Решение по дело №337/2018 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юли 2018 г. (в сила от 9 август 2018 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Динков
Дело: 20185540100337
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 42                                        24.07.2018 год.                              гр.Чирпан

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Чирпански районен съд, първи състав

 

На 19.07.2018 год.

 

В публично заседание в състав:

                                                     

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АТАНАС ДИНКОВ

                                                   

Секретар: Донка Василева

 

сложи за разглеждане докладваното от председателя Атанас Динков гр.дело № 337 по описа за 2018 година и за да се произнесе взе предвид следното:

        

Предявен е иск с правно основание чл. 59 ал. 9 от СК.

В исковата молба /ИМ/, подадена от ищцата М.А.А., ЕГН ********** с адрес: ***, съдебен адрес:***Г. **26А срещу И.И.И., с ЕГН ********** с адрес: ***, като баща и законен представител на децата **, с ЕГН ********** и **И., с ЕГН ********** се твърди, че с Решение по гр. дело № 483/2014г. на РС Чирпан, родителските права по отглеждането и възпитанието на децата **, с ЕГН ********** и **И., с ЕГН **********, били предоставени на ответника И.И.И.. Твърди се, че жилището в което живеели децата било с малка площ и под наем, като освен децата в него живеели също така ответника, жената с която съжителствал в момента и тяхното общо дете. В ИМ се твърди, че не били налице необходимите условия за отглеждането и възпитанието на децата, тъй те нямали собствена стая, където да се подготвят за училище, ответникът през повечето време не живеел с децата и не се занимавал с отглеждането им, като грижи за тях полагала бабата /майка на ответника/, която не била добре със здравето. Твърди се, че ищцата работела, получавала добри доходи и имала възможност да отглежда и възпитава децата. Притежавала голяма къща в ***, където били налице всички условия децата да живеят, учат и да се развиват нормално. Имала съпруг, който бил здрав, работоспособен, работел и печелел много добри доходи в Англия и бил в състояние да и оказва помощ при отглеждането на децата. Моли съда, да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права по отношение на децата **, с ЕГН ********** и **И., с ЕГН ********** на ищцата и тяхна майка М.А.А., ЕГН ********** с адрес: ***, като бъде определен на ответника режим на свиждане с децата по преценка на съда.

В о.с.з. ищцата, редовно призована се явява лично и чрез адвокат Е.Ч. поддържат предявения иск.

В срока по чл.131 от ГПК е постъпил отговор от ответника, като се взема становище искът да бъде отхвърлен като неоснователен, а в о.с.з. ищецът лично и представляван от адвокат Г.Ж. *** молят искът да бъде отхвърлен като неоснователен.

         Дирекция „Социално подпомагане” гр. Чирпан, редовно и своевременно призовани, не изпращат представител, като с представените социални доклади заемат писмено своето становище по закрила правата и интересите на малолетните деца на страните в настоящото производство.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид становищата и доводите на страните, на основание чл. 235 от ГПК, приема за установено следното:

Родители на децата ** и **И. са ищцата М.А.А., с ЕГН ********** и ответникът **И., с ЕГН **********, съгласно приетите като писмени доказателства по делото - Удостоверения за раждане, издадени въз основа на Акт за раждане №№ 0022/25.02.2010 и 0026/23.02.2009год. на Община Чирпан.

От приетите като писмено доказателство по делото социални доклади, изх. №№ ПР/Д-СТ-Ч/39-001 и ПР/Д-СТ-Ч/40-001 от 25.06.2018 год. се установява, че децата се гледат от бащата в жилище, собственост на родителите на бащата, при добри хигиенно-битови условия, като са им задоволени основните жизнени потребности от здравословна храна и дрехи, подходящи за пола и сезона, имат избран личен лекар, и са им направени необходимите профилактични прегледи и имунизации. Сочи се също така, че майката също има възможност да полага грижи за децата.

От представените Удостоверения № 99 и № 100 от 22.05.2018г. на ОУ „П.К. Яворов“ с. Гранит се установява, че децата са записани като ученици за учебната 2017-2018г.

По делото е представено уведомление по и.д. № 2016554040017 на ДСИ при РС – Чирпан, образувано по искане от И.И.И., чрез адв. Ж., за пристъпване към принудително изпълнение по горното изпълнително дело с длъжник М.А. Р.

От представения по делото Трудов договор № 005/05.06.2018г. е видно, че М.А.А. е назначена от 05.06.2018г. на длъжност „продавач-консултант“ в ЕТ „Теди-Запрян Данчев“ гр. Чирпан, с основно месечно възнаграждение в размер на 300 лева.

Представено е Удостоверение за раждане на И.И.И., издадено въз основа на Акт за раждане № 59/25,02.1989г. от което е видно, че родители на ответника са **.

От представения по делото трудов договор № 662/04.06.2018г. се установява, че И.И.И. работи в „Профилинк ООД“ гр. Пловдив на длъжност „машинен оператор“, с основно месечно възнаграждение в размер на 510 лева.

