Решение по дело №686/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 824
Дата: 27 април 2020 г. (в сила от 18 юни 2020 г.)
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20197180700686
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 824

 

Гр. Пловдив, 27.04.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

       Административен съд - Пловдив, XXIX състав, в публично съдебно заседание на двадесети февруари, две хиляди и двадесетата година, в състав:                                       

                                                            

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря В. П., като разгледа адм. дело № 686 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл.112 ал.1, т.4 от Закона за здравето във връзка с чл.145 и следв. от АПК. 

         Образувано е по жалба на д-р Д. Й. И., Председател на медицинска комисия по чл.98, ал.4 от КСО към ТП на НОИ – Пловдив, срещу Експертно решение /ЕР/ № 0092/009/21.01.19 г. на Националната експертна лекарска комисия /НЕЛК/ - Специализиран състав по психични и вътрешни болести.

          С жалбата се прави искане за обявяване нищожност на оспореното решение на НЕЛК, като издадено от некомпетентен орган в нарушение на чл.49, ал.1 от Правилника за устройството и организацията на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинската експертиза /ПУОРМЕРКМЕ/, предвид факта, че същото е издадено от състав на НЕЛК, по психични и вътрешни болести, вместо от такъв, съобразен с водещата диагноза, отнасяща се до заболяване на сърдечно-съдовата система. Алтернативно се прави искане за отмяна на решението на НЕЛК като неправилно и постановено при нарушение на производствените правила. Сочи се, че от оспореното решение не става ясно на какво основание НЕЛК променя водещата диагноза по т.17. 

          Ответникът по жалбата НЕЛК – София, редовно призован, не изпраща представител по делото. Преди първото заседание по същото е постъпило писмено уведомление изх.№ Ю-245/18.03.19 г., от страна на НЕЛК София – специализиран състав по психични и вътрешни болести,  с което се признава  основателността на жалбата и се заявява оттегляне на обжалваното решение на основание чл.156, ал.1 от АПК. Заинтересованото лице, за което оспореният акт е благоприятен,  Ж.Я.И., надлежно уведомен за оттеглянето, не е изразил изрично съгласие с така направеното оттегляне на оспорения акт, въпреки предоставената му възможност, като в тази връзка и производството по делото е продължило.

 По същество в съдебно заседание И., редовно уведомен, не се е явил и не е взел становище.  

  Останалите заинтересовани лица - ТЕЛК при УМБАЛ „Пловдив“ АД – Пловдив, първи състав, Агенция за хора с увреждания, ТП на НОИ – Пловдив и РД „Социално подпомагане“ – Пловдив, редовно призовани, не са изпратили представител и не са взели становище по жалбата.

          Окръжна прокуратура Пловдив, редовно уведомена за възможността да встъпи в производството не е встъпила в същото.

          Съдът, като взе предвид събраните доказателства и наличните становища на страните намери следното:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена от лице, предвидено в чл.98, ал.6 от КСО, което има право на жалба, в законовия 14-дневен срок от съобщаване на решението, което представлява индивидуален административен акт, подлежащ на съдебен контрол по чл.112, ал.1, т.4 от ЗЗ.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

От фактическа страна на база на събраните доказателства, съдът намери за установено следното:

С ЕР № 1234/074  от 03.05.2018 г. на първи състав на ТЕЛК към УМБАЛ „Пловдив“ АД – гр. Пловдив, постановено по повод на преосвидетелстване на заинтересованото лице Ж.Я.И., била направена оценка на работоспособността му и определен краен процент 45% трайно намалена работоспособност, с водеща диагноза, посочена по  т.13 –  Исхемична кардиомиопатия. В т.13.1 „Общо заболяване“ било отразено – Исхемична кардиомиопатия, ИБС. Двуклонова кор. болест, състояние след стентиране на ЛАД Х1-2017 г. и балонна дилатация на ЛЦХ Х 1- 07.2017 г., стенокарден синдром. ИКМП.МИ1+,ТИ1+, СНIIФК. Арт. хипертония III ст., хипертонично сърце, зах. диабет 2 тип КДС диабетна полиневропатия, левостранна гонартроза, деформираща лумбална спондилоза.  Като дата на инвалидизация била приета 30.09.2005 г., а като срок на определения процент ТНР 01.05.2019 г. – за 1 година. Несъгласен с така дадената оценка на работоспособността, с жалба от 03.05.2019 г. И. обжалвал ЕР на ТЕЛК към УМБАЛ „Пловдив“ АД – Пловдив пред НЕЛК – София. По повод на така постъпилата жалба,  НЕЛК – Специализиран състав по психични и вътрешни болести с Председател – психиатър и членове на комисията лекари – вътрешни болести, издала по документи обжалваното Решение № 0092 от 21.01.2019 г., с което отменила ЕР на ТЕЛК и издала ново по оценката на ТНР, като определила нов процент и потвърдила ЕР на ТЕЛК по останалите поводи. Като водеща диагноза в ЕР на НЕЛК в т.17 било записано обаче заболяването Неинсулинозависим захарен диабет. В обжалваното решение били описани консултации с НЕЛК Нервни и очни болести, НЕЛК Хирургични и ортопедични болести и НЕЛК сърдечно-съдови заболявания.  Бил определен краен процент ТНР 50 % във връзка с посочения в консултацията на НЕЛК ССЗ най-висок процент /40/ ТНР за установени сърдечно-съдови заболявания.

Описаната фактическа обстановка съдът намира за установена на базата на събраните и приети по делото писмени доказателства, включително и съдържащи се в медицинското експертно досие на жалбоподателя. В хода на производството е била допусната СМЕ с вещо лице кардиолог, която да даде отговор на конкретни въпроси, свързани с установените сърдечно-съдови заболявания, по повод на които е определен и най-високият процент ТНР и съответно и крайният такъв, във връзка с преценката на доводите по жалбата за неправилност и необоснованост на оспорения акт и във връзка и с неговия предмет. Въпреки заплатения от жалбоподателя депозит за вещо лице и положените значителни усилия за определяне на вещо лице с необходимата специалност, същите са се оказали неуспешни, поради което и експертизата е заличена с протоколно определение от 20.02.2020 г.

От правна страна, въз основа на така установените факти съдът намери следното:

По силата на чл.101, ал.7 от Закона за здравето, принципите и критериите на медицинската експертиза, редът за установяване на временна неработоспособност, видът и степента на увреждане, степента на трайно намалена работоспособност, потвърждаване на професионална болест, както и условията и редът за извършване на медицинска експертиза по чл.103, ал.3 се определят с наредба на Министерския съвет. Това е приетата Наредба за медицинската експертиза в сила от 27.06.2017 г., приета с ПМС № 120 от 23.06.2017 г., обн., ДВ. бр. 51 от 27 юни 2017 г. Устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза са регламентирани в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи /ПУОРОМЕРКМЕ/, приет с ПМС № 83 от 26.04.2010 г. по силата на законовата делегация на чл. 109 от Закона за здравето. Съгласно разпоредбата на чл.49 от ПУОРОМЕРКМЕ, Националната експертна лекарска комисия се произнася с мотивирано експертно решение, постановено от специализиран състав, определен съобразно водещата диагноза. Консултациите на останалите специализирани състави се вписват в експертното решение и са неразделна част от мотивите му, но експертното решение не се подписва от консултиращите състави.

 В случая, водещата диагноза, която е посочена в ЕР на ТЕЛК е Исхемична кардиомиопатия. Поради изложеното и с оглед посочената нормативна уредба, обжалваното експертно решение на НЕЛК е следвало да бъде издадено от специализиран състав по сърдечно-съдови заболявания, определен съобразно диагнозата по Част четвърта по Приложение № 1 към чл. 63 от НМЕ. Издаването на ЕР на НЕЛК от специализиран състав, включващ лекари, които нямат придобита специалност за водещата диагноза в тази насока действително е в противоречие с разпоредбата на чл.49, ал.1 от  ПУОРОМЕРКМЕ, както се сочи и в жалбата. Ясно е, че, при липса на регламентация, водещата диагноза се определя от ТЕЛК, респ. НЕЛК по медицински критерии /в този см. е Решение № 16237/2013 г. на ВАС/. Доколкото в случая е налице различна водеща диагноза, а именно в ЕР на НЕЛК е посочено, че водещата диагноза е неинсулинозависим захарен диабет, то НЕЛК е следвало да изложи и конкретни мотиви, с които да аргументира налагащата се промяна, като освен това, същото да стане след произнасяне на компетентен специалист по сърдечно-съдови болести във връзка с вече определената водеща диагноза по обжалваното ЕР на ТЕЛК. И това се налага на още по-голямо основание в случая, защото, видно от приложената към МЕД на освидетелстваното лице медицинска документация, включително и предходно издаваните му ЕР на ТЕЛК и НЕЛК още от 2005 г., а в последствие от 2009 г., 2012 г., 2014 г., 2016 г. и 2017 г., като водещо заболяване е посочвано сърдечно-съдовото такова -исхемична болест на сърцето - и последната хоспитализация на И. и съответно извършваните му изследвания преди постановяване на оспореното решение, са били именно по повод на сърдечно-съдово заболяване. Съответно установеният неинсулинозависим захарен диабет с отразени усложнения, което е заболяване, свързано с метаболитно - ендокринни нарушения, не става ясно по какви критерии и поради какви конкретни причини е прието от НЕЛК за водеща диагноза в т.17 от оспореното решение и в тази връзка дали сърдечно-съдовите заболявания, установени и описани в решението се явяват дълготрайни усложнения, които са свързани с диабета, или са съществували независимо и самостоятелно, без връзка с това заболяване.

 Възможността състав на НЕЛК да промени водеща диагноза на лицето, по отношение на което се произнася, не изключва изискването това да се направи конкретно и мотивирано и от компетентен състав при спазване на изискванията на действащото законодателство. В случая, експертното решение на НЕЛК не е взето от специализиран състав по сърдечно-съдови заболявания, а от такъв по психиатрични и вътрешни болести, като в състава на НЕЛК не е участвал специалист по сърдечно-съдови заболявания и независимо от проведената консултация със състав по ССЗ, то предвид факта, че решението се подписва от членовете на издалия го специализиран състав, това означава, че решението е издадено от некомпетентен състав на НЕЛК, който на практика проверява работата на лекари с други специалности. Допуснатото нарушение е опорочило акта – ЕР на НЕЛК - до степен на нищожност, тъй като същият е издаден от колективен орган, който няма съответната нормативно изискуема материално - правна компетентност за издаването му. С оглед на това е налице отменително основание по чл.146, т.1 от АПК и оспореният административен акт следва да бъде обявен за нищожен. В тази връзка е и константната практика на ВАС, обективирана напр. в Решение № 16273 от 06.12.2013 г.,  Решение № 5192 от 08.04.2019 г., Решение № 13561 от 11.10.2019 г. на ВАС и други.

 Липсата на конкретни мотиви относно промяната на водещата диагноза в оспореното решение на НЕЛК, освен това, води до невъзможност съдът да прецени основателността на посочената промяна и съответно да реши въпроса по същество.

 Посоченото налага преписката да се изпрати на НЕЛК за ново произнасяне в определен от съда срок, при съобразяване на изложеното в решението относно прилагането на закона. 

Воден от горното и на основание чл.172, ал.2 и чл.173, ал.2 АПК, Съдът

РЕШИ:

 

ОБЯВЯВА нищожността на Експертно решение на НЕЛК № 0092/21.01.2019 г. от заседание 009, издадено за лицето Ж.Я.И. ***.

 

ИЗПРАЩА преписката на НЕЛК - София за издаване на ново решение по жалбата на Ж.Я.И. *** срещу Експертно решение № 1234/03.05.2018 г. на първи състав на ТЕЛК към УМБАЛ „Пловдив“ АД - гр. Пловдив, съобразно мотивите на настоящото решение, в едномесечен срок от влизането му в сила.

 

         Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: