Решение по дело №16466/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261620
Дата: 17 май 2021 г. (в сила от 19 август 2021 г.)
Съдия: Галя Димитрова Алексиева
Дело: 20203110116466
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Варна, 17.05.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 7 състав, в открито съдебно заседание, проведено на десети май две хиляди двадесет и първа година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ГАЛЯ АЛЕКСИЕВА

                 

при участието на секретаря Ивелина Атанасова, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 16466/2020година по описа на Варненски районен съд, за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е образувано по постъпила молба от “Б.Д.” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление *** с правно основание чл. 51 ЗНасл. с искане за предоставяне на срок на законните наследници на В. Г. С. , ЕГН **********, починал на 08.11.2019г., а именно С.Т.С., ЕГН **********- съпруга и деца- Г.В.С., ЕГН ********** и И.В.С., ЕГН ********** всеки от тях да заяви дали приема наследството на наследодателя си или се отказва от него.

Молителят обосновава правния си интерес от настоящата молба твърдейки, че между него и починалия В. С. е бил сключен  договор за кредит от 22.10.2017г. за сумата от 1000лева.

Плащанията по договора са били преустановени, което е дало повод на банката да узнае, че кредитополучателят е починал. 

В открито съдебно заседание молителят не изпраща представител.

Наследникът Г.С. и И.С., редовно уведомени за датата на съдебното заседание, лично се е явил единствено Г.С..

Наследникът С.С., нередовно призована, не се е явила.

            Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, и по вътрешно убеждение, прие за установено от фактическа страна и направи следните правни изводи:

Наследството се приема по указания в чл. 49 ЗН ред - изрично с писмено заявление до районния съд в района, на който е открито наследството, което се вписва в особена за това книга, както и мълчаливо, чрез извършване на действие, което несъмнено предполага намерението на наследника да приеме наследството.

В  чл. 51 ЗН е уредена хипотеза, при която по искане на всеки заинтересуван районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Ако в дадения му срок наследникът не отговори, той губи правото да приеме наследството. Изявлението на наследника се вписва в книгата, предвидена в чл. 49, ал. 1 ЗН.

От приетите по делото договор за кредит за издаване и обслужване на кредитна карта с револвиращ кредит за физически лица се установява, че на 22.10.2017г. между молителя и В. Г. С., ЕГН ********** е бил сключен договор за кредит с кредитен лимит от 1000лева.

Съгласно удостоверение за наследници издадено от Община Варна, г- н С. е починал на 08.11.2019г. и е оставил като свои наследници по закон, както следва: С.Т.С., ЕГН **********- съпруга и деца- Г.В.С., ЕГН ********** и И.В.С., ЕГН **********.

При така установените факти, налага се извод, че молителят „Б.Д.” ЕАД е заинтересовано лице по смисъла на  чл. 51, ал.1 ЗН и има право да иска от районния съд, след като призове лицата, които имат право да наследяват да им определи срок, за да заявят приемат ли наследството.

Безспорно е, че на 08.11.2019г. г- н С. е починал, т.е наследството му е открито. Призованите към наследяване са неговите низходящи деца и преживяла съпруга. Понастоящем отправеното от молителя до съда искане касае всички наследници и именно те са адресати на искането за определяне срок, в който да заявят приемат ли наследството на своя баща или се отказват от него.

С определението по насрочване на производството по делото, на наследниците е бил предоставен срок до датата на съдебното заседание да заявят приемат или се отказват от наследството на наследодателя си. Предупредени са и за последиците от евентуалното си пасивно поведение, а именно че то влече загубване на правото за последващо приемане на наследството на наследодателя им.

Ответникът по молбата Г.В.С. се яви лично в съдебно заседание и пред съда заяви, че приема наследството останало след смъртта на неговия баща и наследодател В. С..

Горното налага, постановяване вписване в особената книга при РС- Варна изявлението му за приемане наследството останало след смъртта на В. Г. С., ЕГН **********, починал на 08.11.2019г.

Наследникът И.С., редовно призован, не се яви в съдебно заседание, нито е ангажирал писмено становище по нея. С изтичането на предоставения му срок се погасява правото му да приеме наследството, като той е надлежно уведомен за последиците при бездействието си, а именно, че съдът ще приеме, че наследникът е загубил правото да приеме наследството.

Горното налага, постановяване вписване в особената книга при РС- Варна, че на основание чл. 51, ал.2 ЗН призованият към наследяване наследник И.С. е загубил правото да приеме наследството останало след смъртта на В. Г. С., ЕГН **********, починал на 08.11.2019г.

Ответникът по молбата С.С. е била нередовно призована. Същата е била призовавана по постоянен и по настоящ адрес, но книжата са били върнати с отбелязване, че лицето не може да бъде открито. Не са били установени данни за действащ трудов договор, респ. такива за реализиране на стопанска дейност. Изхождайки от трайно установената съдебна практика, че приемането и отказът от наследство са едностранни и неотменими волеизявления със строго личен характер, и поради това зависещи изцяло от личната преценка на лицето призовано към наследяване, то в настоящото производство по чл. 51 ЗН е изключено приложението на предвидените в ГПК фикции по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и призоваване чрез залепване на уведомление или чрез „Държавен вестник”. Последните предполагат назначаване на особен представител, а той не би могъл да изрази воля в смисъл дали призованият към наследяване приема или се отказва от наследството, което зависи изцяло от личната преценка на призования наследник и се отразява в неговата имуществена сфера. Затова и по отношение на този наследник, не са изпълнени изискванията на чл. 51 ЗН, поради което и молбата следва се отхвърли.

            Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане на наследство при Районен съд– Варна, волеизявлението на наследника Г.В.С., ЕГН ********** с адрес *** ЗА ПРИЕМАНЕ наследството на В. Г. С., ЕГН **********, починал на 08.11.2019г., за което е съставен Акт за смърт № 717/08.11.2019г. на Община Варна, на основание чл. 51, ал.3 ЗН.

 

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане на наследство при Районен съд– Варна, че на основание чл. 51, ал.2 ЗН наследникът И.В.С., ЕГН ********** с адрес *** е ЗАГУБИЛ ПРАВОТО ДА ПРИЕМЕ наследството на В. Г. С., ЕГН **********, починал на 08.11.2019г., за което е съставен Акт за смърт № 717/08.11.2019г. на Община Варна.

 

ОТХВЪРЛЯ молбата на “Б.Д.” ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление *** с правно основание чл. 51 ЗНасл. с искане за предоставяне на срок на законния наследник на В. Г. С., ЕГН **********, починал на 08.11.2019г., а именно С.Т.С., ЕГН **********, в който да заяви лично дали приема наследството на наследодателя си или се отказва от него.

 

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

           

                                                                        СЪДИЯ при РС- Варна: