Определение по дело №228/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 456
Дата: 30 март 2021 г.
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20217170700228
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 март 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 456

град Плевен, 30.03.2021година

Административен съд – Плевен, седми състав, в закрито съдебно заседание на тридесети  март  две хиляди и двадесет и първа година,  в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Венелин Николаев

като разгледа докладваното от съдията Николаев административно дело № 228  по описа на Административен съд – Плевен за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано въз основа на  искова молба   от л.св. М.Г.Г., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора Белене против Окръжна прокуратура гр. Плевен. Претендира се    заплащането на 20 000/двадесет хиляди/лв., представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат неправомерен отказ да му бъде прекъснато изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, поради тежко  заболяване.

Предмет на подадената искова молба не е индивидуален административен акт по смисъла на чл.145, ал.1 от АПК,   а искане за  обезщетение по чл.2   от ЗОДОВ.

От разпоредбата на чл. 1, ал. 2 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди следва извода, че на административните съдилища са подсъдни само исковете предявени против държавата или общините за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност.  Делата по искове да обезщетение срещу Прокуратурата се разглеждат н гражданските съдилища, на основание чл.2, ал.2 от ЗОДОВ.Тези искове се предявяват пред съда по мястото на увреждането или по постоянен адрес на увреденото лице. В рамките на такива производства са допустими всички доказателствени средства, предвидени в Гражданско – процесуалния кодекс, с които се  установяват и доказват причинените на ищеца имуществени и неимуществени вреди.

Подведомствени на административните съдилища са делата по искания изчерпателно изброени в чл.128, ал.1 и ал.2 от АПК.

 Родовата подсъдност е абсолютна процесуална предпоставка, за която съдът следи служебно и той е длъжен като я констатира да се отведе поради липса на материална компетентност и да изпрати делото на родово компетентния съд, в случая Районен съд гр. Плевен. Постановеното решение при липса на родова подсъдност е недопустимо и подлежи на обезсилване.  

Ето защо производството пред Административен съд гр.  Плевен следва да бъде прекратено, а жалбата да се изпрати по компетентност на Районен съд гр. Плевен. 

           Воден от горното и на осн. чл. 135,ал. 2 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 228/ 2021г. по описа на Административен съд-Плевен и изпраща делото по подсъдност на Районен съд гр. Плевен.

        Определението не подлежи на обжалване.

 

                                                                              СЪДИЯ :  /п/