Решение по дело №4865/2009 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1621
Дата: 21 октомври 2009 г. (в сила от 6 ноември 2009 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20095330204865
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2009 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                     21.10.2009г.                     Гр.ПЛОВДИВ

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Пловдивски Районен съд                                   VІІІ  наказателен състав

 

На  двадесет и първи октомври                                   2009 година

 

В публично заседание в следния състав:

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

                                                                                   

Секретар: Т.М.

Прокурор:  Йорданка Тилова

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

НАХД  № 4865  по описа за 2009 година

 

 

 Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обв. П.Ц.М., роден на ***г***, живущ *** българин, български гражданин, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в извършване на престъпление по чл.227б ал.2 във връзка с ал.1 от НК, тъй като на  17.05.2007г. в гр.Пловдив , като управляващ и представляващ търговско дружество –„К.-К.” ЕООД гр.Пловдив в 15-дневен срок от спиране на плащанията по публично парично задължение по ДРА № ../.........година на ТДД Пловдив, връчено на 02.05.2007г., не е поискал от съда – Пловдивски окръжен съд да открие производство по несъстоятелност, поради което и на основание чл.78А от НК го ОСВОБОЖДАВА от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 500 лв./петстотин лева/.

         РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред ПОС.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

Секретар: ТМ

Съдържание на мотивите

МОТИВИ към решение по НАХД № 4865/2009 по описа на ПРС,   VІІІ наказателен състав.

  Производството е по реда на чл. 375 от НПК.

  Срещу П.Ц.М., роден на ***г***, живущ *** българин, български гражданин, неженен, неосъждан, ЕГН ********** е внесено постановление от Районна прокуратура – Пловдив с предложение за освобождаването на същия от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК с налагане на административно наказание за извършено от него престъпление по чл.227б ал.2 във връзка с ал.1 от НК, тъй като на  17.05.2007г. в ГР.П. , като управляващ и представляващ търговско дружество –„К.-К.” ЕООД ГР.П. в 15-дневен срок от спиране на плащанията по публично парично задължение по ДРА № ../.........година на ТДД Пловдив, връчено на 02.05.2007г., не е поискал от съда – Пловдивски окръжен съд да открие производство по несъстоятелност.

Представителят на Районна прокуратура – Пловдив счита , че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че обв.М. е осъществил както от обективна, така и от субективна страна съставомерните признаци на инкриминиранираното деяние, предлага същият да бъде признат за виновен в извършването на престъплението по чл.227б ал.2 във връзка с ал.1 от НК и освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба, чийто размер бъде съобразен с влошеното социално състояние на обвиняемия и с оглед придобиване на дружеството, осъществената дейност и късният етап на уведомяването му за задълженията на същото, като счита, че една глоба в размер ориентиран към минимума би изпълнила целите на наказанието.

         Обвиняемият М. се явява лично в съдебно заседание, признава се за виновен по повдигнатото му обвинение и моли съда да го признае за виновен в извършването на деянието и да му наложи глоба в минимален размер.

Съдът , след преценка изцяло и поотделно на събраните по делото доказателства – устни и писмени – намира и приема за установено следното:

Досъдебно производство – дознание № 530/2008г- по описа на Сектор „Икономическа полиция” при ОДП-Пловдив е водено срещу П.Ц.М. ЕГН ********** за престъпление по чл.227б ал.2 във връзка с ал.1 от НК.

С Решение №  ..../............на Пловдивски окръжен съд по фирмено дело № ..../......било вписано в търговския регистър еднолично дружество с ограничена отговорност „ К.-К.” ЕООД Пловдив със седалище и адрес на управление: ГР.П.,УЛ.”Р.” № .. Предмет на дейност на фирмата била търговия на едно и дребно с промишлени стоки, внос и износ на стоки – моторни масла, дрехи, маратонки и други стоки, незабранени от закона, за което и стопанисвала под наем и склад. Дружеството се представлявало и управлявало от едноличния собственик на капитала К.А.К.. Счетоводно се обслужвало от св.Т.Х., собственик на счетоводна кантора ЕТ „А.”- Т.Х.” Пловдив. Счетоводител в кантората, подпомагащ дейността на Х. била св.С.Б.. Като такава същата осъществявала следните дейности: осчетоводявала всички документи на фирмата, изготвяла справките-декларации по ЗДДС и попълвала годишните данъчни декларации. Самото подаване на горецитираните документи пред съответните институции не й било вменено в задължение. След изготвяне на съответните документи Б. ги предавала на св.Х., която от своя страна ги предоставяла за подпис на представляващия дружеството.

Първите публични задължения за ЕООД „ К.-К.” Пловдив възникнали по СД по ЗДДС № ..../...........с декларирано задължение за внасяне 3 877,45 лв. , СД по ЗДДС № ..../...........– с декларирано задължение за внасяне 2 326,03 лв, СД по ЗДДС  ..../............ – с декларирано задължение за внасяне 2 933,83 лв. и ГДД по чл.51 от ЗКПО ..../...........– с декларирано задължение за внасяне 5 643,40лв. Всички те били съставени от св.Б. по нареждането и със знанието на св.Т.Х.. Същите били подписани от К.К.като управляващ дружеството.

По всички тях погасяване от страна на „К.-К.” ЕООД Пловдив не последвало, в предвид и на което били предадени на АДВ, РД-Пловдив, където било образувано изпълнително дело №  ..../.....По същото било проверено имуществото на фирмата, но се оказало, че такова няма. В тази връзка били изпратени запитвания до различни институции като НАП-Пловдив, всички търговски банки в страната, Служба по вписванията – Централно управление гр.София, Община Пловдив – „Местни данъци и такси” за декларирано недвижимо имущество на дружеството, сектор „ПП и КАТ” –Пловдив за притежавани МПС-та на дружеството, Централния регистър на особените залози за извършени вписвания, Агенцията по вписванията за притежание на акции и дялове и Областна Дирекция „Земеделие и гори” за наличие на земеделски земи.

Въз основа на акт за възлагане на данъчна ревизия ..../..........рев.екип в състав – св.Е.П.и св.Т.П.извършили данъчна ревизия на „К.-К.” ЕООД Пловдив с управител К.К.за периода месец Април- месец Юни 2000 година. В хода на ревизията от страна на управителя К.К.и счетоводителя св.Х. били предоставени всички необходими документи. При извършените проверки на доставчиците на дружеството – ЕТ „К.-К.” ЕООД Пловдив и ЕТ „У.” Пловдив същите не били намерени на адресите им на управление, предвид и на което и позовавайки се на чл.109 ал.12 т.1 от ДПК на „К.-К.” ЕООД Пловдив било отказано правото на данъчен кредит по всяка една от сделките  с тези фирми, отразено в ДРА № .../.......г. В резултат на горното с последният било установено задължение за внасяне – ДДС в размер на 99 706,81 лв. и лихви в размер на 9 800 лв. или общо 9 800 лева или общо в размер на 109 506,87 лв. Ревизионният акт бил връчен лично на управителя К.чрез процесуалния му представител адв.Иван Митов и влязъл в сила на 17.01.2006г.

Непосредствено обаче след издаването на ДРА № ...../......г. св.К.разпространил чрез своите познати, че търси купувач на представляваната от него фирма „К.-К.” ЕООД Пловдив. Посредством съдействието на неустановено в хода на производството лице „Николай”, К.се запознал с обв.М., на когото и продал дяловото си участие, респективно дружеството, с всичките му пасиви и активи. Документите били подготвени предварително от К., като срещата с М. се осъществила директно пред нотариус в ГР.П. за подписването и нотариалното им заверяване.

С Решение № ...../.....г. били вписани промени по партидата на ЕООД „К.-К.” Пловдив, изразяващи се в прехвърляне на дяловото участие от К.К.на П.Ц.М. и освобождаването му като собственик и представляващ и управляващ дружеството. Последното се представлявало и управлявало от новия собственик – П.Ц.М.. За улеснение на обв.М.,*** и във връзка с течащото обжалване на ДРА № ../.........година било изготвено и нотариално заверено пълномощно от негово име в полза на К.с правомощия относно осъществяваната дейност от дружеството и подаването на справки и документи пред данъчните служби. В тази връзка и счетоводните документи и печати на дружеството останали при К.в ГР.П..

След образуването на изпълнителното дело в АДВ с длъжник „К.-К.” ЕООД Пловдив на 16.06.2004г. от публичния изпълнител св.Ц. Г. било изпратено до длъжника първото съобщение за доброволно изпълнение на адреса на седалището на фирмата – ГР.П., УЛ..”Р. П.” № ..... Пликът със съобщението бил върнат от пощата в Пловдив с обратна разписка и надпис „Пратката не е получена от получателя”. На 23.09.2004г. било изпратено второ съобщение за доброволно изпълнение на адреса за кореспонденцията на дружеството в ГР.П., УЛ. „К. П.” ...... Същото било получено от лице, подписало се като „Иванова”, което в хода на производството не е индивидуализирано, нито е установена връзка с представляващия дружеството или самото дружество.

В свидетелските си показания К.К.категорично отрича да е получавал соченото по-горе съобщение, още по-малко да е получавал известие за доставяне № ...../.......... година. Видно и от приложената по делото обратна разписка за връчено съобщение / л.58 томІ/ положения подпис е несравним с подписа на Кольо К., а вписания тест „ лично” не е написан от него. Положеният почерк и подпис на инкриминирания документ не съвпадат и с тези на последващия собственик на „К.-К.” ЕООД – обв.П.М., който в своите обяснения също отрича да е получавал съобщението за доброволно изпълнение и въобще да е знаел за тези задължения на дружеството. В материалите по изпълнителното дело № ..../...г. по описа на АДВ-Пловдив липсват други писмени документи, удостоверяващи, че управителят на дружеството към този момент – М. е бил уведомен за протичащото изпълнително производство и изпълнителните титули по същото. В този смисъл на същия не може да бъде вменено знание за възникналите публични задължения на „К.-К.” ЕООД Пловдив по СД по ЗДДС № ..../...........с декларирано задължение за внасяне 3 877,45лв., СД по ЗДДС № .../.... година – с декларирано задължение за внасяне 2 326,03лв. и СД по ЗДДС № ../....г. – с декларирано задължение за внасяне 2 933,83 лв. и ГДД по чл.51 от ЗКПО ..../...........– с декларирано задължение за внасяне 5 643,40лв. Едновременно с това посочените изпълнителни титули са безспорни са станали изискуеми към датата на подаването им. От този момент до образуването на настоящото наказателно производство са изминали повече от 5 години, поради и което и на основание чл.80 ал.1 т.4 от НК наказателното преследване за това деяние е погасено по давност.

Междувременно на  20.09.2006г. в АДВ бил предаден ДРА № ....../.........г. от страна на НАП-Пловдив. Разпореждане с № .../...г./....../.....г. за задължението по горецитирания данъчно ревизионен акт било изпратено и на двата декларирани адреса на дружеството в ГР.П., като първото се върнало с надпис „Получателят се е преместил на друг адрес- ГР.П., ул.”Р. П.”  №..., а второто се върнало с надпис „Получателят е непознат на посочения адрес”. Същото разпореждане било изпратено и на домашния адрес на представляващия дружеството П.Ц.М. ***. Същото било получено лично от М. на 02.05.2007 година. На обв.М. била наложена и мярка по чл.75 т.5 от ЗБДС. Въпреки уведомяването и знанието за наличните публични задължения на дружеството, постъпления по тях по образуването в АДВ, РД-Пловдив изпълнително дело не постъпили. Едновременно с това към инкриминирания период дружеството не е разполагало с движимо и недвижимо имущество, а оттам и с достатъчно бързоликвидни активи, с които да покрие пасивите си.

Съгласно приложената справка от ПОС, няма заведени дела за обявяване в несъстоятелност на „К.-К.” ЕООД Пловдив, като видно от приложеното удостоверение за актуално състояние дружеството е действащо.

Горната фактическа обстановка се установява по един безспорен и категоричен начин от свидетелските показания, както и от всички събрани по делото писмени доказателства.

         Настоящата инстанция намира , че обв.М. следва да бъде признат за виновен в извършването на деянието , инкриминирано в текста на чл.227б ал.2 във връзка с ал.1 от НК, тъй като на  17.05.2007г. в ГР.П. , като управляващ и представляващ търговско дружество –„К.-К.” ЕООД ГР.П. в 15-дневен срок от спиране на плащанията по публично парично задължение по ДРА № ../.........година на ТДД Пловдив, връчено на 02.05.2007г., не е поискал от съда – Пловдивски окръжен съд да открие производство по несъстоятелност.

Съдът е на становище, че действително са налице основанията за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с реализирането на административнонаказателна такава, тъй като за престъплението по чл.227б ал.2 във връзка с ал.1 от НК предвиденото наказание е „лишаване от свобода” до 3 години или глоба до 5000 лева, М. не е осъждан и друг път спрямо него не е прилагана разпоредбата на чл.78 А от НК, а и от деянието няма настъпили съставомерни имуществени вреди.

         Най-справедливо би било размерът на глобата да бъде ориентиран  към минимума , предвиден в текста на чл. 78а от НК , а именно 500лв. , предвид добрите му характеристични данни , съдействието от негова страна при разкриването на престъплението, съжалението за случилото се и разкаянието. С налагането на такова административно наказание , а и в конкретизирания размер от 500лв. биха се постигнали целите на генералната и специална превенции за поправянето и превъзпитаването на дееца , както и възпиращото въздействие върху останалите членове на обществото.

Предвид изложените дотук съображения, Съдът постанови и решението си.

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

 

 

 

Вярно с оригинала!

Секретар: ТМ