Определение по дело №59/2021 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260163
Дата: 30 март 2021 г.
Съдия: Ванухи Бедрос Аракелян
Дело: 20213001000059
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 3 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр. Варна, №…260163/30.03.2021 година

 

Варненският апелативен съд – търговско отделение, ІІ състав, в закрито заседание в състав:

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНУХИ АРАКЕЛЯН

        ЧЛЕНОВЕ: АНЕТА БРАТАНОВА

МАГДАЛЕНА НЕДЕВА

 

Като разгледа докладваното от съдия В. Аракелян в. т. дело № 59/2021 г. по описа на Апелативен съд – гр. Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 267 от ГПК.

Подадена e въззивнa жалбa от Ж.И.Й., чрез адв. Н.Д. и адв. Ж.Т. против решение № 260010 от 13.10.2020 г., постановено по т. д.11/2019 г. по описа на Шуменския окръжен съд, в частта, с която е отхвърлена:

- претенцията за законна лихва върху главницата от 1 600 лв., представляваща присъдено обезщетение за имуществени вреди, причинени вследствие получените от нея травматични увреждания, в резултат на ПТП, станало на 05.09.2018 г., причинено от Кадир Бейджанов Кадиров, който е нарушил правилата за движение по пътищата при управление на лек автомобил „Ауди А3“ с рег. № Н 0311 ВТ, на основание застрахователна полица № BG/02/118001465979 за задължителна застраховка “Гражданска отговорност” за горепосочения лек автомобил, за периода от 16.10.2018 г. до 20.11.2018 г., включително. 

- разликата над уважения от първоинстанционния съд размер на главницата от 45 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, в резултат на преживените болки и страдания, причинени, вследствие получените от нея травматични увреждания, в резултат на горепосоченото ПТП, ведно със законната лихва върху главницата от 45 000 лв., считано от 16.10.2018 г. до 20.11.2018 г.

С молба вх. № 261493 от 15.03.2021 г. въззивникът уточнява изрично, че обжалва постановеното решение на Шуменския окръжен съд за разликата над присъдената сума в размер на 45 000 лв. до поддържания с въззивната жалба размер от 85 000 лв., т. е. че  претендира увеличаването на размера на обезщетението за неимуществени вреди с още 40 000 лв., ведно със законната лихва, считано от 16.10.2018 г. до окончателното изплащане.

В жалбата са изложени доводи за неправилност на решението, като постановено при нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Сочи се, че съдът е определил размер на неимуществените вреди, който не съответства на причинените на пострадалата болки и страдания. Жалбоподателката счита, че не са съобразени всички обстоятелства относно здравословното ѝ състояние, касаещи настъпилите телесни увреждания, усложненията, протеклото лечение и възстановителния период. Инвокира доводи, че съдът не е обсъдил в цялост доказателствения материал по делото. Твърди, че са допуснати процесуални нарушения, възпрепятстващи правото на доказване на предявените претенции, като е оставил без уважение искането за назначаване на съдебно-психолигична експертиза. Относно претендираната законна лихва върху присъдения размер на главницата от 45 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, считано от 16.10.2018 г. до 20.11.2018 г., сочи, че е направила извънсъдебно искане по реда на чл. 498 от КЗ, като е представила доказателства, включително констативен протокол за процесното ПТП. Твърди, че в нарушение на чл. 106, ал. 5 от КЗ били изискани още доказателства от застрахователя, което е поставило същия в забава относно определянето и изплащането в срок на дължимото обезщетение, считано от 16.10.2018 г., на която дата са изтекли 15 работни дни от завеждането на претенцията и представянето на всички доказателства в тази връзка. Моли за отмяна на решението в отхвърлителната част. Претендира разноски.

Прави доказателствено искане.

В срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК е постъпил писмен отговор от ЗД „Бул Инс“ АД, представлявано от Стоян Станимиров Проданов и Крум Д. Крумов, чрез адв. И.Т., в който се излагат аргументи за неоснователността на жалбата. Въззиваемият смята определеното обезщетение за настъпилите неимуществени вреди за съобразено с претърпените болки и страдания, както и с всички относими доказателства по делото, а така също и с икономическата конюнктура. Излага съображения за неоснователност и относно претендираната законна лихва, като поддържа становището, изложено в отговора на исковата молба, че в процесния случай най-ранната дата, на която може да се претендира законна лихва за забава върху определеното от съда обезщетение, е датата на подаване на исковата молба. Оспорва като неоснователно доказателственото искане за назначаване на съдебно-психологична експертиза, като счита, че първоинстанционният съд правилно е оставил същото без уважение. Моли за потвърждаване на решението и присъждане на съдебно-деловодни разноски.

Няма доказателствени искания.

По повод на доказателственото искане на въззивника, релевирано във въззивната жалба, настоящият съдебен състав намира следното:

Във въззивната жалба се съдържа искане за назначаване на съдебно-психологична експертиза с вещо лице психолог, което да извърши личен преглед на въззивника Ж.И.Й. и да отговори на следните въпроси:

1.      Налице ли е остра стресова реакция при Ж.И.Й. в резултат на получени увреди от ПТП на 05.09.2018 г., довела до разстройство на адаптацията ѝ към нейния социален живот, която да е в пряква причинна връзка с причинените ѝ увреди?

2.      Налице ли е нарушение на съня, тревожност и други психически разстройства у Ж.И.Й., които да са в пряква причинна връзка с настъпили увреди от ПТП на 05.09.2018 г.?

3.      Налице ли е промяна на психологичното състояние на Ж.И.Й. в резултат на получени увреди от ПТП на 05.09.2018 г. ? Налице ли е психологическа травма, в какво се изразява тя? Необходими ли са медикаменти и консултации за лечението ѝ? Какви са възгледите за възтановяването ѝ, възможно ли е такова?

4.      Какво е актуалното състояние на Ж.И.Й., с оглед изминалия период?

Настоящият съдебен състав, намира искането за основателно. В първоинстанционното производство с подаване на исковата молба е направено искане за назначаване на съдебно-психологична експертиза с вещо лице психолог, което да извърши личен преглед на ищцата Ж.И.Й., като са формулирани същите въпроси, като задача на вещото лице. С Определение № 175 от 18.06.2020 г. съдът е отхвърлил така направеното доказателствено искане, като е счел, че посредтвом исканата експертиза не могат да се установят претърпените от ищцата неимуществени вреди. Настоящият съдебен състав намира за необоснован изводът на първоинстанционния съд, предвид предмета на спора и разпределението на доказателствената тежест на страните. С оглед на гореизложеното, доказателственото искане на въззивника, следва да бъде уважено, като се назначи съдебно-психологична експертиза, която да отговори на въпросите, поставени в първоинстанционното производство, обективирани и във въззивната жалба, при депозит, вносим от въззивника.

Настоящият съдебен състав, намира, че жалбата е подадена в срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима и следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание.

Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НАСРОЧВА производството в о. с. з. на 08.06.2021 г. от ..14:30 часа.

ДОПУСКА съдебно-психологична експертиза, със задача:

Вещото лице след като се запознае с материалите по делото и извърши личен преглед на въззивника Ж.И.Й., да отговори на следните въпроси:

1.      Налице ли е остра стресова реакция при Ж.И.Й. в резултат на получени увреди от ПТП на 05.09.2018 г., довела до разстройство на адаптацията ѝ към нейния социален живот, която да е в пряква причинна връзка с причинените ѝ увреди?

2.      Налице ли е нарушение на съня, тревожност и други психически разстройства у Ж.И.Й., които да са в пряква причинна връзка с настъпили увреди от ПТП на 05.09.2018 г.?

3.      Налице ли е промяна на психологичното състояние на Ж.И.Й. в резултат на получени увреди от ПТП на 05.09.2018 г. ? Налице ли е психологическа травма, в какво се изразява тя? Необходими ли са медикаменти и консултации за лечението ѝ? Какви са възгледите за възтановяването ѝ, възможно ли е такова?

4.      Какво е актуалното състояние на Ж.И.Й., с оглед изминалия период?

НАЗНАЧАВА ЗА ВЕЩО ЛИЦЕ Александър Милчев Цолчовски, вписан в списъка на вещите лица под № 72.

ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение за вещото лице в размер на 300 лева, вносим от въззивника Ж.И.Й., в тридневен срок от получаване на съобщението.

УКАЗВА на вещото лице да се яви в насроченото съдебно заседание за отговаряне на евентуално възникналите въпроси по експертизата.

ДА СЕ ПРИЗОВАТ страните с препис от определението.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.       

 

 

                                                                                   2.