Решение по дело №364/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 251
Дата: 7 август 2020 г. (в сила от 15 март 2021 г.)
Съдия: Мариана Илиева Димитрова
Дело: 20205200500364
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…251………/07.08.2020г.,гр.Пазарджик

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,гражданска колегия,ІІ въззивен състав,в открито заседание на девети юли през две хиляди и двадесета година,в състав:

                                                                                                     Председател:Красимир Ненчев

                                                                членове:Димитър Бозаджиев

Мариана Димитрова

като разгледа докладваното от съдия Мариана Димитрова в.гр.дело №364 по описа на Съда за 2020 година,и за да се произнесе,взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.258 и сл. от  ГПК.

          Обжалва се Решение № 227 постановено на 18.02.2020г. по гр.дело № 2806 по описа на Пазарджишкия районен съд за 2019г., с което Пазарджишкият районен съд е :

1.признал за незаконно и е отменил уволнението на Е.А.Б. с ЕГН ********** *** постановено със Заповед №248/05.07.2019г на директора на Основно училище „Христо Ботев“-село С., община Пазарджик- А.М.;

2.възстановил Е.А.Б. на заеманата преди уволнението длъжност:“С. ,У.-начален етап от І до ІV клас“;

3.отхвърлил е предявения иск по чл.344,ал.1,т.3 от КТ във вр. с чл. 225,ал.1 от КТ като неоснователен;

4. присъдил в тежест на  страните съдебно-деловодни разноски.

Ответникът в първоинстанционното производство ОУ“Христо Ботев“ с.С. е останал недоволен от решението-в частта, с която исковите претенции са уважени, и в срок е подал въззивна жалба,с която моли в тази част то да бъде отменено, като неправилно.Излага подробни съображения.Посочва, че в противоречие с материалния закон са изводите на съда , че извършения подбор е незаконосъобразен. Необосновано съдът е приел ,че не било доказано,  защо по четвъртия критерий, който работодателят е дал на комисията по подбора - да сравни оценката на педагогическата работа на У.ите, не ставало ясно защо най-висока оценка получавала друг начален У., а ищцата - задоволителна.Причината за тези оценки се съдържала в годишните карти за оценка трудовата педагогическа дейност на сравняваните У.и, където за три учебни години - 2016, 2017 и 2018 г. ищцата е получила най- ниски оценки. Тази годишна оценка е комплексна, извършена е въз основа на нормативната уредба, съчетава педагогическите знания умения и ниво на изпълнение на работата. Тези годишни комплексни оценки са ядрото, главното и същественото при оценка за трудовата дейност на У.ите от начален етап.Необосновано съдът е приел ,че В. е получила най-висока оценка по четвъртия критерий, защото има през трите години най-високи оценки. Посочено е ,че самата ищца е заявила, че не умее да работи с посочените софтуерни програми, а от друга страна, работодателят също имал право да даде оценка поради личните си впечатления по този въпрос.Необосновано съдът е приел, че гласните доказателствени средства -разпитаните три свидетелки по делото, били неотносими, защото работодателят не бил дал като показател отношение на У.ите към учениците. В подкрепа на твърденията си ,че   извършеният подбор е законосъобразен, жалбоподателят цитира съдебна практика. Моли съда да отмени решението-в обжалваната част и да постанови друго по същество на спора, с което се отхвърлят исковете  по чл.344,ал.І, т.1 и т.2 от КТ .

С насрещна въззивна жалба ищцата в първоинстанционното производство обжалва решението в частта,с която искът по чл.344,ал.1,т.3 от КТ е отхвърлен като неоснователен. Твърди,че исковата претенция е доказана ,поради което решението се е явява неправилно. Искането е решението в тази му част да бъде отменено, а искът за обезщетение по чл.225,ал.1 от КТ по реда на чл.344,ал.1,т.3 от КТ- уважен.

С отговорите по чл.263 от ГПК страните противопоставят възраженията си на въззивните жалби.

Пазарджишкият окръжен съд като съобрази наведените от жалбоподателя доводи за незаконосъобразност на първоинстанционния съдебен акт и събраните по делото доказателства-поотделно и в съвкупност, прие за установено следното:

Не се спори между страните по делото,че помежду им е съществувало трудово правоотношение ,по силата на което ищцата е изпълнявала длъжността „С. У.-начален етап” в ответното Основно училище „Христо Ботев“, с.С. и което трудово правоотношение е прекратено със Заповед № 248/05.07.2019г. на директора на училището  А.М., считано от  06.09.2019г.,на основание чл. 328,ал.1,т.2,предл. второ от КТ, и с мотиви: „По старото щатно длъжностно разписание, в сила от 15.09.2018г., са били предвидени четири У.ски длъжности - начален етап от 1. до 4. клас, а по новото щатно длъжностно разписание, в сила от 03.06.2019 г., са предвидени три У.ски длъжности - начален етап от 1. до 4. клас.Налице е реално съкращение на една щатна бройка за длъжността „У." -начален етап от 1. до 4. клас.Това обстоятелство наложило да се извърши подбор между четиримата У.и -начален етап от 1. до 4. клас.Подборът се извършил на база обективни критерии и показатели, които имат съществено значение при осъществяване на трудовата функция на У. - начален етап от 1. до 4. клас, като са съобразени изискванията на държавните образователни стандарти.Основната цел на подбора е да останат на работа тези У.и, които притежават по-висока професионална квалификация и работят по-добре, с оглед дадените критерии и показатели, които са съобразени изцяло със Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) и Наредбите, които е издало Министерство на образованието и науката.Установило се, че Е.А. К. е събрала най-малко точки, т. е. налице са по-лоши показатели сравнени с останалите трима У.и - начален етап от 1. до 4. клас, което обстоятелство налагало да й се прекрати трудовото правоотношение“.

Първоинстанционният съд е приел,че е налице реално съкращаване на щата.Приел,че  директорът на училището притежава правомощията да утвърждава щатните разписания в училището, включително  и да въвежда промени в тях. Промените влизат в сила след утвърждаването им от компетентния орган, който е именно директорът  като за настъпването им не се изисква съгласуване нито с органа, предоставящ средства за издръжка или развитие съгласно чл.41 от ЗНП, нито с началника на РИО. В този смисъл е постановена задължителна за съдилищата практика , съдържаща се в Тълкувателно решение №4 от 12.12.2011г.  по тълк.д.№ 4/2011г на ОСГК на ВКС. Установило се, че  в предходното длъжностно разписание, в сила от 15.09.2018г., са съществували 4 щатни бройки за длъжността“ У. начален етап I-IVклас“. В новото щатно разписание,утвърдено от директора на ответното училище  със Заповед №214/03.06.2019г., което щатно разписание е в сила от 03.06.2019г е премахната една щатна бройка за длъжността “ У. начален етап I-IVклас“ и са останали 3 щатни бройки за тази длъжност,т.е налице е реално съкращение в щата, извършено от компетентния за това орган. По отношение на този въпрос  във въззивната инстанция не са ангажирани нови доказателства, поради което така установеното от фактическа страна изцяло се възприема и от въззивният съдебен състав, както и правните изводи на съда.

На следващо място: първоинстанционният съд е приел,че извършения подбор е неезаконосъобразен.

Във въззивната жалба се развиват доводи за необоснованост на този извод.

          Настоящият съдебен състав установи следното:

          Няма спор,че в конкретният казус подборът е задължителен,тъй като в училището са работили четирима У.и, заемащи  засегната от  съкращението длъжност. Установи се, че всички са участвали в подбора, при спазване на критериите по чл.329, ал.1 от КТ – квалификация и ниво на изпълнение на работата.

На основание  чл.329 от КТ е определена комисия ,която да извърши подбор между четиримата У.и по следните критерии : 1/ образование, 2/ допълнителна квалификация, 3/ наличие на ПКС, 4/  оценка на работата на педагогическия специалист от директора, 5/наложени наказания по КТ, 6/умения за работа с Word, Excel, Power Point и използване на технически средства в ежедневната работа и 7/ брой кредити от обучения през 2018-2019г.

С протокол от 18.06.2019г. комисията е дала оценка по подбор на четиримата У.и, участвали в подбора,както следва : по показателя : образование – В. 4т. ,Р-5 т., М -3 т., К.-4 т. ;По показателя : допълнителни квалификации –няма оценка;По показателя: : наличие на ПКС –В.- 5 т. По показателя : оценка на работата на педагогическите специалисти от директор: В. 10г., Р.-5т., М.- 5 т. ,К.-1 т. ;По показателя : наложени наказания по КТ : В.- 4т., Р.-4 т., М.-4 т. К.- 0 т. ;По показателя: Умения за работа с компютърни програми и използване на техни(чески средства в ежедневната работа: В.- 8т., Р.-8т., М.-8 т. К.- 0 т. ;По показателя : кредити обучения: В.- 5т., Р.-1т., К.- 1 т. ; или общ брой точки : В.- 36т., Р.-23 т., М.-20 т. К.- 6 т.

Във въззивната жалба се твърди,че извода на първоинстанционния съд, че не било доказано в процеса защо по критерия оценка на работата на педагогическите специалисти ищцата е получила най-малък брой точки ,е неправилен. Съдът споделя този довод на въззивника. От приложените по делото годишни карти да оценка за три поредни години се установява,че ищцата е получила най-малък брой точки от останалите педагози,участвали в подбора. По отношение на този показател изцяло относими са и събраните гласни доказателства, които първоинстанционният съд не е кредитирал.

На следващо място ,основателен е доводът за неправилност на извода на съда, за неяснота по отношение на оценката ,дадена по критерия Умения за работа с компютърни програми и използване на технически средства. Ищцата е заявила,че не умее да работи със софтуерни продукти. От друга страна, комисията по подбора се състои от У. и главен счетоводител в ответното училище, които несъмнено също имат лични впечатления от уменията на ищцата за работа с компютърни програми.

От така изложеното, настоящият съдебен състав не споделя изводите на първоинстанционния съд,че подбора по двата показателя е компрометиран.

От ангажираните по делото доказателства, следва да се приеме за установено, че страната, носеща доказателствената тежест за установяване законосъобразността на извършения подбор – работодателят – въззивник, при условията на пълно и главно доказване е установил, че същият е правилно извършен, а оттам /с оглед предметните предели на настоящето въззивно производство/ - и законосъобразността на уволнението. В този смисъл  предявеният иск по чл.344,ал.І ,т.1 от КТ се явява неоснователен и следва да бъде отхвърлен. Неоснователността на иска по чл.344,ал.І ,т.1 от КТ обосновава и неоснователността на обективно съединените искове по т.2 и т.3 от същата законова разпоредба – за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност и за заплащане на обезщетение по чл.225,ал.І от КТ- като в този смисъл и насрещната въззивна жалба се явява неоснователна.

С оглед изхода на делото в тежест на Е. К. следва да се присъдят сторените от въззивника съдебно-деловодни разноски за двете инстанции, съобразно списък по чл.80 от ГПК- в общ размер 1 600 лева.

По изложените съображения,Пазарджишкият окръжен съд

 

 

Р     Е      Ш      И  :

 

 

ОТМЕНЯ Решение № 227 постановено на 18.02.2020г. по гр.дело № 2806 по описа на Пазарджишкия районен съд за 2019г., с което Пазарджишкият районен съд е :признал за незаконно и е отменил уволнението на Е.А.Б. с ЕГН ********** *** постановено със Заповед №248/05.07.2019г на директора на Основно училище „Христо Ботев“-село С., община Пазарджик- А.М.; възстановил Е.А.Б. на заеманата преди уволнението длъжност:“С. ,У.-начален етап от І до ІV клас“, и в частта за разноските ,вместо което ПОСТАНОВЯВА: ОТХВЪРЛЯ предявените от Е.А.Б. с ЕГН ********** *** против  Основно училище „Христо Ботев“-село С., община Пазарджик-,представлявано от директора А.М. искове за признава за незаконно и отмяна на уволнението, извършено със Заповед №248/05.07.2019г., възстановяване на Е.А.Б. на заеманата преди уволнението длъжност:“С. ,У.-начален етап от І до ІV клас“,като неоснователни.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата обжалвана част.

 

 

 

 

ОСЪЖДА Е.А.Б. с ЕГН ********** *** да заплати на  Основно училище „Христо Ботев“-село С., община Пазарджик-,представлявано от директора А.М. сумата в размер на 1 600,00 /хиляда и шестстотин/ лева-представляваща съдебно-деловодни разноски.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му пред ВКС.

 

          Председател:

членове: