Решение по дело №2220/2019 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Светлана Кънчева Чолакова
Дело: 20193330102220
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                  Р Е Ш Е Н И Е

             Номер 92                                   02.03.2020 г.                                              гр.Разград

 

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

Разградският районен съд

На двадесет и пети февруари                                  две хиляди и двадесета година

В открито съдебно заседание, в състав:

 

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светлана Чолакова

Секретар  Даринка Димитрова

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдията

Гр.д. №2220/2019г.

 

            Производството е с правно основание чл.288 ал.1 т.2 от КЗ/отм/ вр. чл.45 от ЗЗД.

          Депозирана е искова молба от Гаранционен фонд против Д.Д.А., за осъждането му да заплати сума в размер на 6336,83лв., равностойност на 3239,97 евро, представляваща изплатено  обезщетение както и законната лихва. Иска и разноски. Сочи, че е изплатено застрахователно обезщетение за имуществени вреди в посочения размер по щета №120860/03.11.2014г. за увреден от ПТП настъпило на 18.10.2013г., л.а. Опел Астра с рег. №*** на ул. Дьо ла Прованс в гр.Венсен Франция, 9 рег. №***, собственост на Р. К./МПС2/. При извършване на маневра паркиране, не подава пътепоказател/аварийни светлини/, МПС2 не го забелязва, не спира и МПС1 се удря в него и така причинява процесното ПТП. В нарушение на чл.259 ал.1 КЗ/отм/ ответникът управлявал автомобил без да има за него сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Потърсили ответника да възстанови изплатеното от ищеца, но до днес не е погасил задължението си.

Ответникът чрез особен представител депозира отговор. Прави възражение за неоснователност на иска, поради погасяването му по давност.

            Въз основа на събраните по делото доказателства, съдът установи следната фактическа обстановка: На 18.10.2013г. станало транспортно произшествие, на ул. Дьо ла Прованс в гр.Венсен Франция, 9 при извършване на маневра паркиране, не подава пътепоказател/аварийни светлини/, като автомобил рег. №*** не го забелязва, не спира и л.а. Опел Астра с рег. №**** се удря в него и така причинява процесното ПТП. Причина за възникване на ПТП е поведението на ответника - водач на втория автомобил, който е извършил нарушение. На основание получена претенция от Bureau Central Francais-Централно френско бюро на застрахователните дружества срещу ПТП, Национално бюро на българските автомобилни застрахователи/НББАЗ/ е възстановило на 21.10.2014г. сума в размер на 3135,18 евро за изплатени имуществени вреди вследствие на ПТП с виновно незастраховано МПС с рег. №**** на територията на Франция. До ищеца изпратена претенция от НББАЗ за възстановяване на изплатеното обезщетение.  Налице са причинени имуществени вреди по МПС, което се установява от приложените писмени доказателства сдържащи се в кореспонденцията между НББАЗ и Централно френско бюро на застрахователните дружества срещу ПТП. С преводно нареждане от 18.11.2014г. сума в размер на 6336,83лв. е преведена от ищеца на НББАЗ, като обезщетение по щета №120860/03.11.2014г. До ответника е изпратена регреса покана от ищеца, която е получена от него на 03.05.2019г.

            При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:  За основателността на предявения иск, в тежест на ищеца е да докаже настъпило ПТП по вина на ответника, който е управлявал МПС без задължителна застраховка Гражданска отговорност, причинените на увреденото МПС щети и техния размер, причинната връзка между механизма на ПТП и нанесените щети, обстоятелството, че  е заплатил застрахователно обезщетение в претендирания размер, че е била изпратена на ответника регресна покана. В тежест на ответника е да докаже възраженията си. В случая явно е настъпило ПТП причинено от поведение на ответника, който при управление на МПС на 18.10.2013г. на ул. Дьо ла Прованс в гр.Венсен Франция е нарушил правилата за движение по пътищата и управлява процесното МПС без да има валидна застраховка гражданска отговорност. Налице са предпоставките на чл.288 ал.1 т.2 б.“а“ от КЗ/отм/, съгласно който Гаранционният фонд изплаща обезщетения по задължителна застраховка гражданска отговорност на автомобилистите, за нанесени имуществени вреди, за ПТП настъпило на територията на Република България, на територията на друга държава членка или на територията на трета държава, чието национално бюро на застрахователите е страна по Многостранното споразумение, и е причинено от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на Република България, и виновният водач няма сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Съгласно чл.288а КЗ/отм/ гаранционен фонд възстановява суми, изпратени от компенсационен орган на държава-членка на ЕС, когато увреждащото МПС се намира обичайно на територията на Р България. Функциите на ГФ в случая, действащ като компенсационен орган, се състоят в уреждане на редовно заявени пред чужд компенсационен орган претенции за настъпили на негова територия събития, без да се прави преценка по същество. На компенсация подлежат както изплатената сума на потърпевшата страна по ликвидиране на имуществените щети, така и суми сторени за всички разходи от уастващите в компенсацията страни. Дължи се стойността на възстановителния ремонт, която в процесния случай е определена от съответния орган във Франция, в съответствие с приетото експертно заключение С факта на плащане на дължимото обезщетение, което в случая е в претендирания размер ищецът се е суборгирал по силата на закона в правата на увреденото лице. По отношение на възражението на ответната страна за изтекла давност, същата в случая е с начален момент изплащане на застрахователното обезщетение на правоимащото лице/в т.см. т.14 ППлВС №7/1977г., р-е №178/21.10.09г.по т.д.№192/09г. ВКС и др./. Преведената сума от ищеца в размер на 6336,83лв. по щета 120860 е на 18.11.2014г. видно от приложеното преводно нареждане/л.57/. Поради което до датата на подаване на исковата молба 06.11.2019г. петгодишния срок не е изтекъл. Следва се и законна лихва от завеждането на исковата молба.

На основание чл.78 ал.1 от ГПК с оглед изхода на делото, ответникът следва да заплати направените разноски от ищеца в размер на 253,47лв. за заплатена държавна такса.

            По гореизложените съображения, съдът:

 

Р Е Ш И :

 

            ОСЪЖДА Д.Д.А., ЕГН **********, адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ на Гаранционен фонд София, ул. Граф Игнатиев №2 ет.4, сумата 6336,83лв./шест хиляди триста тридесет и шест лева и осемдесет и три стотинки/, представляваща изплатено обезщетение по щета №120860/03.11.2014г., ведно със законната лихва считано от 06.11.2019г. до окончателното и плащане, както и сумата 253,47лв. /двеста петдесет и три лева и четиридесет и седем стотинки/ за разноски по делото.

            Решението подлежи на обжалване пред Разградския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: