Определение по дело №501/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 866
Дата: 2 април 2018 г.
Съдия: Десислава Иванова Тодорова
Дело: 20185220100501
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

      /02.04.2018 година,

гр. Пазарджик

 

Районен съд – Пазарджик, ГО, 27 с-в, в закрито заседание на втори април през през две хиляди и осемнадесета година в следния състав:

 

                                                                                                 Председател: Десислава Тодорова

 

като разгледа докладваното гр. дело № 501 по описа за 2018 г. на Съда, за да се произнесе, взе предвид следното: 

 

 

Производството е образувано по Искова молба вх. № 2609/07.02.2018 г. от Д.В.В., ЕГН **********, срещу МБАЛ „ЕСКУЛАП“ ООД, ЕИК *********, с която са предявени кумулативно обективно съединени искове с правно основание, чл. 128, т. 2 от КТ, чл. 222, ал. 3 от КТ и чл.  224, ал. 1 от КТ. Препис от същата е редовно връчен на ответника, който в указания срок е представил отговор на исковата молба, с който изцяло оспорва предявените искове.

По доказателствата:

По отношение на направените от страните доказателствени искания, съдът намира, че приложените към исковата молба и отговора документи са допустими, необходим,и относими и следва да се допуснат за приемане. По доказателственото искане за разпит на двама свидетели на ответника, съдът ще се произнесе след като в съответствие с чл. 156, ал. 2 от ГПК страната посочи за кои точно факти ще бъдат разпитвани, като й се укажат и неблагоприятните последици при неизпълнение.

Основателно е искането на ищеца по чл. 195, ал. 1 ГПК за допускане изслушването на съдебно-счетоводна експертиза, които задачи следва да се допълнят служебно от съда, тъй като част праворелевантните факти изискват специални знания, както и изменят, тъй като са недостатъчно конкретно зададени. С оглед твърдението, че исковите претенции са неправилно изчислени според ответника и при така поставените задачи, част от възнаграждението на вещото лице следва да се внесе от ответника.

 Следва да се укажат на страните възможностите и последици при постановяване на решение при признание на иска и неприсъствено решение.

Следва да се напътят страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

Предвид изложеното и на основание чл.140, ал.1 от ГПК, Съдът

                             

О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА открито съдебно заседание по делото на 02.05.2018 г. от 15,30 часа, за когато страните да се призоват.

ДОПУСКА  на основание чл. 146, ал. 4 ГПК като допустими, относими и необходими доказателствени средства представените към исковата молба и отговора й документи.

УКАЗВА на ответника в тридневен срок от връчване на определението да приведе доказателственото искане за разпит на свидетели в съответствие с чл. 156, ал. 2 от ГПК и посочи за кои факти ще бъдат разпитвани, като в противен случай докателственото искане няма да бъде допуснато.

ДОПУСКА изслушване на съдебно-счетоводна експертиза, вещото лице по която след като се запознае с материалите по делото,  направи нужните справки, включително след  проверка по ведомостите за заплати при ответника, да даде отговор на следните задачи: 1/ Какъв е размерът на получаваното от ищеца брутно и нетно трудово възнаграждение? 2/ Какъв е размерът на брутно и нетно трудово възнаграждение на ищеца за месеците 01-06. 2017 година? Изплатено ли е същото, ако да – кога, как и в какъв размер? 3/Каква е стойността на брутното трудово възнаграждение на ищеца за срок от 6 месеца, като се съобрази чл. 228. (1) КТ-„Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено, както и чл. 228. (2) КТ, в случай, че вещото лице констатира, че в трудовия договор са предвидени по-големи размери на обезщетенията по чл. 215218222 и 225 от КТ. 4/ За 2016 година и за 2017 година колко дни платен годишен отпуск са се полагали на ищеца, колко дни са разрешени за ползване за 2016 година и за 2017 година, и  установява ли се неизползван от ищеца платен годишен отпуск, ако да – за колко дни и в какъв размер възлиза обезщетението за 2016 година и за 2017 година?

ВЪЗЛАГА на вещото лице Цветанка Христова Ковачка изготвянето на експертизата, като ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на вещо лице в размер на 120,00 лева, платими 60,00 лева от бюджета на съда и 60,00 лева от ответника. УКАЗВА на ответника да внесе определения му депозит от 60,00 лева в едноседмичен срок, в който представи доказателства за това. При неизпълнение, съдът указва, че ще приложи чл. 161 от ГПК.

УКАЗВА на страните, че ако неоснователно причинят отлагане на делото, понасят независимо от изхода му разноските за новото заседание и заплащат глоба на основание чл. 92а ГПК в размерите по чл. 91 от ГПК.

УКАЗВА на страните, че съгласно чл. 237 ГПК, когато ответникът признае иска, по искане на ищеца съдът прекратява съдебното дирене и се произнася с решение съобразно признанието, както и че признанието на иска не може да бъде оттеглено. Съгласно чл. 238 ГПК, ако ответникът не е представил в срок отговор на исковата молба и не се яви в първото заседание по делото, без да е направил искане за разглеждането му в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение срещу ответника или да оттегли иска. Ответникът може да поиска прекратяване на делото и присъждане на разноски или постановяване на неприсъствено решение срещу ищеца, ако той не се яви в първото заседание по делото, не е взел становище по отговора на исковата молба и не е поискал разглеждане на делото в негово отсъствие. Неприсъственото решение не подлежи на обжалване.

НАПЪТВА страните към медиация и други способи за доброволно уреждане на спора, като им УКАЗВА, че: 1. При приключване на делото със спогодба на основание чл. 78, ал. 9 ГПК половината от внесената държавна такса се връща на ищеца и че съгласно чл. 234, ал. 3 от с.з. съдебната спогодба има значението на влязло в сила решение и не подлежи на обжалване пред по-горен съд; 2. Медиацията е доброволна и поверителна процедура за извънсъдебно разрешаване на спорове, при която трето лице – медиатор помага на страните сами да постигнат споразумение. Съгласно чл. 18, ал. 1 Закона за медиацията споразумението има силата на съдебна спогодба и подлежи на одобрение от районните съдилища в страната. Списък на медиаторите по Единния регистър е общодостъпен на интернет-сайта на Министерство на правосъдието

Препис от настоящото определение да се връчи на страните, а на ищеца и препис от отговора на исковата молба.

Препис от настоящото определение да се връчи на вещото лице, което да се призове.

 

 

СЪДИЯ:

                                                                                                                        Д. Тодорова