Решение по дело №893/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 827
Дата: 26 юни 2019 г.
Съдия: Велина Брайкова Дублекова
Дело: 20195300500893
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

   РЕШЕНИЕ    827

                                                                     

гр. Пловдив, 26.06.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение, ІХ-ти гр. състав, в публично съдебно заседание на двадесет и осми май две хиляди и деветнадесета година в състав:                                     

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ШИПОКЛИЕВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ФАНЯ РАБЧЕВА

                                                                                             ВЕЛИНА ДУБЛЕКОВА

 

при участието на секретаря Пенка Георгиева, като разгледа въззивно гражданско дело № 893/ 2019г. по описа на ПдОС, IХ-ти гр. състав, докладвано от съдия Дублекова, за да се произнесе, взе предвид следното:

Въззивно производство по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано по въззивна жалба, подадена от ответницата в първоинстанционното производство Е.Д.Г., ЕГН **********,***, чрез пълномощник адв. Н.А., със съдебен адрес ***.

 Обжалва се Решение № 4258 от 6.12.2018 г., постановено по гр. дело № 9961/2018 г. по описа на Районен съд – Пловдив, с което е допусната съдебна делба по отношение на поземлен имот с номер 0430** в землището на с. И., с ЕКАТТЕ 32408, община Родопи, площ на имота 0,338 дка начин на трайно ползване: Др. селищна територия, вид собственост: Частна, категория на земята при неполивни условия - Осма, имотът се намира в местността: „***”, при граници и съседи: имот № 0431** - овощна градина на насл. на С. и К. К., имот №0430** - Др. селищна тер. насл. на П. Г. П., имот № 00002** - Полски път на община Родопи - полски път, ведно с построената в имота сграда - къща с площ 23 кв.м. /двадесет и три квадратни метра/, както и всички останали подобрения и приращения в имота,  между: В.В.Д. и Е.Д.Г. при квоти: 5/6 идеални части за В.Д. и 1/6идеални части за Е.Г.; както и е отхвърлен иска за допускане на делбата по отношение на Е.К.К., Е.Т.К. и Д.Т.К..

Във въззивната жалба се излагат оплаквания за неправилност на решението, като се излагат съображения, че неправилно районният съд не е уважил направеното от жалбоподателката възражение по чл. 76 от Закона за наследството, както и в тази връзка, че делбата следва да бъде допусната между сънаследниците, а не между жалбоподателката и приобретателя В.Д.. Въз основа на изложеното оплакване се иска решението да бъде отменено и постановено ново решение, с което да бъде  допусната  делба на процесния имот с участието  на преките законни наследници на общия наследодател на страните Д.Т.К., с приложение нормата на чл. 76 от ЗН, ведно с произтичащите от това законни последици. 

Въззиваемият В.В.Д., ЕГН **********, с адрес ***, чрез пълномощник адв. Е.К., със съдебен адрес ***, с отговора на въззивната жалба оспорва въззивната жалба като неоснователна, по изложени оплаквания в отговора, въз основа на които се иска жалбата да бъде оставена без уважение, а първоинстанционното решение да бъде потвърдено. Претендират се разноски.

Въззиваемите Е.К.К., ЕГН ********** Е.Т.К., ЕГН ********** и Д.Т.К., ЕГН **********, тримата с адрес ***, чрез пълномощник адв. Е.К., със съдебен адрес ***, в съдебно заседание оспорват въззивната жалба като неоснователна, с искане същата да бъде оставена без уважение и първоинстанционното решение да бъде потвърдено. Претендират разноски.

Пловдивският окръжен съд, след като провери обжалваното решение съобразно правомощията си по чл.269 от ГПК, прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Въззивната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

 След извършена служебна проверка по чл. 269 ГПК въззивният съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. При въззивната проверка за нарушение на императивни материалноправни норми при постановяването му и при проверка на неговата правилност по изложените в жалбата оплаквания Пловдивски окръжен съд намира обжалваното решение за правилно по следните съображения:

Предявен е  иск  с правно  основание  чл.34  от  ЗС  за  допускане  на  съдебна  делба  на поземлен имот с номер 043025 в землището на с. И., с ЕКАТТЕ 32408, община Родопи, площ на имота 0,338 дка начин на трайно ползване: Др. селищна територия, вид собственост: Частна, категория на земята при неполивни условия - Осма, имотът се намира в местността: „***”, при граници и съседи: имот № 0431** - овощна градина на насл. на С. и К. К., имот №0430** - Др. селищна тер. насл. на П. Г. П., имот № 000028 - Полски път на община Родопи - полски път, ведно с построената в имота сграда - къща с площ 23 кв.м. /двадесет и три квадратни метра/, както и всички останали подобрения и приращения в имота.

Не се спори от фактическа страна, а и се установява от  приложените  писмени  доказателства - Удостоверение за наследници изх. №141361/18.03.2016г., Нотариален акт за собственост на недвижим имот, придобит на основание §4, ал.1 ПЗР ЗСПЗЗ, № 202, т. 2, дело № 1722/ 1994 г. на нотариус при ПРС, Удостоверение за сключен граждански брак № 1543 от 14.09.1958 г., Нотариален акт за дарение № 100/ 21.09.2016г., том 5, рег. № 5706, дело 892/ 2016г. на нотариус Таня Дойчинова, рег. № 072 с район на действие ПРС, Нотариален акт за покупко- продажба на недвижим имот № 101/ 21.09.2016г., том 5, рег. № 5707, дело 893/2016г. на нотариус Таня Дойчинова, рег. № 072 с район на действие ПРС, че процесният недвижим имот е бил собствен на Д.Т.К., починал на 13.03.2016г., и Е.К.К. при режим на СИО, както и че след смъртта си Д.Т.К. е оставил за свои законни наследници Е.К.К. – съпруга, Е.Д.Г. – дъщеря, Е.Т.К. и Д.Т.К.- низходящи (дъщеря и син на Т. Д.К.- син, починал на 30.12.2015г.). Установява се, че на 21.09.2016г. Д.Т.К. е дарил на В.В.Д. собствената си, придобита по наследство, 1/24 ид. част от процесния недвижим имот, както и че след това на същата дата ищецът В.Д. е придобил правото на собственост, чрез договор за покупко- продажба, притежаваните от Д.Т.К., Е.К.К. и Е.Т.К. идеални части от процесния недвижим имот, съответно 1/24 от Д.К.; 16/24 от Е. К. К. и 2/24 от Е. Т. К..

При така установените по делото обстоятелства се мотивира извод, че към датата на подаване на молбата за делба на процесния недвижим имот съсобственици са В.В.Д. с 5/6 ид. части  и Е.Д.Г. с 1/6 ид. части. Съсобствеността за страните е възникнала на основание наследствено правоприемство за ответницата Г., като съобразно наследствената й квота от наследството на починалия й баща Д.К. и обстоятелството, че правото на собственост върху процесния недвижим имот е било притежавано в режим на СИО от наследодателя на ответницата, същата има право на собственост в размер на 1/6 ид. част от процесния имот. Останалите 5/6 идеални части са собственост на ищеца, придобити на основание разпоредителни сделки, сключени с останалите съсобственици  и сънаследници на починалия Д.К. (Д.Т.К., Е.К.К. и Е.Т.К. ), като правата на последните върху имота, които са прехвърлили на ищеца, съответно 2/24 за Д.К., 16/24 за Е. К. К. и 2/24 за Е. Т. К., съответстват на правата им по отношение на процесния имот съобразно размера на наследствената им квота от наследството на починалия им общ наследодател и като се зачете, че 1/2 ид.ч от процесния имот е индивидуална собственост на Е.К.К..

Делбата следва да се извърши с приобретателя на идеални части от имота В.Д., а не с разпоредилите се сънаследници Д.Т.К., Е.К.К. и Е.Т.К., като направеното в тази връзка възражение за относителна недействителност на разпоредителните сделки, извършени от Д.Т.К., Е.К.К. и Е.Т.К. с притежаваните от тях идеални части, по отношение на ответницата Г. на основание чл.76 ЗН е неоснователно поради следните съображения:

Предмет на делба в настоящото производство е само този сънаследствен имот, като не се установява общият наследодател Д.Т.К. да е оставил в наследство и други имоти. При това положение извършеното от Д.Т.К., Е.К.К. и Е.Т.К. разпореждане с притежаваните от тях идеални части от имота поражда правно действие спрямо ответницата Г. и следва да бъде взето предвид в делбеното производство, като се допусне и извърши делба с участието на приобретателя на имота В.Д.. Представеният във въззивното производство и прието като писмено доказателство нотариален акт за доброволна делба на съсобствен наследствен имот № 92/ 25.05.2016г., том 3, рег. № 2785, дело № 362/ 2016г. на нотариус Славко Попов, рег. № 638 с район на действие РС- Пловдив, не може да мотивира извод в обратна насока, тъй като от същия се установява, че съсобствеността между Д.Т.К., Е.К.К., Е.Т.К. и Е.Д.Г. по отношение на описания в нотариалния акт недвижим имот, съсобствен между страните на основание покупка по време на брака за Е.К.К. и по наследство за всички от общия им наследодател Д.Т.К., починал на 16.03.2016г., е прекратена посредством доброволна делба преди датата на извършване на разпоредителните сделки от Д.Т.К., Е.К.К. и Е.Т.К. с притежаваните от тях идеални части от процесния недвижим имот. Така към датата на цитираните разпоредителни сделки и съответно към датата на образуване на настоящото производство по съдебна делба между наследниците на Д.Т.К., починал на 16.03.2016г., не се твърди и не се установява да има други сънаследствени имоти.

Отделно от изложеното следва да се посочи, че в настоящия случай Д.Т.К., Е.К.К. и Е.Т.К. са се разпоредили с притежаваните от тях идеални части от процесния недвижим имот, а не с целия имот, т.е. не са засегнати правата в съсобствеността на ответницата Г.. Нормата на чл.76 ЗН касае хипотеза на разпореждане на сънаследник с отделен наследствен предмет изцяло, а не когато сънаследникът се разпорежда само до размера на припадащата му се идеална част от съсобствеността по отношение на вещта, съобразно с наследствената му квота, предвид на което поддържаното от ответницата Г. възражение за относителна недействителност на разпоредителните сделки, извършени от Д.Т.К., Е.К.К., Е.Т.К. с притежаваните от тях идеални части от процесния недвижим имот, се явява неоснователно.    

Горното обосновава и неоснователността на въззивната жалба, поради което същата следва да се остави без уважение, а решението на Пловдивски районен съд,  като правилно и законосъобразно, следва да бъде потвърдено.  

В частта за разноските.

С оглед изхода по делото – неоснователност на въззивната жалба, предявената претенция за разноски и представените доказателства за тяхната направа, на въззиваемите следва да бъдат присъдени разноски за настоящата инстанция за заплатено адвокатско възнаграждение, като се претендират разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 700 лв. от въззиваемия Д. и в размер на 2100 лв. от въззиваемите К..

Направено е от страна на жалбоподателката възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на въззиваемите. Настоящият съдебен състав намира същото за основателно, с оглед ниската степен на фактическа и правна сложност на делото, като адвокатските възнаграждение следва да бъдат намалени до сумата от 600 лв., съобразно разпоредбата на чл.7, ал.4 от Наредба № 1/ 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Мотивиран от горното, Пловдивският окръжен съд

 

РЕШИ:

                                                                                                                            

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 4258 от 6.12.2018 г., постановено по гр. дело № 9961/2018 г. по описа на Районен съд – Пловдив.

ОСЪЖДА Е.Д.Г., ЕГН **********,***, да заплати на В.В.Д., ЕГН **********, с адрес ***, сумата от 600 лв. /шестстотин лева/, разноски за производството по в. гр. д. № 893/ 2019г. по описа на Окръжен съд – Пловдив.

ОСЪЖДА Е.Д.Г., ЕГН **********,***, да заплати на Е.К.К., с ЕГН **********, Е.Т.К., с ЕГН ********** и Д.Т.К., с ЕГН **********, тримата с адрес ***, сумата от 600 лв. /шестстотин лева/, разноски за производството по в. гр. д. № 893/ 2019г. по описа на Окръжен съд – Пловдив.

Решението подлежи на касационно  обжалване пред Върховния касационен  съд  в едномесечен срок от  връчването му  на страните.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.