли за отхвърляне на жалбата.

Окръжна прокуратура Монтана уведомена за образуваното производство и конституирана на осн. чл.16, ал.1,т.3 от АПК чрез представителя си прокурор Галя Александрова дава заключение, че искането е неоснователно тъй като са спазени разпоредбите на ЗИНЗС и ППЗИНЗС. В подробно писмено заключение излага доводи по съществото на искането свързани с неговата недоказаност и неснователност.

Съдът, като разгледа оплакванията, изложени в жалбата след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка със становищата на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

Не се спори по делото и се установява от приложените справки, че Х.И.Я. изтърпява наложено му наказание „лишаване от свобода“ по влязла в законна сила присъда, като е постъпил в Затвора гр.Враца на 05.07.2022г. Същият е преведен в ЗООТ „Бойчиновци“ към Затвора гр.Враца на 02.08.2022г. за доизтърпяване на наложеното му наказание.

В жалбата си лишения от свобода твърди, че на 21 юни 2022г. от здравната служба в Затвора гр.Враца му е взет личния му глюкомер. Твърди, че органа по изпълнение на наказанията бездейства, поради факта, че не му осигурява добавки към храната която консумира или диетична такава предоставена в затворническия стол; почистване на помещенията, където спи от хапещи насекоми – дървеници; предоставяне на подходящ инсулин, тъй като получения е с изтекъл срок и действие на затворническата администрация по забава в получаване на преведени му пари по сметка, поради което се създават условия опасни за здравето и живота му.

От приложената по делото медицинска справка от д-р С*** и м.с. Б*** на л.40 по делото се установява, че при постъпването си в Затвора гр.Враца жалбоподателя е заявил, че има инсулин за пет дни, тъй като няма средства за закупуване на друг, както и близки които да се интересуват от него. При извършения преглед и установената инсулино зависимост захарен диабет Х.И.Я. е включен в списъка на л.св. в Затвора гр.Враца, които са на диетична храна – Диета №9 от 05.07.2022г. На 08.07.2022г. е издадено МДД за изследване на кръв – гликиран хемоглобин, като на 26.07.2022г. му е издаден талон за специалист – Ендокринолог. Осъществена е консултация с д-р М*** от МБАЛ „Хр. Ботев“ АД ДКЦ №1, която е предоставила на л. св. Три вида инсулин, като единия е бил с изтекъл срок и по нейни думи е можел да се ползва, тъй като е съхраняван в хладилника. Отразено е, че при постъпването си в Затвора гр.Враца  лишения от свобода Х.И.Я. не е имал собствен глюкомер и не е съобщавал за наличието на такъв, както и че не е предаван на медицинския специалист. На 02.08.2022г. при постъпването си в ЗООТ Бойчиновци към Затвора гр.Враца, видно от приложената медицинска справка от м.с. В. М*** на л.41 по делото на жалбоподателя е проведен медицински преглед, като е потвърдена установената му диагноза и същия е продължил с консумиране на Диета №9 за диабетици, към която са включени храни полезни за здравето на диабетика, като ежедневно е получавал и допълнителни хранителни добавки. От медицинското лице са били подсигурени инсулатард и актрапид, съобразно даденото му предписание.

От приложения по делото Амбулаторен лист №22208002560А от 27.07.2022г. издаден към направление от 26.07.2022г. е видно, че жалбоподателя е бил прегледан от д-р Т*** М*** , като е установена основна диагноза „инсулинозависим захарен диабет без усложнения“, проведено е изследване и е назначена терапия с хапчета, като е определен контрол след 4 месеца. Видно от фиш за спешна медицинска помощ на л.50 по делото на 19.09.2022г. жалбоподателя е бил прегледан в гр.Монтана по спешност. От приложения по делото Амбулаторен лист №22270501197 D от 27.09.2022г. издаден към направление от 26.09.2022г. е видно, че жалбоподателя е бил прегледан от д-р М*** Т*** , като отново са извършени изследвания отново е отразена диагнозата „инсулинозависим захарен диабет без усложнения“, като са предписани други медикаменти. На 27.09.2022г. жалбоподателя отново е бил транспортиран в болнично заведение по повод съобщение за болезнена рана, видно от амбулаторния лист на л.45 по делото. От приложената епикриза по повод инсулинозависим захарен диабет, Х.Я. е постъпил в болнично заведение в гр.Монтана в периода от 03.10.2022г. до 07.10.2022г., като е уточнена доза инсулин и му е дадена нова писалка и глюкомер. Назначена е съответната терапия и прегледи.

