Разпореждане по дело №1969/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 10476
Дата: 25 септември 2020 г.
Съдия: Таня Райкова Димитрова Стоянова
Дело: 20207050701969
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

№…………

…………………. г., гр. Варна

ТАНЯ ДИМИТРОВА – съдия-докладчик, ХХV състав, по АД № 1969/2020 г. на Административен съд – Варна, след като извърши проверка по делото, установи следното:

Производството по делото е образувано по искова молба от Д.В.Д. срещу Администрацията на Затвора Варна, с която се иска присъждане на обезщетение от 1000 до 200 000 лева, с твърдения за изтезания и нечовешко отношение, с което се нарушава чл. 3 от ЗИНЗС и които причиняват силна физическа болка и страдания.

С Разпореждане № 9645 от 03.09.2020 г. съдът оставя без движение исковата молба и дава възможност на ищеца да: 1. представи доказателства за платена държавна такса в размер на 10лв. по сметка на Административен съд Варна; 2. да представи два преписа от исковата молба за връчване на ответника и ВОП; 3. в молба, с преписи за ответника и ВОП, да конкретизира кои са действията или бездействията на администрацията на Затвора Варна, които ищецът счита за незаконосъобразни; 4. да посочи конкретен ответник срещу когото е насочен искът му.

На 23.09.2020 г. е постъпила молба със с.д. № 11514 от процесуален представител на ищеца, към която са приложени доказателства за внесена държавна такса, както и преписи за връчване на ответника и на ВОП. Като ответник срещу когото е насочен искът се сочи ГДИН, като ищецът се позовава на посочените в исковата молба конкретни действия и бездействия на администрацията на Затвора Варна.

Съдът намира, че исковата молба е нередовна и следва да се укаже на ищеца възможността за отстраняване на нередовността й, с оглед следните съображения:

Ищецът сочи, че от 4 месеца не му е осигурен достъп до външен стоматолог, от 4 месеца не му разрешават да си качва храна в спалното помещение, от 7 месеца работи без заплащане и общо, че условията в столовата са лоши, както и че липсва тоалетна в карето за разходка и има хлебарки и дървеници в спалните помещения, а претендираното обезщетение е от 1000 до 200 000 лева. Същевременно в уточнението на исковата молба е налице позоваване на изложените в исковата молба конкретни действия и бездействия на администрацията на Затвора Варна, но при изброяването им са посочени липсата на тоалетна в стаята и ежедневно ограничаване на времето за разходки на открито, каквито твърдения не са заявени с исковата молба.

Изложеното налага извод, че:

1.      следва ясно да се конкретизира периода, за който се претендира обезщетение с начална и крайна дата на времевия отрязък;

2.      следва да се посочи претендираната цена на иска за неимуществени вреди;

3.      следва да се уточнят фактическите твърдения на ищеца (дали освен посоченото в исковата молба се твърди и липсата на тоалетна в стаята и ежедневно ограничаване на времето за разходки на открито);

4.      следва да се приведе петитумът (искането от съда) в съответствие с уточнение на исковата от ищеца във връзка с настоящото разпореждане.

Съдът, на основание чл. 129, ал. 2 от ГПК, във вр. с чл. 204, ал. 5 от АПК, Административният съд

Р А З П О Р Е Д И:

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба на Д.В.Д. срещу ГДИН, с която се иска присъждане на обезщетение от 1000 до 200 000 лева, с твърдения за изтезания и нечовешко отношение, с което се нарушава чл. 3 от ЗИНЗС и които причиняват силна физическа болка и страдания.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищеца, в едноседмичен срок от получаване на съобщението за настоящото разпореждане, да отстрани допуснатите нередовности на исковата молба, като представи в АдмС-Варна писмено уточнение на исковата молба, в което

1. ясно да се конкретизира периода, за който се претендира обезщетение с начална и крайна дата на времевия отрязък;

2. да се посочи претендираната цена на иска за неимуществени вреди;

3. да се уточнят фактическите твърдения на ищеца (дали освен посоченото в исковата молба се твърди и липсата на тоалетна в стаята и ежедневно ограничаване на времето за разходки на открито);

4. да се приведе петитумът (искането от съда) в съответствие с уточнение на исковата от ищеца във връзка с настоящото разпореждане..

УКАЗВА на ищеца, че при неотстраняване на нередовностите на исковата молба, последната ще бъде върната, а производството по делото – прекратено.

Препис от разпореждането да се изпрати на ищеца.

Разпореждането не подлежи на обжалване.

                                                                             СЪДИЯ: