Решение по дело №153/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 20
Дата: 7 март 2022 г. (в сила от 7 март 2022 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20217120700153
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кърджали, 07.03.2022 г.

В ИМЕ­ТО НА НА­РО­ДА

Административен съд - Кърджали  в публично заседание на девети февруари  през две хиляди двадесет и втора  година в състав:

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                             ЧЛЕНОВЕ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                                  МАРИЯ БОЖКОВА

при  секретаря Павлина Петрова и при участието на прокурор Делчева от ОП-Кърджали, като разгледа докладваното от съдия Шефки канд 153  по описа на КАС за 2021 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 63в от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба от Г.Ш.Х. от ***, подадена чрез пълномощник, срещу Решение79/05.11.2021 г., постановено по анд 204/2021 г. по описа на Районен съд-Момчилград. Решението се оспорва като постановено в нарушение на материалния закон. В касационната жалба се твърди, че не е спазен 5-дневния срок, предвиден в чл.19, ал.2 от Наредба1/19.07.2017 г. за  реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози,  за изпращане на взетата проба в съответната лаборатория. В тази връзка сочи, че е компрометирана годността на взетите проби, респ. на установеното съдържание на алкохол в кръвта.  По горните съображения счита, че вмененото му нарушение не е безспорно установено. Иска съдът да отмени обжалваното решение, като вместо него постанови друго, с което да отмени наказателното постановление. Претендира деловодни разноски и за двете инстанции.

Ответникът по жалбата – Началник група към ОД на МВР- Кърджали, РУ Джебел, в представено писмено становище, намира жалбата за неоснователна. Счита, че оспореното решение на РС-Момчилград е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.  

Представителят на Окръжна прокуратура, гр. Кърджали дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Намира оспореното решение за правилно и законосъобразно, поради което счита, че същото следва да бъде оставено в сила.

Административният съд, след като извърши проверка на обжалваното решение във връзка със заявените в жалбата касационни основания, констатира следното:

Касационната жалба е допустима - постъпила е в срок, и е подадена от надлежно легитимирано лице - страна по анд №204/2021 г. по описа на РС-Момчилград.

С оспореното решение е потвърдено Наказателно постановление №21-6110-000092/30.08.2021 г., издадено от началник група към ОД на МВР- Кърджали, РУ - Джебел, с което на основание чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП на Г.Ш.Х., е наложено наказание глоба в размер на 1 000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца, за нарушение на чл.5, ал.З, т.1 от ЗДвП и на основание Наредба N 1з-2539 на МВР са отнети общо 10 точки, като правилно и законосъобразно. За да постанови решението си районният съд, въз основа на събраните по делото доказателства е приел, че правилно е ангажирана отговорността на жалбоподателя по чл.174, ал.1, т.2 ЗДвП, тъй като последният управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта - над 0.8 промила до 1,2 на хиляда. Намерил е за неоснователен довода на жалбоподателя, касаещ срока по чл.19, ал.2 от Наредба 1/19.07.2017 г., като приел за установено от разпита на св.Р., че последния е присъствал на вземането на кръвните проби, поставил ги е в хладилна чанта и на следващия ден ги е предоставил за изследване.

При извършената служебна проверка, касационният съд констатира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. Така постановеното решение е и правилно, като липсват касационни основания за отмяната му, поради допуснати нарушения на материалния закон, за които настоящата инстанция следи и служебно. При правилно установена фактическа обстановка, съдът е направил законосъобразни правни изводи относно обжалваното НП, в т.ч. и по отношение на твърдяното нарушение на чл.19, ал.2 от Наредба №1/19.07.2017 г.   

По съществото на спора правилно е установено, че наказаното лице е осъществило нарушението по чл.5, ал.3, т.1 ЗДвП, с който е въведена забрана за водачите на ППС да управляват пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда.

В конкретния случай, от събраните по делото доказателства се установява, че на 30.07.2021 год. в 22:25 часа касаторът е управлявал лек автомобил с рег.№***, бил е спрян за проверка от полицаи при РУ – Джебел, и изпробван за употреба на алкохол с техническо средство Дрегер 7410, с фабр.№ ***, който отчел наличие на 0.84 промила алкохол в издишвания въздух. В тази връзка, на водача бил издаден талон за медицинско изследване №*** и 7 бр.холограмни стикери с №***. 

Според заключението в приложения Протокол за химическо или химико-токсилогично изследване №**/*** г., подписано от *** към ОД на МВР – Кърджали, изследваните проби са показали наличие на алкохол в кръвта в количество 0,83 промила. Такова е и установеното количеството етилов алкохол според заключението в Протокол за повторно химическо или химико-токсилогично изследване №**/*** г.

При тези данни, съдът намира, че правилно водачът на МПС е бил наказан за нарушение на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП, с предвидените в чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП наказания, тъй като от приложените по делото доказателства се установи по безспорен начин, че последният е управлявал МПС с концентрация на алкохол  - 0,83 промила. Съответни на закона са и размерите на наложените наказания.

Настоящата инстанция намира за неоснователни доводите в касационната жалба, че е компрометирана годността на взетите проби, респ. на установеното съдържание на алкохол в кръвта, тъй като не бил спазен 5-дневния срок по чл.19, ал.2 от Наредба1/2017 г. за изпращане на взетите проби в лабораториите по ал. 1. От приложените по делото писмени доказателства - Протокол за медицинско изследване, Фиш за спешна медицинска помощ, извлечение от Книга  за алкохолни проби и Амбулаторен журнал се установява, че биологичните проби за употреба на алкохол, са били взети на 31.07.2021 г. в 00:10 ч., в ЦСМП-***, в присъствието на св. Р. Р. и са били предадени на последното лице. От показанията на св.Р.-служител в РУ-Джебел, пробите са му били предадени от ЦСМП със съответните стикери, след което той ги е поставил в хладилна чанта и на следващата сутрин ги занесъл и предал в РУ-Кърджали. Действително, според съдържанието на протоколите за химическо или химико-токсилогично изследване №№**/*** г. и  №**/*** г., пробите са били получени в химическата лаборатория на 11.08.2021 г., но в случая няма данни, това обстоятелство да се е отразило на достоверността на отчетения резултат. Видно от отразеното  в горните протоколи за първоначално и повторно  химическо изследване, както опаковката, така и съдържанието на пробите е отговаряло на изискванията на Наредба №1/19.07.2017 г. Т.е., лицето, извършило изследването не е констатирало каквито и да е неблагоприятни изменения в биологичния материал, които да го правят неподходящ за изследване.

По изложените съображения настоящият състав счита, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно, поради което, и въз основа на изложеното по-горе, ще следва да се остави в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, Административният съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение79/05.11.2021 г., постановено по анд 204/2021 г. по описа на Районен съд-Момчилград.

Решението е окончателно.

 

 

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                 2.