Решение по дело №5029/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5180
Дата: 28 август 2020 г. (в сила от 28 август 2020 г.)
Съдия: Елена Тодорова Иванова
Дело: 20191100505029
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта

                                                     РЕШЕНИЕ

                                     

                                                гр.София, 28.08.2020 г.

 

                                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, ІV-В състав в закритото заседание на двадесет и осми август през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Е.Иванова                            

                                                                                            ЧЛЕНОВЕ: Зл.Чолева

                                                                                                      мл.с.  Св.Петкова

като разгледа докладваното от съдията-докладчик ч.гр.д.№ 5 029 по описа за 2019 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.435 – чл.438 от ГПК.

            С жалба с вх.№ 013053/19.03.2019 г. длъжникът Ц.С.С.,***  обжалва постановление за възлагане на недвижим имот от 06.03.2019 г. на И.П.– помощник-частен съдебен изпълнител на частен съдебен изпълнител /ЧСИ/ С.Я.с рег.№ 844 на КЧСИ по изп.дело № 20188440400746 като незаконосъобразно. Поддържа се, че е налице нередовност на наддавателната и продажна процедура, като се навеждат доводи, че е налице съществено нарушаване на императивни процесуални разпоредби в хода на изпълни-телното дело; произволност на определената стойност на началната продажна цена, без да е налице направено искане за определяне на нова начална цена от „Банка ДСК” ЕАД и въз-лагане на ТОЕ от съдебния изпълнител в изпълнение на нормата на чл.494 ГПК; нередовно насрочване на поредните нови продани; че грубо са нарушени разпоредбите на чл.485, ал.1 ГПК и чл.492 ГПК; че е налице нередовност както на самото атакувано изпълнително дейст-вие, така и на проведеното наддаване по реда на чл.489 ГПК. Релевирани са съображения и че вземанията по изпълнителното дело са идентични с тези по влязлото в законна сила решение от 09.05.2016 г. по гр.д.№ 7999/2014 г. на СГС, І-15 състав, което аргументира становище за очевидна незаконосъобразност и неоснователност на заповедта по чл.417 ГПК и изпълнител-ния лист от 12.03.2018 г. по гр.д.№ 14279/2018 г. на СРС, ІІ ГО, 69 състав, въз основа на която е образувано изпълнителното дело.

              Моли съда да отмени изцяло атакуваното възлагане на изнесения на публична продан процесен имот с всички, произтичащи от това правни последици.

              Ответникът по жалбата – „Банка ДСК” ЕАД, гр.София – взискател в изпълнителното производство, в срока по чл.436, ал. 3 ГПК не е подала писмено възражение.

              В мотивите, депозирани от ЧСИ с рег.№ 844 на КЧСИ С.Я.– чрез помощ-ник-частен съдебен изпълнител И.П., по реда на чл.436, ал.3 ГПК е отразено, че извършените действия по публичната продажба и възлагането на недвижимия имот са съобразени с изискванията на закона.

              Съдът, като прецени доводите на страните, доказателствата по делото и изискванията на закона, намира за установено следното:

              Жалба е подадена от легитимирано лице в срока по чл.436, ал.1 ГПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна.

              Съгласно разпоредбата на чл.435, ал.3 ГПК постановлението за възлагане може да се обжалва от длъжника, поради това, че наддаването на публичната продан не е извършено над-лежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена, като в този случай  контролът на съда е ограничен до проверка на това дали са спазени правилата по чл.489 ГПК и чл.490 ГПК и съответно дали за купувач е обявен наддавачът, предложил най-висока крайна цена. Изводът, че в първата хипотеза съдебната проверка е свързан с разпоредбите на чл.489 ГПК и чл.490 ГПК следва от граматическото и логическо тълкуване на нормата на чл.435, ал.3 ГПК. По изричната воля на законодателя предмет на обжалване на разглежданото основание е само постановлението за възлагане, като предпоставка за същото е посочена не „ненадлежно извършване на публична продан“, а „ненадлежно извършване на наддаване“. От друга страна: освен длъжника, право на жалба на това основание имат само лица, които са участвали в над-даването – третото лице, внесло задатък и взискателят, ако е участвал като наддавач. Този ог-раничен кръг на имащите право на жалба, отнесен към предмета на обжалване, обуславя кате-горичен извод, че при позоваване на предвиденото в чл.435, ал.3 ГПК основание трябва да се изследват само нарушения, пряко са свързани с процеса на наддаването, а не нарушения, свързани с целия процес на публичната продан.

              В конкретната хипотеза са подадени три наддавателни предложения – от третите лица В.Й.Й., П.З.В.и К.К.Й., които са нап-равени писмено, като в същите с цифри и думи е посочена предложената от тях цена и са предадени в запечатани пликове в канцеларията на СРС, съгласно изискванията на чл.489, ал. 2 и ал.4 от ГПК. И към трите наддавателни предложения са приложени банкови документи за  внасянето на определения задатък за участие в проданта в размер на 19 800,00 лева. По време на публичната продан е постъпило ново устно предложение от някои от явилите се наддавачи по реда на чл.492, ал.2 ГПК. Не се твърди, а от книжата по изпълнителното дело е видно и че участниците в публичната продан не са от категорията на лицата, посочени в разпоредбата на чл.490 ГПК, които нямат право да наддават.

              От друга страна: имотът е възложен по предложената най-висока цена от участвал в проданта купувач – на стойност 202 222,00 лева, като на основание чл.496 ГПК последният е внесъл по сметката на съдебния изпълнител в определения му от последния двуседмичен срок, считано от датата на обявяването му за купувач на 26.02.2019 г. – съответно на 01.03. 2019 г. и 05.03.2019 г., остатъка от продажната цена след припадане на задатъка от 182 422,00 лева.  

              Предвид горните обстоятелства процесното наддаването е извършено надлежно и имотът е възложен по най-високата предложена цена.

              Извън правомощията на съда в настоящото производство е да контролира опреде-лената стойност на цената на недвижимите имоти, срещу които е насочено принудително изпълнение, тъй като оценката на имуществото не е част от наддаването, с оглед на което същата излиза извън предмета на проверка при обжалване на постановлението за възлагане, в който смисъл са и разясненията, дадени в мотивите по т.8 от Тълкувателно решение № 2/2013 от 26.06.2015 г. по тълк.дело № 2/2013 г. на ОСГТК на ВКС. Съгласно разясненията, дадени в същото тълкувателно решение на ОСГТК на ВКС не е част от предмета на наддаването и насрочването на проданта.          

               Оплакването във връзка с изпълнителния титул не е обстоятелство, което да обосно-вава наличието на която й да е от установените в закона предпоставки по чл.435, ал.3 ГПК.

              Предвид изложеното настоящата инстанция намира, че обжалваните действия на ЧСИ са правилни и законосъобразни, поради което подадената от Ц.С. жалба се явява неоснователна и като такава същата следва да бъде оставена без уважение. 

              При приетия изход на спора на жалбоподателката не се дължат разноски на основание чл.78, ал.1 ГПК.

              Воден от горното и на основание чл.437, ал.3 ГПК, Съдът

 

                                                              Р   Е   Ш   И:

 

             ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на Ц.С.С. с вх.№ 013053/19. 03.2019 г по изп.дело № 20188440400746 по описа на ЧСИ С.Я., рег.№ 844 на КЧСИ, като неоснователна.

 

             Решението не подлежи на обжалване.

                                    

 

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                              2.