Определение по дело №2379/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1621
Дата: 2 октомври 2020 г. (в сила от 11 ноември 2020 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20207180702379
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

 

           № 1621

 

 

             гр. Пловдив,  02. Октомври 2020 год.

 

      

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ІІ отделение, ХІІ състав в закрито заседание на втори октомври през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

 

разгледа докладваното от Председателя адм.дело № 2379 по описа за 2020 год. и взе предвид следното:

Образувано е по жалба предявена от Сдружение „Българо-европейски съюз на работещите - БЕСР“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Славянска“ № 38, ет. 1, оф. 1, представлявано от Н.К.С., в качеството му на представляващ и член на управителния съвет на сдружението, чрез адвокат А.Д., против Мълчалив отказ на Директора на ДГ „Деница“, ЕИК *********, с адрес гр.Пещера, ул. „Петър Горанов“ № 54, по Заявление изх. № 20НА-ЗДОИ-0020.

Пловдивският административен съд, като обсъди данните по делото намира за установено следното:

В жалбата се твърди, че цитираното Заявление изх. № 20НА-ЗДОИ-0020 за достъп до обществена информация е изпратено „по електронен път, по електронната поща на Ответника“ и тъй като в установения от закона 14-дневен срок Директорът на ДГ № “Деница“ не е постановил решение, с което да предостави или да откаже да предостави достъп до исканата обществена информация, жалбоподателят счита, че е налице формиран мълчалив отказ по смисъла на чл. 58, ал. 1 от АПК, който иска да бъде отменен. Нито от съдържанието на жалбата обаче, нито от приложените към нея писмени доказателства е възможно да бъде установено на коя дата и на какъв конкретен електронен адрес сдружението е изпратило въпросното заявление за достъп до обществена информации.

Тъй като, в нарушение на чл. 152, ал. 1 от АПК жалбата е подадена директно в съда (на 08.09.2020 г.), а не чрез органа чийто акт се оспорва, с разпореждане на съда постановено в закрито съдебно заседание на 24.09.2020 г., е изискано заверено копие от образуваната преписка във връзка с подаденото от  Сдружение „Българо-европейски съюз на работещите - БЕСР“ заявление изх. № 20НА-ЗДОИ-0020, както и данни за датата, на която това заявление е получено по електронната поща от детската градина.

         В тази връзка на 02.10..2020 г. по делото е постъпило становище(обяснителна записка) от  Директора на ДГ  “Деница“, според което:

       „След извършена проверка в ДГ „Деница" се установи, че не е постъпило по надлежния ред цитираното писмо изх. №20НА-ЗДОИ-0020 по описа на Сдружение „Българо-Европейски съюз на работниците -БЕСР" /за което и не става ясно от коя точно дата е/, и за първи път виждаме съдържанието му, след като го получихме с жалбата от съда.

       Съгласно изискванията на българското законодателство, за да бъде образувана административна преписка от административен орган е необходимо да бъде подадено по надлежния ред в деловодството ни и да бъде входирано исканото надлежно молба или заявление от заинтересовано лице. Едва след това би могла да бъде образувана и самата административна преписка.

        Предвид изложеното, в конкретният случай няма редовно подадено искане при нас от Сдружение „Българо-Европейеки съюз на работниците -БЕСР", с ЕИК *********, поради, което и няма образувана административна преписка. По тази причина не можем да ви изпратим нито доказателства за връчването на писмо изх. №20НА-ЗДОИ-0020 по описа на Сдружение „Българо-Европейски съюз на работниците - БЕСР", нито административната преписка, по него.“

Административен съд – гр. Пловдив, в настоящия състав, като прецени предпоставките за допустимост на жалбата и събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира че същата е процесуално НЕДОПУСТИМА, и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното съдебно производство - прекратено. Съображенията за този извод ще бъдат конкретизирани в следващото изложение.

Мълчалив отказ е непроизнасянето на административния орган в срок по  подадено до него искане (чл. 58, ал. 1 от АПК), което непроизнасяне по силата на законовата фикция е приравнено на административен акт, който подлежи на обжалване. Мълчалив отказ в случая обаче не е налице, защото от представените по делото доказателства не се установява датата, на която е заявено искането до задължения по ЗДОИ субект, извън датата на връчване на препис от жалбата, ведно с приложенията към нея на Директора на ДГ   „Деница“, гр.Пещера, а именно 29.09.2020 г. Нещо повече, не се установява въобще да е налице постъпило такова искане по електрнната поща на ДГ  “Деница“, по което да е възможно да се произнесе задължения субект, така че неговото непроизнасяне в срок да формира мълчалив отказ.

С оглед изложеното, крайният извод на съда е, че жалбата е процесуално недопустима за разглеждане, поради липса на предмет - годен за оспорване индивидуален административен акт по смисъла на чл. 159, т. 1 от АПК, тъй като в случая не е налице формиран от страна на ответника мълчалив отказ да предостави достъп до исканата обществена информация.

При това положение, жалбата на Сдружение „Българо-европейски съюз на работещите - БЕСР“, против Мълчалив отказ на Директора на ДГ  „Деница“, гр.Пещера, по Заявление изх. № 20НА-ЗДОИ-0020, следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото - прекратено.

При този изход на делото не е налице предвидена хипотеза в АПК или ГПК, в която ответникът да дължи разноски на подалия жалбата, поради което обективираното в жалбата искане за присъждане на сторените в производството разноски следва да бъде оставено без уважение. В този смисъл Определение № 7612 от 17.06.2020 г. на ВАС по адм. д. № 5402/2020 г., V о.

 При посочения изход на спора оспорващия следва да бъде осъден да заплати на ответника сторените разноски по  делото, които се констатираха в размер на 800лв. заплатено адвокатско възнаграждение.

Така мотивиран, на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 ат АПК, Пловдивският административен съд,

 

 

 

    О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Сдружение „Българо-европейски съюз на работещите - БЕСР“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Славянска“ № 38, ет. 1, оф. 1, представлявано от Н.К.С., в качеството му на представляващ и член на управителния съвет на сдружението, подадена чрез адвокат А.Д., против Мълчалив отказ на Директора на ДГ „Деница“, ЕИК *********, с адрес гр.Пещера, ул. „Петър Горанов“ № 54, по Заявление изх. № 20НА-ЗДОИ-0020

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 2379/2020 г. по описа на Административен съд – Пловдив.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Сдружение „Българо-европейски съюз на работещите - БЕСР“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Славянска“ № 38, ет. 1, оф. 1, представлявано от Н.К.С., в качеството му на представляващ и член на управителния съвет на сдружението, за присъждане на разноски по делото.

ОСЪЖДА „Сдружение „Българо-европейски съюз на работещите - БЕСР“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, ул. „Славянска“ № 38, ет. 1, оф. 1, представлявано от Н.К.С., в качеството му на представляващ и член на управителния съвет на сдружението да заплати на Детска градина  „Деница“, ЕИК *********, с адрес гр.Пещера, ул. „Петър Горанов“ № 54 сторените разноски по делото в размер на 800 лв. съставляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението за постановяването му.

 

                  

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: