Р Е Ш Е Н И Е
№ 211 24.06.2019 г. град Хасково
В ИМЕТО НА НАРОДА
ХАСКОВСКИЯТ
РАЙОНЕН СЪД, Втори наказателен състав,
на
двадесет и седми май две хиляди и деветнадесета
година,
в
публично съдебно заседание в състав:
Съдия: Даниела Николова
секретар:Гергана
Докузлиева
прокурор:
като
разгледа докладваното от съдията
АНД
№211 по описа на Районен съд - Хасково
за 2019 г.
Производството е по реда на чл. 59 и
сл. от Закона за административните нарушения и наказания.
Образувано е по жалба от В.В.Д. *** срещу Наказателно постановление № 45-0000012 от 21.01.2019 г. на Началника на ОО "АА", град Хасково, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева по чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози за нарушение по чл. 37а, т. 1 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. на МТ. В подадената жалба се релевират оплаквания за незаконосъобразност на атакуваното с нея наказателно постановление. Твърди се от жалбоподателя, че при издаване на АУАН и НП,актосъставителят ,респ. административнонаказващият орган не били спазил изискванията на чл.42 т.4 от ЗАНН чл. 57, ал. 1 т.5 ЗАНН, визиращи задължителните реквизити, които следвало да съдържа всеки акт и НП. Моли съда да постанови решение, с което да отмени обжалваното наказателно постановление.
В съдебно заседание пред Районен съд – Хасково, жалбоподателят не се явява и не изпраща представител, за да заяви становище по жалбата и атакуваното с нея наказателно постановление.
Административнонаказващият орган - Началника на ОО "АА", град Хасково, редовно призован, не изпраща представител. В съпроводителното писмо предлага съдът да потвърди наказателното постановление като съобразено с материалните и процесуални правила при издаването му.
Жалбата е подадена в законоустановения срок, срещу подлежащ на обжалване акт, от лице, легитимирано да атакува наказателното постановление, поради което е процесуално допустима.
ХАСКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, за да се произнесе по основателността й и след като се запозна и прецени събраните доказателства при извършената проверка на обжалваното наказателно постановление, намира за установено следното:
На 12.12.2018 г. в около 10.35 часа в центъра на с.Гарваново общ.Хасково свидетелите Г.Х.П. – инспектор в Областен отдел " АА", град Хасково и В.С.М. – инспектор към Областен отдел "АА", град Хасково, на работа по график по същото време, извършили проверка на автобус, марка "Отокар Навиго Н 145 С" с рег. № ***** ,собственост на „Арда тур“ЕООД , управляван от жалбоподателя В.В.Д. и извършващ обществен превоз на пътници по маршрут гр.Хасково –с.Сусам , както се установило от представеното маршрутно разписание от 26.02.2010г. на автобусна линия Хасково – Сусам. След проверка на транспортните документи и въз основа на изготвения запис от камера за видеонаблюдение,монтирана на ползвания от контролните органи служебен автомобил „Дачия“ с рег.№****** ,последните констатирали обстоятелството, че вместо на разклона за с.Гарваново по път гр.Хасково-с.Минерални бани водачът извършва превоз на пътници до автобусна спирка в с.Гарваново ,с което не извършва описания превоз в съответствие с възложеното му маршрутно разписание. С оглед на това, на В.В.Д. е съставен от св.Г.П. на същата дата, в негово присъствие, акт за установяване на административно нарушение, който последният подписал лично без да впише обяснения или възражения по него. Такива не са депозирани и допълнително в рамките на законоустановения тридневен срок.
При издаване на наказателното постановление, административнонаказващият орган е възприел изцяло фактическата обстановка, описана в акта за установяване на административно нарушение.
Изложената фактическа обстановка е установена от представените по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните в хода на делото свидетели. Съдът кредитира показанията на свидетелите Г.П. и В.М. относно обстоятелствата, изложени в АУАН и тези, свързани с неговото съставяне като еднопосочни с останалия събран доказателствен материал, безпротиворечиви и последователни. Същите се основават на преки и непосредствени впечатления, досежно изнесените факти, поради което съдът ги възприема като достоверни при обосноваване на фактическите си изводи.
При така установените факти съдът намира от правна страна следното:
Съгласно разпоредбата на чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози, за нарушения на този закон и на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, с изключение на изискванията за превоз на опасни товари, за които не е предвидено друго наказание, се налага наказание глоба или имуществена санкция 200 лв. В разпоредбата на чл. 37а, т. 1 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси, издадена от Министъра на транспорта и съобщенията, обн., ДВ, бр. 32 от 29.03.2002 г., изм. и доп., бр. 44 от 10.06.2011 г. водачът на автомобил за обществен превоз на пътници е длъжен да извършва превозите в съответствие с възложеното маршрутно разписание. Следователно, деянието, за което на жалбоподателя е наложено административно наказание е обявено от закона за наказуемо.
При съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление съдът не констатира процесуални нарушения от категорията на съществените, които да налагат отмяна на последното. Съставеният акт за установяване на административно нарушение отговаря на изискванията на чл. 42 от ЗАНН, не са допуснати нарушения на чл. 40 от ЗАНН, във връзка със съставянето и връчването му лично на жалбоподателя. На същия е осигурена възможност да се запознае с неговото съдържание, както и да направи възражения по него. На следващо място, обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, в кръга на неговите правомощия, спазена е формата и редът за издаването му, а по съдържанието си отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН, установяваща изискуемите реквизити, като изложените от жалбоподателя обратна насока освен неконкретни, са и изцяло несъстоятелни.
От материалноправна страна обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, проверени от съда с допустими по закон доказателствени средства, се установяват по недвусмислен и категоричен начин. Доказано е че на посочените в АУАН и наказателното постановление дата и място жалбоподателят, като водач на автобус, марка "Отокар Навиго Н 145 С" с рег. № ***** ,собственост на „Арда тур“ЕООД , извършващ обществен превоз на пътници по маршрут гр.Хасково- с.Сусам е влезнал в село Гарваново ,вместо на разклона за с.Гарваново.
Изложеното обосновава извод за осъществяване от обективна страна признаците на състав на административно нарушение по чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози, вр. чл. 37а, т. 1 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси, издадена от Министъра на транспорта и съобщенията, обн., ДВ, бр. 32 от 29.03.2002 г., изм. и доп., бр. 44 от 10.06.2011 г., както правилно деянието е квалифицирано от АНО и съответно приложен текста на чл. 105 ЗАвтПр, имащ в случая субсидиарен характер. Жалбоподателят, при осъществяване на обществения превоз на пътници по маршрут Хасково-Сусам, с влизането си в с.Гарваново , е осъществил действие в нарушение на възложеното му разписание. В същото, с.Гарваново не е отбелязан като спирка и по този начин жалбоподателят е допуснал нарушение на чл. 37а, т. 1 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси, издадена от Министъра на транспорта и съобщенията. Следва да се отбележи, че горният извод за доказаност от обективна и субективна страна на нарушението се потвърждава и от анализа на легалната дефиниция на понятието Маршрутно разписание", което съгласно по смисъла на тази наредба, съгласно Пар. 1, т. 1, б. "а" от ДР на наредбата е основен вид разписание на автобусната линия, като маршрутното разписание на междуселищните линии задължително съдържа следните елементи: наименование на линията, списък на всички спирки (автогари) по маршрута, време на тръгване, пристигане и престой на всяка спирка за всички курсове, разстояния, особености на линията (изпълнение в отделни дни, сезонност и др.). Т.е. израза "списък на всички спирки /автогари/" означава, че в маршрутното разписание те следва да са изброени изчерпателно, което пък съпоставено с анализа на събрания доказателствен материал аргументира тезата за извършено административно нарушение. Същото е извършено виновно, а по отношение вида и размера на наложеното наказание, законодателят не е предвидил възможност за преценка у наказващия орган, с оглед неговото фиксиране в цитираната разпоредба, която в случая е правилно приложена.
С оглед изложеното, подадената жалба се явява неоснователна, а атакуваното с нея наказателно постановление – правилно и законосъобразно, поради което същото ще следва да бъде потвърдено.
Мотивиран така, съдът
Р Е Ш И:
ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 45-0000012 от 23.01.2019 г. на Началник ОО "АА", град Хасково.
Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Хасково в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.
Съдия: /П/ НЕ СЕ ЧЕТЕ.
ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!!!
Секретар: //П.Н./