Решение по дело №43/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 85
Дата: 10 март 2020 г. (в сила от 10 март 2020 г.)
Съдия: Минка Петкова Трънджиева
Дело: 20205200500043
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  85     гр. Пазарджик,   10.03 .2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пазарджишки окръжен съд , първи въззивен състав в открито заседание на  четвърти март  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мина Трънджиева

                                                        ЧЛЕНОВЕ:Венцислав Маратилов

                                                                 Д. Бозаджиев

 

 

при участието на секретаря Галина Младенова ,

като разгледа докладваното от съдията Трънджиева В  гр. д. № 43 по описа за 2020 г. , за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

 

 

Производството е по чл.258 и следващите от Граждански процесуален кодекс.

С решение на Районен съд П. ,постановено по гр.д.№857 по описа на съда за 2015 година по иска на Т.С.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, срещу  Л.С.А., ЕГН **********, С.Л.А. ЕГН **********  и  К.С.А.,ЕГН **********, и тримата  с адрес: *** е определен начин  реално ползване на дворно място в УПИ-II-158 в кв. 11 по ПУП с.Б. П.И.-706 м.кв., 2МЖС-92,35 м.кв., застроена и незастроена площ-613,65 м.кв. 1/6 ид.ч. = 102,28 ; 4/6 ид.ч. = 409,10 м.кв. , по втори вариант от скица проект М 1:250 към заключението на вещото лице, съставляваща неразделна част от съдебното решение, а именно- Т.С.Б.  да ползва дворно място,оцветено в червено с площ от 102,28 м.кв., Л. и К. А. да ползват дворно място,оцветено в синьо с площ от 92,68 м.кв., С.Л.А. да ползва дворно място,оцветено в зелено с площ от 399,50 м.кв., за общо-ползване  от дворното място да се ползва оцветеното в жълто с площ от  19,20 м.кв.

Определен е начин на реално ползване   на първи надземен етаж в 2МЖС, построена в УПИ-II-158 в кв. 11 по ПУП на с.Б. с полезна площ от 63,93 м.кв., 1/6 ид.ч. = 10,65 м.кв., 4/6ид.ч. = 42,63 м.кв. по втори вариант от скица проект М 1:100, към заключението на вещото лице, съставляваща неразделна част от съдебното решение, а именно- Т.С.Б. да ползва стая с площ от 12,78 кв.м.с вход към гаража от изток,оцветена в червено , С.Л.А. да ползва стая с площ от 12,16 кв.м. и стая с площ от 20,49 кв.м.,оцветени в зелено  с обща площ от 32,65 м.кв., С.А. и Т.Б. да ползват общо санитарно помещение с площ от 5,75кв.м.и коридор с площ от 3,59 кв.м., ,оцветени в кафяво с обща площ от 9,34 м.кв., за общо-ползване да се ползва  оцветено в жълто /стълбищна клетка/ с площ от 9,16 м.кв.

Определен е начин на реално ползване  на втори надземен етаж в 2МЖС, построена в УПИ-II-158 в кв. 11 по ПУП на с.Б., с полезна площ от 74,28 м.кв., 1/6 ид.ч. = 12,38 м.кв., 4/6ид.ч. = 49,52 м.кв. по втори вариант от скица проект М 1:100 , към заключението на вещото лице, съставляваща неразделна част от съдебното решение, а именно - Л. и К. А. да ползват стая с площ от 13,68 кв.м.,оцветена в синьо,  С.Л.А. да ползва стая с площ от 16,56кв.м., стая с площ от 17,86 кв.м. и закрита тераса с площ от 6,27 кв.м., или общо с площ 40,69кв.м., оцветено в зелено , общо-ползване за С., Л. и К. А. санитарно помещение с площ от 6,97кв.м.и коридор с площ от 3,78 кв.м. с обща площ от 10,75 кв.м. оцветени в кафяво, както и стълбищна клетка с площ от 9,16 кв.м.,оцветена в кафяво.

Определен е начин на ползване на таванското помещение на в 2МЖС, построена в УПИ-II-158 в кв. 11 по ПУП на с.Б., с полезна площ от 82,99 м.кв., 1/6 ид.ч. = 13,83 м.кв., 4/6ид.ч. = 55,33 м.кв. единствен вариант от скица проект М 1:100 , към заключението на вещото лице, съставляваща неразделна част от съдебното решение, а именно - Т.С.Б. да ползва част от таванското помещение с площ от 10,71 кв.м.,оцветено в червено, Л. и К. А. да ползва част от таванското помещение с площ от 10,71 кв.м оцветено в синьо, С.Л.А. да ползва част от таванското помещение с площ от 52,21 м.кв. от оцветено в зелено,  за Общо-ползване оцветено в жълто с площ от 9,36 м.кв.

В срок съдебното решение е обжалвано  от Т.Б..

Излагат се оплаквания за неправилност на съдебното решение , като изводите и постановеното разпределение на ползване между страните не кореспондирали с искането, представено с първоначалната искова молба. Налице били множество противоречия, и на въззивника не бил осигурен равнопоставен подход и лице към нейната определена за ползване част от дворното място, липсвал и  достъп до горното таванско помещение.

Моли решението   да бъде отменено като незаконосъобразно , неправилно,постановено в противоречие  с процесуалният закон и материално правните разпоредби, с оглед осигуряването на достъп за реално използване на обособените идеални части.

Жалбоподателката счита,че заключението на експерта Г. е непълно и неточно.

 

В експертизата се сочело , че са налице и едноетажни масивни постройки в дворното място, заедно с паянтова постройка, навеси и прилежащи сгради, но те не фигурирали в решението.

За жалбоподателката  била определено за реално ползване част от дворното място с обща площ от 102.28 кв. метра, към която бил предвиден вход, който на практика не може да бъде използван - през т.нар. гараж - който е трудно проходим и не е пригоден за ползване и преминаване съгласно постановеното от съда решение.

В хода на първоинстанционното производство били направени възражения за това , но те не били взети предвид.

Оспорват заключението на експерта , твърдят ,че то е било надлежно оспорено и в първоинстанционното производството , поради което правят искане на основание чл.266 ал.3 от ГПК за назначаване на експерт с нова задача,формулирана във въззивната жалба.

Изложени са доводи и относно присъдените разноски,като произнасянето по реда на чл.248 от ГПК не е в компетентността на въззивната инстанция.

Първоинстанционният съд се е произнесъл по тази молба с определение от 12.06.2019 година,като е присъдил разноски.Това определение не е обжалвано.По молба на ответниците по реда на чл.251 от ГПК е постановено и определение от 13.08.2019 година , което също е влязло в сила.

Моли решението да бъде отменено ,да бъде назначена нова експертиза и определен начин на реално ползване , при който ищцата да има достъп до определените за ползване от нея части от имота.

Писмен отговор на въззивната жалба не  е постъпил.

Съдът е призовал и изслушал отново вещото лице ,като чрез изслушването му са се изяснили съществените за спора въпроси.

Постъпила е писмена защита в дадения от съда срок от жалбоподателката ,в която са изложени същите доводи.

Съдът , като прецени валидността и допустимостта на постановеното решение ,за да се произнесе по съществото на спора ,взе предвид следното:

В исковата си молба Т.С.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, против Л.С.А., ЕГН **********, с адрес: *** твърди, че по наследство от майка си И.Г. А., починала на 21.01.2005 г., бивша жителка на с. Б., е собственик на 1/6 идеална част от следния недвижим имот: УПИ II-158, в квартал 11 по плана на село Б., Община Б., област Пазарджик, целия с площ от 780 кв.м, ведно с масивна жилищна сграда, находяща се в същия имот, със застроена площ около 90 кв.м, състояща се от сутерен, първи етаж и тавански етаж, и паянтови постройки, находящи се в югозападната част на дворното място.

 Дворното място било придобито възмездно  от баща и С.Л.А. с нот.акт № 643 том 2, н.д. № 1217/1975 г. от 19.04.1975 г. по време на брака му с майка им  И.Г. А., в режим на съпружеска имуществена общност.

 Към момента на покупко-продажбата върху дворното място се е намирала стара, къща с площ от 6о кв.м и сайвант с площ от 20 кв. м.

В последствие родителите  съборили старите постройки и в дворното място била изградена нова масивна жилищна сграда с площ от около 90 кв.м, състояща се от сутеренен етаж, жилищен етаж и тавански етаж. Тази сграда и към момента в този вид съществува на място в имота.

 В южната и югозападната част на двора има паянтови стопански постройки.

 С нотариален акт от 23.07.2007 г. С.А. продал на ответника Л.А.- неин брат, собствените си 4/6 идеални части от дворното място и от едноетажна масивна жилищна сграда с площ от 86 кв.м, и паянтово жилище с площ от 30 кв.м, като си е запазил правото на пожизнено и безвъзмездно ползване върху продавания имот.

Освен това  Л.С.А. бил собственик и по наследство от майка им на 1/6 идеална част от описания по-горе имот.

 В този имот живеел С.А., който имал запазено право на пожизнено ползване върху прехвърлените от него 4/6 идеални части от имота.

От известно време и ответника живеел със семейството си в имота.Имали спор с ответника как точно да ползват имота.

Моли да бъде определен начин на реално ползване на описания имот.

След като са разменени книжа с първоначалния ответник и делото е насрочено за разглеждане в съдебно заседание , съдът с определение от 18.01.2018 година е приел,че като ответник следва да бъде конституиран и С.А.,имащ качеството на ползувател на имота.Тъй като целта на производството била разпределяне ползването на съсобствения имот,той също следвало да участва в делото.

В съдебно заседание , проведено на 13.06.2018 година ,по повод доводи ,изложени от представителят на ищеца , съдът е приел,че в производството следва да ,участва съпругата на ищеца К.А.,доколкото част от имота е придобита възмездно от първоначалния ищец по време на брака.

Постъпил е писмен отговор Л.А..

Не оспорва правата на ищцата върху 1/6 идеална част от имота.Твърди,че е предлагал варианти за ползване на имота на ищцата ,но тя все не била удовлетворена.

В писмения си отговор С.А. също не оспорва правата на ищцата върху имота ,като сочи и ,че ответникът Л.А. и оспорвал правото да ползва имота.Твърди,че действителното положение на имота е различно от отразеното в скицата , като жилищната сграда в действителност е по-голяма.Именно фактическото състояние на имота следвало да бъде съобразено при определяне начина на реално ползване.

След конституирането и е постъпил писмен отговор и от К.А. ,съпруга на Л.А..Видно от представеното копие от удостоверение за граждански брак ,такъв между тях е сключен през 1990 година ,след сключването през 2007 година на сделката , при която Л.А. е придобил от своя баща неговите 4/6 идеални части от имота , а последният е запасил право на ползване.

Тя също не оспорва правата на ищцата върху дворното място,като твърди,че със съпруга и многократно са предлагали доброволното уреждане на този въпрос.

Съдът , като прецени всички доказателства по делото и доводите на страните по свое убеждение ,прие за установено следното:

Не се спори по делото,видно е и от представените писмени доказателства,че собствеността върху недвижимия имот , определяне начин на реално ползване по отношение на който се иска е придобита по сделка през 1975 година от С.А. при условията на имуществена общност със съпругата му Иванка А..

Последната е починала през 2005 година и оставила за свои наследници съпруг – С. , дъщеря- ищцата и син – Л..

През 2007 година С.А. се е разпоредил с притежаваните от него 4/6 идеални части възмездно в полза на сина си Л.А.,като си е запазил правото на ползване върху тази част от имота.

При тези данни безспорно е ,че ищцата има права върху 1/6 идеална част от имота по наследство от своята майка,ответникът е собственик на 5/6 идеални части от имота,като 1/6 ид.част притежава по наследство от майка си и по отношение на 4/6 ид. части е носител на „гола собственост“,тъй като  за тази част ,която е получил по сделка при условията на имуществена общност с К.А. ,притежател на правото на ползване е неговия баща С.А..

По делото са събрани гласни доказателства ,като следва да се отбележи ,че те биха могли да имат отношение само към изясняване на въпроса за отношенията между страните и в този смисъл за липсата на възможност да определят помежду си начина на реално ползване на дворното място.От показанията на св.Б. , син на ищцата се установява състоянието на имота и характера на отношенията между страните по повод ползването му.

Ищцата изрично се е  отказала от втория допуснат свидетел.

Свидетелката П. установява начина по който се ползва имота реално.Съседка на страните е и има преки впечатления.Тя сочи,че първия етаж се ползва от  Л. и К. ,а приземния от бащата С..Те ползвали и гаража.Беседка и барбекю били изградени от Л..

В същия смисъл са и показанията на св.П.,който установява същия начин на ползване ,като сочи че достъпа се осъществява от два входа- централен и през гаража.Гаража се ползвал от С..Имало и една стопанска постройка.

Поради констатирани несъответствия на место за реалното състояние на имота и отразеното в скицата , установено и от експерта , е извършено геодезическо заснемане.

Видно от това заснемане и от заключението на експерта Г. в имота има  масивна жилищна сграда с площ от 92,35 кв.м.

Сградата има първи надземен етаж с външен самостоятелен вход от запад,с вход към гараж от към изток и обща вътрешна стълбищна клетка.Описани са помещенията , от които се състои  етажа.

Втория надземен етаж е с вход откъм вътрешно стълбище и обитаемо таванско помещение с пряко осветление с достъп откъм вътрешно стълбище.Касае се очевидно  за едно цяло помещение.

В имота има една едноетажна паянтова страда ,две едноетажни масивни сгради ,от които едната гараж,разположен на лицето на имота с външен вход от двукрила метална врата,един навес в дъното на имота и навес с външно барбекю.

По делото е прието заключение на експерт , който е предложил два варианта за ползване на имота – дворно място и жилищна сграда.Съдът е възприел втория вариант относно дворното място.За да възприеме този вариант ,съдът се е позовал на становището на страните ,включително и това на представителят на жалбоподателката ,които са изразили предпочитанието си към този вариант.При този вариант  отчетено като квадратура ищцата ползва повече от дворното място,като в частта и за ползване се включва и гаража с вход откъм улицата,който чрез еднокрила врата осигурява достъпа и до дворното място ,което е предвидено за ползване от нея.До това дворно място тя има достъп чрез гаража и не са изложени никакви обстоятелства по делото ,даващи основание да се смята ,че този начин на достъп би и попречил да реализира ползването си.До жилищната сграда достъпа се осъществява чрез частта за общо ползване.При този начин  на нея е предоставена за ползване и една масивна постройка ,означена като МГ с площ 49,59 кв.м. Другия довод е свързан с второстепенните постройки в имота-една селскостопанска постройка в дъното и една тоалетна ,които попадат в мястото ,предвидено за ползване от С.А. ,който и всъщност постоянно обитава имота.За негово ползване е предвиден и другия гараж ,означен като ПГ също с вход от лицето на имота.

За първи път в съдебното заседание пред въззивната инстанция се поставя въпроса и с ползването на изграденото барбекю.Според приетия вариант за ползване навеса с барбекю попада в частта , предназначена за ползване от Л.А..По делото са събрани доказателства -  гласни такива ,чрез които е установено ,че именно той го е построил.

Поради изложеното до тук , съдът приема,че възприетия вариант за ползване на дворното място е напълно съобразен както с правата на страните ,така и с фактическото състояние и ползване на имота  и съответно с отношенията между страните.

По отношение на ползване на жилищните помещения от сградата доводи не са изложени.

Изложени са с съображения относно ползването на подпокривното пространство,като според жалбоподателката не и осигурен достъп до него.Това подпокривно пространство представлява едно цяло и експерта е предложил ползване на отделни негови части от страните с цел избягване на конфликти.

Очевидно е от заключението на експерта и от описанието на имота ,че достъпа до двата надземни етажа и подпокривното пространство се осъществява чрез вътрешна стълбищна клетка , която експерта е нанесъл на всяка от скиците .В скиците относно ползването на първия надземен етаж и  подпокривното пространство стълбищната клетка е оцветена в жълто и посочена като предвидена за общо ползване.

В скицата за ползване на втория надземен етаж е направен пропуск,или допусната неточност , като е посочено ,че частта оцветена в кафяво ще се ползва общо от С. ,Л. и К. А..В тази част , като се има предвид и площта влиза и стълбищната клетка ,която е оцветена  и в жълто.Това бе изяснено и от експерта в съдебно заседание.Действително при този начин на отразяване в скицата ,респективно в съдебното решение ,е преустановен достъпа на Т.Б. до подпокривното пространство.

Тъй като помещенията и обектите са ясно означени, то този пропуск следва да бъде преодолян ,като се отмени решението в тази част и се постанови ново относно ползването на този етаж ,като изрично се посочи ,че стълбищната клетка се ползва общо от всички страни.Скицата следва да се приподпише от въззивния състав и да се счита неразделна част от решението за уреждане на ползване по начин , посочен в настоящото решение.

С оглед изхода на спора и частичната основателност на жалбата ,съдът намира ,че разноски страните не си дължат.

Мотивиран от изложеното, Пазарджишки окръжен съд

 

 

 

                                 Р   Е  Ш   И

 

ОТМЕНЯ  решение на Районен съд П. ,постановено по гр.д.№857 по описа на съда за 2015 година в частта ,с която е определено реално ползване  на втори надземен етаж в 2МЖС, построена в УПИ-II-158 в кв. 11 по ПУП на с.Б., с полезна площ от 74,28 м.кв., 1/6 ид.ч. = 12,38 м.кв., 4/6ид.ч. = 49,52 м.кв. по втори вариант от скица проект М 1:100 , към заключението на вещото лице, съставляваща неразделна част от съдебното решение, а именно - Л. и К. А. да ползват стая с площ от 13,68 кв.м.,оцветена в синьо,  С.Л.А. да ползва стая с площ от 16,56кв.м., стая с площ от 17,86 кв.м. и закрита тераса с площ от 6,27 кв.м., или общо с площ 40,69кв.м., оцветено в зелено , общо-ползване за С., Л. и К. А. санитарно помещение с площ от 6,97кв.м.и коридор с площ от 3,78 кв.м. с обща площ от 10,75 кв.м. оцветени в кафяво, както и стълбищна клетка с площ от 9,16 кв.м.,оцветена в кафяво.

ОПРЕДЕЛЯ НАЧИН НА РЕАЛНО ПОЛЗВАНЕ на втори надземен етаж в 2МЖС, построена в УПИ-II-158 в кв. 11 по ПУП на с.Б., с полезна площ от 74,28 м.кв., 1/6 ид.ч. = 12,38 м.кв., 4/6ид.ч. = 49,52 м.кв. по втори вариант от скица проект М 1:100 , към заключението на вещото лице, съставляваща неразделна част от съдебното решение, а именно - Л. и К. А. да ползват стая с площ от 13,68 кв.м.,оцветена в синьо,  С.Л.А. да ползва стая с площ от 16,56кв.м., стая с площ от 17,86 кв.м. и закрита тераса с площ от 6,27 кв.м., или общо с площ 40,69кв.м., оцветено в зелено , общо-ползване за С., Л. и К. А. санитарно помещение с площ от 6,97кв.м.и коридор с площ от 3,78 кв.м. с обща площ от 10,75 кв.м. оцветени в кафяво, като стълбищна клетка с площ от 9,16 кв.м.,се ползва общо от Л. и К. А., С.А. и Т.Б. ,като препраща към същата скица ,неразделна част от настоящото решение.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата обжалвана част.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ:1                   2.