Решение по дело №3269/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1635
Дата: 9 септември 2019 г. (в сила от 26 ноември 2019 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20195330203269
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

Номер 1635                                      09.09.2019 година                           Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски районен съд                                            ХХІІ наказателен състав

На осемнадесети юли                               две хиляди и деветнадесета  година

В публично заседание в следния състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: МАГДАЛЕНА КОЙЧЕВА

като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 3269 по описа за 2019 година

 

 

Р Е Ш И:

 

 ОТМЕНЯ  Наказателно постановление № 19-0333-000103 от 21.03.2019г. на Началник РУ към ОД на МВР - Пловдив, РУ Стамболийски, с което основание чл. 183, ал.3, т.7 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ на С.А.А., ЕГН  **********, е наложено   административно наказание “Глоба” в размер на 30 /тридесет/ лева за извършено административно нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

         

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0333-000103 от 21.03.2019г. на Началник РУ към ОД на МВР - Пловдив, РУ Стамболийски, с което основание чл. 183, ал.3, т.7 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ на С.А.А., ЕГН  **********, е наложено   административно наказание “Глоба” в размер на 30 /тридесет/ лева за извършено административно нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят, С.А.А., чрез жалбата  си и в съдебно заседание лично, излага доводи за отмяна на процесното накзателно постановление като незаконосъобразно и неправилно.

Въззиваемата страна  - РУ Стамболийски при ОД на МВР гр. Пловдив, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата. 

Съдът, като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

ЖАЛБАТА Е ОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваното наказателно постановление е издадено против С.А.А. за това, че на 17.03.2019 г. около 10:20 часа в гр.Перущица,  на бул.“И. Вазов“ № 34, като водач на товарен автомобил „Дачия Докер“ с рег. № ***, собственост на „Интерлийз Ауто” ЕАД, като извършва следното нарушение: управлява описаното по-горе МПС, което е неизправно – несветеща дневна светлина на ляв фар.   

Описаното било определено като нарушение на чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН  бланков № 896620 от 17.03.2019г., съставен от свид. И.Г.П. ***, като отразената в същото фактическа обстановка пресъздава по идентичен начин тази, описана в АУАН. Изрично било посочено,че жалбподателят управлявал ППС  с незначителна техническа неизправност.

Така изложените фактически положения, при които е осъществен съставът на изследваното нарушение, съдът намира за безспорно установено от събрания доказателствен материал, преценяван самостоятелно и в съвкупност, като цени както свидетелските показания на актосъставителя И.Г.П., така и приложените по делото писмени доказателства, тъй като всички те са обективни, логични и неоспорени от страните.

В тази връзка съдът намира, че е осъществено нарушението по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, тъй като на процесната дата и място, същият е управлявал описания по-горе автомобил с несветеща дневна светлина на ляв фар, предсталвяваща незначителна техническа неизправност. Що се отнася до последващите действия от страна на жалбоподателя по отстраняване на неизправността, след установяване на нарушението, същите са ирелеватни за спора по същество и не освобождават нарушителя от отговорност.

Въпреки установеното, обаче, при извършената служебна проверка, съдът констатира съществено процесуално нарушение, налагащо отмяна на атакуваното наказателно постановление  като незаконосъобразно, по следните съображения:

В конректния случай на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 30 лева на основание чл.183, ал.3, т.7 от ЗДвП за нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП.  Разпоредбата на чл.183, ал.3, т.7 от ЗДвП, обаче, е отменена с ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 20.05.2018 г., като едновременно с това е създадена новата норма чл. 179, ал. 6, т. 1 от ЗДвП    /действаща и до момента/ също с ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 20.05.2018 г., визираща наказание за този, който управлява технически неизправно пътно превозно средство с констатирани незначителни неизправности /както в случая е установено и посочено в обстоятелствената част на НП/, се наказва с глоба от 50 лева. Съдът, като взе предвид датата на извършеното нарушение, а именно 17.03.2019г., и това,че за всяко нарушение се прилага нормативният акт, който е бил в сила при извършване на нарушението, формира извода, че за така установеното нарушение е следвало да се определи наказание по реда и в размер, предвиден в чл. 179, ал. 6, т. 1 от ЗДвП. Въпреки това наказващият орган не само е определил наказание по друг ред, но и въз основа на разпоредба, която е била отменена, с нова такава,  действаща към момента на нарушението и до момента. Като е наложил наказание на основание, различно от следващото се, административнонаказващият орган неправилно е приложил закона. Неправилното приложение на закона в неговата санкционна част не може да бъде отстранено от настоящата инстанция, защото това производство е по инициатива на наказания субект и не може да бъде влошено положението му. Отделно от това е нарушен принципът на законоустановеност на наказанието, предвиждащ необходимостта от посочване къде е предвидено то. В случая е било определено и наказание под размера, който е бил предвиден за това нарушение в закона. От своя страна посоченото процесуално нарушение накърнява правото на санкционираното лице да организира адекватно своята защита и препятства възможността на съда да упражни контрол в насока правилното и законосъобразно определяне вида и размера на наложеното наказание.

 С оглед на всичко гореизложено настоящият съдебен състав счита, че атакуваното Наказателно постановление № 19-0333-000103 от 21.03.2019г. на Началник РУ към ОД на МВР - Пловдив, РУ Стамболийски, с което основание чл. 183, ал.3, т.7 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ на С.А.А., ЕГН  **********, е наложено   административно наказание “Глоба” в размер на 30 /тридесет/ лева за извършено административно нарушение по чл.139, ал.1, т.1 от ЗДвП, следва да бъде ОТМЕНЕНО, като незаконосъобразно.

За изложените изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

По застъпените мотиви съдът постанови решението си.

                                 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала: И.П.