Решение по дело №2154/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2470
Дата: 17 декември 2019 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20197050702154
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

              /                                    ,гр.Варна

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Варна, IX-ти касационен състав

На четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание  в следния състав:

 

Председател: Даниела Станева

       Членове: 1. Кремена Данаилова

       2. М.Иванова-Даскалова

Секретар: Мая Вълева

Прокурор: Александър Атанасов   

Като разгледа докладваното от административния съдия М. Иванова- Даскалова КНАХД №2154 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 от АПК вр. с чл.63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „ДЕНИТИ“ООД-гр.Аксаково против Решение №1298/30.04.2019г. по НАХД №1548/2019г. по описа на Районен съд - Варна, с което е потвърдено НП №23-0000107/11.03.2019г. на Началник на ОО“АА”- Варна, с което на основание чл.105 ал.1 от ЗАвтП на дружеството е наложена имуществена санкция в размер 200лв. за нарушение на  чл.87а, ал.1, т.1 от Наредба №33/03.11.1999г. на МТС.

В жалбата се твърди, че Решението е неправилно и  незаконосъобразно. Излагат доводи срещу изводите на ВРС по оплакванията във въззивната жалба за нарушение на изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН, срещу преценката за правилно установени дата и място на нарушението в АУАН и в НП, както и отговорния за него субект. Като отделно основание за незаконосъобразност на Решението изтъкват съображения за маловажност на случая и приложимост на чл.28 от ЗАНН. Претендират отмяна на Решението на ВРС и да бъде отменено НП.

Ответната страна Областен отдел ”АА”- Варна чрез пълномощник депозира писмен отговор със становище за неоснователност на жалбата. Решението на ВРС считат за правилно, законосъобразно и основано на събраните доказателства, които преценени в съвкупност установявали нарушението и правилната му квалификация. Излагат аргументите, с които оспорват твърденията за неправилност на изводите в Решението за датата и мястото на нарушението, за отговорността на дружеството, за обществената опасност на деянието и необходимостта от налагане на санкция за постигане на индивидуалната и генерална превенция. В съответствие с доказателствата ВРС преценил, че нарушението е доказано, а НП- издадено при спазване на правилата, поради което го потвърдил като законосъобразно. Молят Решението да бъде оставено в сила.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба и предлага да бъде отхвърлена, а Решението на ВРС – да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Касационната жалбата е подадена в срока по чл.211 ал.1 от АПК, пред надлежен съд, при спазване изискванията на АПК, от активно легитимирано лице, поради което е допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.63 ал.1 от ЗАНН  първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в чл.348 ал.1 от НПК, като по аргумент от чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. Касаторът претендира отмяна на Решението на основание чл.348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК.

ВРС е постановил валидно и допустимо решение.

При проверката му не се установяват допуснати нарушения на процесуалните правила при преценката на доказателствата и формиране на изводите. Правилно ВРС взел предвид разпределението на доказателствената тежест и като прецененил по отделно и в съвкупност доказателствата намерил за доказана фактическата обстановка свързана с нарушението, която описал в решението. Поради това неоснователно е оплакването в касационната жалба за неправилна преценка на доказателствата, за неправилно установяване на релевантните факти свързани с датата и мястото на , както и с отговорността за него на дружеството-превозвач. По аргумент от чл.348 ал.3 от НПК, нарушението на процесуални правила е съществено, когато е довело до ограничаване на процесуалните права на нарушителя или на другите страни и то не е отстранено – т.1, ако няма мотиви или протокол за съдебното заседание на въззивната инстанция–т.2 или решението е постановено от незаконен състав. РС – Варна не е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до ограничаване на процесуалните права на нарушителя или на другите страни, респ. до липса на мотиви или протокол за съдебно заседание в производството по което е постановено решението, нито е постановено от незаконен състав.

Неоснователно е и оплакването за неправилно приложение на материалния закон. Съгласно чл.348 ал.2 от НПК, нарушение на закона е налице, когато той е приложен неправилно или не е приложен закон, който е трябвало да бъде приложен. Проверката за правилността на приложението на материалния закон бе извършена с оглед фактическите установявания на ВС, предвид забраната в чл.220 от АПК за нови фактически установявания. ВРС посочил в Решението, че нарушението е установено при извършване на комплексна проверка на транспортна дейност на „ДЕНИТИ“ООД–гр.Аксаково в качеството му на превозвач с лиценз за извършване на международен автомобилен превоз на товари №6974/06.07.2011г., валиден от 06.07.2016г. до 05.07.2026г., за резултатите от която бил съставен КП № 63-00-10-74/2/04.01.2019г. Правилно е преценено като доказано от писмените доказателства в преписката, сред които са пътния лист № 2358008, тахографските листи, справките и др. писмени доказателства, както и от показанията на актосъставителя, описаното в АУАН нарушение, установено при комплексната проверка. То се изразявало в това, че на 14.06.2018г. дружеството в качеството му на лицензиран превозвач допуснало да бъде извършен превоз на товари по маршрута отразен в пътния лист с притежавано от него ППС – влекач „Скания Р 164 ГА” с рег.№ В****ВМ, кат.N3, за което нямало издадено валидно удостоверение за периодичен преглед за проверка на техническата му изправност, защото издадения за него протокол  №15057502/13.12.2017г. за извършен периодичен преглед на техническата му изправност била с валидност до 13.06.2018г., а следващия такъв периодичен преглед бил извършен на 16.06.2018г.

Основателно ВРС намерил описаното в АУАН и в НП нарушение за правилно квалифицирано като нарушение на чл.87а ал.1 т.1 от Наредба №33 от 03.11.1999г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България на МТ.Тази разпоредба отнасяща се за организацията на обществен превоз на товари разписва правилото лицето по чл.2, ал.1 от Наредбата, да извършва превозите на товари само с превозни средства, на които е извършен предпътен преглед за проверка на техническата изправност и за които има издадено валидно удостоверение за периодичен преглед за проверка на техническата изправност. Правилно и законосъобразно в АУАН и в НП за това нарушение е наложена предвидената в чл.105 ал.1 от ЗАвтП имуществена санкция на дружеството, в качеството му на лицензиран превозвач. Правилно в АУАН и в НП е посочено, че нарушението е извършено на 14.06.2018г. в гр.Аксаково, където е седалището и адреса на управление на юридическото лице-превозвач. За спазването на това изискване в чл.87а, ал.1 т.1 от Наредба №33/1999г., както е предвидено в чл.90 и чл.91 от нея контролът се осъществява чрез Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", като за констатираните нарушения контролните органи съставят актове за установяване на административни нарушения. Наредба №33/1999г. е издадена на основание чл.7, ал.3, чл.16 и чл.21 от Закона за автомобилните превози, поради което правилно в АУАН и в НП е приложена административно-наказателната разпоредба на чл.105 ал.1 от ЗАвтП, съгласно който за нарушения на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на този закон, с изключение на изискванията за превоз на опасни товари, за които не е предвидено друго наказание, се налага наказание глоба или имуществена санкция 200лв.

„ДЕНИТИ“ООД–гр.Аксаково е лице по чл.2, ал.1 от Наредба №33/1999г. – юридическо лице, което притежава лиценз и други документи, които се изискват от закона и наредбата за осъществяване на обществен превоз на товари, което в чл.87а ал.1 т.1 от Наредба №33/1999г. е задължено да спазва изискването. Такава дейност по обществен превоз на товари е осъществена на 14.06.2018г. с притежавано от дружеството ППС – влекач „Скания Р 164 ГА” с рег.№ В****ВМ, за което към тази дата не е имало издадено валидно удостоверение за периодичен преглед за проверка на техническата изправност. Поради това правилно ВРС е намерил за ясно и точно описано описано и правилно квалифицирано нарушението в АУАН и в НП, както и посочения като обективно отговорен за него субект. В съответствие с доказателствата и приложимите законови разпоредби е извода, че АУАН и НП са издадени в сроковете по чл.34,ал.1 и ал.3 от ЗАНН, от компетентни лица и при спазване на процедурните правила. АУАН е издаден на 04.01.2019г. след констатиране на нарушението и връчен на управителя на дружството-превозвач срещу подпис, с възможност за вписване на възражения и депозиране на писмени такива в 3-дневен срок. НП е издадено на 11.03.2019г. въз основа на АУАН, след преценка на неговата законосъобразност и обоснованост, с оглед всички доказателства в преписката, както и след преценката приложим ли е в случая чл.28 от ЗАНН. Тъй като деянието не е определено като маловажено, с НП за него е наложена на дружеството имуществена санкция във фиксирания размер от 200лв., предвидена в чл.105,ал.1 от ЗАвтП.

Касационният състав счита за правилни извода на ВРС, за правилна преценката на наказващия орган, че нарушението не е маловажен случай и за него не е приложим чл.28 от ЗАНН. Писмените доказателства и в частност – пътния лист свидетелстват, че дружеството –превозвач е допуснало МПС – влекач от категория кат.N3 без валидно удостоверение за успешно преминал периодичен годишен технически преглед на 14.06.2018г. да извършва обществен превоз на товари по маршрут: Тополи-Горен Чифлик, Горен Чифлик-Варна, Варна-Тополи, с какъвто маршрут се е движело и на следващия 15.06.2018г. С оглед тези обстоятелства – вида на МПС, осъществяването с него на превоз на товари, не може поради липсата на настъпили вредни последици от нарушението да се направи извод, че обществената му опасност е явно незначителна. Правилно както АНО така и ВРС са отчели липсата на данни и доказателства някакви изключителни  обстоятелства да са наложили движението на това МПС по посочения маршрут на 14.06.2018г. и с него да бъде осъществяване дейност по обществен транспорт на товари, въпреки, че не е било преминало задължителния годишен технически преглед. Правилно ВРС е посочил, че се касае за нарушение на изискване, свързано с дейност по обществен превоз на товари, което гарантира безопасността на движението. Спазването му е предпоставка за недопускане на опасност както за  здравето и живота на останалите участници в движението, така и за това на водача на превозното средство, поради което правилно и законосъобразно в случая за нарушението на превозвача „ДЕНИТИ“ООД–гр.Аксаково е издадено НП с което е ангажирана обективната му отговорност с наложената имуществената санкция от 200лв.

С оглед гореизложеното касационната жалба е неоснователна и тъй като не сае установиха касационни основания за отмяна на Решението на ВРС, с което НП е потвърдено като правилно и законосъобразно, то следва да бъде оставено  в сила.

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 ал.1 от ЗАНН,  Съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1298/26.06.2019г. постановено по НАХД №1548/2019г. на Районен съд – Варна.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                      2.