Решение по дело №3626/2010 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2026
Дата: 28 октомври 2010 г. (в сила от 20 януари 2011 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20102120203626
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 13 септември 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 1858                                                       2010 година                                   град Бургас

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаски  районен  съд                                                                      ІІ     наказателен състав  

На   двадесет и осми октомври                                                  две хиляди и десета година   

В публично заседание в следния състав :

                                                Председател:  СВЕТЛИН  ИВАНОВ

Секретар: Д.П.

Прокурор:      

като разгледа докладваното от съдията Иванов наказателно от административен характер дело № 3626 по описа на съда за 2010 година, за да се произнесе,  взе предвид  следното:

 

Производството по делото е образувано по повод внесен в съда обвинителен акт на прокурор в БРП, с което срещу Т.Н.Р. ЕГН **********, роден на *** ***, живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, неосъждан-реабилитиран, неженен – обвиняем по Досъдебно производство № 399/ 2010 г. по описа на сектор „ПП” при ОДМВР-гр.Бургас, ДП 2561/ 2010 г. по описа на БРП, е повдигнато обвинение за извършено престъпление по чл. 343 в ал.2 вр. ал. 1 НК.

Въз основа на писмена справка изх. № Пр.83/ 2007 г. от 17.09.2010 г. по описа на БРП, съдията-докладчик по делото констатира, че подс. Р. е бил реабилитиран по право на основание чл. 86 ал.1 т. 3 предл. 2 НК за осъждането му по НОХД № 3724/ 2006 г. по описа на БРС, тъй като наложеното му наказание „Обществено порицание” е било изпълнено по Радиовъзел-Бургас на  06.02.2007 г. По тези причини, на основание чл. 248 ал.2 т. 4 НПК, производството бе насрочено за разглеждане по реда на чл. 375-379 НПК, с оглед наличиетона предпоставки за приложение института по чл. 78а НК.

Редовно призован, подсъдимият се явява лично и с упълномощен защитник, признава се за виновен, изразява съгласие с фактическата обстановка, описана в обвинителния акт, защитникът пледира спрямо подсъдимия да бъде приложен чл. 78а НК с налагане на минималното установено в закона наказание „Глоба”.

Районна прокуратура – Бургас, редовно призована, не изпраща представител за участие при разглеждане на делото.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Подс. Т.Н.Р., видно от справката от сектор „ПП”-гр.Бургас (л.15 от досъдебното производство), към датата на деянието и понастоящем не е бил правоспособен водач на МПС. Съгласно цитираната справка, подс. Р. е бил санкциониран три пъти за идентични нарушения по ЗДвП – а именно управление на МПС, без да е правоспособен водач.

С наказателно постановление № 315 от 31.08.2009 г. по описа на Сектор „ПП”-гр.Бургас (л.20 от досъдебното производство), което  е връчено на 05.03.2010 г., не било обжалвано и влязло в сила от 13.03.2010 г., подс. Р. бил санкциониран по административен ред за нарушение по чл. 150 ЗДвП – управление на МПС, без да е правоспособен водач.

Въпреки така наложеното му административно наказание за това нарушение, около 04.00 часа на 11.04.2010 г., подсъдимият решил да управлява л.а. „Опел Корса” рег. № А 4829 КР, бял цвят, собственост на майка му – свид. Я. Р.. Докато управлявал автомобила в гр.Бургас, по бул. „Стефан Стамболов” в посока от хотел „Космос” към хотел „Мираж”, свид. Г. Г. - полицейски служител в V РУП-гр.Бургас, му подал сигнал за спре с полицейска стоп-палка. Тъй като подсъдимият не спрял на подадения му сигнал, свид. Георгиев и свидетелите А.П. и Л.Д. – полицаи в същото управление,  последвали подсъдимия с включена светлинна и звукова сигнализация. Подс. Р. ***, следван от полицейския автомобил. Спрял в близост до бл. 15 в ж.к.”Зорница”, след което подсъдимият напуснал автомобила и побягнал между блоковете в посока бл. 16. Както при първоначалното подаване на сигнал за спиране на бул. „Стефан Стамболов, така и на мястото, където подсъдимият изоставил управлявания от него автомобил, работело улично електрическо осветление, поради което тримата полицейски служители ясно възприели характерните особености на външността и лицето на подсъдимия. Тъй като не успели да го заловят, след като изоставил автомобила, свидетелите най-напред извършили справка в Сектор „ПП”-гр.Бургас и установили, че амтомобила „Опел Корса” е собственост на свид. Р. По отношение на нея била извършена допълнителна справка за роднински връзки, при което свид. Д. разпознал по наличните към справката фотоснимки водача на преследвания автомобил – настоящия подсъдим, син на свид.Р., на когото никога не е било издавано свидетелство за управление на МПС.

На 13.04.2010 г. подс.Р. ***, признал, че на посочената дата той е управлявал автомобила на майка си и не е спрял на подадения му стоп-сигнал, тъй като бил наясно, че упправлява без СУМПС.

Описаната фактология съдът установи след анализ на събраните в хода на досъдебното производство доказателства, ценени по реда на чл. 378 ал.2 НПК, и от обясненията на подсъдимия пред съда.

Въз основа на казаните фактическите обстоятелства, приети за безспорни, от правна страна съдът счете, че с поведението си подс. Т.Н.Р. е осъществил обективните признаци на престъплението по чл.343 в ал.2 от НК – около 04.00 часа на 11.04.2010 г.,  в гр.Бургас, бул. „Стефан Стамболов” в посока хотел „Мираж”, управлявал МПС - л.а. „Опел Корса” рег. № А 4829 КР без свидетелство за управление на МПС, в едногодишния срок от наказването му по административен ред с Наказателно постановление № 315 от 31.08.2009 г. по описа на Сектор „ПП”-гр.Бургас в сила от 13.03.2010 г., за управление на МПС без съответно свидетелство за управление.

От субективна страна, престъплението е извършено виновно, при форма на вината „пряк умисъл” по смисъла на чл. 11 ал.2 предл.1 НК – подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието си, като е предвиждал и искал настъпването на общественоопасните му последици, и по същата причина не спрял на подадения му сигнал за спиране от униформени полицейски служители.

Престъплението по чл. 343в ал.2 вр. ал.1 НК се наказва с „Лишаване от свобода” за срок до 2 години. Подсъдимият понастоящем  е неосъждан – реабилитиран по право, не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на Глава VІІІ от Общата част на НК, с деянието не са причинени имуществени вреди. В случая кумулативно са налице всички предпоставки по чл.78А от НК, деецът да бъде освободен от наказателна отговорност по чл. 343в ал.2 вр. ал.1 НК, като му се наложи административно наказание.

При определяне вида и размера на наказанието, съдът взе предвид установената склонност на подсъдимия и преди настоящото деяние да извършва идентични нарушения на правилата за движение, необремененото му съдебно минало, направеното пред съда самопризнание, както и степента на обществена опасност  на деянието, която прецени като съответстваща на обичайната за този вид престъпления, и формалния характер на самото деяние. Воден от горното, съдът намери, че административната санкция „Глоба” следва да се инидивидуализира при превес на смекчаващите вината и отговорността обстоятелства, в минималния установен в закона размер от 1 000 лева. Този размер, по убеждението на съда, съответства на естеството и интензитета на посегателството, като в същото време е от естество да способства за постигане целите на наказанието, визирани в чл. 36 НК и чл. 12 от ЗАНН, и най-вече дееца да бъде предупреден и превъзпитан към спазване на законите.

В случая не са налице предпоставките на подсъдимия кумулативно да се наложи и наказание „Лишаване от право да управлява МПС” на  основание чл. 343г НК, доколкото Р. понастоящем не притежава такова право, признато и удостоверено по предвидения в закона ред.

Мотивиран от горното и на основание  чл.378 ал.4 т.1 от НПК, чл. 78а НК, Бургаският районен съд

 

Р       Е      Ш       И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Т.Н.Р. ЕГН **********, роден на *** ***, живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование, неосъждан-реабилитиран, неженен, за ВИНОВЕН в това, че около 04.00 часа на 11.04.2010 г.,  в гр.Бургас, бул. „Стефан Стамболов” в посока хотел „Мираж”, управлявал МПС - л.а. „Опел Корса” рег. № А 4829 КР без свидетелство за управление на МПС, в едногодишния срок от наказването му по административен ред с Наказателно постановление № 315 от 31.08.2009 г. по описа на Сектор „ПП”-гр.Бургас в сила от 13.03.2010 г., за управление на МПС без съответно свидетелство за управление – престъпление по чл.343в ал.2 вр. ал.1 НК.

 

ОСВОБОЖДАВА на основание чл. 78 а НК подсъдимия Т.Н.Р. ЕГН ********** от наказателна отговорност за извършеното престъпление по чл. 343в ал.2 вр. ал.1 НК, и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1 000 (хиляда) лева.

 

            Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаския окръжен съд в 15-дневен срок от съобщаването.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Верно с оригинала! П.М.