Решение по дело №5403/2009 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 10
Дата: 5 януари 2010 г. (в сила от 23 януари 2010 г.)
Съдия: Ивелина Ленкова Мавродиева
Дело: 20092120105403
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 юли 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ R-1655                              05.01.2010 г.                                              гр. Бургас

В ИМЕТО НА НАРОДА

            Бургаският районен съд                                                      трети граждански състав

На първи декември                                                                    две хиляди и девета година

В публично заседание в състав

  

         Председател: Ивелина Мавродиева

 

при участието на секретаря Н.Д.  

като разгледа докладваното от съдията Мавродиева

гражданско дело № 5403 по описа за 2009 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е образувано по иск за развод предявен от А.Т.Г. с ЕГН **********,*** против Н.Г.Г. с ЕГН **********,***, като се моли за прекратяването на брака между съпрузите, като дълбоко и непоправимо разстроен по вина на ответника и се иска възстановяване на предбрачното фамилно име на ищцата. Претендира се и заплащането на направените по делото разноски.

            Като основания за разстройството на брака и изключителната вина на ответника за това се сочат следните обстоятелства: злоупотребата на съпруга с алкохол, която започнала малко след раждането на децата и свързаните с това скандали и разправии, както и извънбрачната му връзка с друга жена, с която заживял на съпружески начала. За да осигури нормални условия за живот на децата си, пълнолетни към настоящия момент, съпругата напуснала семейното жилище през 1999 г. и заживяла с децата си на свободен наем.

            Правното основание на исковете е чл. 49, ал. 1 във вр. с ал. 3 от СК и чл. 53 от Семейния кодекс.

            В срок е постъпил отговор на исковата молба от назначения на ответника особен представител по реда на чл. 47, ал. 6 от ГПК. Сочи се за допустимостта на исковете, както и че вината за разстройството на брака принадлежи на двамата съпрузи, доколкото ищцата сама е напуснала семейно жилище и с това си действие е затруднила поддържането на нормални семейни взаимоотношения. Предоставя се на преценката на съда по искането за възстановяване на предбрачното фамилно име на съпругата.

Бургаският районен съд, след като взе предвид исковата молба и изложените в нея факти и обстоятелства, становището на ответната страна по нея, събраните по делото доказателства и след като съобрази приложимите разпоредби на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Видно от представеното по делото удостоверение за сключен граждански брак, страните са съпрузи, сключили граждански брак на ... г. в гр. Б., за което е съставен акт № .../ ... г. на Община Б.

Съпрузите имат родени от своя брак две деца, пълнолетни към настоящия момент – Е.Н.Г., роден на *** г. и В.Н.Г., родена на*** г.

По делото е представено решение № 728/23.05.2002 г., постановено по гр.д. № 2627/2001 г. по описа на БРС, видно от което бащата е осъден да заплаща месечна издръжка за всяко от децата си в размер на 35 лв.

От ангажираните по делото гласни доказателства - показанията на свидетелката И. – сестра на ищцата и свидетелят И. - нейн племенник, се установява проблемите в семейството, започнали поради системната употреба на алкохол от страна на ответника. Съпругът спрял да се интересува от съпругата и децата си и установил извънбрачна връзка с друга жена. Свидетелите сочат, че семейството е живяло в жилище – собственост на родителите на съпруга, от където съпругата заедно с децата били изгонени от съпруга някъде през 1998 -99 г. и излезли на свободен наем. Свидетелят И. дори е помагал на леля си при изнасянето на багажа и е присъствал когато ответникът е гонил семейството си. |От този момент прекъсват връзките с него.

Съдът кредитира събраните по делото гласни доказателства, независимо, че изхождат от лица в близки родствени и приятелски отношения с ищцата, тъй като от една страна именно в това си качество свидетелите са могли да имат непосредствено наблюдение върху живота на съпрузите и поради съответствието им с останалия събран по делото доказателствен материал.

Въз основа на така установените факти, релевантни за решаването на делото, съдът намира от правна страна следното:

По иска с правна квалификация чл. 49, ал. 1 във връзка с ал. 3 от СК:

Съгласно тази разпоредба всеки от съпрузите може да иска развод, когато бракът е дълбоко и непоправимо разстроен.

В конкретния случай от събраните по делото доказателства се установи по безспорен начин, че е настъпилото разстройство в брачните отношения. Понастоящем, а и в течение на последните десет години, съпрузите не са обитавали общо семейно жилище, нямат общо домакинство, липсват присъщите на брачната връзка обич, уважение и привързаност. Това е довело да изпразване на съществуващата брачна връзка от нормалното й съдържание и същата следва да се приеме за изцяло и окончателно разстроена. При това съдът намира, че семейната общност е разкъсана по непреодолим начин, като същата е изчерпана от смисъл и съдържание.

Доколкото е направено изрично искане в този смисъл, съдът следва да се произнесе и досежно вината за разстройството на брака. Съдът счита, че вина за разстройството на брака принадлежи на съпруга. Същият е злоупотребявал с алкохол, не е полагал грижи за съпругата си и децата си, доказателство за което е и решението, с което е осъден да плаща на децата си издръжка по време на брака. Установил е извънбрачна връзка с друга жена и в крайна сметка ***лище.

По изложените съображения съдът намира, че предявеният иск за развод е основателен и следва да бъде уважен, като сключения между страните брак бъде прекратен по вина на съпруга, като дълбоко и непоправимо разстроен.

По отношение на фамилното име на ищцата след развода:

Съдът намира, че искането за възстановяване на предбрачното фамилно име на ищцата следва да бъде уважено, тъй като това съответства на нейното желание. В процесния случай ищцата е заявила желание за възстановяване на брачното й фамилно име и няма пречка искането й да бъде уважено.

При това положение на основание чл. 329, ал. 1, изр. 1-во от ГПК основателна се явява претенцията на ищцата за заплащане на направените по делото разноски и следва да бъде осъден ответника да й заплати сумата от 605 лв.

На основание чл. 6, т. 2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК съдът определя окончателна държавна такса за настоящото производството в размер на 40 лева. С оглед на обстоятелството, че вече са внесени 25 лева от ищцата и предвид това, че вината за разстройството на брака принадлежи на ответника следва да бъда осъден същият да довнесе разликата от 15 лева.    

Мотивиран от горното и на основание чл. 49 от Семейния кодекс, Бургаският районен съд 

 

РЕШИ:

 

Допуска развод и прекратява сключения с акт № ... от ... г. на Община Б. граждански брак между А.Т.Г. с ЕГН **********,*** и Н.Г.Г. с ЕГН **********,***, като дълбоко и непоправимо разстроен по вина на съпруга.

Постановява след прекратяването на брака А.Т.Г. с ЕГН ********** да възстанови предбрачното си фамилно име Д.

Осъжда Н.Г.Г. с ЕГН **********,*** да заплати на А.Т.Г. с ЕГН **********,*** сумата от 605 лв. /шестстотин и пет лева/ за направените по делото разноски.

Осъжда Н.Г.Г. с ЕГН **********,*** да заплати по сметка *** размер на 15 лв. /петнадесет лева/. 

Решението може да се обжалва пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

НД