Определение по дело №284/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 717
Дата: 22 февруари 2019 г.
Съдия: Даниела Илиева Писарова
Дело: 20193100900284
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

................./…………...2019г.

 

            ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на двадесет и втори февруари, в състав:

                                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ДАНИЕЛА ПИСАРОВА

 

            Като разгледа докладваното т.дело №284/19г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на глава XXXII /Търговски спорове/ от ГПК.

Образувано е по искова молба на ВТОРИЧНИ СУРОВИНИ ВАРНА ЕООД, ЕИК *********, представлявавано от Пламен Кирилов Петров срещу ПЛАСТИК ХАРТ ПЕК ЕООД, ЕИК *********, Варна, за осъждане на ответното дружество да заплати част от дължима сума, въз основа на договор за подновяване на задължение /новация/ от 08.01.2018г., а именно сумата от 65 000 лева, част от общо дължима 1 305 010.01 лева, с твърдения, че поради неизпълнението цялата сума се обявява за предсрочно изискуема с предявяване на исковата молба.

Съдът прецени, че молбата е подадена от и срещу надлежни страни, с ясно очертана фактическа обстановка и представени доказателства за внесена държавна такса върху интереса по предявения частичен иск. Констатира се неизпълнение за посочване от ищеца на банкова сметка ***.127, ал.4 ГПК, което съдът намира, че не представлява самостоятелно основание за нередовност на исковата молба, а следва да бъде указано на страната да го отстрани до приключване на спора.

Въз основа на установената редовност на исковата молба, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕПИСИ от исковата молба и приложенията да се връчат на ПЛАСТИК ХАРТ ПЕК ЕООД, ЕИК *********, Варна, бул.Вл.Варненчик №55, ет.5, офис №503, който може в двуседмичен срок от връчването да депозира писмен отговор на исковата молба съобразно чл.367 от ГПК със съдържание: посочване на съда и номера на делото, името, адреса на ответника както и неговия законен представител или пълномощник ако има такива; становище по допустимостта на иска и неговата основателност; становище по обстоятелствата, на които се основава иска както и възражения срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават; подпис на лицето. В отговора си ответника е длъжен да посочи точно доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще установява с тях както и да представи всички писмени доказателства, с които разполага.

            УКАЗВА на ответника, че в същия срок може да направи възражение, че спорът не подлежи на разглеждане по тази глава.

УКАЗВА на ответника, че когато в установения срок не подаде писмен отговор, не вземе становище по иска, не направи възражение, не оспори истинността на представен документ, не посочи или не представи доказателства, той губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

УКАЗВА на ответника, че може да пристъпи към доброволно уреждане на спора с ищеца, вкл. чрез средствата на медиация съласно Закона за медиацията.         УКАЗВА на ответника, че при неподаване на отговор, неявяване в първото заседание без да е поискал разглеждане на делото в негово отсъствие, ищецът може да поиска постановяване на неприсъствено решение съгласно чл.238 ГПК, което не подлежи на обжалване.

УКАЗВА на ответника, че към отговора следва да представи преписи от него и от доказателствата за връчване на ищеца.

УКАЗВА на ответника допълнително, че страната която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който и е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес като при неизпълнение на това задължение, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени. Страната, която живее или замине за повече от месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат ако няма пълномощник в РБ. Ако не стори това, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени.

УКАЗВА на ответника, че страната която живее или замине в чужбина за повече от един месец е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията /съд.адресат/ ако няма пълномощник в РБ като ако не стори това, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени.

УКАЗВА допълнително на страните, че страната която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж и е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес като в противен случай всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ УКАЗАНИЯ: Връчването на търговци се извършва съобразно чл.50 от ГПК, съгласно която норма мястото на връчване на търговец и на юридическо лице, което е вписано в съответния регистър, е последният посочен в регистъра адрес. (2) Ако лицето е напуснало адреса си и в регистъра не е вписан новият му адрес, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за редовно връчени. (3) Връчването на търговци и на юридически лица става в канцелариите им и може да се извърши на всеки служител или работник, който е съгласен да ги приеме. При удостоверяване на връчването връчителят посочва имената и длъжността на получателя. (4) Когато връчителят не намери достъп до канцеларията или не намери някой, който е съгласен да получи съобщението, той залепва уведомление по чл.47, ал.1 ГПК. Второ уведомление не се залепва.

Съгласно разпоредбата на чл.47 ГПК, когато ответникът в продължение на един месец не може да бъде намерен на посочения по делото адрес и не се намери лице, което е съгласно да получи съобщението, връчителят залепва уведомление на вратата или на пощенската кутия, а когато до тях не е осигурен достъп - на входната врата или на видно място около нея. Когато има достъп до пощенската кутия, връчителят пуска уведомление и в нея. Невъзможността ответникът да бъде намерен на посочения по делото адрес се констатира най-малко с три посещения на адреса, с интервал от поне една седмица между всяко от тях, като най-малко едно от посещенията е в неприсъствен ден. Това правило не се прилага, когато връчителят е събрал данни, че ответникът не живее на адреса, след справка от управителя на етажната собственост, от кмета на съответното населено място или по друг начин и е удостоверил това с посочване на източника на тези данни в съобщението. (2) В уведомлението се посочва, че книжата са оставени в канцеларията на съда, когато връчването става чрез служител на съда или частен съдебен изпълнител, съответно в общината, когато връчването става чрез неин служител, както и че те могат да бъдат получени там в двуседмичен срок от залепването на уведомлението. Съобщението се смята за връчено с изтичането на срока за получаването му от канцеларията на съда или общината.

                                                                        СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: