Определение по дело №1176/2019 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 288
Дата: 5 март 2020 г.
Съдия: Сона Вахе Гарабедян
Дело: 20193130101176
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

гр. Провадия, 05.03.2020 г.

 

ПРОВАДИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, трети състав, в публично съдебно заседание на пети март, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: СОНА ГАРАБЕДЯН

 

при участието на секретаря  И.В., сложи за разглеждане гр. дело № 1176 по описа на ПРС за 2019 г., докладвано от съдията.

 

На именното повикване в 13.30 часа се явиха:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ИЩЕЦЪТ А.К.А., редовно призован, се явява лично и с адв. Д.Й.,***, редовно упълномощен, с пълномощно по делото.  

ОТВЕТНИКЪТ Д.С.Р., редовно призована, се явява лично и с адв. Н. Б., АК-Варна.

В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РАЗПОРЕДБАТА НА ЧЛ. 15, АЛ. 6 ОТ ЗАКОНА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО ПО ДЕЛОТО Е ПРИЗОВАНА ДИРЕКЦИЯ “СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ” – гр. Провадия, същата е редовно призована, не се явява представител. Представен е социален доклад по делото.

В ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РАЗПОРЕДБАТА НА ЧЛ. 15, АЛ. 6 ОТ ЗАКОНА ЗА ЗАКРИЛА НА ДЕТЕТО ПО ДЕЛОТО Е ПРИЗОВАНА ДИРЕКЦИЯ “СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ” – гр. Варна, същата е редовно призована, не се явява представител. Представен е социален доклад по делото.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ОТВЕТНИКЪТ Д.С.Р.: Упълномощавам адв. Н. Б. да ме представлява само в заседанието по привременните мерки.

 

СТРАНИТЕ поотделно: Да се даде ход на делото.

 

Съдът намира, че поради редовното призоваване на страните, не са налице процесуални пречки по хода на делото, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА

 

В отговора по насрещния иск с вх. № 182/13.01.2020 г., е направено искане по реда на чл. 323 ГПК, във вр. с чл. 127, ал. 3 СК, за определяне на привременни мерки по реда на чл. 127, ал. 3 СК да бъде определен режим на лични отношения на бащата А.К.А., ЕГН: **********, с детето В.А.А., ЕГН: **********, а именно: да вижда и взема детето всеки втори и четвърти петък от месеца от 18.00 часа на петъчния ден до 17.00 часа на неделния ден с преспиване. Бащата да има право да взема детето 4 дни на всяка четна календарна година за Коледните и Великденските празници, и 4 дни на Новогодишните празници на всяка нечетна календарна година, определени с Постановление на Министерски съвет, от 09.00 ч. на първият почивен ден до 18.00 ч. на последният почивен ден. Един месец през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск. Първата събота и неделя от 09.00 ч. на съботният до 18.00 ч. на неделният ден с преспиване след рожденият ден на детето и рожденият ден на бащата, независимо от останалия режим.

 

СЪДЪТ докладва, постъпило по делото писмо вх. № 925/14.02.2020 г., ведно със социален доклад, изготвен от Дирекция “Социално подпомагане” гр. Провадия и с писмо вх. № 1402/04.03.2020 г., ведно със социален доклад от Дирекция “Социално подпомагане” – гр. Варна.

 

АДВ. Б.: Проведохме разговори за постигане на спогодба, защото спора ни е само по режима за лични контакти, а за това кой ще упражнява родителските права нямаме спор. Именно във връзка с това какви да бъдат личните контакти, с оглед дългият период, през който бащата и детето не са контактували, ниската възраст на детето, действително то към настоящия момент не познава баща си. Именно заради това сме изразили становище в отговора, че считаме за редно първите срещи да бъдат с подкрепата и помощта на ДСП – Провадия.

АДВ. Й.: Поддържам така формулираното искане по привременните мерки, но не така както е в самата молба. В самата молба е изложен един обширен режим на личен контакт, който явно в настоящия момент не е изцяло в интерес на детето. Настоящото производство е от такъв характер, че следва да постигнем, ако не споразумение то съдебен акт, който да е в интерес на детето. В този смисъл правя искане, по отношение на присъждане на привременните мерки както следва: Моля да бъдат присъдени привременни мерки на датите - 12.03.2020 г. – четвъртък, 16.03.2020 г. – понеделник и 17.03.2020 г. – вторник и трите дати са преди съдебното заседание. Моля на дати 12.03.2020 г. на 16.03.2020 г. и на 17.03.2020 г. да ни определите режим на личен контакт с активното съдействие на ДСП – Провадия 3 часа след обед от 14.00 ч. до 17.00 ч. в сградата на ДСП – Провадия в присъствието на техен специалист - психолог или педагог, който да окаже съдействие на бащата и да се произнесат със социален доклад, по отношение на това, как детето се адаптира при срещите с бащата, за да може да продължим разговора по окончателния режим на личен контакт и да приключим делото със споразумение, което постепенно и плавно да дава възможност и на бащата и на детето, да привикнат един към друг и в последствие на един по-късен етап, да имаме един разширен режим на личен контакт между баща и дете. За това моля на 12.03.2020 г., 16.03.2020 г. и 17.03.2020 г. да определите привременни мерки от 14.00 ч. до 17.00 ч. в сградата на ДСП – Провадия, отдел „Закрила на детето“ в присъствието на техен специалист, който в последствие до датата на съдебното заседание да изготви писмен доклад, за това как се адаптира детето.

АДВ. Б.: Считам, че в началото майката трябва да бъде с детето, защото то е много привързано към нея. Считам също, че три часа са малко дълъг период, в който много трудно ще се задържи вниманието на едно дете. Може би е по-добре периода да го оставим на ДСП - Провадия да го прецени, тъй като те са по-компетентни и могат да усетят кога детето вече се е уморило.

АДВ. Й.: Съгласни сме с това.

АДВ. Б.: Доверителката ми е съгласна с това предложение, но единствено е добре поне в началото на срещата тя да присъства, за да може детето да се чувства спокойно.  

АДВ. Й.: Съгласни сме с това, защото още отначало не трябва да създаваме негативни усещания на това дете от срещата с неговия баща. Съгласни сме първоначално срещата да е в присъствието на майката и по преценка на социалния работник, ако е възможно, да се виждат самостоятелно в последващите срещи.  

 

СТРАНИТЕ поотделно: Да се приемат представените социални доклади.

 

СЪДЪТ след като изслуша становището на страните намира, че така изготвените социални доклади изчерпват поставените задачи, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА И ПРИОБЩАВА като писмени доказателства по делото: изготвените социални доклади от Дирекция “Социално подпомагане” гр. Провадия и от Дирекция “Социално подпомагане” гр. Варна.

 

С оглед днес направеното предложение от процесуалния представител на молителя по чл. 323 ГПК, за първите срещи на бащата с детето, тяхното първоначално общуване и осъществяване на емоционална близост, респективно постепенното преодоляване на съществуващият до този момент разрив в техните отношения, съдът намира, че предложението е напълно адекватно, подходящо и е в интерес на детето. Още повече, че ответната страна също изразява съгласие, тези първи срещи да бъдат осъществени по така предложения начин.

Мотивиран от горното и на основание чл. 323 от ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОСТАНОВЯВА на основание чл. 323 от ГПК следните привременни мерки по молбата на ищеца в настоящото производство – А.К.А.:

ОПРЕДЕЛЯ следния режим на лични отношения на бащата А.К.А., ЕГН **********, с адрес: *** с детето В.А.А., ЕГН **********, на датите 12.03.2020 г. – четвъртък, 16.03.2020 г. – понеделник и 17.03.2020 г. – вторник, като определя контакт с активното съдействие на ДСП – Провадия до 3 часа след обед от 14.00 ч. до 17.00 ч. в сградата на ДСП – Провадия в присъствието на техен психолог или педагог.

ЗАДЪЛЖАВА ДСП – Провадия в края на този тридневен период до датата на съдебното заседание – 19.03.2020 г. да представят социален доклад по делото, за направените от тях констатации, как са проведени срещите на бащата с детето, каква е била реакцията на детето, какви са техните виждания и прогнози за възстановяване на емоционалните връзки на детето с неговия баща, както и евентуално да дадат препоръки за необходимостта от съдействие и за в бъдеще от страна на психолози и педагози, с оглед плавното привикване на детето с неговия баща и недопускане до стресови ситуации и отразяване на психиката на детето.

Майката е съгласна детето да се вижда с баща си, както и в началото на срещата да присъства, понеже детето не познава баща си.

На срещите следва да бъде допусната майката на детето и независимо, че на тях ще присъства педагог или психолог, същите трябва да изслушат майката, тъй като тя най-добре си познава детето и ако тя прецени, че то е уморено и ги уведоми за това, те да се съобразят с нейната преценка.

 

Определението не подлежи на обжалване, като същото може да бъде изменено от съда при изменение на обстоятелствата.

 

Определението има сила до постановяване на решението по делото.

 

ПРОТОКОЛЪТ е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14:00 часа.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:          

 

СЕКРЕТАР: