Решение по дело №72/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 май 2021 г.
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева Дякова
Дело: 20217200700072
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 март 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                      105

 

гр. Русе, 21. 05.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на 21 април през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДИАН ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

При секретаря            МАРИЯ СТАНЧЕВА                   и   с   участието   на   прокурора                ДИЛЯН МИХАЙЛОВ      като разгледа докладваното от съдия ДЯКОВА КАН дело 72 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

 

Постъпила е касационна жалба от Регионална дирекция „Автомобилна администрация” - Русе към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация” против Решение № 260009 от 04.02.2021 г., постановено по АНД № 286/2020 г. по описа на Районен съд - Бяла, с което е изменено Наказателно постановление (НП) № 38-0000398 от 13.03.2020 г. на Директора на РД АА – Русе към ИА АА, с което на К.С.К. за нарушение на чл. 89, т. 2 от Наредба № 33 от 03.11.1999 г. и на основание чл. 93, ал. 1, т.1 от ЗАвПр е наложено административно наказание „глоба” в размер на 2 000 (две хиляди) лева, като съдът е преквалифицирал санкцията по чл. 93, ал. 2 от ЗАвПр, вр. с чл. 3, ал. 2 от ЗАНН и е намалил наложената глоба от 2 000 (две хиляди) лева на 100 (сто) лева и е осъдена ИА АА да заплати на К. направените разноски в размер на 988 лева.

Касаторът релевира оплаквания за неправилност на съдебното решение поради нарушение на материалния и процесуалния закон.

Моли съда да отмени решението на РС - Бяла и вместо него да постанови друго, с което да потвърди изцяло издаденото наказателно постановление.

Ответникът по жалбата, чрез процесуален представител в депозирани по делото молба и писмена защита вх. № 1407 от 07.04.2021 г. оспорва основателността на жалбата. Претендира и присъждане на направените в настоящото производство разноски.

Прокурорът от РОП счита, че жалбата е неоснователна.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

         Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

Съдът, съобразявайки установените по делото факти и обстоятелства и относимите към казуса правни норми, е достигнал до извод за незаконосъобразност на оспореното пред него наказателно постановление касателно приложимата административнонаказателна разпоредба, с оглед на което е преквалифицирал санкцията по чл. 93, ал. 2 от ЗАвПр, вр. с чл. 3, ал. 2 от ЗАНН и е намалил наложената глоба от 2 000 (две хиляди) лева на 100 (сто) лева.

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН.

Събраните доказателства са обсъдени и проверени в тяхната съвкупност, както изискват чл. 107, ал. 3 и ал. 5 от НПК, като въз основа на тях районният съд е достигнал до обосновани фактически изводи.

Изцяло се споделя заключението на въззивната инстанция, според което ответникът по касационната жалба не е нарушил разпоредбата на чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗАвПр, а деянието му следва да бъде санкционирано по реда на чл. 93, ал. 2 от ЗАвПр и прилагайки разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от ЗАНН, след като е преквалифицирал санкцията по чл. 93, ал. 2 от ЗАвПр, съдът е намалил глобата на 100 лева.

Обосновано районният съд е приел, че въз основа на събрания по делото доказателствен материал въззивният жалбоподател е имал издаден пътен лист по образец за извършвания превоз по посочения маршрут и то издаден преди осъществяване на превоза. Копие от пътния лист с № 316521 е бил представен още с въззивната жалба срещу НП, а пред първата съдебна инстанция, чието решение е предмет на контрол в настоящото производство, е бил представен и оригиналът на пътния лист от издателя му Вероника Красимирова Симеонова. Последната е била разпитана в качеството й на свидетел от въззивния съд. От показанията й се установява, че е управител на „ВИП-Вероника“ ЕООД и е издала въпросния пътен лист, който е съдържал всички изискуеми реквизити и подписи на лицата-механик и лекар, като го е предоставила на ответника по касация преди тръгване. Свидетелят посочва още, че практиката в дружеството-превозвач е пътният лист да се издава в един екземпляр-оригинал, който се предоставя на водача при осъществяване на превоза и след връщане, пътният лист се връща на издателя, при когото се съхранява. В конкретния случай се установява, че пътният лист е бил у водача, но при проверката същият се притеснил, тъй като не е могъл да го намери и представи на проверяващите. Впоследствие, след връщане на автомобила на 21.02.2020 г., пътният лист бил намерен в кабината му. Съдът е извършил правилна оценка на събраните гласни доказателства, като е кредитирал показанията на този свидетел, макар и да е налице, както е посочил и РС – Бяла, индиция за заинтересованост, с оглед родствената връзка на свидетеля с жалбоподателя, който е нейн баща, тъй като показанията й са подробни, последователни и логични, и не противоречат на останалите събрани по делото доказателства, както и че не са налице доказателства, които да ги опровергават. Отделно от това съдът е посочил, че показанията й се потвърждават от представения в проведеното о.с.з. оригинал на пътен лист, който при просто сравнение съвпада с този, представен още с въззивната жалба. При това положение, съдът обосновано и в съответствие със събрания по делото доказателствен материал е достигнал до фактическия извод, че независимо че пътният лист не е бил представен при проверката, същият е бил наличен и издаден още преди нея.

По изложените съображения следва да се приеме, че районният съд не е допуснал нарушения на процесуалните правила при оценката на доказателствата и е приложил правилно материалния закон като е постановил едно правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 143, ал. 4 от АПК, § 1, т. 6 от ДР на АПК и чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, в полза на ответника по касация следва да бъде присъдена сумата от 300 лева – разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в касационното производство. Следва да се отбележи, че възражението на касатора за неговата прекомерност е неоснователно. Видно от представения договор за правна защита и съдействие, адвокатското възнаграждение е уговорено и заплатено в размер от 300 лева, който е минималният, съгласно чл. 18, ал. 2, вр. чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Разноските за адвокатско възнаграждение следва да бъдат възложени в тежест на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”, която има качеството на юридическо лице и е лицето, поемащо разноски по см. на § 1, т. 6 от АПК.

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260009 от 04.02.2021 г., постановено по АНД № 286/2020 г. по описа на Районен съд - Бяла.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”, гр.София да заплати на К.С.К., ЕГН **********, с адрес: ***, сумата от 300 лева – разноски за заплатено адвокатско възнаграждение в касационното производство.

Решението е окончателно.

                                               

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                  2.