По делото са приложени утвърдени от Началник Затвора гр.Враца списъци на  лишени от свобода, които са на диетична храна, видно от л. 51-53 по делото от м.07.2022г. в които фигурира и жалбоподателя.

Приложени са протоколи – инспекционен лист за извършена ДДД Обработка в това число за Затвора гр.Враца и ЗО Бойчиновци за м.08. и м.09.2022г. на л.54, 55 по делото, от които е видно извършена дезинфекция против хлебарки и дървеници. Изготвени са и констативни протоколи от сектор „Медицинско обслужване в местата за лишаване от свобода“ от определения здравен инспектор, който един път месечно осъществява системен здравен контрол на територията на ЗО „Бойчиновци“, съобразно приложените по делото и утвърдени „Правила за хигиенното и противоепидемичното осигуряване в местата за лишаване от свобода“ и определянето й с нарочна Заповед. Видно от предписанието по КП е предписано всекидневно почистване на спалните помещения от настанените в тях, дезинфекция, почистване на коридори и общи помещения с миещи и дезинфектиращи препарати, проветряване на помещенията и измиване на прозорците. Като отговорници са посочени хигиенистите на етажа.

Приложено е копие от амбулаторен журнал и здравен картон по отношение на жалбоподателя, от които се потвръждава диагнозата и предписаната терапия. На л.127 по делото е представен и опис на личните дрехи, битови вещи и предмети на Х.Я. при приемането му в Затвора гр.Враца и протокол за иззети вещи. Приложена е и извадка от програмата за движение на паричните средства на лишения от свобода на л.139,140 по делото.

По делото в качеството на свидетели са разпитани Ч.Г.А., С.Д.Т. и Л.Т.К. изтърпяващи наказание лишаване от свобода също в затворническо общежитие от открит тип. От показанията на разпитаните свидетели, които съдът кредитира в частта кореспондиращи с приложените по делото писмени доказателства свързани със здравословното състояние на жалбоподателя и потвърдената от медицински специалисти диагноза „инсулинозависим захарен диабет“, за което по делото липсва спор. От показанията на свидетелите се установява, че в ЗООТ Бойчиновци има медицинско лице, като св. Ч.Г.А. твърди, че когато има нужда посещава същото, като депозира молба за закупуване на конкретни хапчета които си купува. Свидетелите С.Д.Т. и Л.Т.К. изказват недоволство от медицинското лице, което им предписва „само хапчета“, тъй като не е „доктор“. Св. С.Т. потвърждава твърдението на жалбоподателя, че е получил инсулин с изтекъл срок на годност.

При така изложената фактическа обстановка, съобразно събраните по делото писмени доказателства и като взе предвид становищата на страните съдът приема от правна страна следното:

Искането с правно основание чл. 276, ал. 1 ЗИНЗС е депозирано от активно процесуално легитимиран да го предяви, тъй като изтърпява наказанието си лишаване от свобода в ЗООТ към Затвора гр.Враца, като поради факта, че му е бил взет личния глюкомер на 21 юни 2022г. в Затвора гр.Враца, като извършено действие и бездействие на орган по изпълнение на наказанията свързани с предоставяне на добавки към храната която консумира или диетична такава предоставена в затворническия стол; почистване на помещенията, където спи от хапещи насекоми – дървеници и предоставяне на подходящ инсулин, както и възнаграждение за закупуване на храна се твърди, че нарушава забраната по чл.3 от ЗИНЗС. Настоящия съдебен състав намира, че искането е и допустимо тъй като твърдяното действие и бездействие освен сочения период, прекратено към момента на подаване на искането е очевидно и обективно предстоящо.

Разгледано по същество е неоснователно по следните съображения:

Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според ал. 2 на чл.3 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Съгласно чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС, всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: по т. 1- прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; по т. 2 – извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Съгласно ал. 2 на чл.276 от ЗИНЗС липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението по чл. 3. Съгласно чл. 280, ал. 1 от ЗИНЗС, съдът се произнася с разпореждане в срока по чл. 278, ал. 1, като съгласно ал. 2, с разпореждането съдът може да отхвърли искането /т. 1/ или да разпореди на органа по изпълнение на наказанията или на съответно длъжностно лице да извърши конкретни действия, с които да предотврати или да прекрати безусловно действията или бездействията, представляващи нарушение на чл. 3, като определи срок за това /т. 2/. Съгласно чл. 283 от ЗИНЗС, за неуредените в тази част въпроси се прилагат съответно разпоредбите на глава петнадесета, раздел І от АПК.

Разпоредбите на чл. 276-283 от ЗИНЗС се прилагат само за фактически действия и бездействия на органите по изпълнение на наказанията или на длъжностни лица, които действия/бездействия нарушават забраната по чл. 3 по отношение на лицето, търсещо защита.

Съгласно чл. 277, ал.4 от ЗИНЗС съдът е изискал от началника на Затвора Враца предоставяне на данни във връзка с твърдяното действие по отнемане на личния глюкомер на 21 юни 2022г. от медицинско лице в Затвора гр.Враца, както и бездействия - свързани с предоставяне на добавки към храната която консумира или диетична такава предоставена в затворническия стол; почистване на помещенията, където спи от хапещи насекоми – дървеници и предоставяне на подходящ инсулин, както и възнаграждение за закупуване на храна.

За квалифицирането на едно действие или бездействие като незаконосъобразно такова е необходимо да бъде установено неизпълнение на задължение за фактическо действие от страна на административен орган или на длъжностно лице от администрацията, като е необходимо да съществува нормативно установено задължение за изпълнение на това действие. Медицинското обслужване в местата за лишаване от свобода е уредено в глава десета на ЗИНЗС и в глава трета от ППЗИНЗС, както и в Наредба № 2 от 22.03.2010 г. за условията и реда за медицинското обслужване в местата за лишаване от свобода. Според чл. 128, ал. 1 ЗИНЗС при изпълнение на наказанието лишаване от свобода се създават условия за опазване на физическото и психическото здраве на лишените от свобода. За всеки лишен от свобода се създава медицинско досие, което съдържа информация и постоянно поддържани данни за здравословното му състояние. Медицинското обслужване на лишените от свобода се осъществява в медицински центрове и специализирани болници за активно лечение, разкрити към местата за лишаване от свобода по реда на чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения (чл. 129, ал. 1 от ЗИНЗС). В чл. 115, ал. 1 от ППЗИНЗС е предвидено, че лишените от свобода се преместват за лечение в специализираните болници за активно лечение в местата за лишаване от свобода със заповед на главния директор на ГДИН по предложение на началника на затвора и лекарско предписание. По аргумент от чл.10 и чл.11 от Наредба № 2 от 22.03.2010 г. за условията и реда за медицинското обслужване в местата за лишаване от свобода лишения от свобода Х.И.Я., както при постъпването си в Затвора гр.Враца, така и при преместването в ЗООТ „Бойчиновци“ към Затвора гр.Враца е бил подложен на нужните медицински прегледи, видно от приложената медицинска справка от д-р С*** и м.с. Б*** на л.40 по делото и от медицинска справка от м.с. В. М*** на л.41 по делото. От медицинската справка на Затвора гр.Враца и от представен опис на личните дрехи, битови вещи и предмети на Х.Я. при приемането му в Затвора гр.Враца и протокол за иззети вещи се опровергава твърдението на жалбоподателя, че същият е имал собствен глюкомер, като този факт не се установи и от разпитаните по делото свидетели. По делото не се установява здравословните проблеми на жалбоподателя да не са взети предвид както при осигуряване на добавки към храната, така и по отношение на предоставянето на инсулина от страна на медицинските лица, видно от включването му в списъка на л.св. в Затвора гр.Враца и ЗООТ Бойчиновци, които са на диетична храна – Диета №9. От приложените амбулаторни листове по делото се установява, че същият е с потвърдена основна диагноза „инсулинозависим захарен диабет без усложнения“ за което са му предписани отразените в листовете медикаменти. От приложения амбулаторен журнал се установява и раздаването на същите на жалбоподателя, съобразно предписаното от медицинските специалисти. Действително от медицинската справка на Затвора гр.Враца се потвърждава твърдението на жалбоподателя, че е получил инсулин с изтекъл срок при прегледа му в болнично заведение, но по данни на лекуващия лекар, предвид факта, че същият е бил в хладилник не е нарушена неговата годност. Отделно от това оказаната медицинска помощ, като качество и съответствието и с утвърдените стандарти, съгласно съдебната практика е извън компетентността на органите по изпълнение на наказанията, поради което и за тях не е налице твърдяното бездействие.

От събраните по делото доказателства не се установява и наличието на бездействие от страна на ответника по отношение почистване на помещенията от хапещи насекоми, тъй като видно от приложените протоколи – инспекционен лист за извършена ДДД Обработка за Затвора гр.Враца и ЗО Бойчиновци за м.08. и м.09.2022г. ежемесечно се извършена дезинфекция против хлебарки и дървеници на помещенията. От приложените констативни протоколи на сектор „Медицинско обслужване в местата за лишаване от свобода“ от определения здравен инспектор, ежемесечно се осъществява системен здравен контрол на територията на ЗО „Бойчиновци“, съобразно приложените по делото и утвърдени „Правила за хигиенното и противоепидемичното осигуряване в местата за лишаване от свобода“ с конкретни предписания и отговорни лица за тях.

По делото не се установява и действие на затворническата администрация по забава в получаване на преведени му пари по сметка /след допуснато изменение на основанието заявено първоначално като възнаграждение за закупуване на храна/, тъй като от приложената извадка от програмата за движение на паричните средства на лишения от свобода на л.139,140 по делото е видно, че посочената дата на РКО в брой и по запис съответства на датата на постъпване на сумата в сметката, поради което и в тази част искането на жалбоподателя се явява неоснователно.

Наред с това предвид факта, че жалбоподателя изтърпява наказанието си в открит тип, то по аргумент от чл.71а, ал.1 от ППЗИНС същите се движат в района на затворническото общежитие самостоятелно и може във всеки един момент да поръча според диагнозата си и закупи нужните според него храни от затворническата лавка. Не се установиха нито действия, нито твърдяното бездействие, което да е противоправно и неправомерно и което да е в нарушение на чл. 3 ЗИНЗС за да бъде прекратено на основание чл. 276 ЗИНЗС.

Предвид горното, поради липса на противоправни и неправомерни фактически действия и бездействия в нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС, от страна на специализиран орган по изпълнение на наказанията - длъжностни лица и началника на Затвора Враца, относно действие по отнемане на личния глюкомер от медицинско лице в Затвора гр.Враца; забава в получаване на преведени му пари по сметка, както и бездействия - свързани с предоставяне на добавки към храната която консумира или диетична такава предоставена в затворническия стол; почистване на помещенията, където спи от хапещи насекоми – дървеници и предоставяне на подходящ инсулин, искането се явява неоснователно и следва да се отхвърли.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 280, ал. 2, т. 1 от ЗИНЗС, Административен съд Монтана ІІ-ри състав,

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата подадена от Х.И.Я. изтърпяващ наложено му наказание „лишаване от свобода” в ЗООТ „Бойчиновци” към Затвора гр.Враца, за прекратяване на действие на орган по изпълнение на наказанията – вземане на личния му глюкомер в Затвора гр.Враца и бездействие на орган по изпълнение на наказанията свързани с предоставяне на добавки към храната която консумира или диетична такава предоставена в затворническия стол; почистване на помещенията, където спи от хапещи насекоми – дървеници и предоставяне на подходящ инсулин, както и действие на затворническата администрация по забава в получаване на преведени му пари по сметка /след допуснато изменение на основанието заявено първоначално като възнаграждение за закупуване на храна/, представляващи нарушения на чл.3, ал.2 във вр. с ал.1 от ЗИНЗ, които да е установено да са противоправни и неправомерни.

 

Разпореждането на основание чл. 281 от ЗИНЗС може да се обжалва с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд – Монтана, в тридневен срок от съобщаването му на страните. Жалбата се разглежда по реда на глава ХІІІ от АПК и не спира изпълнението.

 

На основание чл.138, ал.3 от АПК препис от разпореждането, да се изпрати незабавно на страните по реда на чл.137 от АПК.

 

 

 

Административен съдия: