Решение по дело №2676/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 58
Дата: 23 януари 2023 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20227050702676
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                № …………../……………2023г., гр. Варна.

 

                                             В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на деветнадесети януари 2023г., в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

                                                                                     СТАНИСЛАВА СТОЕВА

при секретаря Камелия Александрова

и прокурора Силвиян Иванов,

като разгледа докладваното от съдия Желязкова КАНД № 2676/2022г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Директора на Дирекция „Обслужване“ при ТД на НАП-Варна, чрез процесуален представител - гл.ю.к.П.Н , против Решение № 1326/06.10.2022г. по АНД № 2635/2022г. на ВРС, V-ти състав, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 11-3708/05.05.2011г. на Директор Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП-Варна, с което на Д.Р. Н , ЕГН **********, в качеството й на представляващ „Астрея консулт“ ДЗЗД, ЕИК ********* за нарушение по чл.92 ал.2 вр. ал.1 от ЗКПО е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв., на основание чл.264 ал.1 от ЗКПО.

Касаторът навежда възражения за нарушение на материалния закон, като твърди, че неправилно първоинстанционният съд се е позовал на изтекла давност по чл.80 ал.1 т.5 от НК и не е съобразил решението си с видовете давности по отношение както на ангажиране на отговорността на дружеството, така и относно изпълнителската давност. Счита, че в случая е приложима нормата на чл.82 ал.1 от ЗАНН и доколкото в конкретния казус оспореното НП е връчено на 17.06.2022г. и е било обжалвано, то същото не е влязло в сила. На изложените основания претендира отмяна на решението на ВРС и постановяване на друго по съществото на спора, с което да се потвърди НП.

В съдебно заседание не се явява представител. Депозирани са писмени бележки, в които жалбата се поддържа и се моли нейното уважаване. Претендира се ю.к. възнаграждение, а в условията наевентуалност се прави възражение за прекомерност на адвокатско възнаграждение.

Ответникът по касация Д.Р. Н. в съдебно заседание, оспорва жалбата, като счита същата за неоснователна. Поддържа становище за законосъобразност на въззивното решение, като счита, че правилно ВРС е констатирал изтекла абсолютна погасителна давност.Моли да се остави в сила решението.

Представителят на ВОП дава заключение, че касационната жалбата е неоснователна. Моли обжалваното решение, като правилно и законосъобразно, да се потвърди.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е основателна, по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по редовна жалба на Д.Р.  Н. , против гореописаното НП.

За да отмени НП съдът е приел, че  в случая следва да се приложи института на абсолютната давност визиран в нормата на чл.81 ал.3 от НК, която намира приложение, тъй като ЗАНН не предвижда изрична регламентация на института на давността за погасяване на административно-наказателното преследване. Приел е, че съгласно чл.80 ал.1 т.5 и чл.81 от НК абсолютният давностен срок за административно-наказателно преследване в случая е четири години и половина и при извършено нарушение на 01.04.2010г., същият е изтекъл. Посочил е, че това основание е достатъчно за отмяна на процесното НП.

Касационният състав намира постановеното решение на ВРС за валидно, допустимо и законосъобразно, постановено при спазване на процесуалните норми и при правилно приложение на материалния закон. На основание чл.221 ал.2 изр.2 АПК настоящата инстанция напълно споделя и възприема като свои мотивите на въззивния съд, поради което и не е необходимо да ги преповтаря.

Сченото в жалбата касационно основание не е налице, а наведените възражения се явяват неоснователни. Правилно касаторът е развил съображения, за два вида давност, регламентирани в ЗАНН: погасителна, с изтичането на която се погасява възможността компетентният орган да реализира правомощията си по административно-наказателното правоотношение /чл.34 от ЗАНН/, която настъпва преди влизане в сила на правоохранителния акт. И изпълнителска давност, с изтичането на която се погасява възможността компетентният орган да осъществи изтърпяването на наложената административна санкция /чл.82 от ЗАНН/, която настъпва след влизането в сила на наказателното постановление. От своя страна, изпълнителската давност може да бъде квалифицирана на обикновена /по чл.82, ал.1 от ЗАНН/ и абсолютна такава /по чл.82, ал.3 от ЗАНН/.

В ЗАНН обаче липсва изрична регламентация на института на давността за погасяване на административно-наказателното преследване. В този смисъл е и Тълкувателно постановление № 1/27.02.2015 г. на ВАС и ВКС по тълкувателно дело № 1/2014г., /което не е изгубило своето приложение и значение, въпреки настъпилите законодателни изменение в ЗАНН/. В мотивите на същото Общото събрание на съдиите от Наказателната колегия на ВКС и Общото събрание на съдиите от ІІ колегия на ВАС са приели, че в чл.34 от ЗАНН няма разпоредба, аналогична на разпоредбата на чл.81, ал.3 от НК, уреждаща абсолютната давност, като по силата на препращащата разпоредба на чл.11 от ЗАНН, тази празнота се преодолява именно с приложението на чл.81, ал.3 във връзка с  чл.80, ал.1, т.5 от НК. Разпоредбата на чл.80, ал.1, т.5 от НК регламентира, че наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на три години за всички останали случаи. А съгласно чл.81, ал.3 от НК, приложима също на основание чл.11 от ЗАНН, независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. Изхождайки от задължителното за съдилищата тълкувателно постановление, за процесното административно наказание - глоба, не се образува административно-наказателно производство, съответно не се налага административно наказание при изтекла абсолютна погасителна давност по чл.81, ал.3 от НК, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в  чл.80, ал.1, т.5 от НК.

Нарушението, за което на Д.И. е наложено административно наказание „глоба“ е било извършено на 01.04.2010г. – денят следващ датата, до която е следвало да бъде подадена дакларацията по чл.92 от ЗКПО. Считано от тази дата, абсолютната погасителна давност от 4 години и 6 месеца по чл.81, ал.3 от НК, вр.  чл.80, ал.1, т.5 от НК, приложими на основание чл.11 от ЗАНН е изтекла на 01.10.2014г. Тоест, преди да бъде постановено въззивното решение  административно-наказателната отговорност на И. е била погасена по давност, с което е преклудирана възможността за налагане на определеното с НП административно наказание.

Редовното връчване и оспорването на процесното НП много след изтичане на този срок, не могат да доведат до възобновяване  на същия /в каквато насока са твърденията в жалбата/ и не променят горните изводи.

Отчитайки последиците на изтеклата абсолютна погасителна давност, ВРС е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт, който не страда от визираните в касационната жалба пороци, поради което следва да се остави в сила.

Водим от горното, съдът

 

 

               Р    Е    Ш    И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1326/06.10.2022г. по АНД № 2635/2022г. на ВРС, V-ти състав, с което е отменено Наказателно постановление № 11-3708/05.05.2011г. на Директор Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП-Варна, с което на Д.Р.Н. , ЕГН **********, в качеството й на представляващ ДЗЗД „Астрея консулт“, ЕИК *********, за нарушение по чл.92 ал.2 вр. ал.1 от ЗКПО е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв., на основание чл.264 ал.1 от ЗКПО

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                2.