Решение по дело №328/2020 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 260138
Дата: 25 юни 2021 г.
Съдия: Иванка Николова Пенчева
Дело: 20205210100328
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

25.06.2021 г., гр. Велинград

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         РАЙОНЕН СЪД ВЕЛИНГРАД, в публично заседание на двадесет и седми май две хиляди и двадесет и първа година в състав:

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ПЕНЧЕВА

         СЕКРЕТАР: Донка Табакова

          като разгледа докладваното от съдия гр. д. № 328 по описа за 2020 г. на Районен съд Велинград, за да се произнесе взе предвид следното:

       

Предявен е иск с правно основание чл. 42, ал. 2 ЗЗД от Л.П.Д. против Е.Д.П. за прогласяване за недействителен на договор от 08.03.2012г., сключен с Нотариален акт № 21 том I дело 20 от 2012 г. на нотариус с рег. № 646 при Нотариалната камара, с район на действие Районен съд Велинград, с който Л.П.Д., действащ чрез пълномощника си П.В.В., продава на Е.Д.П. ½  ид. част самостоятелен обект в сграда на втори жилищен  етаж от двуетажна полумасивна жилищна сграда, ведно със съответните ид. части от общите части на сградата и ¼ ид. част от правото на собственост върху поземлен имот, в който е построена сградата,  съставляващ УПИ IX-5361, отреден за имот пл. № 5361 в кв. 351 по РП на гр. Велинград, одобрен с Решение № 292/04.10.2005г. на ОС Велинград, при граници и съседи на имота: от север-УПИ X-7234, от изток-УПИ XXI-6793 и  УПИ XXII-5338,6808, от юг- УПИ VIII-5360 и от запад-улица.

         Ищецът твърди, че П.В.В., легитимирайки се като негов пълномощник чрез пълномощно с нотариална зарека на подписа и съдържанието, се разпоредил с притежаваните от него идеални част от посочените в процесния договор недвижими имоти, като ги продал на ответницата Е.Д.П.. Твърди, че не е учредявал представителна власт на пълномощника-не е съставял и подписвал пълномощното, с което представителят се легитимирал. На това основание се позовава на нищожност на упълномощителната сделка, поради липса на воля за съставяне на пълномощното. Твърди, че не е имал намерение да се разпорежда с недвижимия имот, че продажбата е извършена при заобикаляне на закона чрез използване на  неистинско пълномощно, поради което не поражда правни последици за него. Твърди, че срещу пълномощника П.В. е образувано наказателно производство за измама от РП Велинград, намиращо се в съдебна фаза пред РС Пловдив, в хода на което било установено, че пълномощното не било подписано от ищеца.

Счита, че за него е налице правен интерес да предяви иск за  прогласяване за недействителен на договор от 08.03.2012г., сключен с Нотариален акт № 21 том I дело 20 от 2012 г. на нотариус с рег. № 646 при Нотариалната камара, с район на действие Районен съд Велинград с който Л.П.Д., действащ чрез пълномощника си П.В.В. продава на Е.Д.П. ½  ид. част самостоятелен обект в сграда на втори жилищен  етаж от двуетажна полумасивна жилищна сграда, ведно със съответните ид. части от общите части на сградата и  ¼ ид. част от правото на собственост върху поземлен имот, в който е построена сградата,  съставляващ УПИ IX-5361, отреден за имот пл. № 5361 в кв. 351 по РП на гр. Велинград, одобрен с Решение № 292/04.10.2005г. на ОС Велинград, при граници и съседи на имота: от север-УПИ X-7234, от изток-УПИ XXI-6793 и  УПИ XXII-5338,6808, от юг- УПИ VIII-5360 и от запад-улица.

         В срока по чл. 131 ГПК ответницата Е.Д.П. възразява срещу допустимостта и основателността на иска. Счита, че за ищецът липсва правен интерес да предяви настоящия иск с доводи, че е могъл да се конституира като граждански ищец в образуваното наказателно производство. Счита искът за неоснователен, като предявен при злоупотреба с процесуални права.

        Съдът като прецени доводите и възраженията на страните и представените по делото доказателства, счита следното от фактическа и правна страна:

На 08.03.2012 г. между ищецът Л.П.Д. и ответницата Е.Д.П. е сключен договор за покупко-продажба на недвижим имот, обективиран в Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 21, том I, дело № 20/2012 г. на Нотариус с район на действие РС Велинград, по силата на който Д. продава на П. притежаваните от него  ½  ид. част от самостоятелен обект в сграда на втори жилищен етаж от двуетажна полумасивна жилищна сграда, ведно със съответните ид. части от общите части на сградата и  ¼ ид. част от правото на собственост върху поземлен имот, в който е построена сградата, съставляващ УПИ IX-5361, отреден за имот пл. № 5361 в кв. 351 по РП на гр. Велинград, одобрен с Решение № 292/04.10.2005г. на ОС Велинград, при граници и съседи на имота: от север-УПИ X-7234, от изток-УПИ XXI-6793 и  УПИ XXII-5338,6808, от юг- УПИ VIII-5360 и от запад-улица. Договорът e сключен чрез пълномощника П.В.В., действащ от името на продавача ищец, легитимирайки се с пълномощно от 02.03.2012 г. с нотариална зарека на подписа № 335 и съдържанието № 336, извършени едновременно от помощник-нотариус И.М.-Г..

От показанията на свидетелката И.М.Г., които съдът кредитира, се установява, че на датата, на която е извършила нотариалното действие, пред нея се явило лице, което представило лична карта, съдържаща данните на Л.П.Д.. Представил също предварително изготвено пълномощно, с което Л.Д. упълномощава П.В.В. да се разпореди с процесния имот и да получи продажната цена. Представил и нотариален акт за собственост на имота, предмет на упълномощителната сделка. Свидетелката проверила валидността на личната карта на упълномощителя чрез справка в базата данни БДС на МВР, огледала я, огледала и лицето, което я представя и след като приела, че явилото се лице е титуляр на представения документ за самоличност, го накарала пред нея да изпише трите си имена след текста на пълномощното и да се подпише. След това извършила нотариално удостоверяване на подписа и на съдържанието на пълномощното.

По късно разбрала, че срещу пълномощника П.В. е образувано наказателно производство от РП Велинград ЗМ 309/2012 г. по описа на РУ Велинград за измама по чл. 209, ал. 1 НК. При разпита й като свидетел в хода на наказателния процес узнала, че вместо упълномощителя Л.П.Д., пред нея се явил пълномощника П.В.В., който се представил за Д..

От заключението на вещото лице по назначената по делото съдебно-почеркова експертиза, приета от съда и неоспорена от страните, се установява, че подписът и ръкописно изписаните три имена в пълномощното от 02.03.2012 г. с нотариална заверка на подписа и съдържанието, с което на представителя В. е учредена представителна власт да се разпорежда с имота, предмет на атакуваната сделка, не са положени от упълномощителя Л.П.Д..

Съгласно т. II от Тълкувателно решение № 5 от 12.12.2016 г. на ВКС по т. д. № 5/2014 г., ОСГТК,  макар законът да не урежда, че договор, сключен без представителна власт, е недействителен, от установените с чл. 42, ал. 2 ЗЗД изисквания, че такъв договор се нуждае от изрично потвърждаване от страна на мнимо представлявания, както и за формата, необходима за потвърждаването, следва, че до момента на това потвърждаване сделката не поражда целените с нея правни последици за страните по нея и е във състояние на висяща недействителност.  Същите настъпват, ако лицето, от името на което е сключен договорът, го потвърди съгласно чл. 42, ал. 2 ЗЗД. При липса на потвърждаване, на недействителността може да се позове само лицето, от името на което е сключен договорът или неговите универсални правоприемници.

 

 

Потвърждаването съгласно и във формата по чл. 42, ал. 2 ЗЗД  има обратно действие във времето - договорът се валидира към момента на неговото сключване и поражда целените с него правни последици така, както ако би бил сключен при надлежно съществуваща към този момент представителна власт. Когато за потвърждаването не е необходима писмена или по-тежка форма съгласно чл. 42, ал.2, изр. 2, във вр. чл. 37 ЗЗД, то може да се направи и чрез конклудентни действия, извършени от мнимо представлявания (например - изпълнение на негово задължение по договора; подобна хипотеза е изрично уредена в чл. 75, ал. 1, изр. 2, пр. 2 ЗЗД ).

Позоваването на недействителността може да бъде направено извънсъдебно или пред съда - чрез предявявяне на установителен иск с правна квалификация чл. 42, ал. 2 ЗЗД, или чрез заявяване на такова правоизключващо възражение срещу предявен против него облигационен или вещен иск по повод изпълнението или други претенции и последици, произтичащи от договора, сключен от негово име без представителна власт.Отказът за потвърждаване на договора е равнозначен на позоваване на недействителността от страна на мнимо представлявания и обратно - позоваването (извънсъдебно или пред съда) на недействителността от страна на мнимо представлявания е равнозначно на отказ за потвърждаване на договора. В тези случаи висящата недействителност се трансформира в окончателна.  

   След позоваване (извънсъдебно или пред съда) от страна на мнимо представлявания на недействителността, когато от висяща тя става окончателна, тъй като окончателно отпада възможността договорът да бъде потвърден и да породи целените с него правни последици (насрещни права и задължения за страните по него, както и транслативен ефект по чл. 24, ал.1 ЗЗД), всяка от страните дължи на другата връщане на даденото по договора, на основание чл. 55, ал. 1 ЗЗД.   

Понятието "без представителна власт", използвано в разпоредбата на чл. 42, ал. 2 ЗЗД, обхваща изключително голямо многообразие от хипотези, които не могат да бъдат изчерпателно изброени, но могат да бъдат примерно и обобщено посочени в следните четири групи: 1) Представителна власт изобщо не е била учредена. Такива са случаите, когато лицето, действало като пълномощник, никога не е било упълномощавано или упълномощителната сделка е нищожна (например – пълномощното не е подписано от лицето, сочено в него като упълномощител; пълномощното не е дадено във формата по чл. 37 от ЗЗД  или тази форма е опорочена); а също и когато лицето, действало като представител по закон, не е било такъв (например – не е родител на малолетно дете, от името на което е сключило договор, нито е било упълномощено за това чрез някой от родителите, нито е било назначено за особен представител съгласно чл. 129, ал. 2 от СК; или договорът е сключен от името на юридическо лице, чрез лице, което не е негов представител по закон или по пълномощие). 2) Представителна власт е била учредена, но сключеният чрез представителя договор е извън нейните предели. В тази група хипотези попадат всички случаи на действия на пълномощника, извършени извън обема и границите на представителната власт, очертани чрез волеизявленията на упълномощителя, обективирани в пълномощното (например – упълномощителят е дал изрично пълномощно само за продажбата на определен имот, а пълномощникът е заменил или е дарил имота, или е продал друг имот на упълномощителя, различен от посочения в пълномощното). Тук попадат и случаите, когато пълномощникът е извършил сделка, за която специална правна норма изисква изрично пълномощно, а в даденото му пълномощно тази сделка не е посочена (например – процесуален пълномощник е сключил съдебна спогодба, без да е изрично упълномощен за това с даденото му от страната по делото пълномощно). 3) Представителна власт е била учредена, но впоследствие е отпаднала и договорът е сключен чрез представителя след отпадането й. Такива са например хипотезите на оттегляне на пълномощното и на отказ от него (чл. 38, ал. 2 и чл. 41 от ЗЗД), но само ако третото лице, което е договаряло с пълномощника, е било недобросъвестно (знаело е за оттеглянето или отказа), или ако оттеглянето, респ. – отказът, са подлежали на вписване и са били вписани. 4) Представителна власт е била учредена и е съществувала към момента на сключване на договора, но впоследствие е отпаднала с обратно действие във времето. Например – упълномощителната сделка, овластяваща пълномощника, чрез който е бил сключен договорът, е унищожена със съдебно решение поради порок във волята на упълномощителя (чл. 27-33, вр. чл. 44 от ЗЗД чл. 44 от ЗЗД). В тези случаи е налице изключение от изложеното по-горе, а именно – договорът, сключен чрез пълномощника, първоначално е породил своите правни последици, но впоследствие те отпадат поради обратното действие във времето на конститутивното съдебно решение, с което е унищожена упълномощителната сделка (аргум. от чл. 34 и чл. 33, ал.1, изр. 2,  във вр. с чл. 44 от ЗЗД) / в този смисъл Решение № 52 от 14.05.2021 г. на ВКС по гр. д. № 4923/2019 г., IV г. о., ГК/.  

При предявен иск за установяване на недействителност на сделка, сключена от представител без представителна власт, съдът е длъжен да се  произнесе по наведените от ищеца твърдения за порок на упълномощителната сделка чрез обсъждане на доводите и възраженията за това и преценка на доказателствата, доколкото отговорът на въпроса за правните последици на упълномощителната сделка обуславя действието на договора за покупко- продажба  

В случая по иска за недействителност договор за покупко- продажба на недвижими имот, като сключен чрез мним представител, ищецът е изразил становище, че имотът е продаден без пълномощникът да е имал представителна власт, тъй като не е съставял и подписвал пълномощното за разпореждане с имота. Това твърдяно обстоятелство, съставлява същевременно и основание за нищожност на процесната упълномощителна сделка – по чл. 26, ал. 2, във вр. с чл. 44 от ЗЗД – поради липса на воля за учредяване на представителна власт на пълномощника. На нищожността на упълномощителната сделка ищецът може само да се позове – без да предявява установителен иск за прогласяването й, като условие (предпоставка) за допустимостта на иска им по чл. 42, ал. 2 от ЗЗД  за установяване недействителност на процесния договор за продажба на това основание – поради начална липса на представителна власт за пълномощника, произтичаща от липсата на воля на упълномощителя и нищожността на пълномощното.  

От събраните по делото доказателства, безспорно се установява, че упълномощителят ищец Л.Д. не е автор на обективираното в пълномощното волеизявления за учредяване на представителна власт на пълномощника П.В.. Не той, а друго лице се е явило пред помощник-нотариуса, изписало е трите му имена и е положило подпис под съдържанието на пълномощното вместо него. Следователно извършилият удостоверяването на подписа помощник-нотариус не е удостоверил изявлението /волята/ на упълномощителя, което е неделима част от него. По тези съображения упълномощителната сделка е нищожна, поради липса на воля от страна на представлявания да учреди представителна власт на представителя за разпореждане с процесния имот.

От нищожността на упълномощителната сделка, следва извод, че   представителят П.В. не е разполагал с представителна власт за разпореждане с имота и сключения между ищеца и ответницата Е.Д.П., чрез представителя В., договор за покупко-продажба на   ½  ид. част самостоятелен обект в сграда на втори жилищен  етаж от двуетажна полумасивна жилищна сграда, ведно със съответните ид. части от общите части на сградата и  ¼ ид. част от правото на собственост върху поземлен имот, в който е построена сградата,  съставляващ УПИ IX-5361, отреден за имот пл. № 5361 в кв. 351 по РП на гр. Велинград, одобрен с Решение № 292/04.10.2005г. на ОС Велинград, при граници и съседи на имота: от север-УПИ X-7234, от изток-УПИ XXI-6793 и  УПИ XXII-5338,6808, от юг- УПИ VIII-5360 и от запад-улица, е недействителен и не е породил желаните правни последици в отношенията между страните. На тази недействителност ищецът изрично се позовава, предявявайки настоящия иск, поради което договорът не може да бъде саниран.   

Неоснователни са възраженията на ответницата, че предявеният иск е недопустим и неоснователен, поради злоупотреба с процесуални права от страна на ищеца. Правото мнимо представляваният да се позове на недействителността на договор, сключен чрез представител без представителна власт, като предяви установителен иск, с правна квалификация чл. 42, ал. 2 ЗЗД е изрично предвидена в закона и съгласно т. II от ТР № 5 от 12.12.2016 г. по тълк. дело № 5/2014 г. на ОСГТК на ВКС   принадлежи единствено на него или на неговите универсални правоприемници. Възможността на едно лице да се конституира като граждански ищец в наказателния процес и да претендира имуществени вреди от престъплението е правноирелевантно в настоящия случай, доколкото предмет на спора не са претъпените вреди от престъпление и тяхното обезщетяване, а прогласяване недействителност на правна сделка,  какъвто иск не може да се предяви в наказателния процес.   

По изложените съображения, съдът счита иска за основателен, поради което следва да бъде уважен.   

При този изход на спора, на ищеца се дължат и следва да се присъдят сторените в производството разноски за държавна такса в размер на 102,34 лв., депозит за вещо лице в размер на 275,00 лв. и разноски за процесуално представителство в размер на 600,00 лв., или общо 977,34 лв.,  които да се възложат в тежест на ответницата, на осн чл. 78, ал. 1 ГПК.

         По изложените съображения, настоящият състав на Районен съд Велинград

 

 

Р Е Ш И:

 

ОБЯВЯВА за недействителен, на основание  чл. 42, ал. 2 ЗЗД, договор за покупко-продажба на  ½  ид. част самостоятелен обект в сграда на втори жилищен  етаж от двуетажна полумасивна жилищна сграда, ведно със съответните ид. части от общите части на сградата и  ¼ ид. част от правото на собственост върху поземлен имот, в който е построена сградата,  съставляващ УПИ IX-5361, отреден за имот пл. № 5361 в кв. 351 по РП на гр. Велинград, одобрен с Решение № 292/04.10.2005г. на ОС Велинград, при граници и съседи на имота: от север-УПИ X-7234, от изток-УПИ XXI-6793 и  УПИ XXII-5338,6808, от юг- УПИ VIII-5360 и от запад-улица, сключен с нотариален акт № 21 том I дело 20 от 2012 г. на нотариус с рег. № 646 при Нотариалната камера, с район на действие Районен съд Велинград, сключен между Л.П.Д., ЕГН: **********, с адрес *** и Е.Д.П., ЕГН: **********,***.

ОСЪЖДА, на осн. чл. 78, ал. 1 ГПК, Е.Д.П., ЕГН: **********,***, да заплати на Л.П.Д., ЕГН* **********, с адрес *** разноски в производството по гр. дело № 328/2020 г. по описа на РС Велинград в размер на общо 977,34 лв. /деветстотин седемдесет и седем лева и 34 ст./.

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред Окръжен съд Пазарджик.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Иванка Пенчева