Представено е и удостоверение от ОУ „П.К.Яворов“ с. Гранит, за завършен седми клас на И.И.И..

Видно от представения по делото нот. акт за продажба на недвижим имот № 83, том.VI, рег. № 7306, дело № 1071 от 2005г. е видно, че къщата в която живее ответника и децата е собственост на неговите родители **.

За доказване твърденията на ищцовата, съответно възраженията на ответната страни, по делото са ангажирани гласни доказателствени средства, посредством разпитите на свидетелите ** (без родствени връзки със страните по делото) Й. Г. А. (майка на ответника) и В. А. М.

Изслушани са родителите на ненавършилото пълнолетие дете, така както изисква нормата на закона - чл. 59, ал. 6 от СК и съобразно задължителната съдебна практика обективирана в ППВС № 1/1974 г. и в постановени по реда на чл. 290 ГПК - Решение № 173 от 07.05.2015 г. на ВКС по гр.д. № 6136/2014 г., ІV г.о., Решение № 14 от 24.01.2015 г. на ВКС по гр.д. № 4575/2014 г., ІІІ г.о., Решение № 269 от 31.10.2011 г. на ВКС по гр.д. № 1420/2010 г., ІІІ г.о.

Предвид така установеното от фактическа страна, съдът прави следните изводи от правна страна:

Предявен иск с правно основание чл. 59, ал. 9 от СК.

Производството за изменение на мерките за упражняване на родителски права представлява съдебна администрация на граждански спор, поради което, за допустимостта му е достатъчно съществуването на спор между родителите във връзка с определения вече режим. Следователно, производството е допустимо.

За основателността на молбата следва да се докаже трайно и съществено изменение в обстоятелствата, при които са определени мерките, относно режима на лични отношения между дете и родител, на когото не са предоставени за упражняване родителските права. Т.е важна предпоставка, обуславяща основателността на иска с правно основание чл. 59, ал. 9 от СК е изменение на обстоятелствата, които съществено засягат интересите на детето - наличие на новосъздадена обстановка, при която интересите на детето да изискват ревизия на постановените мерки. Изменени обстоятелства по смисъла на тази законова разпоредба са както новите обстоятелства, които влошават положението на детето, така и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при ново разрешение.

Във всички случаи при преценката кой е по подходящият родител, който да отглежда и възпитава детето, съдът следва да се съобрази с критериите от значение за решаването му, наложени с практиката на Върховния съд в тази насока - ППВС № 4/6.12.1962г., ППВС № 1/12.11.1974г. на ВС. Това са всички обстоятелства, които съдът следва да прецени в тяхната съвкупност, обозначени като „интерес на детето" -възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности.

Обсъдени в тяхната съвкупност доказателствата по делото не дават основание да се приеме, че е налице новосъздадена обстановка, която налага ревизия по отношение, на местоживеенето, упражняването на родителските права по отношение на децата ** и **И. и режима на лични отношения между децата и тяхната майка.

Тежестта на доказване на претенцията по чл. 59, ал. 9 от СК е на ищцата. Същата следва посредством пълно и главно доказване несъмнено да установи релевантните за този иск обстоятелства, а именно, че в сравнение с предходното определяне упражняването на родителските права са настъпили такива значими и съществени факти, които обуславят определяне на нов режим на мерки.

В настоящия случай обаче ищцовата страна не представя категорични доказателства за такива съществени и значими промени. Няма данни за обстоятелства, които влошават положението на децата при родителя, при когото те са оставени за отглеждане и възпитание (в случая техния баща), нито пък са налице обстоятелства, които да доведат до подобряване положението на децата при другия родител (в случая тяхната майка).

Ищцата не доказа фактическите си твърдения, че не са налице необходимите условия за отглеждане и възпитание на децата, както и че ответникът през повечето време не живеел с децата и не се занимавал с отглеждането им, като грижи за тях полагала бабата /майка на ответника/, която не била добре със здравето.

Напротив от събраните гласни и писмени доказателствени средства се установи, че ответникът И.И.И. работи в „Профилинк ООД“ гр. Пловдив на длъжност „машинен оператор“, с основно месечно трудово възнаграждение в размер на 510 лева. Децата ** и **И. са записани като ученици за учебната 2017-2018г. в ОУ „П.К.Яворов“ с. Гранит. Децата се отглеждат от бащата при добри хигиенно-битови условия, като са им задоволени основните жизнени потребности от здравословна храна и дрехи, подходящи за пола и сезона, имат избран личен лекар, и са им били направени необходимите профилактични прегледи и имунизации. Бащата има подкрепата на своите родители, които му помагат в грижите за децата, както и от лицето с което живее на съпружески начала и от което има трето дете.

С Решение № 5/12.02.2015г. по гр.дело № 483/14г. по описа на РС – Чирпан е определен режим на лични отношения между децата и тяхната майка, който създава възможност на последната да ги вижда и да изразява своята обич и привързаност, а също и децата да развиват чувства към нея. Дадена е възможност децата да израстват не само под грижите и обичта на бащата, но и при подкрепата и майчината обич на майката, след раздялата на  двамата родители.

От показанията на свидетелите и от обясненията дадени от ищцата М.А.А. по реда на чл. 59, ал. 6 от СК се установи, че същата е живяла в чужбина, а понастоящем живее и работи в с. Свобода, има втори брак, като съпругът и живее и работи в Англия, като от повече от година не е заплащала присъдената с Решение № 5/12.02.2015г. по гр.дело № 483/14г. по описа на РС – Чирпан, издръжка за децата, което обстоятелство се установява и от и.д. № 2016554040017 на ДСИ при РС – Чирпан.

От представените социални доклади за децата се установява, че децата желаят да се виждат с майка си, но не желаят да живеят при нея.

Всички свидетели твърдят, че майката от 2014г. до настоящия момент се е виждала с децата не повече от 2-3 пъти.

Твърденията изнесени от ищцата при изслушването в о.с.з., че бащата с поведението си не спазвал предоставения на ищцата режим на лични контакти, е ирелевантно по настоящото дело. Наличието на съдебно решение относно режима на лични отношения между децата и тяхната майка и изпълнителната сила, с която същото се ползва са достатъчна гаранция, относно защитата на правата на майката, при тяхното евентуално нарушаване.

 Настоящия съдебен състав счита, че установения със съдебното решение режим е в интерес на децата и отговаря напълно на полът и сегашната им възраст. С този режим е предоставена възможност децата да осъществяват достатъчно разширени контакти със своята майка и да не губят емоционалната си връзка си с нея. Този режим включва периоди и дни, в които майката да може да вижда и взема детето – тридесет дни през лятото, когато не съвпада с платения годишен отпуск на бащата, т.е. той се явява изцяло съобразен с нормативна уредба, визирана в разпоредбата на чл. 59, ал. 3 от СК.

Определеният с горецитираното съдебно решение режим на лични отношения осигурява една нормална обстановка за отглеждане на децата, без да се нарушава режима им на лични контакти и с двамата родители.

Съдът с оглед изложеното дотук и след изслушването на родителите на детето, съгласно чл. 59, ал. 6 от СК счита, че по-голям родителски капацитет е бащата на децата, което кореспондира и с представените социални доклади от ДСП – Чирпан от който се установява, че бащата винаги до момента е полагал грижи за децата, притежава необходимите възпитателски качества, има помощ от своите родители,  децата са много привързано към него, както и че желаят да се виждат с майка си, но не желаят да живеят при нея.

Безспорно, изготвените по делото социални доклади сочат, че майката също е в състояние да предостави подходящи условия и притежава необходимия родителски капацитет за отглеждането и възпитанието на детето. Съдът не отрича качествата на майката, възможностите и да отглежда децата, и желанието и да поддържа връзка с тях. Но за да бъде постановена промяна в мерките относно упражняването на родителските права фактическото положение, установено с влязлото в сила Решение № 5/12.02.2015г. по гр.дело № 483/14г. по описа на РС – Чирпан, следва съществено да се променени, за да се промени и правното положение, като се приведе в съответствие с новосъздадената обстановка, като определящ отново ще е интересът на децата. Такава съществена промяна на обстоятелствата по смисъла на чл.59, ал. 9 от СК, налагаща съответната правна промяна, не се установи по делото.

Установи се обаче по несъмнен начин, че от момента на постановяване на Решение № 5/12.02.2015г. по гр.дело № 483/14г. по описа на РС – Чирпан, майката не е гледала децата, като от повече от година не е заплащала присъдената с решението издръжка за децата, което обстоятелство се установява и от и.д. № 2016554040017 на ДСИ при РС – Чирпан и от обясненията на ищцата дадени в о.с.з. Тези обстоятелства сочат, че майката е с по-малък родителски капацитет да отглежда и възпитава децата.

С оглед изложеното, предявената искова претенция, следва да се отхвърли като недоказана и неоснователна.

Предвид изхода от спора следва да се уважи искането направено от ответника за присъждане на разноски в размер на 300 лева, платено възнаграждение за един адвокат.

Мотивиран от така изложените съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от М.А.А., ЕГН ********** с адрес: ***, съдебен адрес: адв. Е.Ч. ***Г. **26А срещу И.И.И., с ЕГН ********** с адрес: ***, представляван от адв. Г.Ж. ***, иск с правно основание чл. 59, ал. 9 от СК за предоставяне на упражняването на родителските права по отношение на децата **, с ЕГН ********** и **И., с ЕГН ********** на ищцата и тяхна майка М.А.А., и определяне на режим на свиждане с децата с бащата по преценка на съда.

ОСЪЖДА М.А.А., ЕГН ********** с адрес: ***, съдебен адрес: адв. Е.Ч. ***Г. **26А да заплати на И.И.И., с ЕГН ********** с адрес: ***, представляван от адв. Г.Ж. ***, направените по делото разноски в размер на 300 лева, платено възнаграждение за един адвокат.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Окръжен съд - Стара Загора в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: