Решение по дело №9802/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3957
Дата: 3 юли 2020 г. (в сила от 31 декември 2021 г.)
Съдия: Цветомира Петкова Кордоловска Дачева
Дело: 20191100509802
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта

       Р Е Ш Е Н И Е

№ ………….

         Гр. София, 03.07.2020 г.

                                       В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, IV-Д въззивен състав, в публичното заседание на шестнадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА И.

                                       ЧЛЕНОВЕ:  ЦВЕТОМИРА КОРДОЛОВСКА

                                                          СВЕТОСЛАВ СПАСЕНОВ

 

при секретаря Екатерина Калоянова като разгледа докладваното от съдия Кордоловска гр. дело № 9802 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 - 273 от ГПК.

 

С Решение № 71544 от 21.03.2019 г. по гр. д. № 77902/2015 г. по описа на СРС, I ГО, 49 състав съдът е отхвърлил предявения от А.А.К., ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***, Търговски комплекс „*******, чрез адв. М., срещу Л.К.С., ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***, чрез адв.О., иск с правно основание чл.76 от ЗС за предаване на владението, отнето по скрит начин, върху недвижим имот- апартамент, находящ се в гр.*******, състоящ се от две стаи, кухня, сервизни помещения, със застроена площ от 46.46 кв. метра с избено помещение №10 с полезна площ от 3.14 кв. метра. СРС е осъдил А.А.К., ЕГН **********, да заплати на Л.К.С., ЕГН **********, на основание чл.78, ал. 3 от ГПК сумата от 700 лева - разноски по делото. Решението е постановено при участието на третите лица помагачи на страната на ищеца - А.И.С. и К.К.Б..

Недоволна от така постановеното решение е останала ищцата А.А.К., която в срока по чл. 259, ал. 1 от ГПК чрез пълномощника си го обжалва с оплаквания за неправилност, необоснованост и при наличие на съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Твърди, че от първоинстанционния съд неправилно е направена констатция за изтекъл срок на договора за наем и че доверителката му е владяла процесния имот чрез наемателя си. Счита, че от отговора на исковата молба се установява фактът на упражняването от нея владение и отнемането му по скрит начин от ответника. Твърди, че районният съд не е изготвил проект за доклад съгласно чл. 146 от ГПК. Поддържа, че посесроният иск по чл. 76 ЗС следва да бъде уважен.  Искането й към въззивната инстанция е да отмени обжалваното решение и вместо него да постанови друго, с което искът да бъде уважен, както и присъждане на направените по делото разноски.

Въззиваемата страна Л.К.С. оспорва жалбата  чрез процесуалния си представител – адв. И.О., като неоснователна и заявява искане за потвърждаване на атакуваното решение. Възразява на твърдението за наличие на наемно правоотношение, чрез което да е упражнявано владението от въззивницата. В подкрепа на последното се сочи клауза от приетия по делото като писмено доказателство Предварителен договор за продажба на процесния недвижим имот, в която А.А.К. декларира, че не е сключвала договори за наем с трети физически или юридически лица за процесния имот. Твърди, че не е осъществена нито една от предпоставките за уважаване на иска по чл. 76 ЗС. Претендира разноските, сторени пред въззивната инстанция.

Софийски градски съд, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението и по допустимостта - в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото във въззивната жалба. Обжалваното решение е валидно и допустимо. Настоящият съдебен състав намира същото за правилно и законосъобразно, като излага собствените си мотиви по-надолу.

По наведените във въззивната жалба оплаквания за допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, изразяващи се в неизготвяне на доклад по делото съгласно чл. 146 ГПК, въззивната инстанция намира същите за неоснователни. С насрочване на делото за разглеждане в открито съдебно заседание, първоинстанционният съд е дал указания за кои факти и твърдения страните трябва да посочат доказателства. Нещо повече, определението, с което е променена, направената в първоначалния доклад правна квалификация на спора (вместо по чл. 75 от ЗС, искът да се счита за предявен по чл. 76 от ЗС), е изпратено до страните отново с указания за кои свои твърдения и факти трябва да посочат доказателства. Ищцата се е възползвала от предоставената й процесуална възможност, като е депозирала становище с направени доказателствени искания. Същата обаче не е провела главно и пълно доказване на фактите и твърденията, от които произтичат правата й, с оглед на което искът й е бил отхвърлен. Ето защо въззивният съд не счита, че са налице трърдените процесуални нарушения.

Предявеният пред първоинстанционния съд иск е с правна квалификация чл.76 ЗС за осъждане на ответника да предаде на ищцата владението, отнето по скрит начин, върху недвижим имот- апартамент, находящ се в гр.София, ж.к. „*******, състоящ се от две стаи, кухня, сервизни помещения, със застроена площ от 46.46 кв. метра с избено помещение №10 с полезна площ от 3.14 кв. метра.

Съдът приема, че въззивницата не е упражнявала владение върху процесния недвижим имот, за да иска неговата защита. От събраните по делото писмени доказателства, а именно - Договор за продажба от 18.12.2014г., обективиран в нотариален акт №4, том II, рег. №7728, дело №177 от 2014г., се установява, че въззивницата А.А.К. е прехвърлила правото на собственост на въззиваемата страна Л.К.С. върху процесния имот. С оглед на което считано от 18.12.2014г. въззиваемия,  се легитимира като собственик на процесния имот.

Неоснователни са твърденията на въззивницата, че по силата на наемно правоотношение е владяла процесния недвижим имот чрез наематаля си до 01.07.2015 г. Следва да се отбележи, че действително представеният и приет по делото Договор за наем, сключен за срок от една година с начална дата 09.07.2013 г., е бил в сила в момента на сключане договора за продажба на процесния недвижим имот. Въззивният съд прави този извод, като взема предвид разпоредбата на чл. 236, ал. 1 от ЗЗД, която предвижда, че ако след изтичане на наемния срок, използването на вещта продължи със знанието и без противопоставяне на наемодателя, договорът се счита продължен за неопределен срок. и т.к. по делото няма ангажирани доказателства за противопоставяне от наемодателя след 09.07.2014 г., то следва, че договорът е станал безсрочен.

Съгласно т.3 от Договора за продажба от 18.12.2014г., обективиран в нотариален акт №4, том II, рег. №7728, дело №177 от 2014г., А.А.К. се е задължила да предаде на купувача владението на продавания недвижим имот на 18.12.2014 г. чрез предаване на ключовете на имота. Следователно на датата, на която е прехвърлена собствеността върху процесния недвижим имот, е предадено и владението му, както и е останал в сила договорът за наем спрямо приобретателя Л.К.С..

Изцяло неоснователно се явява твърдението във въззивната жалба, че до 01.07.2015 г. ищцата е владяла недвижимия имот чрез наемателя си. Последният е държал имота, но за новия владелец - Л.К.С., считано от 18.12.2014 г. Фактът, че ключовете за процесния недвижим имот са предадени от наемателя на приобретателя, не представлява отнемане на владението на въззивницата, т.к. тя не е упражнявала такова след 18.12.2014 г.

Фактическият състав на посесорния иск по чл. 76 от ЗС включва следните елементи, чието установяване е в доказателствена тежест на ищеца, съгласно нормата на чл. 154, ал. 1 от ГПК - установено и упражнявано от ищеца владение или държане върху процесния имот, отнемане на владението или държането от ответника, отнемането следва да е извършено по един от двата законоизброени начина - по скрит начин или с насилие, предявяване на иска в рамките на преклузивния 6-месечен срок от отнемането на владението.

Въззивната инстанция установи, че през периода, за който въззивницата - А.А.К. твърди да е владяла процесния имот, същият е бил във владение на въззиваемия - Л.К.С., т.к. по силата на т. 3 от Договора за продажба от 18.12.2014г., обективиран в нотариален акт №4, том II, рег. №7728, дело №177 от 2014г., въззивницата се е задължила да му предаде владението на на 18.12.2014 г. чрез предаване на ключовете на имота. Също така се установи, че представеният по делото договор за наем е останал в сила, но вече между новия владелец и наемателя, а не както се твърди във въззивната жалба да е бил в сила между А.А.К. и наемателя. От това следва, че отнемане на владение няма, още повече отнемането да е било по скрит начин.

С оглед изложените съображения, настоящият съдебен състав приема, че по делото не е доказано наличието на елементите от фактическия състав по чл. 76 от ЗС, обуславящи основателността на предявения иск.

В упражнение на правомощията си по чл. 271 от ГПК и тъй като крайните изводи на въззивната инстанция съвпадат с тези на СРС обжалваното решение, макар и по други мотиви, следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на делото пред въззивната инстанция не се следват разноски на въззивника, като такива се следват на въззиваемата страна в размер на 500 лева съобразно представения по делото договор за правна защита и съдействие.

При тези мотиви, Софийски градски съд

 

                                                             Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 71544 от 21.03.2019 г. по гр. д. № 77902/2015 г. по описа на СРС, I ГО, 49 състав, вкл.частта за разноските.

ОСЪЖДА А.А.К., ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***, Търговски комплекс „*******, да заплати на Л.К.С., ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***, на основание чл.78, ал. 3 от ГПК сумата от 500 лева - разноски пред въззивната инстанция.

Решението е постановено при участието на трето лице помагач на страната на ищеца- А.И.С..

Решението е постановено при участието на трето лице помагач на страната на ищеца-К.К.Б..

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчване на препис от същото при условията на чл.280, ал.1 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                  ЧЛЕНОВЕ:1.                          2.