Решение по дело №385/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 406
Дата: 26 ноември 2020 г. (в сила от 26 ноември 2020 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20207080700385
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2020 г.

Съдържание на акта

       РЕШЕНИЕ

№ 406

 

гр. Враца, 26.11.2020г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 10.11.2020г. / десети ноември две хиляди и  двадесета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

                                                                                                                                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                                                                                                                        ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря  ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело №385 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

               Производството е по реда на чл. 208 и сл. АПК, във вр.чл. 63, ал.1 ЗАНН.

               Образувано е по касационна жалба на Началник Районно управление Мездра, ОДМВР-Враца против РЕШЕНИЕ № 61/ 08.07.2020г. на Районен съд  Мездра, постановено по АНД №3/2020г., с което решение е отменено издаденото от касатора наказателно постановление. С касационната жалба се твърди, че оспореното решение е постановено в нарушение на материалния закон и се иска неговата отмяна, по подробно изложени съображения в  жалбата.

               Ответникът – П.В.Ц. не ангажира становище по делото.

               Окръжна прокуратура  Враца, чрез прокурор Веселин Вътов  дава заключение за основателност на касационната жалба, а решението  неправилно, за което се навеждат доводи.

               Административен съд-Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена в законоустановения 14-дневен  преклузивен срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана по същество е ОСНОВАТЕЛНА.                                                                                                               

               Предмет на делото е Решение № 61/ 08.07.2020г. на Районен съд  Мездра,  постановено по АНД  №3/2020г., с което е  отменено НП №19-0300-000348 от 11.11.2019г. на Началник група към ОДМВР-Враца, РУ-Мездра, с което на П.В.Ц. ***  на основание чл.175, ал.1, т.4 ЗДвП е наложено адм.наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца за нарушение на чл.103 ЗДвП. В оспореното решение е прието, че  след преценка на събраните по делото доказателства, същите не сочат с необходимата категоричност ответника да е нарушил разпоредбата на чл.103 ЗДвП, не се съдържат достатъчно данни, позволяващи по категоричен начин да се приеме, че ответника е извършил описаното в актовете нарушение, за което са изложени подробни мотиви в решението.

           Настоящият касационен  състав не споделя изведените правни изводи от  въззивният  съд  и водещи до отмяна на наказателното постановление. Съображенията за това са следните:

          Съгласно чл.103 ЗДвП при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. В случая сигналът за спиране е бил подаден със "стоп-палка" образец на МВР, съгласно чл. 170, ал. 3 ЗДвП, според който "при спиране на пътно превозно средство за проверка или за оказване на съдействие служителят от органите за контрол подава своевременно ясен сигнал със стоп-палка“. Този факт се установява и от св.показания на разпитаните по делото св. Г. и св.В., които по безспорен  начин установяват, че е бил подаден ясен сигнал със стоп палка на ответника. След като водачът на автомобила не е спрял на подадената му стоп-палка от контролния орган, а по делото не е налице спор, че автомобилът е собственост на ответника, то и правилно  за констатираното нарушение АУАН е съставен именно на собственика на автомобила. Съгласно разпоредбата на чл.188, ал.1 ЗДвП, собственикът или този на който е предоставено МПС отговаря за извършеното с него нарушение. В тази насока следва да се отбележи и факта, че при връчването на акта на нарушителя, същият не е направил възражения по отразените факти в АУАН, както и че на въпросната дата не е управлявал автомобила. Такива не са депозирани пред АНО в предвидения от закона срок за възражение, както и до издаване на НП. Нещо повече в дадено от ответника сведение на 31.10.2019г. същият изрично е посочил, че на въпросната дата и час е управлявал автомобила и на подаден сигнал със стоп палка от униформените служители не го е направил и не е спрял, въпреки че участъкът е бил осветен и ги е видял. Сведението е с дата 31.10.2020г., подписано е от ответника без възражения, от същата дата е и АУАН, поради което не може да се приеме, както е приел РС, че сведението предхожда издаването АУАН. Също така следва да се посочи и обстоятелството, че с жалбата до РС ответника не заявява, че друго лице е управлявало автомобила на въпросната дата. В  с.з. св. Ц.П./приятел на ответника/ заявява, че той е управлявал автомобила на въпросната дата, но този факт е без значение, тъй като ответника е имал изрична възможност да заяви този факт, както при предявяване и подписване на АУАН, така и в даденото от него сведение, както и в жалбата си до въззивния съд, което не е сторил. С оглед на изложеното и след анализ на събраните писмени и гласни доказателства поотделно и в цялост настоящата инстанция приема, че ответника е осъществил състава на адм.нарушение по чл.103 ЗДвП, както от обективна, така и от субективна страна, поради което и правилно с НП е ангажирана неговата адм.наказ.отговорност по чл.175, ал.1, т.4 ЗДвП. Според справката за нарушител/водач са налице извършвани от ответника множество нарушения, поради което наказанията са правилно определени  в предвидените  от разпоредбата на закона размери за съответния  вид  нарушение.

            Не са налице и формални предпоставки за отмяна на наказателното постановление, тъй като при реализиране на административно-наказателната отговорност на нарушителя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.АУАН и НП са издадени от компетентни органи, спазена е предвидената в закона процедура по съставяне на АУАН и издаването на НП, както и същите съдържат задължителните реквизити по чл.42 и чл.57 ЗАНН, като описани са в достатъчна степен всички елементи от състава на административното  нарушение визирано в акта и НП. 

            По изложените съображения и след проверка на обжалваното решение, на основание чл.218, ал.2 АПК, настоящият състав приема, че решението е  неправилно, като постановено в нарушение на процесуалния и материалния закон, поради което следва да се отмени и да се постанови друго по съществото на спора, с което да се потвърди изцяло наказателното постановление, като законосъобразно.

 Водим от гореизложеното и на основание чл.221,ал.2 АПК Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

           ОТМЕНЯ Решение №61/08.07.2020г. на Районен съд  Мездра, постановено по АНД №3/2020г., с което е отменено НП №19-0300-000348 от 11.11.2019г. на Началник група към ОДМВР-Враца, РУ-Мездра и вместо него ПОСТАНОВИ:

           ПОТВЪРЖДАВА НП №19-0300-000348 от 11.11.2019г. на Началник група към ОДМВР-Враца, РУ-Мездра, с което на П.В.Ц. ***  на основание чл.175, ал.1, т.4 ЗДвП е наложено адм.наказание „глоба“ в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца за нарушение на чл.103 ЗДвП. 

              Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

              

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.