Присъда по дело №456/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260005
Дата: 30 септември 2020 г. (в сила от 16 октомври 2020 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20205310200456
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

     № 260005                             30.09.2020 г.                       Град Асеновград

 

                                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

      АСЕНОВГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, втори наказателен състав в публично съдебно заседание на тридесети септември през две хиляди и двадесета година в състав

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БЕДАЧЕВ

 

                                         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Б.Ф.

                                                                                      2. Д.Ч.

         

При участието на секретаря Ася Иванова и в присъствието на прокурора Димитър Молев, след като разгледа докладваното от председателя НОХД № 456 по описа на АРС за 2020 г.

 

                                                    П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия  С.А.А. - роден на *** ***,   българин, български гражданин, с основно образование, неженен, безработен, неосъждан, ЕГН **********,    ЗА ВИНОВЕН в това, че: В периода от 02.06.2018 г. до 15.02.2019 г., в с. Болярци, обл. Пловдив, макар и непълнолетен, но като е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, при условията на продължавано престъпление, се е съвкупил с лице, ненавършило 14-годишна възраст – А.З.И. на 13 години, родена на *** г., като извършеното не съставлява престъпление по чл.152 от НК, поради което и на основание чл.151 ал.1 вр. чл. 63, ал. 1, т. 3 от НК, във вр. с чл. 58а ал. 4, във вр. с ал. 1, във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б“ от НК, във вр. с чл. 373 ал.2 от НПК, ГО ОСЪЖДА на наказание „ПРОБАЦИЯ” със следните пробационни мерки:

 

1. „ЗАДЪЛЖИТЕЛНА РЕГИСТРАЦИЯ ПО НАСТОЯЩ АДРЕС“***, за срок от ОСЕМ МЕСЕЦА, включваща явяване и подписване на подсъдимия пред пробационен служител с периодичност ДВА ПЪТИ седмично.

 

2. „ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПЕРИОДИЧНИ СРЕЩИ С ПРОБАЦИОНЕН СЛУЖИТЕЛ“ за срок от ОСЕМ МЕСЕЦА.

 

На основание чл.189 ал.3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимия С.А.А., със снета самоличност, да ЗАПЛАТИ в полза на държавата, по бюджета на МВР, бюджетна сметка на ОД на МВР – Пловдив сумата от 168,00 лв. представляващи разноски по делото.

 

Присъдата подлежи на обжалване и протест в петнадесетдневен срок от днес пред Пловдивски окръжен съд.

 

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                  СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                              2.

 

 

 

Съдържание на мотивите

                                   

М  О  Т  И  В  И

 

  Към присъда по НОХД № 456/2020 год. на АРС, ІІ  н.с.

 

         Районна Прокуратура – Асеновград  е повдигнала обвинение срещу подсъдимия С.А.А. , за това че:

В периода от 02.06.2018 г. до 15.02.2019 г., в с. Болярци, обл. Пловдив, макар и непълнолетен, но като е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, при условията на продължавано престъпление, се е съвкупил с лице, ненавършило 14-годишна възраст – А.З.И. на 13 години, родена на *** г., като извършеното не съставлява престъпление по чл.152 от НК. Престъпление по чл. 151, ал. 1 вр. чл. 63, ал. 1, т. 3 вр. чл. 26, ал. 1  от НК.

        Съдебното производство протече по реда на гл. 27 от НПК при условията на съкратено съдебно следствие. 

        Прокурорът в съдебно заседание поддържа изцяло така повдигнатото обвинение и предлага на подсъдимия А. да се наложи наказание  при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б „б“ от НК, а именно Пробация с пробационни мерки: 1.“Задължителна регистрация по настоящ адрес“ за срок от осем  месеца, включваща явяване и подписване на осъдения пред пробационен служител с периодичност два пъти седмично и 2.“Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от осем  месеца.

          Подсъдимият  С.А.  се признава за виновен, съжалява за извършеното и прави пълни самопризнания, като при условията на  чл. 371 т.2 от НПК изцяло признава фактите посочени в обстоятелствената част на обвинителния акт и чрез защитника си – адвокат Ж.П.  моли за налагане на наказание обществено порицание чрез приложение на нормата на чл. 78А ал.6 от НК.

          Съдът след преценка и А.лиз на събраните по делото доказателства, намира за установено  следното от   фактическа страна:

          Подсъдимият С.А.А. живеел със семейството си в с. Болярци, обл. Пловдивска. Там живеела и свид. А.З.И.. Тя е родена на *** г.  Двамата се запознали в посоченото населено място на 31.03.2018 г. Те се харесвали и започнали да се срещат, като впоследствие помежду им възникнали чувства. На 02.06.2018 г. подсъдимия  С.А. предложил на свид. А.И. да преспят заедно в дома му в с. Болярци, обл. Пловдивска. Посочената свидетелка се съгласила. Вечерта на тази дата двамата осъществили за първи път полов акт, в който и двамата участвали доброволно. Подсъдимия  С.А. се съвкупил с момичето, въпреки че му било известно, че тя е била едва на тринадесет години. След тази дата подсъдимия  С.А. и свид. А.И. заживели семейно в дома му в с. Болярци, обл. Пловдивска. Родителите и на двамата не били съгласни с това, че те заживели съвместно. Причината за това била все още крехката възраст на свид. А.И., както и обстоятелството, че тя била добра ученичка и нейната майка искала дъщеря й да придобие добро образование преди да се задоми. Все пак роднините на подсъдимия С.А. и свид. А.И. се примирили с това, че те ще живеят заедно, след като се уверили, че двамата се обичат. Подсъдимият С.А. и свид. А.И. обитавали отделна стая в жилището на първия от тях в с. Болярци, обл. Пловдивска. От началото на съвместното им съжителство - 02.06.2018 г., до 15.02.2019 г. подсъдимият и свид. А.И. периодично се съвкуплявали.  Момичето участвало в половите контакти с приятеля си – подсъдимия  С.А., доброволно. През посочения период от време подсъдимият  е бил на петнадесет години. Свид. А.И. била на тринадесет години и това обстоятелство е било известно на обвиняемото лице. На 15.02.2019 г. свид. А.И. установила, че е бременна. Тя съобщила този факт на подсъдимия  С.А.. От 15.02.2019 г. двамата преустановила половите актове помежду си. На 25.10.2019 г. те стА.ли родители на момиче – Т. С. А..  След това събитие двамата продължили да живеят заедно и да се грижат за дъщеря си с помощта на роднините си.

От заключението на изготвената и приета по делото  съдебно-психиатрична експертиза се установява, че подсъдимия С.А. не страда от психично заболяване и не се води на диспансерно психиатрично наблюдение към Центъра за психично здраве – Пловдив. Той е разбирал свойството и значението на извършеното към инкриминирания период от време, и е могъл да ръководи постъпките си. Може да дава достоверни обяснения относно фактите, които са от значение за предмета на разследване. Може да участва в наказателния процес. През посочения период от време не е действал поради увлечение и лекомислие.

Горната фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена  на базата на самопризнанието на подсъдимия С.А. относно изложените факти направено в съдебното производство по реда на чл. 371 т.2 от НПК, което се подкрепя от обясненията му дадени в качеството на обвиняем, както и от показанията на свидетелите- С. И., А. А., Т. А., З. И., А.И., дадени в досъдебното производство и които доказателства съдът ползва на основание чл. 373 ал.3 от НПК. Съдът кредитира показанията на свидетелите като обективни, непротиворечиви и съответстващи на събрания по делото доказателствен материал. При установяване на фактическата обстановка съдът ползва и заключението на изготвената  СПЕ, което кредитира като пълно, обосновано и изготвено от вещо лица доказан експерт в посочената е области на специални познания. Съдът ползва и  събраните по делото писмени доказателства, прочетени по реда на чл. 283 от НПК и надлежно приобщени към доказателствената съвкупност.

   При така установената по несъмнен начин в хода на настоящото производство фактическа обстановка, Съдът намира, че с деянието си подсъдимият С.А.А. е осъществил от обективна и субективна стрА.състава на престъплението по престъпление по чл. 151, ал. 1 вр. чл. 63, ал. 1, т. 3 вр. чл. 26, ал. 1  от НК, за това, че в периода от 02.06.2018 г. до 15.02.2019 г., в с. Болярци, обл. Пловдив, макар и непълнолетен, но като е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, при условията на продължавано престъпление, се е съвкупил с лице, ненавършило 14-годишна възраст – А.З.И. на 13 години, родена на *** г., като извършеното не съставлява престъпление по чл.152 от НК.

От описаната по-горе фактическа обстановка става ясно, че подсъдимият С.А. и свид. А. И. са заживели без брак, съпружески в с. Болярци, обл. Пловдив, в момент, в който последната не е била навършила 14-годишна възраст, живеят там и до настоящия момент, а посочената свидетелка все още е непълнолетна. В случая обаче с действията си обвиняемият не е осъществил състава на престъплението по чл. 191, ал. 3 вр. ал. 1 от НК, тъй като деецът пък е бил непълнолетен към онзи момент, такъв е и към датата на постановяване на присъдата.

         От субективна страна деянието е извършено от подсъдимия при форма на вината пряк умисъл като е съзнавал  общественоопасния му характер, предвиждал е настъпването на общественоопасните му последици и е желаел настъпването им.

         При индивидуализиране на наказанието на подсъдимия Съдът отчете като смекчаващи вината обстоятелства направените от същия пълни самопризнания, които в значителна степен спомогнаха за изясняване на обективната истина по делото и изразеното искрено  съжаление за извършеното, както и младата възраст на дееца. Взе се в предвид и факта, че същият споделя за любовни чувства към пострадалата, както и нейното желание и съгласие за развиване на връзката им. Като смекчаващо  вината обстоятелство  съдът отчете и липсата  на предишните осъждания  на подсъдимия и добрите му характеристични данни. Отегчаващи вината обстоятелства съдът не констатира. Като А.лизира тези индивидуализиращи отговорността обстоятелства съдът счете, че в конкретния казус са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства. При оразмеряване на наказанието съдът прецени и обстоятелството, че са касае за престъпление, което е тежко по смисъла на закона, но поради факта, че подсъдимият е непълнолетен, предвиденото в нормата на особената част наказание, което е лишаване от свобода от две до шест години, се заменя  на основание чл. 63 ал.1 т.3 от НК с лишаване от свобода до три години.  Съдът се съобрази и с императивния характер на разпоредбата на чл.373 ал.2 от НПК съгласно която, при направено признание на фактите от обстоятелствената част на обвинителния акт от страна на подсъдимия, което е прието по надлежния ред от съда –посочен в чл. 372 ал.4 от НПК, при постановяване на осъдителна присъда наказанието се определя при условията на чл. 58А от НК. Съобразявайки се с тази постановка на закона и предвид констатираното наличие на многобройни смекчаващи вината обстоятелства съдът намери, че в случая по отношение на подсъдимия А.  са налице едновременно условията на чл. 58а ал.1 от НК и  на чл. 55, ал.1, т.2, б.„б“ от НК, като в случая по-благоприятно се явява за подсъдимия приложението именно на чл. 55 от НК, тъй като в този случай би се стигнало до налагането на по-леко по вид наказание, а именно „Пробация“. Ето защо при определяне на наказанието на подсъдимия А. , съдът приложи нормата на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б“ от НК, като замени предвиденото наказание „Лишаване от свобода“ с „Пробация“. Поради коментираният по-горе превес на смекчаващите вината обстоятелства и предвид установената не висока степен на обществена опасност на подсъдимия съдът наложи наказание „Пробация“ включващо само двете задължителни пробационни мерки за срок с насоченост към минималния предвиден в закона, а именно:         

1. „ЗАДЪЛЖИТЕЛНА РЕГИСТРАЦИЯ ПО НАСТОЯЩ АДРЕС“***, за срок от ОСЕМ МЕСЕЦА, включваща явяване и подписване на подсъдимия пред пробационен служител с периодичност ДВА ПЪТИ седмично.

2. „ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ ПЕРИОДИЧНИ СРЕЩИ С ПРОБАЦИОНЕН СЛУЖИТЕЛ“ за срок от ОСЕМ МЕСЕЦА.

   Причините за извършване на престъплението са липсата на чувство за отговорност от стрА. на подсъдимия по отношение на собствените му действия и постъпки и склонност към незачитане на установения и утвърден в страната правов ред и в частност незачитане на   установените правила и норми отнасящи се до половия морал и половата неприкосновеност на личността.

    С оглед изхода на делото и на основание чл.189 ал.3 от НПК съдът възложи на подсъдимия направените по делото разноски в размер на  168,00 лв., като го осъди да ги заплати по сметка на ОДМВР- Пловдив.

           По изложените мотиви  Съдът постанови присъдата си.

 

 

       

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: