Р Е Ш Е Н И Е
№ 61
гр.Силистра, 16.09.2009 година
В И
М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Административният съд гр.Силистра, в публично заседание на втори септември през две хиляди и девета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
МАРГАРИТА СЛАВОВА
ЧЛЕНОВЕ:
СВЕТОСЛАВ СЛАВОВ
ВАЛЕРИ
РАДАНОВ
при секретаря Стефка Димитрова и с участието
на прокурор Теодор Желев ***, като разгледа докладваното от съдия Светослав Славов
КАНД № 61 по описа за 2009 година, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл. 63 от ЗАНН.
С Решение № 119/26.05.2009 год. постановено по АНД №802/2008 г. Силистренски районен съд, е потвърдил наказателно постановление № 5089/13.08.2008 г., издадено от началника на РУ МВР - Силистра, с което на касатора П.В.П. с ЕГН: ********** ***, на осн. чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, е наложено административно наказание "глоба" в размер на 200 лева и „лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.
Срещу така постановеното решение е постъпила жалба от П.В.П., с която моли атакуваното съдебно решение да бъде отменено. Твърди се, че актът за установяване на административното нарушение и наказателното постановление са издадени при съществени нарушения процесуалните правила - чл. 57, ал.1, т. 5 от ЗАНН. Иска се отмяна на първоинстанционния съдебен акт и отмяна на наказателно постановление №5098/13.08.2008 г.
Ответникът по касационната жалба не изпраща процесуален представител и не взима становище по жалбата.
Представителят на Окръжна прокуратура Силистра моли решението на СРС да бъде оставено в сила.
Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
Първоинстанционният съд е приел, че на 31.07.2008 год. касатора е
управлявал лек автомобил марка „***” с рег.№***** в гр. Алфатар, обл.
Силистренска, по ул. Александър Стамболийски”. В населеното място и посочения
участък автомобилът се движил със скорост
Правилно и законосъобразно Силистренски районен съд е приел, че съдържанието на НП съответства на императивните изисквания на чл. 57 от ЗАНН. и отхвърлил като неоснователни възраженията на жалбоподателя за допуснати нарушения при съставянето на АУАН и издаването на НП /относно времето, мястото и начин на извършване на нарушението/. Следва да се отбележи, че смисълът на разпоредбите на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН е в НП да бъдат посочени всички съставомерни елементи на деянието, обстоятелствата, при които е извършено, и законовата разпоредба, която е нарушена, по начин, даващ възможност да се направи индивидуализация на административното нарушение. Това, от една страна, е от значение за съдебния контрол за материална законосъобразност на издаденото НП - дали и доколко с фактически установеното и удостоверено по надлежния ред деяние /действие или бездействие/ на административнонаказаното лице, се осъществява определен нормативно регламентиран състав на административно нарушение - т. е. за правилното приложение на материалния закон при определяне съставомерността на деянието и неговата правна квалификация. На следващо място, чрез конкретизацията на административното нарушение от фактическа и правна страна, се обезпечава правото на защита на лицето, привлечено към административнонаказателна отговорност, в съдържанието на което се включва и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди, че е извършил, за да може да организира защитата си в пълен обем.
Настоящата касационна инстанция намира, че всички релевантни за съставомерността и индивидуализацията на деянието факти и обстоятелства, които обуславят административно-наказателната отговорност по чл. 182, ал. 1, т.5 от ЗДвП, за нарушение по чл. 21, ал. 1 от с. з., са установени и удостоверени в наказателно постановление. Наказаното лице не е възразило в АУАН по тези обстоятелства, същият му е предявен по надлежния ред, вписан е свидетел при извършване на нарушението, поради което напълно неоснователни са твърденията за липса в наказателното постановление на пълно описание на нарушението. Правилно първоинстанционния съд е приел, че с фактически установеното е приложен съответния материален закон, а именно, че административнонаказаното лице е извършило нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, което е основание за прилагане на санкционната разпоредба на чл. 182, ал.1, т. 5 от ЗДвП.
С оглед изложените съображения, съдът намира, че не са налице твърдяните касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон и при спазване на съдопроизводствените правила следва да бъде оставено в сила.
Предвид горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Силистренски административен съд
Р Е Ш И
ОСТАВЯ в сила Решение № 119/26.05.2009 год. постановено по АНД №802/2008 г. по описа на Силистренски районен съд с което е потвърдено НП 5089/13.08.2008 год. на началника на РУ МВР – Силистра.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.