Решение по дело №1822/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2067
Дата: 31 октомври 2019 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20197050701822
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../……………………2019 година,

 

гр. Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, І-ви касационен състав в публично съдебно заседание на десети октомври през  2019 година, в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

      ЧЛЕНОВЕ:ИВЕТА ПЕКОВА

             ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

при участието на секретаря Анна Димитрова и прокурора Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Янакиева КНАХД № 1822/2019 година по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Областен отдел „Автомобилна администрация“- Варна, подадена чрез представител по пълномощие срещу Решение №999/22.05.19г., постановено от ВРС по НАХД № 512/2019г. ,  с което е отменено наказателно постановление  № 23-0001211/19.12.2018 год. на Главен инспектор в ОО АА Варна, с което за извършено нарушение на чл.91в,т.2,предл.1 от ЗАвтПр, на осн. чл.104,ал.7 от ЗАвтПр на „ НАСИЯНА“ ЕООД БУЛСТАТ ********* е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лв. 

  Касаторът оспорва правния извод в обжалваното въззивно решение. Излага доводи, които обосновават касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) - нарушение на материалния закон. Релевира твърдение, че  в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление ясно и точно е посочено, че дружеството не е представило изискана, подробно описана информация. Моли съда да постанови решение, с което да отмени обжалваното решение и да постанови друго, с което да потвърди наказателното постановление.

  В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се представлява, не изразява становище по същество.

  Ответникът по касация- „ НАСИЯНА“ ЕООД редовно призован, не се явява, не се представлява, не изразява становище по същество.

  Представителят на Окръжна прокуратура - Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

 

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е допустима за разглеждане.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, разгледани в аспекта на  наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

 Производството пред Районен съд Варна е образувано по жалбата на Насияна“ ЕООД със седалище и адрес на управление гр. Вълчи дол, област Варна срещу Наказателно постановление № 23-0001211/19.12.2018 година на началника на Областен отдел „Автомобилна администрация“ - Варна, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 лева, на основание чл. 104, ал. 7 от Закона за автомобилните превози (ЗАП) за извършено нарушение по чл. 91в, ал. 1, т. 2 от същия закон за това, че на 20.11.2018 година не е предоставило за проверка  изисканата с покана с изх.№81-00-10-382/01.03.2018г. по точка 5 информация, извлечена от паметта на дигитален тахограф м. „Stoneridge Electronics“ тип SE 5000, сериен № 109635, монтиран във влекач м. „Ман“ , категория № 3, с рег. № В **** ВК за периода 01.10.2017 – 31.01.2018 година.

 За да постанови правния резултат по делото, Районен съд - Варна е установил от фактическа страна, че с посоченото МПС е извършен превоз, като при извършената проверка, жалбоподателят не е представил извлечена от паметта на дигитален тахограф м. „Stoneridge Electronics“ тип SE 5000, сериен № 109635, монтиран във влекач м. „Ман“ , категория № 3, с рег. № В **** ВК за периода 01.10.2017 – 31.01.2018 г., информация .

 От правна страна е приел, че в хода на административно наказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, което е довело до ограничаване правото на защита на наказаното лице, до колкото посоченото като нарушено правно основание, не кореспондира с установените факти.  Възприел е извод, че е налице неяснота по отношение на съставомерното бездействие, тъй като описаните факти е обуславят нарушение на диспозицята на чл.104 ал.7 от ЗАвП, упомената в НП. Изложил е подробни мотиви, на които обосновава този извод.  

     

Разгледана по същество касационната жалба се възприема от  настоящата инстанция за неоснователна.

Изпълнителното деяние, описано в акта за установяване на административно нарушение и наказателното постановление, а именно „не предоставя информация, извлечена от паметта на дигитален тахограф“  по същество представлява бездействие да се изпълни регламентирано задължение.

 В конкретния случай, по точка 5 от покана изх.№81-00-10-382/01.03.2018г. са изискани от дружеството  пътни листи товарителници и тахографски листи за периода по дати във възходящ ред за всяко ползвано МПС, като е отбелязано, че при използване на дигитални тахографи, следва да се представи информацията, извлечена от паметта на тахографа и от картите на водачите на магнитен носител.

 Видно от приетия от въззивния съд приемо-предавателен протокол / л.20 от в.п./, всички изискани документи са представени. Пред съда, касаторът е представляван от представител по пълномощие, който не е оспорил достоверността на цитирания протокол. В производството административно наказващият орган не е ангажирал доказателства, които да сочат на различни от установените чрез него факти. Протоколът е подписан от представляващ агенцията, без да е упоменато с каква компетентност разполага приемащият документите, като същевременно  същата не е оспорена.  Двамата свидетели, изслушани от първостепенния съд по искане на касатора, внасят конкретизация, като посочват, че дружеството не е представило  само информацията, извлечена от паметта на дигиталния тахограф.      При подобно установено противоречие, АНО е следвало преди постановяване на НП, по реда на чл.52 ал.4 от ЗАНН да прецени събраните доказателства и да извърши разследване на спорните обстоятелства. Без да извърши това дължимо процесуално поведение, е постановено обжалваното пред ВРС наказателно постановление.  

Извън констатираното процесуално нарушение, касационният състав споделя мотивите на ВРС, досежно установеното нарушение на материалния закон.

Съгласно чл. 91в, т. 2 от ЗАвПр, превозвачите, ръководителите на предприятия и лицата, извършващи превози за собствена сметка, са длъжни да съхраняват най-малко една година след тяхното приключване и да предоставят за проверка от контролните органи: 1. тахографските листове от аналогови тахографи; 2. информацията, извлечена от паметта на дигиталния тахограф и от картата на водача; 3. пътните листове.

Чл. 104, ал. 7 от ЗАП ангажира отговорността на превозвач или на лице по чл. 12б, ал. 1, извършващо превози за собствена cметка, които не съхраняват тахографските листа, разпечатките и извлечените данни от дигиталния тахограф или картата на водача за период 365 дни или отказват да ги предоставят за проверка от контролните органи.

Формулираното от административнонаказващият орган изпълнително деяние „ не представя“ не обуславя съдържанието на деянията, упоменати в разп. на чл.104 ал.7 от ЗАвПр. Доказателства, сочещи на несъхраняване на горната информация от страна на превозвача, респ. отказ от предоставяне на същата не са представени. Релевантно е видът на бездействието да е ясно конкретизиран , за да е възможна проверката на кореспонденцията на изпълнителното деяние, възприето от АНО с тези, посочени в закона. Така, както е възприето то от административнонаказващият орган, действително сочи на нарушение на правото на защита на санкционираното лице. 

 Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №999/22.05.19г., постановено от ВРС по НАХД № 512/2019г. ,  с което е отменено наказателно постановление  № 23-0001211/19.12.2018 год. на Главен инспектор в ОО АА Варна, с което за извършено нарушение на чл.91в,т.2,предл.1 от ЗАвтПр, на осн. чл.104,ал.7 от ЗАвтПр на „ НАСИЯНА“ ЕООД БУЛСТАТ ********* е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лв. 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        ЧЛЕНОВЕ:   1.       

 

                                                                     

 2.