Решение по дело №610/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 640
Дата: 16 май 2019 г. (в сила от 16 май 2019 г.)
Съдия: Виделина Стоянова Куршумова Стойчева
Дело: 20195300500610
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2019 г.

Съдържание на акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е         640   

                    

        16.05.2019 год., гр.Пловдив

 

                                              В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, въззивно гражданско отделение, VІІ с-в, в закрито заседание на шестнадесети май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФКА МИХОВА

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: БОРИС ИЛИЕВ

                                                                                        ВИДЕЛИНА КУРШУМОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Куршумова въззивно гр.д. № 610  по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Образувано е по жалба от „ЯНА 62 К“ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр.Шипка, община Казанлък, ул.“Мильо Мишев“ № 28, представлявано от управителя Я.Я. П., чрез пълномощника адвокат В. Д. - взискател по изп. д. № 20185320400013 на Държавен съдебен изпълнител при Районен съд - гр.Карлово, подадена против разпореждане от 30.01.2019г. по посоченото изпълнително дело, с което съдебният изпълнител е отказал изпълнение срещу 1/2 ид.ч. от недвижим имот - Сграда да обществено хранене с идентификатор 36498.504.369.1, в парцел III, площ от 198 кв.м. в гр.К., ул.“***“ 24, представляващ Магазин - супермаркет, както и Поземлен имот /ПИ/ с идентификатор 36498.504.369 с площ от 297 кв.м. в в гр.К., ул.“***“.

 В жалбата се излагат съображения за неправилност на разпореждането като се възразява, че от представените по изпълнителното дело документи не може да се изведе категоричен извод, че недвижимия имот и съответно изградения в него обект е закупен / построен със средства, придобити от търговската дейност на съпруга - недлъжник в качеството му на едноличен търговец и не представлява СИО. Оспорва се извода на ДСИ, че длъжникът не е собственик на 1/2 ид.ч. от посоченият недвижим имот и сграда за обществено хранене. Позовава се на представена към жалбата справка от служба ИКАР и молба за подновяване на ипотека  като твърди, че на длъжника и на съпруга- недлъжника са отпускани банкови кредити за недвижимия имот от 2002 г. до настоящия момент, които се твърди, че се изплащат и към момента и настоява, че следва да се докаже заплащането на същите със суми, придобити в резултат на търговската дейност. Приема, че след като длъжникът е страна по кредитните/нотариални сделки в качеството си на длъжник /видно от справката в ИКАР/, то следва да се приеме, че имотът е СИО  - закупен, пострен и изплащан по време на брака със средства, които не са от упражняване на търговската дейност на ЕТ - недлъжник по изп.дело. Искането към съда е да отмени обжалваното разпореждане като незаконосъобразно, неправилно и недопустимо и да върне изп.дело за продължаване на изпълнителните действия. Представя като доказателства съобщение по изпълнителното дело за обжалваното разпореждане от 30.01.2019 г., молба за подновяване на договорна ипотека и справка от ИКАР. Прави доказателствено искане  за задължаване на ЕТ „ЕЛДАС – Д. Я.“ да представи счетоводни и/или други документи, удостоверяващи произхода на средствата, с които е закупил/построил процесната сграда за обществено хранене, както и поземления имот; документи, удостоверяващи, че именно ЕТ е изплатил всички вноски по представените кредити; фактури и други документи, доказващи закупуване/плащане на материали и други за изграждането на магазина - супермаркет. Не се претендира разноски.

Ответникът по жалбата - длъжникът Я.Х.Я., ЕГН:********** ***, е подал възражение против жалбата, с което оспорва същата като неоснователна. Излага доводи, че процесния поземлен имот и сграда са собственост на ЕТ и не са СИО. Оспорва като неотносими доказателствените искания в жалбата. Моли да се остави без уважение жалбата и да се потвърди обжалваното разпореждане като правилно и законосъобразно, както и да се оставят без уважение доказателствените искания в жалбата. Представя писмени доказателства - амортизационен план и аналитични салда на ЕТ „ЕЛЛАС – Д. Я.“. Не претендира разноски.

В мотивите по чл.436, ал.3 от ГПК Държавен съдебен изпълнител при Районен съд - гр.Карлово излага подробни доводи срещу твърденията на жалбоподателя като счита жалбата за допустима, но за неоснователна.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на страните по делото и след преценка на обжалвания акт и приложените по изпълнителното дело доказателства, намери за установено следното:

Пловдивският окръжен съд, като взе предвид доводите в жалбата и данните по делото, намира следното:

Жалбата  е допустима, подадена е в срока по чл. 436, ал. 1 ГПК от легитимирано да обжалва лице /взискател по изпълнението/ срещу подлежащ на обжалване акт на съдебния изпълнител по смисъла на чл. 435, ал. 1, т.1 от ГПК /отказ на съдебния изпълнител да извърши искано от взискателя  изпълнително действие/.

Искането на жалбоподателя да се задължи ЕТ „ЕЛЛАС – Д. Я.“ да представи посочените в жалбата документи следва да се остави без уважение, тъй като делото е изяснено от фактическа страна от документите в приложеното копие от изпълнителното дело и от представените от страните доказателства, поради което съдът намира, че не е необходимо представянето на исканите документи.  

По същество съдът намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

Изпълнителното производство по изп. д. № 20185320400013 на Държавен съдебен изпълнител при Районен съд - гр.Карлово е образувано за изпълнение на задължението на длъжника Я.Х.Я. към взискателя „ЯНА 62 К“ЕООД за заплащане на сумата от 5 000 лв., представляваща липсваща част от общата сума на оборота за периода 01.06.2015 г. - 30.06.2015 г. в обект на дружеството - магазин в гр.К., ул.“***“ № 24, както и за заплащане на разноски от 950 лв. и 610 лв. - съгласно Изпълнителен лист от 11.01.2018 г. издаден по гр.д.№ 621/2016 г. по описа на Районен съд - Карлово.

По изпълнителното дело е депозирана молба вх.№ 1013 от 29.01.2019 г. от взискателя по изпълнението „ЯНА 62 К“ЕООД с искане за изискване на справка и установяване датата на сключване на брака на между длъжника Я.Х.Я. съпруга - недлъжник Д. Я., регистриран като ЕТ „ЕЛДАС – Д. Я.“ и собственик на имот, посочен в приложена по делото молба за подновяване на ипотека. Със същата молба взискателят е направил искане за налагането на възбрана върху притежаваната от длъжника идеална част от процесния обект магазин - супермаркет, както и от УПИ, подробно опис в молбата за подновяване на договорна ипотека. С молбата са представени Договор за продажба на общински парцел от 27.08.2001г. и Удостоверение  № 8/24.10.2003 г. за въвеждане в експлоатация на строеж.

С обжалваното разпореждане от 30.01.2019 г. съдебният изпълнител е постановил отказ за изпълнение върху 1/2 ид.ч. част от процесната сграда и недвижим имот с довода, че не са придобити в режим на съпружеска имуществена общност, тъй като поземленият имот е закупен от съпруга - недлъжник Д. Я. в качеството му на ЕТ“Елас – Д. Я.“ с ЕИК:*********, както и издаденото удостоверение от Община Карлово за въвеждане на търговския обект в експлоатация е на  ЕТ“Елас – Д. Я.“. За да постанови обжалвания отказ съдебният изпълнител се е позовал на Тълкувателно решение № 2/2001 г., според което  презумпцията за съвместен принос се изключва за придобитото по време на брака имущество от ЕТ, когато то е в резултат от търговската дейност. ДСИ е приел е, че вещите, придобити по време на брака в резултат на осъществяване дейността на ЕТ не са СИО, когато са включени в търговското предприятие.

Настоящият съдебен състав на ПОС намира за неоснователна жалбата на взискателя против обжалваното разпореждане на съдебния изпълнител.

Съгласно т. 1 от Тълкувателно решение № 2 от 27.12.2001 г. на ВКС по гр. д. № 2/2001 г., ОСГК "презумпцията за съвместен принос по чл. 19, ал. 3 СК се изключва за придобитото по време на брака от едноличния търговец, когато то е резултат от упражняваната търговска дейност. Вещите, правата върху вещи и влоговете, придобити по време на брака в резултат на осъществяване на тази дейност, не са съпружеска имуществена общност, когато са включени в търговското предприятие".

В съдебната практика изрично се приема, че презумпцията за съвместен принос е изключена за придобитото по време на брака имущество от съпруга-едноличен търговец, когато то е резултат от търговската му дейност. Предпоставките са: съпругът да е регистриран като ЕТ, в това му качество по време на брака, да е придобил възмездно вещни права, те да са предназначени за упражняване на търговската му дейност към момента на придобиването и имуществото да е включено в предприятието. Предходното предназначение и последваща промяна на предназначението не променят правото на собственост. Предназначението на вещта за упражняване на професия към момента на придобиване е определящо за вещния й статут, съгласно чл. 22, ал. 2 и ал. 3 СК. Такава вещ по разпореждането на закона е лична собственост на съпруга, упражняващ професия чрез нея. Без значение е стойността й, защото законът не въвежда такъв критерий. Последната предпоставка, за да се приеме, че определено вещно право е лична собственост на съпруга ЕТ е то да е включено в имуществото на предприятието. Законът не изисква това да е станало в някаква специална форма, а следва да се отбележи, че предвид това, че съпружеската общност е бездялова е невъзможно и включването чрез сделка между двамата съпрузи.  Придобиването на лично имущество от ЕТ не е поставено в зависимост от волята на другия съпруг. Дали вещните права са включени в имуществото на предприятието се определя и от това дали това имущество е отразено като придобиване в счетоводните книги на ЕТ, респективно дали ако се касае за реализиране на строителство, след приемане на сградата тя е заприходена и се начисляват амортизационни отчисления, данък сгради и т.н. Произходът на средствата, вложени в придобиването на вещи, включени в търговското предприятие и обслужващи дейността му, не е определящ за вещния статут на тези вещи. / Решение № 90 от 18.04.2013 г. на ВКС по гр. д. № 571/2012 г., I г. о., ГК, докладчик съдията Бонка Дечева/.

В случая по делото не се спори, че длъжникът Я.Х.Я. има сключен граждански брак с Д.Я. Я. от 26.04.1998 г., съгласно справка по изп.дело на л.27.  

Не се оспорва и обстоятелството, че съпругът -недлъжник Д. Я. Я. е регистриран като ЕТ с фирма “ЕЛЛАС – Д. Я.“ ЕИК:*********, което обстоятелство се констатира и от настоящия съдебен състав след справка по партидата на едноличния търговец в Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ към Агенция по вписванията.

По делото се установява от представения в изпълнителното производство Договор за продажба на общински парцел от 27.08.2001г., че ЕТ“ЕЛЛАС – Д. Я.“ е придобил от Община Карлово чрез търг с явно наддаване - правото на собственост на Парцел III, кв.133 - дворно място от 315 кв.м. със застроена площ на бъдеще постройка от 120 кв.м.

Представено е и Удостоверение № 8 от 24.10.2003 г. за въвеждане в експлоатация на строеж „Сграда с обслужващо предназначение - магазин - супермаркет“ изд. от Община Карлово, от което се установява изпълнението на посочения строеж в УПИ №  III - магазин, квартал 133 по плана на гр.Карлово с административен адрес: гр.К., ул.“***“ № 24 с възложител ЕТ“ЕЛЛАС – Д. Я.“, съгласно Договор за продажба на общински  УПИ  III квартал 133 в гр.К., нот.заверен № 1432/28.08.2001 г. на Карловския районен съд.

Видно от представените от длъжника в настоящото производство Аналитични салда за периода 01.01.2019 г. - 31.12.2019 и Амортизационен план за периода 01.01.2019 г. - 31.12.2019г. на ЕТ“ЕЛЛАС – Д. Я.“, в същите са включени сграда - Супермаркет в гр.К., ул.“***“ № 24 и заведение за обществено хранене - кафе - аперитив.

С оглед на така представените доказателства е безспорен факта, че съпругът - недлъжник е регистриран като едноличен търговец и в това си качество е придобил процесния поземлен имот, както и е изпълнил строителството на намиращата се в имота сграда, за която на ЕТ“ЕЛЛАС – Д. Я.“ е издадено удостоверението за въвеждане в експлоатация. Придобиването на имота и на сградата от съпруга - недлъжник в качеството му на едноличен търговец обосновава и извода, че същите са предназначени за упражняваната от него дейност към момента на придобиването им. Видно от справка в търговския регистър, регистрираната от едноличния търговец дейност по занятие е производство и търговия със стоки и същия има основна икономическа дейност - търговия на дребно в неспециализирани магазини, от което се е извода, че  едноличният търговец е придобил поземления имот и сграда за упражняване на търговската си дейност. В съответствие на последното от предствените от длъжника доказателства се установява, че постройката е заприходена в имуществото на едноличния търговец и за същата се отчисляват амортизационни отчисления.

Имайки предвид изложеното взискателят неоснователно настоява, че процесният поземлен имот и сграда са придобити в режим на съпружеска имуществена собственост от длъжника по време на брака му със съпруга - недлъжник. Неоснователно се настоява за изследване на произхода на средствата, с които същите са придобити, тъй като  произходът на средствата, вложени в придобиването на вещи, включени в търговското предприятие и обслужващи дейността му, не е определящ за вещния статут на тези вещи. / Решение № 90 от 18.04.2013 г. на ВКС по гр. д. № 571/2012 г., I г. о., ГК, докладчик съдията Бонка Дечев/

Произходът на средства, вложени за погасяване на задължение по договор за банков кредит, обезпечено с учредена ипотека върху имота и сградата на ЕТ, също не обосновава придобиването на имуществото в режим на съпружеска имуществена собственост. Същевременно от представената по делото молба от „Райфайзенбанк /България/“ЕАД за подновяване на вписана договорна ипотека не се установява, съпругата -длъжник да е ипотекарен длъжник по учредената в полза на банката ипотека. От молбата на банката за подновяване на ипотеката единствено се установява, че е учредена ипотека върху процесния имот и сграда за обезпечаване на кредити, предоставени от банката на ЕТ“ЕЛЛАС – Д. Я.“. В справката от Службата по вписвания - Карлово относно ипотеката е отбелязано, че Я.Х.Я. е ипотекарен длъжник, но дори и това да е така това й качество не би могло да обоснове собствеността й върху процесния имот и сграда, предвид гореизложените изводи на съда за изключването на презумпцията за съвместен принос при тяхното придобиване по време на брака от съпруга - едноличен търговец.  

 Ето защо, жалбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение. В настоящото производство не се претендират разноски, поради което съдът не присъжда такива с решението.

По изложените съображения съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба  от „ЯНА 62 К“ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление: гр.Шипка, община Казанлък, ул.“Мильо Мишев“ № 28, представлявано от управителя Я.Я. П., чрез пълномощника адвокат В. Д. - взискател по изп. д. № 20185320400013 на Държавен съдебен изпълнител при Районен съд - гр.Карлово, подадена против разпореждане от 30.01.2019г. по посоченото изпълнително дело, с което съдебният изпълнител е отказал изпълнение срещу 1/2 ид.ч. от недвижим имот - Сграда да обществено хранене с идентификатор 36498.504.369.1, в парцел III, площ от 198 кв.м. в гр.К., ул.“***“ 24, представляващ Магазин - супермаркет, както и Поземлен имот /ПИ/ с идентификатор 36498.504.369 с площ от 297 кв.м. в в гр.Карлово, ул.“***“, както  и  направените  в  жалбата  доказателствени  искания.

 Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.    

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                 ЧЛЕНОВЕ: