Споразумение по дело №850/2016 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 196
Дата: 20 септември 2016 г. (в сила от 20 септември 2016 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20165310200850
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 септември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

 

№ 196

 

Година

20.09.2016 г.  

 

   Град

Асеновград

 

Асеновградският районен

съд

 

Четвърти наказателен

     състав

 

На

Двадесети септември

 

Година

 2016

 

В публично заседание в следния състав:

                 Председател:

Стефка Пашова

 

Секретар:

А.И.

 

Прокурор:

Димитър Молев

 

Сложи за разглеждане докладваното от

Съдията

 

 НОХ

   дело

       Номер

     850

                  по описа за

 2016

година.

 

На именното повикване в

   10:10

часа се явиха:

 

Производството е по реда на глава 29 от НПК.

 

За Районна прокуратура – гр. Асеновград, уведомена по телефона, се явява прокурор Димитър Молев.  

 

ОБВИНЯЕМИЯТ А.Т.Н., редовно уведомен, се явява лично, ведно с адвокат Л. К.от АК- Пловдив, упълномощена с пълномощно по делото от днес.

          Адвокат В.К., уведомен по телефона, не се явява.

 

          ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.   

АДВ. К.: Да се даде ход на делото.

ОБВИНЯЕМИЯТ: Да се даде ход на делото.

 

Съдът намира, че не е налице процесуална пречка за даване ход на делото по реда на глава 29 от НПК. Водим от горното

                            

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО по посочения ред.

 

СНЕ СЕ САМОЛИЧНОСТТА НА ОБВИНЯЕМИЯ:

А.Т.Н. роден *** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със средно образование, безработен, с адрес:***, с ЕГН **********.

 

Съдът разясни на обвиняемия правата му по чл. 55 от НПК.

Разбрах правата си.

Разясниха се на страните правата по чл. 274 и чл. 275 от НПК, както и правата по НПК.

 

Отводи, възражения и други искания  не постъпиха по делото.

 

          Съдът намира, че следва да бъде даден ход на съдебното следствие, поради което                                                

ОПРЕДЕЛИ:

 

   

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

 

ДОКЛАДВА СЕ ПРЕДЛОЖЕНИЕТО ЗА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА РЕШАВАНЕ НА ДЕЛОТО, чрез прочитането му от председателя на съдебния състав.

 

С оглед преценка законосъобразността на представеното споразумение за решаване на делото, Съдът счита че следва да бъдат прочетени и приети приложените по делото писмени доказателства, поради което и на основание чл. 283 от НПК

 

                                                ОПРЕДЕЛИ:

 

ДА СЕ ПРОЧЕТАТ И ПРИЕМАТ приложените по делото писмени доказателства.      

 

ПРОЧЕТОХА СЕ И СЕ ПРИЕХА същите.

ОБВ.  А.Т.Н. със снета по делото самоличност:   

Разбирам  обвинението.

Признавам се за виновен.

Доброволно подписах споразумението.

Разбирам последиците от него и съм съгласен с тях.

Отказвам се от разглеждане на делото по общия ред, както и по реда на глава 27 от НПК.

 АДВ. К.: Съгласна съм с изявлението на моя подзащитен.

 

ПРОКУРОРЪТ: Да се одобри споразумението.

АДВ. К.: Да се одобри споразумението.

ОБВИНЯЕМИЯТ: Също.

 

Съдът намира, че в така представеното от страните предложение за споразумение за решаване на делото, не се налага да бъдат извършени промени, същото непротиворечи на материалния и  процесуален закон, както и на морала и съответства на събраните по делото доказателства, поради което в съдебния протокол следва да се отрази окончателното съдържание на същото в следния смисъл, а именно:   

 

Извършеното от обвиняемия А.Т.Н. съставлява престъпление по чл.343 ал.3 предл.3-то б. „а“ предл.2 вр. ал.1 б. „б“ предл.2 вр. чл.342 ал.1 от НК затова, че на 31.12.2015 г. в гр.***, при управление на моторно превозно средство - лек автомобил "***, е нарушил правилата за движение по пътищата, а именно:

-  чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП: „Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди“;

-  чл.8 ал.1 от ЗДвП: "Водачите на пътни превозни средства използват дясната половина на пътя по посока на движението си, освен в случаите, когато с пътен знак или със светлинен сигнал е указано нещо друго";

-  чл.15 ал.1 от ЗДвП: "На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента";

-  чл. 16 ал.1 т.1 от ЗДвП: "На пътно платно с двупосочно движение на водача на ППС е забранено : 1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне";

-    чл.20 ал.1 от ЗДвП: "Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват";

-    чл.20 ал.2 от ЗДвП: "Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението".

- чл.21 ал.1 от ЗДвП: „При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в кm/h: ППС от категория В        - Населено място – 50“;

            - чл.35 ал.1 от ЗДвП: „Завиването надясно се извършва от най-дясната пътна лента по посока на движението, а когато лентите са обозначени за движение в съответна посока - от лента, предназначена за завиване надясно.“;

            - чл.35 ал.3 от ЗДвП: „При завиване надясно за навлизане в път с двупосочно движение водачът на пътното превозно средство завива така, че да навлезе по възможно най-краткия път в дясната част на платното за движение.“;

            - чл.44 ал.1 от ЗДвП: „При разминаване водачите на насрещно движещите се пътни превозни средства са длъжни да осигуряват достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства.“;

            - чл.47 от ЗДвП: „Водач на пътно превозно средство, приближаващо се към кръстовище, трябва да се движи с такава скорост, че при необходимост да може да спре и да пропусне участниците в движението, които имат предимство“; и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на повече от едно лице, както следва:

На В.А.Н., ЕГН - ********** средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на долният край на тялото на лявата лъчева кост, довело до трайно затрудняване на движението на горния ляв крайник;

На Г. К. А., ЕГН - ********** средна телесна повреда, изразяваща се във фрактура /счупване на основата на проксималната фаланга на 1-ви пръст на дясната длан, довело до трайно затрудняване на движението на горният десен крайник.

 

Престъплението е извършено от обвиняемия по непредпазливост, тъй като не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

Престъплението е доказано с оглед събраните доказателства - обяснения на обвиняем, свидетелски показания; протокол за оглед на местопроизшествие и фотоалбуми, 3 бр. съдебномедицински експертизи, автотехническа експертиза, справка за съдимост, характеристична справка и другите доказателства, приложени по делото. 

За посоченото по-горе престъпление от общ характер, чл.381 ал.2 от НПК допуска постигането на споразумение относно решаване на делото.

От извършеното престъпление не са били причинени имуществени вреди.

С оглед на това спрямо обвиняемия А.Т.Н. за извършеното престъпление по чл.343 ал.3 предл.3-то б. „а“ предл.2 вр. ал.1 б. „б“ предл.2 вр. чл.342 ал.1 от НК и съгласно разпоредбата на чл.55 ал.1 т.1 от НК, следва да му се наложи наказание ЕДИНАДЕСЕТ МЕСЕЦА „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА”.

На основание чл.66 ал.1 от НК изпълнението на наказанието „Лишаване от свобода“ следва да бъде ОТЛОЖЕНО с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

На основание чл.343г вр. чл. 37 ал.1 т.7 от НК обв. А.Т.Н. следва да бъде ЛИШЕН ОТ ПРАВОТО да управлява моторно превозно средство за срок от ЕДНА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА.

 

Обвиняемият А.Т.Н. следва да бъде осъден да заплати по сметка на ОД на МВР гр. Пловдив разноските, направени по водене на делото в общо размер на 869.40 лв. за експертизи.

 

На обвиняемия А.Т.Н. бе разяснен смисълът от настоящето споразумение и същият декларира, че се отказва от съдебното разглеждане на делото по общия ред, както и по реда на глава 27 от НПК.

 

 

 

СПОРАЗУМЕЛИ   СЕ:

 

 

 

ПРОКУРОР: ……............……….....….....

/ДИМИТЪР МОЛЕВ/

 

 

ОБВИНЯЕМ:………...………..............................

                           /А.Т.Н./

         

 

ЗАЩИТНИК НА

ОБВИНЯЕМИЯ…........................................………....…

                             /адв. Л. К./

 

 

 

Съдът намира, че така постигнатото между страните споразумение не противоречи на закона и на морала и няма пречка същото да бъде одобрено, като се прекрати производството по делото.

 

 

С оглед на горното и на основание чл. 382, ал. 7, вр. чл. 24, ал. 3 от НПК, Съдът

                                 

  О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОДОБРЯВА така постигнатото между Димитър Молев  –прокурор при Районна прокуратура - гр. Асеновград, адвокат В.К. – защитник на обвиняемия А.Т.Н. и обвиняемия А.Т.Н., споразумение за решаване на делото в следния окончателен смисъл, а именно: 

 

 

 

             ПРИЗНАВА СЕ ОБВИНЯЕМИЯТ А.Т.Н. роден *** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със средно образование, безработен, с адрес:***, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 31.12.2015 г. в гр.***,  при управление на моторно превозно средство - лек автомобил "*** е нарушил правилата за движение по пътищата, а именно:

-  чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП: „Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди“;

-  чл.8 ал.1 от ЗДвП: "Водачите на пътни превозни средства използват дясната половина на пътя по посока на движението си, освен в случаите, когато с пътен знак или със светлинен сигнал е указано нещо друго";

-  чл.15 ал.1 от ЗДвП: "На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента";

-  чл. 16 ал.1 т.1 от ЗДвП: "На пътно платно с двупосочно движение на водача на ППС е забранено : 1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне";

-    чл.20 ал.1 от ЗДвП: "Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват";

-    чл.20 ал.2 от ЗДвП: "Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението".

- чл.21 ал.1 от ЗДвП: „При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в кm/h: ППС от категория В  - Населено място – 50“;

            - чл.35 ал.1 от ЗДвП: „Завиването надясно се извършва от най-дясната пътна лента по посока на движението, а когато лентите са обозначени за движение в съответна посока - от лента, предназначена за завиване надясно.“;

            - чл.35 ал.3 от ЗДвП: „При завиване надясно за навлизане в път с двупосочно движение водачът на пътното превозно средство завива така, че да навлезе по възможно най-краткия път в дясната част на платното за движение.“;

            - чл.44 ал.1 от ЗДвП: „При разминаване водачите на насрещно движещите се пътни превозни средства са длъжни да осигуряват достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства.“;

            - чл.47 от ЗДвП: „Водач на пътно превозно средство, приближаващо се към кръстовище, трябва да се движи с такава скорост, че при необходимост да може да спре и да пропусне участниците в движението, които имат предимство“; и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на повече от едно лице, както следва:

- на В. А.Н., ЕГН - ********** средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на долният край на тялото на лявата лъчева кост, довело до трайно затрудняване на движението на горния ляв крайник,

- на Г. К. А., ЕГН - ********** средна телесна повреда, изразяваща се във фрактура /счупване на основата на проксималната фаланга на 1-ви пръст на дясната длан, довело до трайно затрудняване на движението на горният десен крайник, поради което и на основание чл.343 ал.3 предл.3-то б. „а“ предл.2 вр. ал.1 б. „б“ предл.2 вр. чл.342 ал.1 от НК  и чл.55 ал.1 т.1 от НК МУ СЕ НАЛАГА наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА“ за срок от ЕДИНАДЕСЕТ МЕСЕЦА.

На основание чл.66 ал.1 от НК СЕ ОТЛАГА изпълнението на  наложеното наказание  „Лишаване от свобода” с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

На основание чл.343г вр. чл. 37 ал.1 т.7 от НК СЕ ЛИШАВА              обв. А.Т.Н. от правото да управлява моторно превозно средство за срок от ЕДНА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА.

ОСЪЖДА подсъдимият А.Т.Н. да заплати по сметка на ОД на МВР - Пловдив разноските, направени по водене на делото, в размер на 869,40 лв. за експертизи.

 

ОТМЕНЯВА взетата по отношение на обвиняемия А.Т.Н. мярка за неотклонение “подписка”.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по НОХД № 850/2016 г., по описа на Асеновградския районен съд, ІV-ти н.с.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на протест и обжалване.

          Протоколът се изготви с съдебно заседание, което се закри в 10:20 ч.

 

                                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

 

                                                    СЕКРЕТАР: