Решение по дело №685/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 363
Дата: 19 март 2020 г.
Съдия: Недялка Димитрова Свиркова
Дело: 20205300500685
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

     363    / 19,03,2020 г., гр. Пловдив

 

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ   ОКРЪЖЕН   СЪД, VІІІ граждански състав, в закрито съдебно заседание на 19,03,2020 г. в състав:

 

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: НАДЕЖДА ДЗИВКОВА

                         НЕДЯЛКА СВИРКОВА

          

разгледа докладваното от съдия Свиркова въззивно гражданско дело № 685/2020 г. и прие следното:

Производство по реда на чл. 435 и сл. ГПК.

Образувано по жалба вх. № 9259/18,03,2020 г. от Т. М. Т. от гр. Д., ЕГН **********; длъжник по изпълнително дело № 20198280400177 по описа на ЧСИ Митрова с рег. № 828 с район на действие ПОС, против „действията на ЧСИ по посоченото изпълнително дело в частта им, насочена към изнасяне на публична продан на недвижим имот, находящ се в гр. П., ул. ****, на основание чл. 444 т. 7 от ГПК. От съда се иска да отмени така посочените „всички действия“ , тъй като имотът е жилищен и несеквестируем.

С жалбата се предявява и искане по чл. 238 от ГПК за спиране действията по изпълнението.

Взискателят в изпълнителното производство „ГЕЛИ“ ЕООД – с. Сталево, Община Димитровград, ЕИК *********; заявява становище за неоснователност на жалбата.

Съдебният изпълнител изразява становище за неоснователност на жалбата.

След преценка на доказателствата по делото във връзка със становищата на страните, съдът приема следното:

Видно от материалите по приложеното изпълнително дело, същото е образувано по молба от взискател „ГЕЛИ“ ЕООД – с. Сталево, Община Димитровград, ЕИК *********; срещу длъжник Т. М. Т. от гр. Д., ЕГН **********.  Предмет на изпълнение е парично задължение.

След образуване

Наложена е възбрана върху посочения по-горе недвижим имот, извършен е опис на същия, насрочено е и извършване на публична продан. Към датата на образуване на изпълнителното производство, наред с описаното по-горе жилище, длъжникът е притежавал и друго такова, което впоследствие е дарил на своята малолетна дъщеря.

Насрочената публична продан на процесния имот не е проведена, тъй като с определение на ОС Хасково е допуснато обезпечение на предявен от длъжника иск за недължимост на вземането по изпълнителния лист чрез спиране на изпълнителното производство. Въз основа на представената от длъжника обезпечителна заповед с разпореждане от 29,08,2019 г. съдебният изпълнител е постановил спиране на изпълнителните действия.

Съгласно императивната разпоредба на  чл. 444, т. 7 от ГПК, изпълнението не може да бъде насочено върху жилището на длъжника - физическо лице, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това дали длъжникът живее в него… Целта  на тази защита е да се гарантира на длъжника, че принудата срещу него ще бъде упражнена в такива рамки, които да не застрашават възможността му за в бъдеще да посрещне елементарните си битови нужди и да не се застраши съществуването му.

Преценката дали жилището на длъжника се ползва с такава защита изисква събиране на доказателства за обстоятелствата, относими към приложението на чл. 444 т. 7 от ГПК, и винаги се отнася за конкретен момент (доколкото обстоятелствата, от които зависи приложението на разпоредбата на чл. 444 т. 7 от ГПК, биха могли да се променят). Такава преценка съдебният изпълнител следва да извършва служебно във всяко положение на изпълнителното производство при предприемане действия по принудително изпълнение, несъвместими с несеквестируемостта.

Към настоящия момент такива действия съдебният изпълнител не е предприел. Длъжникът твърди (с молба от 31,01,2020 г. и с настоящата жалба), че определението, с което е допуснато обезпечение, е отменено от Апелативен съд – гр. Пловдив. Към настоящия момент такова не се открива в кориците на делото. Не се открива и акт на съдебния изпълнител, с който изпълнителното производство да е възобновено, нито е предприето действие, с което изпълнението понастоящем да е насочено срещу процесния имот.

Според задължителните разяснения в т. 1 от ТР № 2/26,06,2015 г., несеквестируемостта на непотребимите вещи (каквото е жилището) е забрана за тяхното осребряване, и с оглед на това налагането на възбрана, описът и предаването за пазене от длъжника, не са несъвместими с несеквестируемостта и не я нарушават, поради което са допустими изпълнителни действия.

Следователно, доколкото към настоящия момент не се установява съдебният изпълнител да е предприел действия по насочване изпълнението срещу процесния недвижим имот, жалбата следва да се приеме за неоснователна. Неоснователно е и обезпечителното искане за спиране на действията по изпълнението до приключване на настоящото производство.

По изложените съображения съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба вх. № 9259/18,03,2020 г. от Т. М. Т. от гр. Д., ЕГН **********; длъжник по изпълнително дело № 20198280400177 по описа на ЧСИ Митрова с рег. № 828 с район на действие ПОС, против „действията на ЧСИ по посоченото изпълнително дело в частта им, насочена към изнасяне на публична продан на недвижим имот, находящ се в гр. П., ул. ***.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ предявеното по реда на чл. 238 от ГПК искане за спиране действията по изпълнението до приключване на настоящото производство.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                        

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: