Решение по дело №181/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 октомври 2022 г.
Съдия: Кирил Живков Чакъров
Дело: 20227160700181
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№194

 

гр. Перник, 11.10.2022 година.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и осми септември две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ХРИСТОВА

КИРИЛ ЧАКЪРОВ

 

при съдебния секретар Анна Манчева и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура – Перник, като разгледа докладваното от съдия Кирил Чакъров КАНД № 181 по описа за 2022 година на Административен съд- Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 - чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс / АПК/, във вр. с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.   

Образувано е по касационна жалба на Дирекция за национален строителен контрол /ДНСК/, чрез процесуалния представител Калина Цветанова И. против Решение № 401 от 17.06.2022 година, постановено по АНД №20221720200278 по описа за 2022 година на Районен съд – Перник, с което е отменено Наказателно постановление (НК) № ПК-25-ДНСК-124 от 21.12.2021 година на Началник на Дирекция „Национален строителен контрол“- София. С НП на основание чл. 237а от ЗУТ, във вр. с чл. 239, ал. 1 , т. 2 и чл. 222, ал. 1, т. 15 от ЗУТ, на  „***“ АД с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, кв. Мошино, представлявано от Я.П.К., е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 / пет хиляди/ лева за нарушение на чл. 221, ал. 4 от ЗУТ.

 Касаторът счита, че решението е неправилно и незаконосъобразно, тъй като при постановяването му е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, смята, че същото е немотивирано, постановено в нарушение на материалния закон. Моли съда да отмени постановения съдебен акт и вместо него да постанови решение, с което да потвърди като законосъобразно издаденото наказателно постановление.

В срока по чл. 213а, ал.4 от АПК, във вр. с чл.63в от ЗАНН, ответникът по жалбата представя отговор по същата, в който излага доводи за нейната неоснователност.

В проведеното съдебно заседание на 28.09.2022 година, касационният жалбоподател, редовно призован, се представлява от гл. юрисконсулт И., с пълномощно представено в съдебно заседание. Поддържа депозираната пред съда жалба, по подробно изложени в същата аргументи. Моли съда да отмени първоинстанционното решение, като неправилно и незаконосъобразно. Не претендира присъждане на съдебни разноски.  

Ответникът по касационната жалба – „***“ АД с ЕИК: ***, редовно призовано, се представлява от юрисконсулт С. С., с пълномощно представено в съдебно заседание. Моли касационната жалба да бъде оставена без уважение, съответно първоинстанционното решение да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно. Не претендира присъждане на съдебни разноски.  

В проведеното съдебно заседание на 28.09.2022 година, представителят на Окръжна прокуратура- Перник, счита че решението на районния съд е правилно и законосъобразни и предлага същото да бъде оставено в сила.

Административен съд - Перник като прецени събраните по делото доказателства и наведени касационни основания, прилагайки нормата на чл.218 от АПК, след съвещание, намира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок, от страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

С Наказателно постановление № ПК-25-ДНСК-124 от 21.12.2021 година, началникът на Дирекция „ Национален строителен контрол“ – София, на основание чл. 237а от ЗУТ, във вр. с чл. 239, ал. 1, т. 2 и чл. 222, ал. 1, т. 15 от ЗУТ на „***“ АД е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 / пет хиляди/ лева, за това, че дружеството не е изпълнило разпореждането, дадено с Писмо с изх. № П-539-21-00-500 от 18.08.2021 година на началника на РДНСК – Перник. С цитираното писмо на „ ***“ АД е указано, с цел недопускане и предотвратяване на бъдещи аварии, в 10-дневен срок от получаване на същото, да възстанови експлоатационната годност на засегнати стълбове, посочени в жалба на „ЧЕЗ Разпределение България“ АД, относно компрометиране на енергийни обекти, представляващи електропроводни линии 20 KV в района на шламохранилището на ТЕЦ Република, гр. Перник, заведена в РДНСК - Перник с вх. № П-539-21-01-221 ОТ 30.07.2021 година. Установеното е квалифицирано като нарушение на разпоредбата на чл. 221, ал. 4 от ЗУТ.

Наказателното постановление е обжалвано пред Районен съд- Перник, който с решението си, предмет на настоящия съдебен контрол, отменя същото, като приема, че АУАН и издаденото въз основа на него НП не отговарят на изискванията на разпоредбите на чл. 42, т. 4 от ЗАНН и чл. 57,  ал. 1, т. 5 от ЗАНН, а именно липсва точно описание на извършеното нарушение, което затруднява осъществяването на защита от страна на административнонаказаното лице. Районният съд, счита също, че в НП липсват и мотивите, които са довели до налагане на максималния размер на предвидената в закона санкция за това нарушение.

За да постанови атакувания съдебен акт първоинстанционния съдебен състав, въз основа на събраните по делото писмени доказателства, и след анализ, поотделно и в тяхната съвкупност, приема от фактическа страна за установено по несъмнен начин отразеното в АУАН и процесното НП.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, след извършената цялостна служебна проверка за законосъобразност на производството по налагане на имуществената санкция и във връзка с доводите, изложени от страна на жалбоподателя, в хода на съдебното производство пред първа инстанция, съдът приема, че  при съставянето на АУАН и при издаване на НП не са спазени императивните изисквания на разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН, тъй като не са изложени всички обстоятелства, необходими за установяване на вмененото административно нарушение, а това води след себе си до отмяна на обжалваното НП, тъй като допуснатото процесуално нарушение е съществено и накърнява правото на защита на наказаното лице.

Решението е правилно.

Първоинстанционният съд правилно и въз основа на събраните доказателства е установил фактическата страна на спора.

Настоящата касационна инстанция напълно споделя и направените от районния съд правни изводи относно наличието на допуснато съществено процесуално нарушение в производството по издаване на процесното наказателно постановление, което е основание да се приеме, че същото е незаконосъобразно.  Първоинстанционният съд е постановил обжалваното съдебно решение след пълен, точен и обективен анализ на събраните доказателства, като е изпълнил задължението си, преди да разгледа делото по същество, да прецени спазени ли са процесуалните правила в хода на административното производство от наказващия орган.

Изводите в решението, че в производството по издаване на процесното НП не са спазени изискванията на ЗАНН, относно съдържанието на АУАН и НП, свързани с гарантиране правото на защита на лицето, срещу което производството се води са правилни. В процесното производство са допуснати съществени процесуални нарушени, които са свързани с нарушение на императивните изисквания на разпоредбата на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Както АУАН, така и НП не отговарят на изискванията за точно и пълно описание на нарушението и обстоятелствата, при които същото е извършено, а напротив описаната фактическа обстановка от страна на административнонаказващия орган е бланкетна, което не позволява на лицето да разбере, с кое точно действие, респективно бездействие е нарушена посочената в наказателното постановление разпоредба.  Задължението за извършване на конкретни действия е вменено без конкретизация, абтрактно, на база на твърдения, без установяване на факти и без ясни предписания за изпълнение. Прецизното формулиране на административнонаказателното обвинение, каквото в случая не е налице, е гаранция за реализиране на правото на защита на лицето, срещу което производството се води, както и предпоставя извършването на съдебната проверка за законосъобразност на проведеното производство- материална и процесуална.

Предвид изложеното, касационните основания посочени в депозираната касационна жаба са напълно неоснователни. Настоящият касационен състав след извършена проверка по реда на чл. 218 от АПК счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с приложимия закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

По делото липсва претенция, от страна на ответника по касационната жалба, за присъждане на съдебни разноски, поради което съдът не дължи произнасяне.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, пр. първо от АПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд- Перник

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА съдебно решение № 401 от 17.06.2022 година, постановено по АНД № 20221720200278 по описа за 2022 година на Районен съд- Перник.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                           ЧЛЕНОВЕ:/п/

 

                                                          /п/